За дві години з Києва до Львова чи неспішна романтика плацкарта. Куди заїде “Укрзалізниця”

Уляна Букатюк
19 лютого, 2018 понедiлок
08:51

Чи можна говорити про реформу “Укрзалізниці”, що вже змінилося та чого українцям чекати від державного монополіста надалі, окрім вищої вартості квитків

“Укрзалізниця” має намір підняти ціни на пасажирські перевезення вже в квітні. Квитки на потяги можуть подорожчати на 20% впродовж року. Куди підуть ці гроші та як вже змінилася “Укрзалізниця”

Що таке “Укрзалізниця” зараз

В 2015 році Укразалізниця стала публічним акціонерним товариством, але де-факто залишається державним монополістом з гігантськими активами.

Зокрема, загальна протяжність українських колій - 21,7 тис. км (4-те місце в Європі), однак 15% з них практично не використовуються.

Попри це “Укразалізниця” забезпечує 43% українського пасажиропотоку та 58% вантажообігу. УЗ - в переліку найбільших платників податків, забезпечує роботою понад 200 тис. працівників та приносить 3% ВВП.

Читайте також: У 2018-му українців чекає багато змін: вищі зарплати, дешевші авто, дорогі цигарки

Та все ж з модернізацією в УЗ трохи кепсько, через що вона в останні роки втрачала позиції. Поки авіа- та автобусні перевезення впевнено нарощували свої м’язи, “Укрзалізниця” в очах українців деградувала. За 5 років (2011-2016) пасажиропотік впав на 37%, а вантажні перевезення скоротилися на 24%.

На це вплинула економічна скрута в країні, посилення конкуренції з боку інших перевізників, але не варто забувати й про жахливий стан вагонів, хамовитих провідників та потяги, що запізнюються.

Транспортні чиновники кивають на те, що колії, вагони й локомотиви старі та зношені, а капіталовкладення для їх відновлення впродовж останніх років були мізерними. До прикладу, якщо в 2012 році фактичний рівень капіталовкладень в УЗ був $1,6 млрд, то вже в 2015 році надійшло лише $187 млн.

В “Стратегії розвитку “Укрзалізниці” 2017-2021” йдеться про те, що зношеність пасажирських вагонів - 87%. Парк маневрових тепловозів зношений на 80%, а магістральних - взагалі на 99%.

Ще один “ніж в серце” УЗ - корупція та політичні зловживання. Колишній перший заступник міністра інфраструктури Володимир Шульмейстер оцінював корупцію в УЗ на рівні $2 млрд в рік, а сам міністр інфраструктури Володимир Омелян говорив про 15 млрд грн за рік. На тендерах УЗ олігархи та політики (брати Дудневичі, Ахметов, Пінчук, Пономарьов) заробляли мільярди, пише НВ.

В УЗ не заперечують, що проблеми є, але масштаби їх менші. За дев'ять місяців 2017 року "Укрзалізниця" зазнала збитків від розкрадань на загальну суму 44 млн грн, повідомляє прес-служба монополіста.

Що вже вдалося змінити

Та все ж певних змін УЗ вдалося домогтися вже зараз. Зокрема, українці отримали змогу поїхати потягом до 7 європейських країн, про що ще донедавна через різну ширину колій навіть не мріялось. У 2018 році планують запустити потяг “Київ-Мінськ- Вільнюс-Рига-Таллінн”, а також поїзди в напрямку Словаччини та “Мукачево-Будапешт”.

Читайте також: 7 безвізових країн ЄС, в які можна потягом доїхати з України: Ціна, напрямки, час

Україна увійшла до європейської транспортної мережі TEN-T. Це інфраструктурний проект Євросоюзу, який передбачає створення до 2050 року нової транспортної системи на території ЄС, що включає 94 порти, 38 аеропортів і близько 15 тис. км швидкісних залізниць. Тож в планах сполучити Україну з Німеччиною та Грецією.

