Штучний інтелект, біткоїн та ймовірна фінансова криза. До чого слід готуватися світу та Україні

Уляна Букатюк
31 січня, 2018 середа
16:36

Які виклики чекають на світову економіку та чи готова до них Україна

Відгриміла одна з найважливіших економічних подій року - 48-ий Світовий економічний форум в Давосі. Позаду перший місяць 2018, тож саме час подумати, куди ми рухаємося.

Перед якими викликами постала світова економіка та чи готова до них Україна, адже нашу економіку цьогоріч чекає чимало власних проблем

Куди котиться світ

Цьогорічний економічний форум у Давосі зібрав на своїх панелях чи не найбільше видатних умів за останні кілька років. Проте, якщо обговорення попередніх років в основному стосувалися шляхів подолання бідності та економічного розвитку, то цьогоріч світові еліти говорили про виклики, які неможливо однозначно трактувати.

Світова економіка зростає, але розрив між багатими та бідними посилюється

Напередодні форуму вийшов новий прогноз економічного зростання від МВФ. В 2017 світова економіка на 0,1% перевиконала прогнози, тож це дало підстави покращити прогноз на 2018-му на 0,2%. Тож в МВФ очікують, що цьогоріч світова економіка виросте на 3,9%.

Виходить, що світова економіка розвиватиметься швидше, аніж українська - нагадаємо в бюджет-2018 року закладено 3% зростання.

Та попри оптимістичний прогноз щодо зростання, багатіють в цьому світі далеко не всі. Напередодні форуму міжнародна неприбуткова організація Oxfam International опублікувала звіт, де йдеться про зростання майнової нерівності у світі.

82 % світового багатства контролює всього лише 1 % населення планети, стверджують в Oxfam International. Мільйонери за рік стали ще багатшими, а бідні - біднішими.

В цілому доходи мільярдерів за рік зросли на 13%, тоді як доходи "пересічних робітників" - лише на 2%. 56% землян живуть на суму від 2 до 10 доларів на день (міжнародно визнана межа бідності становить $1,9 на день).

Читайте також: Прогрес проти справедливості

Провал глобалізації та посилення протекціонізму

Перспектива перетворити світ на “глобальне село” провалилася. Президент Франції Еммануель Макрон зауважив, що в світовій торгівлі з'явилися зрушення в бік протекціонізму і більшої фрагментації колишніх досягнень СОТ.

Про шкідливість протекціонізму також говорили Нарендра Моді, Тереза Мей, Еммануель Макрон і Джастін Трюдо. На думку Меркель, нинішнього світу потрібно подолати наростаючу тенденцію до самоізоляції замість того, щоб будувати нові стіни. Канцлер підкреслила, що світ повинен пам'ятати уроки минулого про те, як політична і економічна ізоляція призводять до катастрофи.

Але головним прибічником протеціонізму був американський президент Дональд Трамп. "Сполучені Штати більш не закриватимуть очі на нечесні прийоми в економіці", - пообіцяв Трамп і додав, що "Америка понад усе" не означає "Америка сама по собі" і що зростання добробуту США позитивно відбивається на решті світу.

Україна також стала на шлях захисту власного ринку. Нагадаємо, 7 грудня Верховна Рада підтримала у першому читанні законопроект "Купуй українське, плати українцям", який засудило економічне середовище.

Читайте також: "Купуй українське". Чому підтримка національного виробника - не завжди добре

Кліматичні виклики та боротьба за довкілля

Ця проблема в Давосі обговорюється не вперше. На думку прем’єр-міністра Нарендра Моді, саме кліматичні зміни разом з тероризмом та протекціонізмом є “головними загрозами цивілізації”.

Досі країни, що розвиваються, не вважали екологію пріорітетною, через що надбали чимало проблем. Зараз розвиток альтернативних джерел не лише вигідний з точки зору економії, а й дозволяє дбати про планету.

В межах форуму відбувалася панель під назвою «Нова енергетика: рушійна сила економік майбутнього». В останні роки частка поновлюваних джерел енергії швидко зростає. Ця тенденція змінює спосіб генерації, використання та продажу енергоносіїв країнами, а вартість їх використання меншає.

Наприклад, за останні три роки вартість сонячної енергії зменшилася на 30%, і за наступні три роки передбачається зменшення вартості ще на 30%.

Тож затримки у реформуванні енергетичного сектору країни можуть призвести до економічних, соціальних та навіть політичних наслідків у майбутньому.

Читайте також: Менше вугілля, більше сонця. Як Україну хочуть зробити енергонезалежною

Фейки, ймовірна криза, криптономіка та штучний інтелект

Попри скепсис економістів та фінансистів до криптовалют, на цьогорічному форумі не обійшлося без розміковувань про їхнє майбутнє та можливі загрози, які ті несуть. Зокрема, про те, що вибух криптобульбашки може “зачепити багатьох”, попередив американський магнат-фінансист Джордж Сорос.

Технологія блокчейн викликає більше позитивних оцінок експертів, адже підвищує швидкість транзакцій та посилює довіру до уряду. Хоча загроза кібератаки існує.

