За дві години з Києва до Львова чи неспішна романтика плацкарта. Куди заїде “Укрзалізниця”

Уляна Букатюк
19 лютого, 2018 понедiлок
08:51

Чи можна говорити про реформу “Укрзалізниці”, що вже змінилося та чого українцям чекати від державного монополіста надалі, окрім вищої вартості квитків

“Укрзалізниця” має намір підняти ціни на пасажирські перевезення вже в квітні. Квитки на потяги можуть подорожчати на 20% впродовж року. Куди підуть ці гроші та як вже змінилася “Укрзалізниця”

Що таке “Укрзалізниця” зараз

В 2015 році Укразалізниця стала публічним акціонерним товариством, але де-факто залишається державним монополістом з гігантськими активами.

Зокрема, загальна протяжність українських колій - 21,7 тис. км (4-те місце в Європі), однак 15% з них практично не використовуються.

Попри це “Укразалізниця” забезпечує 43% українського пасажиропотоку та 58% вантажообігу. УЗ - в переліку найбільших платників податків, забезпечує роботою понад 200 тис. працівників та приносить 3% ВВП.

Читайте також: У 2018-му українців чекає багато змін: вищі зарплати, дешевші авто, дорогі цигарки

Та все ж з модернізацією в УЗ трохи кепсько, через що вона в останні роки втрачала позиції. Поки авіа- та автобусні перевезення впевнено нарощували свої м’язи, “Укрзалізниця” в очах українців деградувала. За 5 років (2011-2016) пасажиропотік впав на 37%, а вантажні перевезення скоротилися на 24%.

На це вплинула економічна скрута в країні, посилення конкуренції з боку інших перевізників, але не варто забувати й про жахливий стан вагонів, хамовитих провідників та потяги, що запізнюються.

Транспортні чиновники кивають на те, що колії, вагони й локомотиви старі та зношені, а капіталовкладення для їх відновлення впродовж останніх років були мізерними. До прикладу, якщо в 2012 році фактичний рівень капіталовкладень в УЗ був $1,6 млрд, то вже в 2015 році надійшло лише $187 млн.

В “Стратегії розвитку “Укрзалізниці” 2017-2021” йдеться про те, що зношеність пасажирських вагонів - 87%. Парк маневрових тепловозів зношений на 80%, а магістральних - взагалі на 99%.

Ще один “ніж в серце” УЗ - корупція та політичні зловживання. Колишній перший заступник міністра інфраструктури Володимир Шульмейстер оцінював корупцію в УЗ на рівні $2 млрд в рік, а сам міністр інфраструктури Володимир Омелян говорив про 15 млрд грн за рік. На тендерах УЗ олігархи та політики (брати Дудневичі, Ахметов, Пінчук, Пономарьов) заробляли мільярди, пише НВ.

В УЗ не заперечують, що проблеми є, але масштаби їх менші. За дев'ять місяців 2017 року "Укрзалізниця" зазнала збитків від розкрадань на загальну суму 44 млн грн, повідомляє прес-служба монополіста.

Що вже вдалося змінити

Та все ж певних змін УЗ вдалося домогтися вже зараз. Зокрема, українці отримали змогу поїхати потягом до 7 європейських країн, про що ще донедавна через різну ширину колій навіть не мріялось. У 2018 році планують запустити потяг “Київ-Мінськ- Вільнюс-Рига-Таллінн”, а також поїзди в напрямку Словаччини та “Мукачево-Будапешт”.

Читайте також: 7 безвізових країн ЄС, в які можна потягом доїхати з України: Ціна, напрямки, час

Україна увійшла до європейської транспортної мережі TEN-T. Це інфраструктурний проект Євросоюзу, який передбачає створення до 2050 року нової транспортної системи на території ЄС, що включає 94 порти, 38 аеропортів і близько 15 тис. км швидкісних залізниць. Тож в планах сполучити Україну з Німеччиною та Грецією.

Стратегія TEN-T   Джерело: Український Тиждень

Не менш важливо, що в травні цього року повинне завершитися будівництво Бескидського тунелю — найбільшого інфраструктурного проекту останнього десятиліття. Для України тунель має стратегічне значення, адже дозволяє перевозити понад 60% транзитних вантажів до Європи.

“Укрзалізниця” та американська компанія General Electric Transportation до кінця лютого 2018 року планують підписати угоду про співпрацю. Згідно з домовленостями, локалізація потужностей виробництва в Україні складе не менше 40%.

В 2017 році УЗ змінила умови нарахування зарплатні для працівників. Тож тепер середня зарплатня в галузі складає 9440 грн.

За останній рік дещо змінився сервіс в потягах та електричках. Зокрема, в частині поїздів вже змінили постільну білизну, легендарні кусючі пледи замінили ковдрами. Нещодавно українці отримали можливість придбати через інтернет квитки на більшість регіональних поїздів, а також шукати маршрути з пересадками.

"Укрзалізниця" пообіцяла ввести повноцінне харчування в нічних поїздах, продавати книги, зробити вай-фай в “Інтерсіті+” та на вокзалах платним.