Стратегія TEN-T   Джерело: Український Тиждень

Не менш важливо, що в травні цього року повинне завершитися будівництво Бескидського тунелю — найбільшого інфраструктурного проекту останнього десятиліття. Для України тунель має стратегічне значення, адже дозволяє перевозити понад 60% транзитних вантажів до Європи.

“Укрзалізниця” та американська компанія General Electric Transportation до кінця лютого 2018 року планують підписати угоду про співпрацю. Згідно з домовленостями, локалізація потужностей виробництва в Україні складе не менше 40%.

В 2017 році УЗ змінила умови нарахування зарплатні для працівників. Тож тепер середня зарплатня в галузі складає 9440 грн.

За останній рік дещо змінився сервіс в потягах та електричках. Зокрема, в частині поїздів вже змінили постільну білизну, легендарні кусючі пледи замінили ковдрами. Нещодавно українці отримали можливість придбати через інтернет квитки на більшість регіональних поїздів, а також шукати маршрути з пересадками.

"Укрзалізниця" пообіцяла ввести повноцінне харчування в нічних поїздах, продавати книги, зробити вай-фай в “Інтерсіті+” та на вокзалах платним.

Монополіст розглядає можливість віддати вокзали в туристичних містах в приватні руки та  впровадження послуги Duty Free у міжнародних швидкісних потягах.

Наприкінці грудня 2017 вдалося запустити 11 нових потягів, натомість скасувала УЗ 10 непопулярних маршрутів. До кінця року повинен запрацювати так званий “повітряний експрес” - швидкісне залізничне сполучення між Києвом та Борисполем. До кінця року в УЗ обіцяють оновити 1/6 парку пасажирських вагонів.

Та попри всі намагання змінити сервіс,практично незмінним залишається ключовий параметр - швидкість. Середня швидкість українських потягів – 58,2 км/год. Так, пасажирський нічний потяг їде з середньою швидкістю 43,2 км/год, нічний експрес – 57,4 км/год, а “Інтерсіті” та “Інтерсіті+” їдуть зі швидкістю 80,6 км/год. Через це з однієї точки країни в іншу можна добиратися понад добу.

“З такою швидкістю їздили ще в 19 столітті”, - заявив міністр інфраструктури Володимир Омелян в інтерв’ю “Громадському”.

Міністр розповів, що вони почали розробку технічної документації проекту першої в країні євроколії сполученням Одеса-Київ-Львів. По ній можна буде їхати 250 км/год, тож доїхати з Києва до Львова чи Одеси можна буде орієнтовно за 2-2,5 години.

Звідки гроші та чи буде приватизація

Ідея євроколії, безумовно, захоплює, та виникає логічне запитання: чи достатньо в нас коштів. За словами Омеляна, для реалізації цього проекту потрібно 2 млн євро.

Донедавна “Укрзалізниця” була збитковим підприємством, але в першому півріччі 2017 р. товариство вийшли на точку беззбитковості.

“Фінансовий результат коливається в межах 90—150 млн грн в місяць. Цього вдалося досягти фактично на внутрішньому резерві, бо від підвищення тарифів у минулому році ми отримали лише  3,9 млрд грн”, -  пише директор з економіки та фінансів УЗ Андрій Рязанцев.

Джерело: Міністерство інфраструктури

Тож в 2018 році підняття тарифів не уникнути, тим паче, що останнє зростання було в 2014 році, вказує Рязанцев.

"З того часу індекс споживчих цін виріс мінімум на 60-70%, в 4-6 разів збільшилася вартість комунальних та інших послуг. По всій номенклатурі товарів, які потрібні залізниці, істотно зросли ціни", - констатує він.

Але в УЗ запевняють, що за рахунок індексації тарифів планують отримати лише 28% від загального плану інвестицій. Закумульовані від підняття вартості квитків кошти обіцяють зберігати на спеціальному банківському рахунку та звітувати за кожну копійку. Незабаром на порталі E­data можна буде переглядати фінансову звітність УЗ.

Решту необхідних коштів планують дістати за рахунок підвищення ефективності та завдяки кредитним коштам.

