Вище часу. Чому Шевченко - символ українців, пророк і геній, а водночас - людина серед людей

Тетяна Зінченко
9 березня, 2018 п'ятниця
10:03

Борець за волю чи геніальний мислитель, поет чи прозаїк, живописець чи скульптор, актор чи режисер, філософ чи просвітитель? Ким був громадянин світу і пророк української нації Тарас Григорович Шевченко

Зміст

 Він народився у рабській родині, ще маленьким став круглим сиротою і ріс у цілковитій бідності й тотальній безвиході. Та все ж знайшов шлях з тунелю кріпацтва, став відомим на весь світ, створював нев'янучі світові шедеври в різних жанрах, закохував у себе аристократок і навіть викликав на себе увагу самого російського царя.  

Із 47 років його земного буття  24 роки - рабство, 10 років - солдатська служба в Мангишлаку,  а лічені роки відносно спокійного життя -  це роки боротьби і просвіти, пошуку правди і творення вічного в мистецтві. Сьогодні, 9 березня, народився Тарас Григорович Шевченко.

 null

Його називають нашим пророком і символом, Великим Кобзарем і українським генієм. Останнім часом усе більше уваги дослідники і просто цікаві шукають у його біографії "невідоме" і "пікантне", а саму біографію ще більше переплітають міфами, легендами і домислами. Його талант - безмежний і багатогранний, а шлях у безсмертя - це шлях, як тепер модно називати, - успіху. Еспресо спробувало з'ясувати, хто він насправді - символ, пророк, геній чи людина серед нас і чим цікавий Шевченко для наших сучасників, особливо підростаючого покоління.

Щоб бути символом, потрібно бути справжнім

"За кожним символом стоїть жива людина, - розповідає Юлія Єрмоленко, завідувач меморіального музею Т. Г. Шевченка "Хата на Пріорці", що в Києві. -  Символ - це трактування постаті нащадками. У світі було багато геніальних поетів, мистців, політичних діячів. На жаль, не всі вони були настільки гарними людьми. Шевченко - геніальна людина, Людина, що залишалася собою завжди і за будь-яких обставин... "Караюсь, мучуся, але не каюсь..." - так написав він в одному з листів. Це, на мою думку, - його життєва позиція".

Шевченкіана – симбіоз усіх іпостасей народного генія

Осягнути постать Тараса Григоровича непросто хоча б тому, що в його постаті поєднана величезна кількість іпостасей, його таланти - воістину незмірні, а короткий життєвий шлях - короткий лише за кількістю років, але дуже довгий, коли його міряти його діями і вчинками. Він не вписувався в рамки свого часу, тому що завше ішов попереду його. Не мав страху і не запобігав перед авторитетами, не плазував, не просив. Його сила волі, наполегливість, вміння бачити світ під власними кутами зору, помножені на талант і працелюбність, явили світові в його особі:

  • поета, прозаїка, перекладача, публіциста;
  • живописця, скульптора, художника, майстра офорту і  графіки, фотографа, маляра, ілюстратора;
  • актора, співака, режисера, драматурга, театрального критика;
  • мандрівника, винахідника, археолога;
  • філософа, просвітянина, історика.

Автопортрет.

Сила пророчого слова

Написати книжку, яку б українці клали на столах поряд з "Біблією" - це вже бути обраним на землі.  Дослідник творчості Кобзаря, автор абетки-енциклопедії про Шевченка професор Леонід Ушкалов переконаний, що Тарас Григорович усвідомлював свою місійність, відчував себе пророком доби і свідомо прийняв випробування долі. Його твори - це вся Україна на долоні, це правда і відвертість, це така сила, яка підіймала дух, загартовувала, відроджувала українців, причому у всі часи, у будь-які періоди життя його народу. Любов автора до народу, до рідної землі, а також мова - співоча, мелодійна, дзвінка -  викликали захоплення і широкий відгук у душах читачів.  

