live
Супутник ASTRA-4A 12073 МГц. Поляризація-Н. Символьна швидкість 27500 Ксимв/с. FEC 3/4

Жіночий мозок. Це сексизм чи ні


фото: huffingtonpost
Чи є розбіжність між розумовими здібностями чоловіків і жінок? Чи можливо виховувати дітей в ґендерно-нейтральному середовищі, аби уникнути стереотипів? Чи є таке явище, як жіночий/чоловічий мозок?

Маскулінізація чи фемінізація?

Є терміни “маскулінізація” та “фемінізація” мозку. Процес починається ще в утробі матері під впливом статевих гормонів плоду.  Хлопчик розвиває мозок за чоловічим типом, і дівчинки - за жіночим. Гормони та сигнальні молекули визначають виживання чи смерть нейронів, активацію чи стабільне замовкання деяких генів. Тому  частина процесів формування “мозку дівчинки” чи “мозку хлопчика” певною мірою є незворотньою.

Але це дуже спрощено.

Чи все визначають статеві хромосоми

На розвиток мозку, його більшу чи меншу жіночність, майбутні розумові здібності і стресостійкість впливають не лише гени, і не лише майбутнє виховання.

Наприклад, на плід впливають також гормони матері. Показано,  що якщо вагітна жінка переживає сильний стрес під час вагітності, мусить боротися і виживати, то плід зазнає сильного впливу гормону стресу кортизолу. Якщо це дівчинка, то  вона народжується більш “маскулінізованою” і здатною пробитись в житті. Якщо ж це хлопчик,  то він, навпаки, буде більш жіночним і не схильним до ризиків.

Також, діти, чиї матері зазнали сильного стресу під час вагітності, мають нижчі показники IQ.  Якщо ж матір з якихось причин мала високий рівень тестостерону, то дитина матиме більш чоловічий тип мозку - меншу схильність до емпатії, наприклад.

Влаштовані по-різному

Анатомія мозку показує, що чоловіки і жінки справді є різними, але еквівалентними.

Мозок жінок є непропорційно меншим, ніж в чоловіків. Це вважають еволюційним пристосуванням задля енергозбереження. Зате нейрони в жінок організують складніші мережі, і це повністю компенсує розмір.

Мозок чоловіків має більше зв’язків в межах кожної з півкуль головного мозку, але в жінок права і ліва  півкулі поєднанні більшою кількістю контактів. Іншими словами, мозок жінок є функціонально симетричнішим, ніж в чоловіків.

Мозочок це частина мозку, що відповідає за пам’ять і навчання рухам. В  чоловіків він складніше організований, ніж в жінок. Але при цьому, жінки мають кращу дрібну моторику.

Стать і ґендер мозку

Мозок трансґендерних людей в деяких ділянках відрізняється від мозку і типових чоловіків, і типових жінок. Але подекуди він нагадує мозок того ґендеру, із яким вони себе співвідносять.  Деякі ділянки мозку цисґендериних, але маскулінних жінок більше нагадують мозок чоловіків. Мозок чоловіків і лесбійок реагує на жіночу вроду  однаковими реакціями збудження. Науковці вважають, що відношення себе до певного ґендеру,  чоловіча або жіноча “схема” мозку сформовані вже від народження.

Також, люди є різними самі по собі. Адже на нас вплинув унікальний набір гормонів, обставин і досвідів.  Автор статті про роль гормонів у формуванні мозку проф. M. M. McCarty каже, що в кожної людини своя мозаїка маскулінізованих та фемінізованих ділянок мозку, і що неможливо говорити про чоловічі чи суто жіночі мізки. Але це стосується передусім статевої і соціальної поведінки, але ніяк не розумових здібностей.  Вони не мають залежності від ґендеру.

А ще протягом життя статеві гормони здатні впливати на роботу мозку і змінювати поведінку в залежності від контексту. Мозок це пластична структура, і його постійно змінює досвід.

Чи є якісь розбіжності в  жіночих і  чоловічих здібностях?

