Одна країна, один імператор: Сі Цзиньпін перетворюється на пожиттєвого правителя Китаю

Максим Вікулов
15 березня, 2018 четвер
09:25

11 березня Всекитайські збори народних представників схвалили поправку до Конституції, що зняла обмеження на період перебування керівника держави на своїй посаді

На практиці це означає, що Китай переходить від колегіального управління до одноосібного, і від концепції ротації влади – до її консервації

Система Ден Сяопіна: ринкова економіка та колективний імператор

Після жахіть, які приніс КНР комуністичний режим Мао Дзедуна, новий очільник Китаю Ден Сяопін розпочав у 80-х роках минулого століття масштабні економічні реформи. Результатом лібералізації економіки стало пожвавлення ділового життя країни, бум іноземних інвестицій та – як наслідок - безпрецедентний ріст ВВП та рівня життя людей.

Китай перетворився на головний промисловий майданчик планети, стрімко розвивалася інфраструктура, наука та освіта. Так, за загальною протяжністю висококласних автомобільних доріг Піднебесна вийшла на друге місце у світі після Сполучених Штатів, а рік тому було анонсовано концепцію "Один пояс, один шлях" - напевно, найамбітніший інфраструктурний проект в історії людства, покликаний з’єднати Китай системою швидкісних транспортних коридорів з ключовими країнами Європи, Азії та Африки.

Транспортні коридори мегапроекту "Один пояс, один шлях"

Чудово пам’ятаючи, до чого може призвести узурпація влади однією людиною, Ден Сяопін запровадив систему колегіального управління, за якою всі стратегічні рішення ухвалюються не одним головою держави, а всім складом Політбюро Комуністичної партії Китаю – таким собі "колективним імператором".

Що іще важливіше – термін перебування на своїх посадах голови КНР – найвищої посадової особи країни – та його заступника обмежена двома п’ятирічними термінами. А неформальна традиція передбачає ротацію протягом вказаного терміну взагалі усієї правлячою верхівки.

На думку Ден Сяопіна, така система мала забезпечити, з одного боку, стабільність, а з іншого - конкурентність і динаміку китайського політичного життя.

Сконструювана  патріархом сучасного Китаю система працювала безвідмовно протягом близько трьох десятиліть, аж поки у 2012 році державу не очолив новий амбітний лідер Сі Цзиньпін.

Тато Сі

Відразу ж розгорнувши безпрецедентну навіть за китайськими мірками боротьбу з корупцією (загалом за корупційні діяння було покарано 1,3 мільйони членів Компартії, серед яких – 35 членів ЦК), новий лідер одночасно і розгромив внутрішньопартійну опозиції, і здобув неабияку популярність серед простих людей.

Читайте також: Китай дозволив Сі Цзіньпіну бути президентом довічно

Завдяки непересічному хисту апаратної боротьби, він швидко монополізував всю повноту влади, обійнявши відразу всі три ключових посади: голови КНР, генерального секретаря ЦК Компартії та головнокомандуючого збройними силами; та розставив своїх людей на усіх ключових державних та партійних посадах. Націоналістична риторика та масштабна розбудова збройних сил (на даний момент Народно-визвольна армія Китаю за загальною потугою впевнено посідає друге місце після збройних сил США) забезпечили Сі Цзиньпіну підтримку військових.

Роки правіння Сі Цзиньпіна були позначені реформуванням та розбудовою китайських збройних сил

Паралельно у Китаї вже кілька років відбувається те, що можна назвати формуванням нового культу особи: скрізь розвішані портрети нового лідера, газети та книги рясніють його цитатами, а чиновники будь-якої ланки, рапортуючи про власні досягнення, неодмінно підкреслюють, що успіхи стали можливими лише завдяки впровадження геніальних ідей "тата Сі".

Восени минулого року відбувся XIX з’їзд Комуністичної партії Китаю, на якому, всупереч традиції, серед новопризначених членів Політбюро не було потенційних наступників Сі Цзиньпіня. Всім стало остаточно зрозуміло: національний лідер має наміри лишитися на своїй посаді і після закінчення терміну другої каденції у 2023 році.

Тож озвучена пленумі ЦК Компартії Китаю пропозиція про скасування обмеження тривалості перебування на посаді для голови КНР та його заступника несподіванкою не стала. А 11 березня парламент країни – Всекитайські збори народних представників – практично одноголосно затвердили відповідні зміни в Конституцію КНР, фактично наділивши "тата Сі" імператорськими повноваженнями.