Монополіст розглядає можливість віддати вокзали в туристичних містах в приватні руки та  впровадження послуги Duty Free у міжнародних швидкісних потягах.

Наприкінці грудня 2017 вдалося запустити 11 нових потягів, натомість скасувала УЗ 10 непопулярних маршрутів. До кінця року повинен запрацювати так званий “повітряний експрес” - швидкісне залізничне сполучення між Києвом та Борисполем. До кінця року в УЗ обіцяють оновити 1/6 парку пасажирських вагонів.

Та попри всі намагання змінити сервіс,практично незмінним залишається ключовий параметр - швидкість. Середня швидкість українських потягів – 58,2 км/год. Так, пасажирський нічний потяг їде з середньою швидкістю 43,2 км/год, нічний експрес – 57,4 км/год, а “Інтерсіті” та “Інтерсіті+” їдуть зі швидкістю 80,6 км/год. Через це з однієї точки країни в іншу можна добиратися понад добу.

“З такою швидкістю їздили ще в 19 столітті”, - заявив міністр інфраструктури Володимир Омелян в інтерв’ю “Громадському”.

Міністр розповів, що вони почали розробку технічної документації проекту першої в країні євроколії сполученням Одеса-Київ-Львів. По ній можна буде їхати 250 км/год, тож доїхати з Києва до Львова чи Одеси можна буде орієнтовно за 2-2,5 години.

Звідки гроші та чи буде приватизація

Ідея євроколії, безумовно, захоплює, та виникає логічне запитання: чи достатньо в нас коштів. За словами Омеляна, для реалізації цього проекту потрібно 2 млн євро.

Донедавна “Укрзалізниця” була збитковим підприємством, але в першому півріччі 2017 р. товариство вийшли на точку беззбитковості.

“Фінансовий результат коливається в межах 90—150 млн грн в місяць. Цього вдалося досягти фактично на внутрішньому резерві, бо від підвищення тарифів у минулому році ми отримали лише  3,9 млрд грн”, -  пише директор з економіки та фінансів УЗ Андрій Рязанцев.

Джерело: Міністерство інфраструктури

Тож в 2018 році підняття тарифів не уникнути, тим паче, що останнє зростання було в 2014 році, вказує Рязанцев.

"З того часу індекс споживчих цін виріс мінімум на 60-70%, в 4-6 разів збільшилася вартість комунальних та інших послуг. По всій номенклатурі товарів, які потрібні залізниці, істотно зросли ціни", - констатує він.

Але в УЗ запевняють, що за рахунок індексації тарифів планують отримати лише 28% від загального плану інвестицій. Закумульовані від підняття вартості квитків кошти обіцяють зберігати на спеціальному банківському рахунку та звітувати за кожну копійку. Незабаром на порталі E­data можна буде переглядати фінансову звітність УЗ.

Решту необхідних коштів планують дістати за рахунок підвищення ефективності та завдяки кредитним коштам.

Загалом, згідно з фінпланом, представленим “Укрзалізницею” 14 лютого, цьогоріч монополіст планує залучити рекордні 26,9 млрд грн інвестицій. У 4 рази більше, ніж в 2016, у 6 - ніж в 2015 та в 2,5 рази більше, ніж виконано в 2017-му.

Чи варто очікувати приватизації частини активів транспортного гіганта, враховуючи, що Рада нарешті проголосувала закон?

Читайте також: 22,5 млрд за приватизацію. Як тепер продаватимуть держпідприємства

Відповідно до Угоди про асоціацію з ЄС Україна повинна створити інституційні та ринкові умови відповідно до європейської моделі залізничного транспорту. Вона передбачає, що інфраструктура може залишатися монополією, в той час як транспортні перевезення повинні надавати різні компанії на умовах конкуренції. Тож все, що робитиме менеджмент інфраструктури -  це продаватиме підприємствам пропускну здатність.

Для цього УЗ потрібно розобити своєрідне “меню” з доступним часом, цінами та умовами надання пропускної здатності - умови користування залізницею. Також передбачено створення нового закону про залізничний транспорт та ряду контролюючих органів. Це передбачено програмою Twinning Railways in Ukraine

Укрзалізниця не зможе субсидувати пасажирські перевезення за рахунок доходів, отриманих від вантажних, як це відбувається зараз. Тож потрібна нова система субсидування пасажирських перевезень й схоже її перекладуть на плечі держави.

Омелян бачить дві моделі реалізації проекту євроколій: приватно-державне партнерство Укрзалізниці з інвестором і експлуатація євроколії й вагонів на паритетних засадах. Або повністю паралельна приватна залізнична компанія на 99 років. Міністр пояснив, що на це може знадобитися близько 10 років.