Загалом, згідно з фінпланом, представленим “Укрзалізницею” 14 лютого, цьогоріч монополіст планує залучити рекордні 26,9 млрд грн інвестицій. У 4 рази більше, ніж в 2016, у 6 - ніж в 2015 та в 2,5 рази більше, ніж виконано в 2017-му.

Чи варто очікувати приватизації частини активів транспортного гіганта, враховуючи, що Рада нарешті проголосувала закон?

Читайте також: 22,5 млрд за приватизацію. Як тепер продаватимуть держпідприємства

Відповідно до Угоди про асоціацію з ЄС Україна повинна створити інституційні та ринкові умови відповідно до європейської моделі залізничного транспорту. Вона передбачає, що інфраструктура може залишатися монополією, в той час як транспортні перевезення повинні надавати різні компанії на умовах конкуренції. Тож все, що робитиме менеджмент інфраструктури -  це продаватиме підприємствам пропускну здатність.

Для цього УЗ потрібно розобити своєрідне “меню” з доступним часом, цінами та умовами надання пропускної здатності - умови користування залізницею. Також передбачено створення нового закону про залізничний транспорт та ряду контролюючих органів. Це передбачено програмою Twinning Railways in Ukraine

Укрзалізниця не зможе субсидувати пасажирські перевезення за рахунок доходів, отриманих від вантажних, як це відбувається зараз. Тож потрібна нова система субсидування пасажирських перевезень й схоже її перекладуть на плечі держави.

Омелян бачить дві моделі реалізації проекту євроколій: приватно-державне партнерство Укрзалізниці з інвестором і експлуатація євроколії й вагонів на паритетних засадах. Або повністю паралельна приватна залізнична компанія на 99 років. Міністр пояснив, що на це може знадобитися близько 10 років.

