live
Супутник ASTRA-4A 12073 МГц. Поляризація-Н. Символьна швидкість 27500 Ксимв/с. FEC 3/4
Максим Вікулов 5 березня, 2018 понеділок

Тріумф радикалів. Вибори в Італії виграли євроскептики та популісти

За підсумками виборів, які щойно відбулися, Італія стала першою країною західної Європи, в якій популісти, євроскептики, друзі Кремля та відверті ксенофоби отримали абсолютну більшість голосів

Загалом, важливі вибори у третій за значимості країні Європейського союзу пройшли напрочуд спокійно. Хоча без деяких італійських пристрастей все ж не обійшлося. Так, на виборчій дільниці в Мілані, куди прийшов проголосувати Сільвіо Берлусконі, напівгола активістка Femen з криком "Берлусконі, твій час вийшов!" вистрибнула перед політиком на стіл.

Крім того, італійці часто скаржилися на помилки в бюлетенях, а деяким виборцям запропонували проголосувати вдруге, бо їхні бюлетені переплутали виборчі комісії. Втім, мова йшла не про спроби фальсифікацій, а про традиційну для країн південної Європи неорганізованість.

За підсумками волевиявлення, впевнену перемогу отримують праві та ліві популісти, симпатики російського лідера Володимира Путіна, євроскептики, мігрантофоби та різноманітні радикали. При чому – набирають голосів вони навіть більше, ніж прогнозували соціологи.

Читайте такожІталійські вибори. Чому до влади можуть прийти евроскептики та друзі Путіна

Так, справжнім тріумфатором перегонів став ультрапопулістський "Рух п’яти зірок", що станом на ці години отримує більше 32,5% голосів. Утворена Берлусконі коаліція правих та ультраправих партій набирає 37%. Третє місце посідає правляча Демократична партія з розгромним рахунком у 18,77%. Для повноти картини варто все ж дочекатися офіційних даних, а також – результатів в одномандатних виборчих округах.

Хоча остаточні дані ніяк не змінять загальний тренд: по-перше, "одномандатників" в Італії лише 37%, а решта 63% депутатів обирається все ж таки за партійними списками. По-друге – і це головне – через особливості італійського виборчого законодавства результати в одномандатних округах і за партійними списками дуже сильно пов’язані. Тож, невелика корекція ще можлива, але якісь масштабні сюрпризи – точно ні.

Головним результатом виборів у країні піци та Мікеланджело можна назвати повний розгром проєвропейських лівоцентристів (разом з невеликими партіями-сателітами, Демократи набрали трохи менше 23%). Натомість проросійські сили – "Рух п’яти зірок" та права коаліція разом отримують майже 70% (!!) місць у парламенті. Ми вже писали, що  представники вказаних політсил неодноразово відвідували окупований Крим та робили заяви про російську належність півострову. І про те, що політики з партій-переможців виступають за послаблення або повне скасування антиросійських санкцій.

Відвертою несподіванкою перегонів стала зміни лідера всередині правих. Якщо соціологи ставили на перше місце поміркованих правоцентристів з партії Сільвіо Берлусконі "Вперед, Італія!", то виборець віддав перевагу ультраправій "Лізі Півночі" на чолі з Маттео Сальвіні, яка набирає 17,5% проти 14% партії Берлусконі (ще близько 6% ділять між собою крайньоправі партії "Брати Італії" та "Ми з Італією"). Таким чином, усілякі радикали ультраправі, євроскептики, ксенофоби та просто популісти ("Рух п’яти зірок", "Ліга Півночі" та "Брати Італії") сукупно набирають біля 55% голосів, що, м’яко кажучи, не може не турбувати.

Лідери правої коаліції: Джорджі Мелоні, Сільвіо Берлусконі, Маттео Сальвіні

Хоча переможцями можна вважати дві політичні сили – коаліцію правих та "Рух п’яти зірок", ні в тих, ні в інших немає більшості, необхідної для формування нового уряду. Більше того – на горизонті не проступає навіть умовних контурів майбутньої коаліції. "П’ятизіркові" ще раніше відкидали коаліцію будь з ким. Помірковані лівоцентристи точно не сядуть до одного човна з ультраправими ("Лігою Півночі" та "Братами Італії"); втім, їх туди ніхто і не запросить. Так само неможлива й "широка коаліція" на зразок німецької між лівоцентристами (Демпартія і сателіти) і поміркованими правоцентристами з берлусконівської "Вперед, Італія!" - разом у потенційних коаліціянтів лише близько 37%. Так що на країну очікує яскрава і скандальна коаліціада, під час якої можливі будь-які сюрпризи. Так само ймовірними є й розпуск парламенту з оголошенням наступних позачергових виборів.

Найгіршим з усіх варіантів є знаходження спільної мови між затятими євроскептиками і друзями Кремля: "Рухом п’яти зірок", "Лігою Півночі" і "Братами Італії", у яких якраз є заповітна більшість. Але, на щастя, це дуже малоймовірно, оскільки крім симпатії до Володимира Путіна та антипатії до Брюсселя у популістів і правих радикалів не так вже й багато точок дотику.

Тим більше передчасним було б розмірковувати про кандидатуру майбутнього очільника італійського уряду. Сільвіо Берлусконі (якому з 2013 року заборонено займати державні посади через податкові проблеми) хотів би бачити на цій посаді нинішнього президента Європейського парламенту Антоніо Таяні. Сам Таяні вже заявив, що "готовий служити Італії". Крім того, на посаду прем’єра претендує також лідер ультраправої "Ліги Півночі" Маттео Сальвіні, оскільки його партія набрала найбільше голосів в правій коаліції. Щоправда, його кандидатура не подобається не лише колегам по табору, але й Брюсселю, з яким, хоч-не-хоч, доведеться співіснувати.

Антоніо Таяні вже готовий "служити Італії"

За будь-якого сценарію, Італія вступає у період невизначеності та політичної турбулентності. Від хаосу, який утворюється на наших очах, буде потерпати і сама країна, і Євросоюз. Єдиний, хто буде спостерігати за цим з задоволенням – Кремль, який зацікавлений у хаосі та безладі навіть більше, ніж у формуванні уряду власних прибічників.

Введіть слово, щоб почати