Хто такий мер Труханов і чому його судять

Справжній подарунок до дня святого Валентина закоханим в свою Одесу небайдужим громадянам зробило НАБУ

Такої кількості протестів за свою діяльність жоден мер в України не мав, і от тепер міського голову Одеси Генадія Труханова судять. 14 лютого його затримали в аеропорту Бориспіль, а сьогодін в Києві відбувся суд. Втім, свято продовження не отримало: суд відпустив Труханова на поруки народного депутата від БПП Дмитра Голубова.

Хто такий Труханов

Генадій Труханов потрапив до Верховної Ради у 2012 році як депутат від Партії регіонів на мажоритарному окрузі. Треба сказати, що до цього виборці Одеси кілька років наполегливо обирали Труханова до одеської міськради, де він навіть очолював фракцію Партії регіонів. Труханов голосував за "закони 16 січня", так звані диктаторські закони. Утім, одразу після перемоги Революції Гідності він пішов від регіоналів, почав співпрацювати з новою владою і на дострокових виборах у травні 2014 року обрався мером Одеси.

Читайте також: Віталій Портников: Україна залишається країною корумпованих мерів

Мерство Труханова викликає в місті безліч протистоянь з активістами. Йому закидають як незаконну забудову та знищення історичних пам'яток, так і проросійські погляди. З нещодавніх подій найбільш запам'яталися:

- захоплення військового аеродрому;
- будівництво біля будинку-стіни, архітектурної пам‘ятки;
- забудова Літнього театру, частини Міського саду;
- знищення зелених зон;
- пожежа у таборі "Вікторія", де через корупцію міської влади загинуло троє дівчат;
- спроба міськради скасувати перейменування вулиць, з яких голова ОДА прибрав комуністичні назви.
 
Сергій Стерненко —  громадський активіст, що відстоював Літній театр. За це його відправили в СІЗО та судили. Зараз він на особистому зобов'язані. "Труханов активно сприяє захопленню міського майна своїм бізнес-партнером Галантерніком, що є представником російського бандитського синдикату. Також майже всі тендери з ремонту доріг міста виграє фірма самого Труханова — "РостДорстрой". Міська влада за бюджетні кошти під приводом благоустрою постійно закуповує плитку у самого Труханова", - говорить Стерненко.
 
За його словами, на кожну сесію не допускають громадян та пресу, постійно зганяють тітушок. За півроку зафіксовано 5 нападів з побиттям на активістів, що опонують Труханову. Допомогають меру в цьому прокурор області Жученко та голова поліції Головін.
 
"Наприклад, за фактом нападу на військову частину прокуратура відмовилась відкривати кримінальне провадження щодо озброєних нападників, а в поліції бандитів назвали "просто будівельниками". За фактом спроби скасувати декомунізацію прокуратура відкривала кримінальне провадження по 436-1 ст. ККУ, але згодом заявила, що не вбачає в діях міської влади ознак злочину", - каже Стерненко.

Досі не ясно, скільки паспортів у Труханова. Наприкінці 2017-го журналісти видання "Українська правда" знайшли дані Труханова в базі Федеральної податкової служби РФ. Ще раніше в ЗМІ ширилася інформація про наявність у Труханова, ще з 90-х років, паспорта громадянина Греції.

Утім, УСБУ в Одеській області не знайшло доказів існування у Труханова російського паспорта, а сам мер опублікував фото довідки від генконсульства Росії в Одесі про відсутність громадянства Росії.

За що судять Труханова

Геннадію Труханову загрожує до 12 років в’язниці. Міського голову Одеси підозрюють у розкраданні майна в особливо великих розмірах. 

За версією НАБУ, у вересні 2016 року мерія придбала у приватної фірми будівлю, яка раніше належала ДП Завод "Краян". Мова йде про справу щодо купівлі Одеського заводу тяжкого кранобудування. За цю будівлю з міського бюджету заплатили 185 млн грн, хоча сам продавець раніше купив її на аукціоні за 11,5 млн грн.

Отримані кошти продавець спробував перерахувати фіктивній компанії, керівник якої зараз перебуває в зоні АТО. НАБУ встигло заарештувати рахунки, на які переказали отримані гроші.

Читайте такожЗатримання Труханова: у справі оголошено 8 підозр, за мера Одеси проситимуть 50 млн грн застави

Про підозру меру Одеси детективи НАБУ заочно повідомили ще 13 лютого. А разом із ним також іще трьом посадовцям міської ради - заступнику мера, директору департаменту комунальної власності та голові постійної комісії з питань комунальної власності. 14 лютого Труханова  та його заступника Павла Вугельмана затримали в аеропорту "Бориспіль". На той момент мер Одеси був відсутній у країні майже два місяці.

Прокурор Спеціалізованої антикорупційної прокуратури Андрій Кравець вважає, що це не випадково. Під час засідання Солом'янського райсуду щодо обрання запобіжного заходу Труханову він розповів, що слідчі мають дані про те, що голова Одеси ще 16 грудня під час розмови зі своїм знайомим говорив про плани НАБУ оголосити йому підозру.

"Майже 2 місяці Труханов перебував за кордоном з метою ухилення від участі в процесуальній дії - повідомленні йому про підозру", - наголосив Кравець.

Сам Труханов тверджує, що він просто був у відпустці.

Суд і "тітушки"

Суд над Трухановим почався 15 лютого о 10 годину ранку. Ще напередодні з Одеси приїхали так звані тітушки. Вже зранку гості столиці заблокували сходи в будівлі суду. По приблизним оцінкам, гастролерів явилось до 50 одиниць.

Під час суду сталося дві сутички: спочатку тітушки не пропустили представників громадськості до приміщення. А вже за півгодини їх самих виштовхали на вулицю представники Нацдружин та С-14.

Вже на вулиці тітушки сховалися за кордоном поліції і відмовилися залишити суд через пропонований коридор.  А згодом, хтось з них випадково двічі вистрелив з травматичної зброї і влучив у сідницю співробітнику ППОП.