Теги:
Читайте також:
Київ
+4°C
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • USD 39.55
    Купівля 39.55
    Продаж 40.08
  • EUR
    Купівля 42.24
    Продаж 43.03
  • Актуальне
  • Важливе
2024, субота
20 квітня
03:54
Армія, Велика Британія
Міноборони Британії використало менше половини коштів фонду підтримки України, - Guardian
03:26
Німеччина туризм
На півдні Німеччини в Альпах відновили роботу гірськолижні курорти
02:48
Близький Схід Іран Ірак Сирія США
В Іраку у результаті авіаудару прогримів потужний вибух на військовій базі, - ЗМІ
02:20
КНДР повела випробування двох ракет, одна з них здатна нести ядерний заряд
01:52
Іран
Радар ППО: ABC News повідомили про ціль Ізраїлю під час удару по Ірану
01:24
Росія пожежа безпілотник війна з Росією
У Калузькій та Брянській областях РФ ударом БПЛА пошкоджено енергетичну інфраструктуру
00:56
Румунія, прапор Румунії
Росія обурилась забороною показу в кінотеатрах Румунії пропагандистських фільмів з РФ. Бухарест відповів
00:41
OPINION
Наталка Діденко
Скільки разів в Україну приходить весна?
00:35
Оновлено
Семен Єрьомін
Сили оборони ліквідували російського воєнкора-пропагандиста Єрьоміна
00:28
Лавров
Лавров назвав Швейцарію "відверто ворожою" до РФ державою
00:01
Марта Костюк, теніс
Костюк обіграла третю ракетку світу і вийшла у півфінал турніру WTA у Німеччині
2024, п'ятниця
19 квітня
23:43
Путін і Лавров
"РФ завжди надає перевагу переговорам, а не бійкам та війнам": фейки і маніпуляції за 19 квітня
23:42
Вірменія
Вірменія та Азербайджан почали демілітацію кордону: Єреван віддав кілька сіл. Там почались протести
23:08
Оновлено
обстріл, ППО
Росія атакує Сумщину ввечері 19 квітня
23:07
сша допомога Україні
У Білому домі заявили, що США "одразу ж" почнуть постачати зброю Україні після рішення конгресу
22:41
Начо, Реал, Ла Ліга
Капітан "Реала" прийняв доленосне рішення стосовно свого майбутнього
22:40
Поліція США - ілюстрація
У Нью-Йорку чоловік підпалив себе біля будівлі суду, де проходив розгляд справи Трампа
22:31
Оновлено
РФ атакувала Україну: у Дніпрі й області є загиблі та поранені, в тому числі діти
22:06
Оновлено
РФ атакувала ракетами порт "Південний" на Одещині: знищено продукцію для країн Азії та Африки
21:56
Ексклюзив
Віктор Шлінчак
"Ми вже почали чути про перемогу України", - голова правління Інституту світової політики Шлінчак про переломний етап війни
21:50
Аналітика
Сергій Згурець, Василь Зима, телеведучі
Намагання ворога просунутися на Донеччині та в Запорізькій області. Воєнні підсумки тижня
21:49
Сенат США
Частина сенаторів закликає республіканців у Палаті представників відхилити стратегію Джонсона щодо України
21:26
Протест в Тбілісі
У Тбілісі поновились акції протестів проти закону про "іноагентів"
21:25
Еммануель Макрон
Ресурси Європи обмежені: Макрон заявив про неможливість побудувати в Україні систему ППО, як в Ізраїлі
21:03
Заблоковано дві сотні YouTube-каналів ворога: у ЦПД розповіли про боротьбу з пропагандою РФ у мережі
20:59
Ексклюзив
військовий квиток, мобілізація
Питання демобілізації потрібно вирішити терміново, - військовослужбовець ЗСУ Фірсов
20:56
Михайло Федоров
Мінцифра відзвітувала про роботу над еАкцизом. Деталі
20:18
зниклі безвісти
Україна розслідує 3,8 тис. злочинів російських військових проти дітей, - Лубінець
20:04
Пресреліз
"Голка" та Еспресо розпочали партнерство заради боротьби з корупцією
20:04
OPINION
Тетяна Вергелес
Карл Маркс підтримав би російський Telegram
20:00
Огляд
переможні новини
Переможні новини 786-го дня війни: Повітряні сили вперше збили носій крилатих ракет Ту-22М3, німецький виробник дронів відкрив завод в Україні
19:57
Іран
Країни G7 застерегли Іран від відправки балістичних ракет Росії
19:44
Чорнобильська зона
"Україна йде до нового Чорнобиля": росіяни запустили нову ІПСО
19:42
на фото: ЗСУ
Росіяни за добу 7 разів безуспішно атакували Сили оборони поблизу Кринків на Херсонщині, - Генштаб
19:37
Нідерланди
Нідерланди оголосили про виділення €200 млн на ППО і снаряди для України
19:15
Джамал Мусіала, Баварія, Бундесліга
"Ман Сіті" вирішив підірвати трансферний ринок і купити одного з найдорожчих футболістів світу
19:10
США Україна
Палата представників США підтримала винесення на розгляд законопроєкту про допомогу Україні
18:56
Ексклюзив
F-16
Експерт з авіації Романенко розповів, які параметри мають бути у F-16 для ефективної боротьби з ворогом
18:49
Ентоні Блінкен
Блінкен назвав Китай найбільшим постачальником компонентів для ОПК Росії
18:47
Огляд
"Земля короля"
Увійти в "Наш живий світ": що подивитися на вихідних
Більше новин