live
Супутник ASTRA-4A 12073 МГц. Поляризація-Н. Символьна швидкість 27500 Ксимв/с. FEC 3/4
Уляна Букатюк 13 березня, 2018 вівторок

Бензин по 300. Значне здорожчання чи забуття - яке майбутнє в нафти

Коли закінчиться нафта та що чекає на людство без “чорного золота” - повернення до сіл та вирощування овочів чи чергова віха розвитку

Коли закінчиться нафта

Жахливу залежність світу від нафти показала криза 1973 року. Тоді країни ОАПЕК (Організація арабських країн експортерів нафти) запровадили нафтове ембарго для держав, які підтримали Ізраїль в 18-денній війні з коаліцією арабських країн. Наслідком стало значне скорочення використання нафтопродуктів в США, зростання цін та економічні кризи в ряді промислових країн. А арабські країни так і не домоглися свого.

Зараз фінансовий світ пильно слідкує за цінами на нафту (особливо після 2016 року, коли ціни на барель нафти марки Brent стрибали від $26 до $55 за барель). Тож вже не перший рік говорять про закінчення ери нафти.

В 1956 році американський геофізик Кінг Хабберт оприлюднив модель доступності нафти в майбутньому. За його підрахунками, пік видобутку нафти в США припаде на 1965-1970 роки, а у світі — на початок XXІ століття.

Крива Хабберта

Чи не щороку з’являються різного роду передбачення щодо майбутнього світу без нафти. Американський аларміст Дмеймс Говард Кунстлер в 2005 році написав працю  “The Long Emergency”, де він стверджує, що через 20-30 років нафта в світі закінчиться.

Промисловість практично зупиниться. Люди повернуться в села, щоб вижити. Головною стане земля. Настане феодолізм та розквіт сект.

Кунстлер вважає, що без нафти в США працюватиме лише 30-40% енергокомплексу (від рівня 2005 року). Першими зупиняться автівки та авіація, потім промисловість. Падіння промисловості може призвести до масштабного безробіття, яке може дестабілізувати національну та глобальну економіку і призвести до кризи.

Технологічні апарати перестануть працювати, адже потребують багато енергії. Головним для світової економіки стане виробництво їжі - тож люди повернуться до фермерства та боротимуться за землю. Той, в кого найбільше землі буде кимось на кшталт феодала, на якого трудитимуться безземельні люди.

Та чи варто говорити про повне закінчення нафти в найближчі роки? "Кам'яна доба не закінчилася нестачею каменя, тож доба нафти закінчиться задовго до того, як у світі скінчиться нафта", - заявив в 2000 році колишній міністр нафти на мінеральних ресурсів Саудівської Аравії Ахмед Закі Ямані.

Та спаду видобутку нафти не уникнути, адже на певному етапі кількість енергії, витраченої на видобуток бареля нафти перевищить кількість енергії, яка міститься в цьому барелі. До того ж, виробництво та споживання нафтових продуктів шкодить екології, тож світ поступово скорочує видобуток.

Що буде з цінами

ОПЕК (організація країн-експортерів нафти) започаткували ще в 1960 році. Зараз до організації входять 14 країн й саме від неї залежать ціни на нафту в світі. Адже країни ОПЕК контролюють близько 80% світових запасів “чорного золота”.

Восени 2016 року на декількох засіданнях представників країн-членів ОПЕК були прийняті рішення щодо скорочення обсягів видобутку нафти з метою скорочення надлишкової пропозиції на ринку. Країни ОПЕК домовилися про скорочення видобутку нафти приблизно на 1,2 млн барелів на день, або 2% світового виробництва.

Як наслідок, за минулий рік ціни на нафту виросли приблизно на 20% відносно 2016-го, до кінця року нафта торгувалася вже $60 за барель.

Договір ОПЕК та Росії щодо обмеження нафтопродуктів діє до кінця 2018 року. Але в разі зростання політичної напруженості в Перській затоці, учасники угоди можуть припинити працювати разом, щоб  збалансувати ринок нафти. Знецінення нафти внаслідок цього - один з можливих ризиків для світової економіки в 2018 році, який розглядають в звіті The Economist Intelligence Unit.

Читайте також: 10 найбільших ризиків 2018 року для світової економіки, - The Economist

Ось чотири ймовірні сценарії розвитку подій на світовому ринку нафти з точки зору “Нафтогаз Україна”.

Що ж до шкоди екології, в 2015 році світ зробив крок на зустріч скороченню споживання нафти. 195 країн в Парижі підписали конвенцію про кліматичні зміни. Підписанти домовилися скоротити викиди вуглецю в атмосферу та зробити все можливе, щоб світова температура не підвищилася більш, ніж на 2 °C.

Для досягнення мети угоди, світовий попит на нафту не повинен перевищувати 93 млн барелів на день в 2020 році, підрахували в Міжнародному енергетичному агенстві (МЕА).

Читайте також: Чому дорожчає бензин в Україні

В ОПЕК прогнозують зростання світового попиту на нафту на рівні 1,6 млн барелів на добу в 2018 році. А до 2035 року попит на нафту повинен вирости на третину. Тож в організації розраховують на зростання цін.

Сланець та електрокари

Ера нафти може закінчитися не від того, що “чорне золото” просто закінчиться, а через використання вигідніших альтернатив.

Головний виклик для нафтових гігантів - ринок електрокарів. Зараз, за розрахунками ОПЕК, саме транспорт є основним споживачем нафти - 57% світового попиту на нафту (в США - 76%). Перехід на електрокари в світі значний, проте через все ще високі ціни на такі автівки, масовим його назвати не можна.

Читайте також: Світ хоче повністю перейти на електромобілі. Як на наших очах відбулась революція

Якщо традиційні автомобілі будуть втрачати популярність тими ж темпами, що і коні сто років тому, до 2042 року екологічним стане 93% транспорту. А ціни на барель нафти сягатимуть $15.

Про це йдеться в дослідженні МВФ.

Вже зараз ряд країн стимулюють громадян пересідати на електичні авто. Франція оголосила про намір повністю припинити продажів бензинових і дизельних автомобілів до 2040 року. Британія взяла на себе зобов’язання здійснити 100-відсотковий перехід на транспортні засоби з нульовим рівнем викидів до цього ж часу. Норвегія хоче повністю відмовитися від ДВЗ (двигун внутрішнього згорання) до 2025 року, а от німці пообіцяли зробити це до 2030 року. Нещодавно до ініціативи приєдналися Китай та Індія.

В Україні в 2018 році придбати електрокар можна без ПДВ та ввізного мита, що дозволило їх здешевити на 17%. В Мінінфраструктури прагнуть зменшити їхню вартість ще на 23%.

Читайте також: Електрокари відчутно подешевшають. Все, що потрібно знати перед купівлею електромобіля

Сланцева революція завдячує своїм корінням США. В січні 2018 року американський видобуток вперше з 1970-х років перевищив 10 млн барелів на добу, і протягом року, за прогнозом Міненерго США, зможе досягти 10,6 млн барелів на добу.

А за прогнозом МЕА, США вже в 2018 році можуть випередити по видобутку нафти Саудівську Аравію та Росію, які є основними учасниками угоди ОПЕК +.

 

Введіть слово, щоб почати