Його письменницький спадок  багатогранний і глибокий:  поезії, поеми, прозові твори і твори драматичні. А починав свою творчість із балад. В 1837 року Т. Шевченко написав першу баладу «Причинна». У перше видання «Кобзаря» (1840) увійшла одна з найкращих Шевченкових балад «Тополя». Пізніше були створені балади «Утоплена», «Лілея», «Русалка». Казковий світ, який малює у них автор, - насправді світ болючої реальності. 

У 1840 р. вийшла  тоненька книжечка під назвою «Кобзар», а з нею прийшло і визнання поетичного таланту Шевченка.  Вихід першого "Кобзаря" став епохальним явищем і таким буде у всі часи.

За життя поета, незважаючи на цензурні утиски, побачила світ майже третина його поезій. Так, "Кобзар" вийшов тричі (останній раз двома мовами). Крім того, видавалися "Катерина", "Гайдамаки", "Гамалія", "Наймичка", "Тополя", "Тарасова ніч", "Псалми Давидові", "Іван Підкова". 

Перший "Кобзар" Т.Г.Шевченка.

 Український Рембранд

Едуард Межул, відомий столичний живописець, графік і педагог, керівник арт-студії, розповідає, що його студійці дуже легко сприймають мистецькі твори Шевченка і охоче творять за його мотивами: "Його поетичні рядки та малюнки дуже сучасні.Студійці із задоволеням роблять копії малюнків та легко вчать вірші".

Художник каже, що Шевченко - наш український Рембрандт. Малюнки супроводжували його все життя, і становлення його як художника відбулося ще раніше, як поета.  "Наш Кобзар мав великі успіхи в графіці, за що отримав срібну медаль у Петербурзькій академії. Як живописець наслідував Карла Брюллова, був його точним  послідовником. Як графік  і рисувальник він - геніальний. Йому вдавалося 3-4 тонами передати життя в рисунку.  Я щороку даю студійцям рисувати на тему шевченкіани і переконуюся, що в чорно-білому або кольорах сепії або умбри (коричневих-земляних) Тарас був маестро!".

"На той час офорт (азотна кислота українською мовою) - це було новаторство Шевченка для Східної Європи, - продовжує Едуард Межул. - Офортом травлять малюнки, продряпані  голкою на цинкових або мідних пластинах. Відбитки з пластин дешевші, ніж картини маслом, їх міг придбати пересічний мешканець тодішньої України-Русі". Отож Шевченко був новатором не лише на своїй землі, а й далеко за нашими межами.

Діти малюють за мотивами творів Шевченка. Фото Е. Межула.

Прославився він і як талановитий ілюстратор, а також портретист,  живописець і графік. Як відомо, саме талант до малювання відкрив йому дорогу на волю, впустив до мистецької еліти. 835 творів - саме таку кількість творів нараховує доробок Шевченка у образотворчому мистецтві. Загалом Кобзар створив більше 1000 живописних творів за 30 років, 278 картин вважаються втраченими.

 У 1842 році було створено найвідоміший твір українського живопису - портрет "Катерина", написаний за мотивом однойменної поеми. 

 Офорти "Живописна Україна

В одному з листів до свого друга Тарас Шевченко писав: "...хочу рисувать нашу Україну (...) Я нарисую її в трьох книгах, а в першій будуть види, чи то по красі своїй, чи по історії прикметні, а в другій теперішній людський бит, а в третій історію". Не всі ці плани здійснилися, бо в 1847 році Тараса Шевченка, учасника таємного Кирило-Мефодіївського товариства, заарештували.

Крім цього, художник написав понад 150 портретів і більше півсотні автопортретів у самобутній манері.  

null

Палітра та халат Шевченка-художника.

Людина серед нас

Тому і люблять, і називають своїм батьком українці Шевченка, бо він був людиною, образ якої викристалізувався в нації за всі роки її існування і втілився в ньому. Талантом, безперечно, генієм, але людиною - щирою і доброю, відкритою і співчутливою, а водночас безмежно сильною.

