Одна країна, один імператор: Сі Цзиньпін перетворюється на пожиттєвого правителя Китаю

Максим Вікулов
15 березня, 2018 четвер
09:25

11 березня Всекитайські збори народних представників схвалили поправку до Конституції, що зняла обмеження на період перебування керівника держави на своїй посаді

На практиці це означає, що Китай переходить від колегіального управління до одноосібного, і від концепції ротації влади – до її консервації

Система Ден Сяопіна: ринкова економіка та колективний імператор

Після жахіть, які приніс КНР комуністичний режим Мао Дзедуна, новий очільник Китаю Ден Сяопін розпочав у 80-х роках минулого століття масштабні економічні реформи. Результатом лібералізації економіки стало пожвавлення ділового життя країни, бум іноземних інвестицій та – як наслідок - безпрецедентний ріст ВВП та рівня життя людей.

Китай перетворився на головний промисловий майданчик планети, стрімко розвивалася інфраструктура, наука та освіта. Так, за загальною протяжністю висококласних автомобільних доріг Піднебесна вийшла на друге місце у світі після Сполучених Штатів, а рік тому було анонсовано концепцію "Один пояс, один шлях" - напевно, найамбітніший інфраструктурний проект в історії людства, покликаний з’єднати Китай системою швидкісних транспортних коридорів з ключовими країнами Європи, Азії та Африки.

Транспортні коридори мегапроекту "Один пояс, один шлях"

Чудово пам’ятаючи, до чого може призвести узурпація влади однією людиною, Ден Сяопін запровадив систему колегіального управління, за якою всі стратегічні рішення ухвалюються не одним головою держави, а всім складом Політбюро Комуністичної партії Китаю – таким собі "колективним імператором".

Що іще важливіше – термін перебування на своїх посадах голови КНР – найвищої посадової особи країни – та його заступника обмежена двома п’ятирічними термінами. А неформальна традиція передбачає ротацію протягом вказаного терміну взагалі усієї правлячою верхівки.

На думку Ден Сяопіна, така система мала забезпечити, з одного боку, стабільність, а з іншого - конкурентність і динаміку китайського політичного життя.

Сконструювана  патріархом сучасного Китаю система працювала безвідмовно протягом близько трьох десятиліть, аж поки у 2012 році державу не очолив новий амбітний лідер Сі Цзиньпін.

Тато Сі

Відразу ж розгорнувши безпрецедентну навіть за китайськими мірками боротьбу з корупцією (загалом за корупційні діяння було покарано 1,3 мільйони членів Компартії, серед яких – 35 членів ЦК), новий лідер одночасно і розгромив внутрішньопартійну опозиції, і здобув неабияку популярність серед простих людей.

Читайте також: Китай дозволив Сі Цзіньпіну бути президентом довічно

Завдяки непересічному хисту апаратної боротьби, він швидко монополізував всю повноту влади, обійнявши відразу всі три ключових посади: голови КНР, генерального секретаря ЦК Компартії та головнокомандуючого збройними силами; та розставив своїх людей на усіх ключових державних та партійних посадах. Націоналістична риторика та масштабна розбудова збройних сил (на даний момент Народно-визвольна армія Китаю за загальною потугою впевнено посідає друге місце після збройних сил США) забезпечили Сі Цзиньпіну підтримку військових.

Роки правіння Сі Цзиньпіна були позначені реформуванням та розбудовою китайських збройних сил

Паралельно у Китаї вже кілька років відбувається те, що можна назвати формуванням нового культу особи: скрізь розвішані портрети нового лідера, газети та книги рясніють його цитатами, а чиновники будь-якої ланки, рапортуючи про власні досягнення, неодмінно підкреслюють, що успіхи стали можливими лише завдяки впровадження геніальних ідей "тата Сі".

Восени минулого року відбувся XIX з’їзд Комуністичної партії Китаю, на якому, всупереч традиції, серед новопризначених членів Політбюро не було потенційних наступників Сі Цзиньпіня. Всім стало остаточно зрозуміло: національний лідер має наміри лишитися на своїй посаді і після закінчення терміну другої каденції у 2023 році.

Тож озвучена пленумі ЦК Компартії Китаю пропозиція про скасування обмеження тривалості перебування на посаді для голови КНР та його заступника несподіванкою не стала. А 11 березня парламент країни – Всекитайські збори народних представників – практично одноголосно затвердили відповідні зміни в Конституцію КНР, фактично наділивши "тата Сі" імператорськими повноваженнями.

Перехід другої за економічною та військовою потугою держави планети до одноособового правління викликав цілий шквал критики у місцевих соціальних мережах Weibo та Weixin (Google, Facebook і Twitter на теренах Піднебесної заборонені). Щоб не допустити якої-небудь, навіть опосередкованої критики, місцева цензура заблокувала можливість написання у згаданих соцмережах та пошуковиках китайських аналогів слів "безсоромність", "незгода", "довічний", "безсмертний", "аморальний", "еміграція", "культ особистості" та багатьох інших.

