live
Супутник ASTRA-4A 12073 МГц. Поляризація-Н. Символьна швидкість 27500 Ксимв/с. FEC 3/4

Віталій Портников: миротворців не буде просто тому, що їхньої появи не допустить Росія


фото: una.org.uk
Формат миротворчої місії на Донбасі може виявитися однією з головних тем міжнародної конференції з безпеки в Мюнхені

Однак дискусія - це ще не вирішення питання. Навіть якщо уявити собі, що миротворчий контингент стане темою для обговорення, цей ще не означає, що він стане реальністю. А якщо він стане реальністю, це ще не означає, що він стане вирішенням проблеми.

З можливістю введення на Донбас миротворчої місії, на перший погляд, згодні всі. Але ось тільки сторони конфлікту сприймають саме поняття миротворчої місії абсолютно по-різному. Не випадково ще до публічного оприлюднення доповіді фонду Расмуссена - а в ньому якраз і йде мова про формат миротворчої місії - в російському МЗС наголосили, що пропозиції авторів доповіді суперечать Мінським угодами.

Однак навряд чи всі положення цього документа влаштують Україну. Наприклад, його автори припускають, що миротворчий контингент на Донбасі не може включати в себе військовослужбовців країн - членів НАТО. Однак одночасно передбачається участь в континенті миротворців з країн - членів ОДКБ та Євразійського Економічного Союзу, Казахстану і Білорусі.

Залишається зовсім незрозумілим, як найближчі союзники Москви можуть забезпечити процес відновлення територіальної цілісності України.

Більш того, під маскою білоруського контингенту на Донбасі цілком може бути збережений окупаційний, російський. 

Нерозуміння цієї непростої істини авторами доповіді ставить під сумнів їх компетентність як таку.

Потрібно розуміти і ще одну важливу річ. Саме введення контингенту на Донбас і створення в окупованому регіоні міжнародної адміністрації означатиме, що власне український контроль над територією - контроль, який дозволить захистити мешканців Донбасу від російської пропаганди, виявити агентів спецслужб ворога, провести люстрацію і притягнути до відповідальності колабораціоністів - буде відновлений тільки після виконання Мінських угод. Тобто після встановлення для регіону статусу, який збереже можливість пропагандистської обробки жителів російськими ЗМІ і дасть можливість закріпитися у владі російським агентам.

Якщо ж Україна не погодиться з таким насильством над власним суверенітетом, міжнародна адміністрація закріпиться на Донбасі на десятиліття.

Тільки ось Росія позбудеться санкцій. І це виявиться головним результатом місії миротворців.

Миротворчі контингенти ООН, як правило, з'являються для вирішення внутрішніх конфліктів або на спірних територіях.

Але сама ідея про те, що миротворці повинні змінити окупанта, а країні-жертві ставлять додаткові умови для повернення її контролю над окупованою територією - насмішка над міжнародним правом.

Однак невдача миротворчої місії буде пов'язана аж ніяк не з тим, що в Києві не хочуть погоджуватися з такою насмішкою. Миротворців не буде просто тому, що їхньої появи не допустить Росія.

Для Росії заміна своїх військ на Донбасі навіть білорусами і казахами - це демонстрація слабкості. А запорука влади Путіна - демонстрація сили. Путін з Донбасу так просто не піде.

новини партнерів

27 січня, 2020 понеділок

27 січня, 2020 понеділок

Відео

Введіть слово, щоб почати