 «Нас змусили бачити у Шевченкові похмурого страждальця, -  пише професор Леонід Ушкалов. - Але це не так: він був великим життєлюбом і жартівником. Сміх - важлива складова Шевченкового портрету. Є згадки, що він часто організовував такі собі замальовки-пародії на своїх друзів і виконував їх так мило, що найгучніше реготав той, кого пародіював Шевченко. Ця риса нікуди не поділася й після заслання. Як згадував Пантелеймон Куліш, до заслання у Шевченка була рука гладіатора, а повернувся такий змарнілий, що на руках світилася кожна жилка... Та почуття гумору не втратив».

У збірнику розвідок «Тарас Шевченко у приватному житті» можна прочитати багато цікавого про побут і уподобання Тараса Григоровича. Так, у  розділі про кулінарні смаки Юлія Єрмоленко, завідувач меморіального музею Т.Г. Шевченка "Хата на Пріорці", пише, що Шевченко  не був гурманом. Але любив смачно попоїсти, а серед улюблених страв Тараса Григоровича був борщ із сушеними карасями.

Борщ, який готують на день народження Шевченка у музеї "Хата на Пріорці". Фото Ю. Єрмоленко.

Сьогодні - день народження людини, яку знає і любить світ і яка любила нас, свій народ, і зробила все можливе для того, щоб ми утвердилися як велика сильна нація. Людина - кріпак і академік, людина з надлюдськими обдаруваннями і надлюдською силою, яку він витратив винятково на свій народ, так і не створивши власної родини. Його родиною були ми всі, його діти, нащадки, спадкоємці.  Він - більше, ніж українець, а по-праву - пророк і геній. З днем народження нашого Тараса, Україно!