Читайте також:
Наталка Діденко
19 січня, 2022 середа
В Україну несуться морози і сніг, - синоптик Наталка Діденко
Валерій Залужний
17 січня, 2022 понедiлок
Головнокомандувач ЗСУ Залужний: нам загрожує не 100 тис. військових РФ, а мільйонне військо
Автор Максим Розумний
20 січня, 2022 четвер
Ігри реконструкторів, або Чого хоче Путін?
Київ
+0
 • Київ
 • Львів
 • Вінниця
 • Дніпро
 • Донецьк
 • Житомир
 • Запоріжжя
 • Івано-Франківськ
 • Кропивницкий
 • Луганськ
 • Луцьк
 • Миколаїв
 • Одеса
 • Полтава
 • Рівне
 • Суми
 • Сімферополь
 • Тернопіль
 • Ужгород
 • Харків
 • Херсон
 • Хмельницький
 • Черкаси
 • Чернівці
 • Чернигів
 • USD 28.18
  Купівля 28.18
  Продаж 28.46
 • EUR
  Купівля 31.9
  Продаж 32.33
 • Актуальне
 • Важливе
2022, четвер
20 січня
13:12
Погрожував підірвати себе та 10-річну доньку: в Івано-Франківську правоохоронці затримали чоловіка
13:05
Сергій Ковальов (ліворуч) та Сауль Альварес
Найкращий російський боксер відновить кар'єру в чемпіонській категорії Усика
12:59
Дмитро Кулеба
"Рішення вже ухвалене": Кулеба заявив, що США підготувалися "перекрити кисень" економіці РФ
12:56
гроші
МОН: у 2022 році стипендії отримуватимуть 40-45% студентів
12:48
Молдова на два місяці ввела надзвичайний стан через ультиматум "Газпрому"
12:42
Ярослав Рущишин
"Голос" ще визначається з позицією щодо суду над Порошенком, - Рущишин
12:39
фейкове замінування
Поліція перевіряє інформацію про замінування всіх шкіл Харкова
12:35
Девін Хейні (ліворуч)
Конкурент Ломаченка заявив, що він не заслуговує на шанс стати абсолютним чемпіоном
12:33
ОРДЛО
Танки, гаубиці і БМП: у ОРДЛО окупанти розмістили 61 одиницю озброєння за межами місць зберігання
12:27
Александер Шалленберг
У лютому очільник МЗС Австрії Шалленберг планує приїхати до України, зокрема в зону ООС
12:27
Дмитро Пєсков
Росія очікує від США письмової відповіді щодо "гарантій безпеки" наступного тижня
12:25
Не могла навіть пити воду: у Львові за допомогою робота DaVincі вперше в Україні прооперували жінку з рідкісною патологією
12:13
Віктор Ляшко
Ляшко: в Україні розпочався спалах COVID-19
12:11
Гурт "Тартак"
Гурт "Тартак" офіційно розпався після 25-річного існування
12:07
Instagram
Instagram почав тестувати опцію платної підписки
12:04
санкції проти рф
"Путін не розуміє невизначених погроз": Зеленський закликав США запровадити санкції проти РФ, не чекаючи вторгнення в Україну
12:03
ДБР
Розгін Майдану: в Україні повідомили про підозру судді, ексслідчому й експрокурору
11:59
Макс Кілман (праворуч) проти Кріштіану Роналду
МЮ розпочав переговори з футболістом, якого Шевченко запрошував до збірної України
11:45
Дані понад півмільйона людей: Червоний Хрест заявив про кібератаку
11:29
Новак Джокович, графіті у Сербії
Депортований з Австралії тенісист-анктивакцинатор Джокович подасть на уряд країни до суду
11:24
Олексій Резніков
Мільйони біженців і багато крові, - Резніков про "катастрофічні" наслідки нападу РФ на Україну
11:20
Яна Чернохова
Зброя та боєприпаси: Чехія підтвердила готовність постачати Україні військове обладнання
11:16
F-16
США можуть схвалити запит Туреччини на закупівлю винищувачів F-16 для посилення НАТО в Чорному морі, - ЗМІ
11:05
Воювали проти України, супроводжували "гумконвої" РФ: СБУ викрила членів "Луганського округу донських козаків"
10:50
карантин
Тернопільська та Житомирська області перейшли з "жовтої" до "помаранчевої" зони карантину
10:46
школа
Школи на Буковині переводять на дистанційне навчання
10:41
айсберг
Гігантський айсберг А68 скинув в океан рекордний обсяг води
10:39
Олександр Усик, Боб Арум та Тайсон Ф'юрі (зліва - направо)
Всі будуть щасливі: Промоутер Джошуа розкрив план, який зробить можливим супербій Усик - Ф'юрі
10:35
Олександр Турчинов
Турчинов: Головним наступальним пріоритетом ГШ РФ є Київський стратегічний напрямок
10:18
"Як цей чоловік може бути винним у зраді?": французький журналіст Бернар-Анрі Леві назвав переслідування Порошенка "полюванням на відьом"
10:11
Утримуваний окупантами в ОРДО українець Ковальчук має серйозні проблеми зі здоров'ям і не отримує медичного обстеження, - Денісова
10:07
Джордж Камбосос
Абсолютний чемпіон зухвало відповів на слова промоутера про бій з Ломаченком
09:58
Микола Княжицький
Вступу до НАТО заважає невиконання вимог Альянсу чинною владою України, - Княжицький
09:56
Байден
Байден: вступ України до НАТО найближчим часом малоймовірний
09:35
Кріштіану Роналду та Ральф Рангнік (праворуч)
Роналду влаштував демарш після заміни у матчі чемпіонату Англії
09:35
Британія має намір поставити ще більше озброєння Україні, - британський міністр оборони
09:14
COVID-19
Добова заражуваність коронавірусом в Україні сягнула 18 479 випадків, 131 людина померла
09:13
Ентоні Блінкен
"Вторгнення дорого коштуватиме РФ": Блінкен обговорив ситуацію навколо України з очільником МЗС Італії
09:01
Ентоні Джошуа
Стало відомо, яку суму вимагає Джошуа за відмову від реваншу з Усиком
08:41
Джо Байден
"Їхні банки не зможуть працювати з доларами": Байден припустив вторгнення Путіна до України та пообіцяв "катастрофу для РФ"
Більше новин