Перехід другої за економічною та військовою потугою держави планети до одноособового правління викликав цілий шквал критики у місцевих соціальних мережах Weibo та Weixin (Google, Facebook і Twitter на теренах Піднебесної заборонені). Щоб не допустити якої-небудь, навіть опосередкованої критики, місцева цензура заблокувала можливість написання у згаданих соцмережах та пошуковиках китайських аналогів слів "безсоромність", "незгода", "довічний", "безсмертний", "аморальний", "еміграція", "культ особистості" та багатьох інших.

Читайте також: Китайська соцмережа заборонила букву N. Що ще і чому цензурує китайська влада

Також під заборону потрапили назви культових антиутопій "1984", "Скотний двір", "Дивний новий світ", кінокомпанія "Дісней" та "Вінні Пух" (Сі Цзиньпін, на думку багатьох користувачів, схожий на мультяшного ведмедика; в соціальних мережах почали масово публікувати картинки Вінні, який вчепився в бочку з медом – очевидно, натякаючи на те, як національний лідер тримається за владу).

Крім того, заборонили публікацію вигаданого імені Сі Дзедун (комбінацію імен Сі і Мао), та реальне ім'я китайського воєначальника Юань Шикая (який на початку минулого століття намагався відновити Китайську імперію). Найабсурднішим стала заборона латинської літери "N" – напевне, як натяку на те, що правити "тато Сі" тепер зможе N разів.

Реформатор на троні

Абсолютна влада потрібна Сі Цзиньпіну не сама по собі, а як засіб впровадження задекларованих лідером амбітних змін.

Економічна та політична модель Ден Сяопіна, яка чудово працювала під за умов дешевої робочої сили, низьких соціальних гарантій та демографічного росту, наразі не відповідає вимогам часу.

Відповідно, Китай потребує суттєвих реформ, для чого потрібна максимальна консолідація владних повноважень.

Зокрема, мова йде про анонсований на осінньому з’їзді КПК початок побудови "Нової епохи для Китаю" - створення гармонічного суспільства добропорядних громадян. З цією метою передбачено створення системи цифрового соціального рейтингу – системи оцінювання громадян за найрізноманітнішими критеріями, що не має аналогів в історії людства.

Система передбачає оцінювання кожного конкретного громадянина за різноманітними критеріями: законослухняності, добропорядності, політичної лояльності, трудової дисципліни та ін. Після чого громадяни з високим рейтингом зможуть отримають чималі преференції під час пошуку престижної роботи, зарахування до вишів, отримання медичною допомоги, отримання кредиту тощо. А життя громадян з низьким рейтингом – навпаки, перетвориться на суцільний кошмар.

Також передбачається утворення Державної наглядової комісії – супервідомства, що буде здійснювати контроль над правлячим класом - членами Компартії, чиновниками та співробітниками державних компаній. Відповідний пункт уже внесений до Конституції країни.

Судячи з усього, Сі Цзиньпін намагається побудувати систему, в якій будуть змішано партійний спадок комуністичного Китаю та бюрократичні традиції цинської імперії. Результатом повинна вийти система, де принципи організації бюрократичного апарату нагадують сучасний Китай, але чиновники настільки ж ефективні і непідкупні, як в Сінгапурі.

Роль контролера чесності системи буде виконувати не громадянське суспільство, незалежні ЗМІ або механізм виборів (всі ці компоненти західного світу абсолютно не властиві китайському менталітету), а контрольне супервідомство та система оцінювання громадян.

Чи вдасться "таткові Сі" побудувати "нову епоху" - покаже час. З іншого боку, ризики консолідації влади і (особливо) її консервації також чималі. Історії вчить, що відсутність політичної конкуренції і незмінність владних еліт дуже часто закінчується погано: наявні проблеми консервуються, країна втрачає динаміку і закривається. Наслідком чого майже завжди є регрес і занепад.