 • Жінки краще дістають із закутків пам’яті старі спогади і мають розвиненішу емоційну пам’ять.
 • Дівчата з перших місяців життя більш схильні роздивлятися обличчя і зазирати в очі. Цю особливість вважають способом порозуміння жінок між собою.  Тестостерон в дослідах навіть в дорослих знижував  цю здатність.
 • Саме із дією тестостерону пов’язують більшу притаманність аутичного спектру порушень хлопцям, ніж дівчатам. Люди із таким порушенням дуже погано розуміють емоції інших людей і не цікавляться ними. На МРТ мозок аутисток виглядає так само, як мозок хлопців без аутичного порушення. Серед чоловіків також  частіше трапляється алекситимія - нездатність до розуміння та опису власних емоцій.
 • Чому мозок жінок більш прошитий на співчуття? В нашому мозку є так звані дзеркальні нейрони. Завдяки ним ми розуміємо, що  робить і відчуває інша людина. В  жінок дзеркальні нейрони розвинені набагато краще. Чоловіки же зацікавлені лише власними емоціями. Так, наприклад, мпостереження за стражданням людини, яку вони вважають нехорошою, активує в чоловіків не дзеркальні нейрони, а систему винагороди. Як результат, їм хочеться ті страждання посилити.
 • Отже, жінки більш схильні до соціальної взаємодії, кооперації та емпатії. Однією із анатомічних особливостей, що цьому сприяє, є розвиненіша пряма звивина. Цікаво, що чоловіки, що відносять себе до жіночого ґендеру, мають подібну ознаку мозку.
 • І дитинчата приматів, і малі людські діти, які ще не усвідомили свій ґендер, обирають різні іграшки. Жіноцтво надає перевагу іграшкам із обличчями та м’яким іграшкам, а мавпенята і хлопчики - механізмам із колесиками.
 • Чоловіки краще “прокручують” в уяві дво- і тривимірні фігури, визначають кут від горизонту і траєкторію руху фігури. Цю здатність пов’язують із кращим розвитком скроневих ділянок в чоловіків.
 • Хлопчики є більш схильними до ризику.  Таку поведінку традиційно пояснюють маскулінізаціюєю мозку.  Вищу схильність до ризиків пов’язують також із вищою смертністю від нещасних випадків. Водночас, нині ця тенденція стає менш актуальною, бо дівчаткам більше дозволяють в дитинстві. А автор книги “Правила розвитку мозку” проф. Дж. Медіна пише, що мозок схильних до ризику і винахідницького мислення людей виглядає на МРТ однаково незалежно від статі.
 • Ділянки мозку, що відповідають за лінгвістичні здібності, в жінок розвиненіші. В жінок більший словниковий запас  і краще розуміють тексти.   А серед хлопчиків в десять разів частіше трапляється порушення мови - дислексія.
 • Чи є ґендерні розбіжності  в математичних здібностях? Є непересічні жінки-математики, а в в 1960-1970ті  математичні розрахунки для NASA робили переважно саме  жінки. Дослідження показують, що ділянки мозку, що активуються при вирішенні математичних задач, в чоловіків більші. Зате в жінок вони  мають складнішу мережу нейронів, тому працюють не гірше. Отже, упередження щодо “математика  - не для жінок” наука наразі спростовує. З іншого боку, жінки можуть самі по собі менше цікавитись математикою, бо їх більше цікавить спілкування із людьми.
 • Для соціальної успішності важливі не лише розумові здібності та емоційний інтелект, а й значна стресостійкість. В жінок із цим може бути складніше.  Наприклад, в переважної більшості жінок бувають бодай деякі симптоми предменструального синдрому,  зокрема тривожність. А схильність до депресії зростає критично після менопаузи на тлі падіння рівня естрогенів.
 • Мозок жінок, зокрема, ліва амигдала, активується значно ефективніше у відповідь на негативні сигнали.  Іншими словами, найменший негаразд може зруйнувати жінці відчуття безпеки. Зате в чоловіків мозок реагував сильніше на позитивні подразники - тобто їм життя постає в рожевому світлі частіше, ніж жінкам.

Науковці активно вивчають межі, закладені генетикою і вихованням. Стать або ґендер визначають передусім статеву, батьківську і соціальну поведінку та емоційність. Але розумові здібності визначаються не лише генетикою та вихованням.  На кожного із нас вплинула велика кількість унікальних обставин і чинників, і зробило наш мозок та здібності неповторними.

Науковці сходяться в тому, що для найкращого розвитку інтелекту та емоційності дитини слід створити їй безпечне і сприятливе середовище та добрий емоційний зв’язок з батьками.

новини партнерів

29 травня, 2020 п'ятниця

29 травня, 2020 п'ятниця

Відео

Введіть слово, щоб почати