На форумі один з головних блокчейн-експертів світу, автор бестселера "Революція блокчейн" Дон Тапскотт презентував карту світу, на якій позначені 14 країн-лідерів запровадження технології блокчейн. Й Україна серед лідерів.

null

Також до списку увійшли США, Канада, Бразилія, Австралія, Ізраїль, ОАЕ, Грузія, Естонія, Великобританія, Франція, Німеччина, Швеція і Китай.

Під час панелі «Коли чекати на нову фінансову кризу» заступник Комісії з регулювання цінних паперів Китаю Фан Сінхай зазначив, що найбільшою проблемою економіки КНР є державний борг. Тож чимало економічних експертів в очікуванні чергової кризи обережно поглядають саме на Китай. Втім, Сінхай  заспокоїв, що останні два роки китайський уряд здійснює заходи у фінансовій сфері, зокрема введення обмежень, які зараз дають очевидні результати, тож кризи поки не буде.

Інша учасниця панелі - Енн Річардз, виконавчий директор в M&G Investments, вважає, що перейматися потрібно не через КНР.

На її думку, нову фінансову кризу може спричинити ІТ-крах. Річардз переконана, що політики ризикують, ігноруючи загрозу, яку створює залежність інвесторів від технологій.

Читайте також: Чекати лишилося недовго: Чому світ наближається до нової фінансової кризи

До слова, щодо технологій на форумі цього року ставлення кардинально змінилося. Якщо раніше техногіганти на кшталт Facebook чи Google сприймалися на кшталт “ікон економічного зростання”, то цьогоріч все більше експертів наголошували на їх можливій шкоді для людства. Непокоїть експертів й те, що технокомпанії все щирше використовують штучний інтелект, й поки невідомо, як це позначиться на світовій економіці.

Все більше “занурення” людей у віртуальний світ дуже високо ставить кіберзагрозу. Через відсутність елементарної кібернетичної гігієни велика частина користувачів знаходиться під серйозними ризиками атак. А “фейкові новини” взагалі перетворилися на зброю - через це переживає 7 з 10 опитаних.

Що це означає для України

На Всесвітньому економічному форумі в Давосі працював Український дім, де також обговорювали глобальні виклики. Гаслом цьогоріч вибрали "Україна. Креативність. Інновації. Можливості". Та наскільки наша економіка готова до майбутніх викликів?

В межах форуму виходить 250-сторінковий звіт “Готовність до майбутнього виробництва”, де детальніше розглядають перспективи кожної з країн.

В цьгорічному звіті йдеться про те, що світ перебуває на порозі четвертої індустріальної революції, яка характеризується трансформацією світового виробництва. Та лише 25 країн до неї готові.

Нагадаємо, прийнято вважати, що перша революція спричинена переходом від ручної праці до машинної, друга - поширенням конвеєрного виробництва, третя - переходом від аналогових технологій до цифрових.

Зараз стрімкий розвиток інтернету речей, штучного інтелекту, робототехніки та адитивних виробництв (3D-принтерів) призвів до того, що компаніям і країнам доведеться вчергове переходити на нові технології та заново вибудовувати виробничо-збутові ланцюжки. Та для створення нових виробничих систем потрібно буде впровадджувати не просто технології нового типу, але працювати над новими стандартами, нормами й правилами.

Для розуміння майбутніх перспектив важливо розуміти масштаби структури виробництва тепер та оцінювати силу рушійних сил для змін. В звіті ВЕФ виділяють 5 драйверів трансформації країни:

 • Технологічна платформа і здатність до інновацій

 • Людський капітал

 • Міжнародна торгівля, інвестиції та інфраструктура

 • Інституційна система

 • Ринки збуту

На основі оцінки кожного з показників аналітики ВЕФ розробили своєрідну карту готовності країн до виробничої революції. Україна потрапила до переліку тих країн, де революція лише “народжується”.

Разом з Росією, Молдовою та Грузією, Україна належить до групи”Євразія”, яку аналітики ВЕФ характеризують нерозвинутою індустріальною базою та слабкими двигунами виробництва. Тож такі країни ризикують опинитися поза революцією.

Та все ж потенціал до зростання в нас є. Українські виробництва, на думку фахівців ВЕФ, непогано дають раду у виготевленні складної продукції (41 місце зі 100 країн). Також нашу економіку рятують люди - людський капітал вивів нашу країну на 34 місце зі 100.

А от халепа в нас з попитом на продукцію (58 місце), міжнародною торгівлею та інвестиціями (59 місце). Ще гірше справи з впровадженням технологій та інновацій (74 місце), корупцією (89 місце) та інституційною системою (94 місце).  