Теги:
Читайте також:
Київ
+10°C
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • USD 39.43
    Купівля 39.43
    Продаж 39.89
  • EUR
    Купівля 42.16
    Продаж 42.91
  • Актуальне
  • Важливе
2024, середа
24 квітня
12:04
OPINION
Валерій Пекар
Чому ми втікаємо з поля битви за свідомість
11:52
Євген Балицький
ВАКС конфіскував у колаборанта Балицького 5 літаків, автомобілі, квартири та будинок
11:30
Оновлено
безпілотник, дрон
Безпілотники СБУ вночі атакували дві нафтобази у Смоленській області РФ
11:18
Джамала
Джамалу обрали речницею від України на Євробаченні-2024
11:15
Збір на амуніцію для 65 ОМБр
11:15
Огляд
міжнародний огляд
Як штучний інтелект допомагає ЗСУ та чому найбільша загроза для Європи не Путін, а ультраправі. Акценти світових ЗМІ 24 квітня
11:14
Електроенергія
Україна третю добу поспіль залучає аварійну допомогу з Європи: ситуація в енергосистемі станом на 24 квітня
11:13
Водопілля у Києві 2024 рік
У Києві рівень води у Дніпрі піднявся до рекордної цієї весни позначки
11:06
На фото: російські книжки
У Росії створили експертний центр, який визначатиме відповідність книг законодавству
11:04
Ексклюзив
окупанти
Кримська операція залежатиме від того, що будуть робити росіяни після 9 травня
10:54
Огляд
Карта. Авдіївка_2404
Карта бойових дій за період 17-24 квітня: Тактичні невдачі на фронті vs стратегічні перемоги у війні
10:48
Оновлено
обстріл одеса
Росіяни зранку вдарили ракетами по Одесі: є постраждала
10:45
окупанти в Криму
Британська розвідка назвала кількість дезертирів, яких РФ засудила з 2022 року
10:42
Інфографіка
долар євро валюта обмін
Курс валют на 24 квітня: скільки просять за долар та євро в обмінниках
10:41
КНДР, Північна Корея
Міністр зовнішніх економічних зв'язків КНДР після візиту до Росії прилетів до Ірану
10:31
в Одесі затримали агента ФСБ
Наводив ракети на будівлі СБУ та прокуратури, щоб помститися за судимість: в Одесі затримали агента ФСБ
10:26
На фото: виставка "06:29 Момент зупинки музики"
У Нью-Йорку відкрили виставку, яка відтворює музичний фестиваль в Ізраїлі, на який 7 жовтня напав ХАМАС
10:11
Ексклюзив
Згурець назвав пріоритетні цілі для застосування ATACMS
10:08
OPINION
Віктор Трегубов
Декого переконати оплесками та лагідним поглядом неможливо
10:06
Оновлено
Тимур Іванов, Володимир Путін та Сергій Шойгу (зліва - направо)
У РФ заарештували заступника Шойгу через хабарництво
09:51
Телемарафон внесли у звіт Держдепу США про порушення прав людини в Україні
09:48
Президент Фінляндії Александер Стубб
"Менше говорити і більше готуватися": президент Фінляндії про найкращий спосіб уникнення війни
09:29
"Федоров прагне одноосібно захопити владу в місті": очільник Запоріжжя Куртєв написав Зеленському про спробу політичного перевороту
09:21
Ексклюзив
В районі Очеретиного тривають бої, ситуація під контролем ЗСУ, - офіцер 59-ї Окремої мотопіхотної бригади Цехоцький
09:13
Олексій Навальний
У Росії відсторонили від виконання обов'язків священника, який очолив панахиду за Навальним
09:12
санкції проти Ірану
Багаторічна кіберкампанія проти компаній: США застосували санкції щодо Ірану
09:07
Трофейна техніка
РФ перекидає військову техніку через Маріуполь на північ Донеччини, - радник мера
08:46
вибори у Північній Македонії
У Північній Македонії відбуваються президентські вибори
08:39
Оновлено
РФ вночі вдарила ракетами по житловому комплексу в Харкові: кількість постраждалих зросла до 6
08:35
Ексклюзив
війназ Росією
Заступник голови Бердянської райради розповів, як передають залишені домівки мешканців Бердянська новим "власникам"
08:30
Єнс Столтенберг
Столтенберг заявив, що НАТО наразі не планує розгортання ядерної зброї в інших країнах
08:24
Вибух на підстанції
ISW оцінив вплив атак БПЛА та повені на нафтопереробну промисловість РФ
08:00
OPINION
Юрій Богданов
Чому союзники нас не захищають? А якщо Путін почне бомбити Гельсінкі...
07:59
ОДКБ
В ОДКБ заявили, що продовжують виконувати зобов'язання щодо Вірменії попри рішення Єревана
07:44
Оновлено
На фото втрати окупантів
ЗСУ за добу знищили російський танк, 43 артсистеми і 880 окупантів, - Генштаб
07:39
карабінери, кокаїн
Одне з найбільших вилучень в історії Швеції: у порту біля Стокгольма конфіскували близько 1,4 тонни кокаїну
07:31
Оновлено
Патрульний корабель ЧР РФ "Василь Биков"
Росія вивела на чергування в Азовське море один корабель
07:16
укриття
У Латвії закликали громадян очистити підвали для створення бомбосховищ
07:09
Радбез ООН
Більшість - чоловіки: ООН зафіксувала 85 випадків сексуального насилля в Україні через війну минулого року
06:59
Ілюстративне фото
В окупованому Маріуполі вночі пролунало щонайменше 12 вибухів, - Андрющенко
Більше новин