live
Супутник ASTRA-4A 12073 МГц. Поляризація-Н. Символьна швидкість 27500 Ксимв/с. FEC 3/4

Віталій Портников: перемога над корупцією не повинна призводити до тріумфу популістів


фото: REUTERS
Коли боротьба з корупцією супроводжується систематичною дискредитацією державних інститутів, це може призвести лише до деградації політичної культури і краху управління

Результати італійських парламентських виборів спостерігачі розцінюють, як тріумф популістів. Причому успіх цей досягнутий і в лівому, і в правому таборі. Головною лівою партією країни став рух "5 зірок", створений цирковим клоуном Беппе Грілло. А в правій коаліції провідною партією стала "Ліга", лідер якої Маттео Сальвіні хоче стати новим прем'єр-міністром Італії. Ще недавно обидві партії сприймалися як безнадійні маргінали. Сьогодні саме від них залежить майбутнє країни.

Але виникає питання - а як взагалі могло це статися? Чому лідер "5 зірок" Луїджі ді Майо називає вибори в парламент народженням "третьої республіки"? Куди поділися перші дві?

Читайте також: Тріумф радикалів. Вибори в Італії виграли євроскептики та популісти

Перша італійська республіка виникла після Другої світової війни. У 1992 році вона впала під тягарем антикорупційних розслідувань. Постраждали не тільки політики, зникли майже всі традиційні політичні партії. А у італійців виникло глибока недовіра до державних інститутів як таких - в цьому сенсі Італія дуже схожа на Україну.

Результатом загибелі "першої республіки" стало не стільки очищення італійського політичного класу, скільки перетворення Італії в олігархічну державу.

Прем'єром на довгі роки став бізнесмен Сильвіо Берлусконі - яскрава особистість, практично позбавлена ​​будь-яких принципів. На цих парламентських виборах Берлусконі намагався повернутися до влади, але несподівано для себе пропустив вперед партію Сальвіні.

Один з найважливіших результатів правління Берлусконі - продовження ерозії державних інститутів. Італійцям і тут вдалося продовжити боротьбу з корупцією, під слідством опинився сам дон Сильвіо. Але прості громадяни все більше і більше переконувалися в тому, що політики - брехуни і корупціонери, яким не можна довіряти.

В результаті прем'єр Маттео Ренці зазнав краху, коли спробував реформувати державні інститути. А зараз і його Демократична партія пропустила вперед популістів - що може означати кінець кар'єри колишнього глави уряду.

Італійці ще раз висловилися за хаос. Це і є справжній зміст "Третьої республіки" - якщо тільки вона дійсно виникне.

Тому що в програмах дій правих і лівих популістів спільним є тільки одне - вони практично не можуть бути виконані. Якоїсь дієвої правлячої коаліції на італійському обрії просто не проглядається. Єдине, на що буде здатна "третя республіка" - так це через якийсь час поступитися місцем "четвертій республіці".  Професійній і відповідальній. Але до цього моменту італійцям доведеться переконатися, що в політиці не буває чудес.

Як це не цинічно звучить, у них є такі можливості. Італійська економіка здатна пережити не один експеримент просто тому, що в разі чого країні допоможе Європейський Союз - як він зараз допомагає Греції.

А ось у України права на експерименти, на жаль, немає. Тріумф популістів в нашій країні буде означати тільки одне - крах держави і подальше зубожіння громадян.

Чи означає це, що не потрібно боротися з корупцією? Зовсім ні. Італійці не мали миритися із засиллям мафії, нахабством політиків, брехнею і кумівством - ані в першій, ані в другій республіці. І було б дивно, якби українці мирилися з тією тотальною корупцією, в якій ми живемо.

Але коли боротьба з корупцією супроводжується систематичною дискредитацією державних інститутів, це може призвести лише до деградації політичної культури і краху управління. Це саме те, що відбувається зараз в Італії. І це саме те, що може статися у нас - при тому, що у нас майже нема чому деградувати.

Простіше кажучи, якщо ваша курка не несе вам золоті яйця, ви можете підвищити температуру в курнику, змінити корм або знайти їй нового півня. А можете просто відрубати курці голову - адже курка гниє з голови. Курка ще трохи побігає, звичайно - але золотих яєць ви все одно не дочекаєтеся.

новини партнерів

19 вересня, 2018 середа

18 вересня, 2018 вівторок

19 вересня, 2018 середа

18 вересня, 2018 вівторок

Відео

Введіть слово, щоб почати