 
Читайте також:
Руслан Рябошапка
15 травня, 2021 субота
Ексгенпрокурор Рябошапка закликав РНБО звернути увагу на телеканал "Наш"
Тайсон
14 травня, 2021 п'ятниця
Тренер "Шахтаря" після відставки назвав справжню причину конфлікту з Тайсоном
ОРДЛО
15 травня, 2021 субота
У ОРДО окупанти оголосили мобілізацію резервістів
Київ
 • Київ
 • Львів
 • Вінниця
 • Дніпро
 • Донецьк
 • Житомир
 • Запоріжжя
 • Івано-Франківськ
 • Кропивницкий
 • Луганськ
 • Луцьк
 • Миколаїв
 • Одеса
 • Полтава
 • Рівне
 • Суми
 • Сімферополь
 • Тернопіль
 • Ужгород
 • Харків
 • Херсон
 • Хмельницький
 • Черкаси
 • Чернівці
 • Чернигів
 • USD 27.48
  Купівля 27.48
  Продаж 27.72
 • EUR
  Купівля 33.14
  Продаж 33.57
 • Актуальне
 • Важливе
2021, понедiлок
17 травня
07:38
Арестович заявив, що жителів ОРДЛО не мають штрафувати за виїзд на підконтрольну територію через Росію
07:00
Євробачення-2021
Напівпорожній зал та тести на COVID-19: усе про Євробачення-2021, Go_A та фаворитів 
2021, неділя
16 травня
22:45
Тайсон Ф'юрі
У мене є важливі новини для всіх вас, хлопці: Ф'юрі зробив гучну заяву про бій з Джошуа

Опитування

Чи сяде Медведчук за ґрати?
22:20
Гурт Go_A
У Роттердамі відбулася церемонія відкриття Євробачення-2021
22:05
Крим – це Україна
#Незламні: МЗС запустило проєкт на підтримку бранців Кремля
21:42
Ліонель Мессі
"Барселона" програла "Сельті" та втратила шанси на чемпіонство в Іспанії
21:19
Ізраїль, синагога
В Ізраїлі у синагозі обвалилася трибуна: десятки постраждалих та двоє загиблих
20:52
Вулкан, Ісландія
У Ісландії виставили на продаж земельну ділянку із діючим вулканом
20:24
Роберто Фірміно (ліворуч)
"Ліверпуль", завдяки голу голкіпера, на останніх секундах дотиснув "Вест Бромвіч" у АПЛ
19:49
Білл Гейтс та Мелінда Гейтс
Після розлучення з Білом Гейтсом його колишня дружина отримала акції на $3 млрд
19:45
АЗС
Вартість "брендового преміального" пального не підпадає під державну регуляцію – Мінекономіки
19:21
Єрусалим
У Єрусалимі терорист на авто в'їхав у натовп
19:09
У Києві пасажир вистрілив у водія маршрутки
У Києві пасажир вистрілив у водія маршрутки
18:47
Ізраїль
Із Гази по Ізраїлю вже випустили 2900 ракет
18:20
ООС
16 травня на фронті: зафіксовано 4 ворожі обстріли
18:00
У Києві водій скутера врізався у Lexus та потрапив під колеса іншого авто
17:37
Біньямін Нетаньягу
Нетаньягу подякував Україні за рішучу підтримку Ізраїлю
17:20
Роман Безус
Футболіст збірної України зробив дубль у чемпіонаті Бельгії
17:16
АЗС
Ще дві мережі АЗС припинили продаж преміального пального
16:55
погода
Синоптик Наталка Діденко попередила про дощі та похолодання
16:33
ООС
Російські окупанти застосували на Донбасі реактивний вогнемет
16:16
Олівейра - Чандлер
Переміг нокаутом: у категорії Макгрегора та Хабіба з'явився новий чемпіон
15:49
SpaceX
Компанія Ілона Маска SpaceX вивела на орбіту ще 52 супутника Starlink
15:34
літак
Усі іноземні авіакомпанії припинили сполучення з Ізраїлем
15:18
Зінедін Зідан
Зідан оголосив футболістам "Реалу", що залишає команду, - ЗМІ
14:55
Кажучи про жертв комуністичних репресій, Зеленський не згадав комунізм. Як і Сталіна та СРСР
14:40
акція антивакцинаторів
"Маски геть": у Львові пройшов мітинг антивакцинаторів
14:22
До літа Україна отримає 500 тис. доз Pfizer для щеплення освітян, - Кабмін
14:15
Інтерв’ю
Сергій Жадан
Сергій Жадан: "Мені не цікаво бути кабінетним письменником – цікаво бачити життя"
14:00
В Тернополі 37-річний чоловік стріляв з рушниці із вікна, а потім застрелився
13:30
Євросоюз замислився над створенням орієнтованого на Росію опозиційного телеканалу
13:06
Стало відомо, як корабель з Британії допомагатиме Україні у Чорному морі
12:53
заправка
Мережі WOG та OKKO припинили продаж преміального палива
12:50
ЦАГАЛ - Білому дому: "А якби по Вашингтону була запущена хоча б одна ракета?"
12:30
У Коломиї екіпаж ДСНС виїжджав рятувати їжака
12:07
Зеленський вранці не прийшов до Биківні. Від його імені передали кошики з квітами
11:38
До Чорного моря увійшов британський патрульний корабель
11:17
ЦАГАЛ ліквідував резиденцію командувача ХАМАСу в Газі та підземні тунелі його бійців. Є відео
11:00
У Харкові підірвали недіючий елеватор
11:00
Сергій Жадан
"Я не вірю, що людина, яка народилася і виросла в Україні, не знає української", – Сергій Жадан
Більше новин