Теги:
Читайте також:
Київ
+6.2°C
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • Біла Церква
  • USD 41.35
    Купівля 41.35
    Продаж 41.93
  • EUR
    Купівля 47.04
    Продаж 47.77
  • Актуальне
  • Важливе
2025, неділя
27 квітня
10:50
Ексклюзив
Дональд Трамп
Адміністрація Трампа повторює помилку - фліртує з ідеєю перезавантаження відносин з Росією, - експосол США в Україні Гербст
10:26
Канада ДТП
У канадському Ванкувері автівка в'їхала в натовп на фестивалі: є жертви
10:20
Ексклюзив
Дипломатичний аспект превалює над бойовим, - генерал Романенко прокоментував ситуацію на прикордонні з РФ
10:03
OPINION
Україна-Росія: Чи стане Дональд Трамп "геополітичним Геростратом"?
09:29
Ексклюзив
Віталій Портников
Не постать, а географія: Портников про пріоритет вибору нового Папи Римського
09:27
російські окупанти, армія РФ, окупант, агресор
"Заманюють привілеями у навчанні": окупанти на Луганщині агітують студентів вступати до "козачих співтовариств"
09:17
ЗСУ, ППО
Нічна атака Росії: сили ППО знищили 57 зі 149 ворожих дронів
09:11
Оновлено
Атака на Павлоград уночі 27 квітня
РФ вночі атакувала Україну ударними дронами: у Павлограді загинув чоловік і постраждала дитина, поранені цивільні на Одещині, Житомирщині та Сумщині
09:04
Ексклюзив
Зустріч Зеленського з Трампом на похороні Папи Франциска (Ватикан, 26.04.2025)
Трамп не такий сильний, коли не має поряд своїх фанатів, - речник Українського конгресового комітету США Добрянський
08:10
Оновлено
ЗСУ
За добу на фронті відбулося 174 боєзіткнення: Сили оборони відбили 68 штурмів ворога на Покровському напрямку
08:07
OPINION
Країна, яка програє війну, не має шансів оплачувати рахунки
07:45
Інфографіка
втрати окупантів
РСЗВ, 8 танків і 1030 військових: що втратила армія РФ за добу на фронті
07:37
Військовий Південної Кореї випадково відкрив вогонь з кулемета у бік КНДР
07:22
Партизани влаштували диверсію на залізниці і порушили логістику окупантів на Луганщині
00:24
Володимир Зеленський
Це саме те, чого хотів Папа Франциск: Зеленський обговорив повернення українських дітей із кардиналом Дзуппі
2025, субота
26 квітня
22:50
Ексклюзив
Віталій Портников
Історія з копалинами має дещо анекдотичний характер: Портников щодо угоди про рідкісноземельні метали між США та Україною
22:34
військовополонені з КНР
Тилове забезпечення українського війська краще, ніж у РФ: полонений з КНР про службу в російській армії
21:51
Bring Kids Back UA
Ще 12 українських дітей, які жили під постійним тиском, вдалося повернути на батьківщину з ТОТ
21:45
Оновлено
Іран
В Омані завершились перемовини між США та Іраном щодо ядерної програми Тегерану: зустріч тривала 6 годин
21:36
Ексклюзив
путін трамп
Кремль продовжуватиме використовувати Трампа, щоб досягти всіх своїх цілей невоєнним способом, - Фейгін
21:33
Володимир Зеленський і Джорджа Мелоні
"Є спільна позиція: безумовне припинення вогню": Зеленський у Римі зустрівся з Мелоні та фон дер Ляєн
21:30
Ексклюзив
Віталій Портников
Віддати чотири області - відстрочити момент остаточного зникнення України з політичної мапи світу: Портников про вимоги Кремля
21:22
Павло Скоропадський під час перебування у Німеччині
Цей день в історії: під час евакуації у 45-му помер поранений гетьман Скоропадський
21:16
Алар Каріс
Президент Естонії: Трамп пообіцяв мені не виходити з перемовин щодо України
20:44
полювання
У селищі на Одещині узаконили полювання на перелітних птахів: яка причина
20:27
Оновлено
Артем Козак, "Інгулець" - "Олександрія"
УПЛ: "Чорноморець" програв "Руху", а двобої "ЛНЗ" з "Кривбасом" та "Оболоні" з "Карпатами" завершилися нічиїми
20:12
Ватикан порушив протокол, щоб надати Зеленському місце в першому ряду на похороні Папи Франциска, - The Telegraph
20:05
OPINION
блог Роман Безсмертний
Хто може стати Папою Римським
19:57
Оновлено
Ігнат Кузін після затримання
ФСБ затримала підозрюваного в підриві російського генерала Москалика вихідця з Сум
19:24
Ексклюзив
Нафта
Наберіться терпіння: експерт з енергетики Закревський про зниження ціни на нафту
19:16
погода весна хмари
Дощі можливі лише на сході та північному сході: синоптикиня Наталка Діденко розповіла, якою буде погода в Україні на Провідну неділю
19:16
Ексклюзив
HIMARS
"Є два сценарії й вони будуть розглядатись у Вашингтоні": експосол США в Україні Гербст про постачання американської зброї до України
18:53
втрати росіян
У Генштабі назвали кількість втрат РФ та КНДР від початку проведення операції Сил оборони в Курській області
18:34
САУ "Богдана"
Україна збільшила виробництво САУ "Богдана" до 36 одиниць на місяць, - Army Technology
18:14
Оновлено
Макрон тет-а-тет зустрічаєтьс із Зеленським у Римі (26.04.2025)
Макрон після розмови з Зеленським у Римі: тепер Путін має довести, що він дійсно хоче миру
18:13
Дональд Трамп
"Дозволив Росії вкрасти Крим в України без жодного пострілу": Трамп звинуватив Обаму в анексії росіянами півострова
18:06
OPINION
Що нам дали прямі переговори США з Росією?
18:01
Ексклюзив
ЗСУ
Наступ потроху починається: майор запасу НГУ Гетьман про весняно-літню військову кампанію армії РФ
17:52
Дональд Трамп
"Може, він просто дурить мене": Трамп після розмови з Зеленським у Ватикані припустив, що Путін насправді "не хоче зупиняти війну"
17:45
Аналітика
Трамп підірвав довіру до долара
Трамп підірвав довіру до долара. Чи варто українцям переводити заощадження в євро
Більше новин