Читайте також: Китайська соцмережа заборонила букву N. Що ще і чому цензурує китайська влада

Також під заборону потрапили назви культових антиутопій "1984", "Скотний двір", "Дивний новий світ", кінокомпанія "Дісней" та "Вінні Пух" (Сі Цзиньпін, на думку багатьох користувачів, схожий на мультяшного ведмедика; в соціальних мережах почали масово публікувати картинки Вінні, який вчепився в бочку з медом – очевидно, натякаючи на те, як національний лідер тримається за владу).

Крім того, заборонили публікацію вигаданого імені Сі Дзедун (комбінацію імен Сі і Мао), та реальне ім'я китайського воєначальника Юань Шикая (який на початку минулого століття намагався відновити Китайську імперію). Найабсурднішим стала заборона латинської літери "N" – напевне, як натяку на те, що правити "тато Сі" тепер зможе N разів.

Реформатор на троні

Абсолютна влада потрібна Сі Цзиньпіну не сама по собі, а як засіб впровадження задекларованих лідером амбітних змін.

Економічна та політична модель Ден Сяопіна, яка чудово працювала під за умов дешевої робочої сили, низьких соціальних гарантій та демографічного росту, наразі не відповідає вимогам часу.

Відповідно, Китай потребує суттєвих реформ, для чого потрібна максимальна консолідація владних повноважень.

Зокрема, мова йде про анонсований на осінньому з’їзді КПК початок побудови "Нової епохи для Китаю" - створення гармонічного суспільства добропорядних громадян. З цією метою передбачено створення системи цифрового соціального рейтингу – системи оцінювання громадян за найрізноманітнішими критеріями, що не має аналогів в історії людства.

Система передбачає оцінювання кожного конкретного громадянина за різноманітними критеріями: законослухняності, добропорядності, політичної лояльності, трудової дисципліни та ін. Після чого громадяни з високим рейтингом зможуть отримають чималі преференції під час пошуку престижної роботи, зарахування до вишів, отримання медичною допомоги, отримання кредиту тощо. А життя громадян з низьким рейтингом – навпаки, перетвориться на суцільний кошмар.

Також передбачається утворення Державної наглядової комісії – супервідомства, що буде здійснювати контроль над правлячим класом - членами Компартії, чиновниками та співробітниками державних компаній. Відповідний пункт уже внесений до Конституції країни.

Судячи з усього, Сі Цзиньпін намагається побудувати систему, в якій будуть змішано партійний спадок комуністичного Китаю та бюрократичні традиції цинської імперії. Результатом повинна вийти система, де принципи організації бюрократичного апарату нагадують сучасний Китай, але чиновники настільки ж ефективні і непідкупні, як в Сінгапурі.

Роль контролера чесності системи буде виконувати не громадянське суспільство, незалежні ЗМІ або механізм виборів (всі ці компоненти західного світу абсолютно не властиві китайському менталітету), а контрольне супервідомство та система оцінювання громадян.

Чи вдасться "таткові Сі" побудувати "нову епоху" - покаже час. З іншого боку, ризики консолідації влади і (особливо) її консервації також чималі. Історії вчить, що відсутність політичної конкуренції і незмінність владних еліт дуже часто закінчується погано: наявні проблеми консервуються, країна втрачає динаміку і закривається. Наслідком чого майже завжди є регрес і занепад.

Читайте також:
Почаївська лавра
10 квітня, 2021 субота
Треба почистити всі московські монастирі, бо удар буде в спину, - генерал-лейтенант Скіпальський
ЛНР
9 квітня, 2021 п'ятниця
Окупанти рекомендують жителям ОРДЛО тримати документи при собі та поширюють чутки про евакуацію, - розвідка
9 квітня, 2021 п'ятниця
"Вони м'ясо, їх не шкода": ЗМІ оприлюднили нібито розмову терориста "ДНР" із російським куратором, який наказує обстріляти своїх і обіцяє "списати на укропів"
Київ
 • Київ
 • Львів
 • Вінниця
 • Дніпро
 • Донецьк
 • Житомир
 • Запоріжжя
 • Івано-Франківськ
 • Кропивницкий
 • Луганськ
 • Луцьк
 • Миколаїв
 • Одеса
 • Полтава
 • Рівне
 • Суми
 • Сімферополь
 • Тернопіль
 • Ужгород
 • Харків
 • Херсон
 • Хмельницький
 • Черкаси
 • Чернівці
 • Чернигів
 • USD 27.78
  Купівля 27.78
  Продаж 28.02
 • EUR
  Купівля 32.89
  Продаж 33.32
 • Актуальне
 • Важливе
2021, неділя
11 квітня
09:51
Оксана Марченко
Оксана Марченко на службі Володимира Путіна
09:21
Трепак
"Без органів Молдови суддю Чауса не вдалося б викрасти", – Трепак
09:10
Через пожежу на базі окупантів у Донецьку не ходять тролейбуси
09:01
Ексклюзив
Росія отруює литовців за допомогою Білорусі та України – розслідування Тетяни Чорновол
08:50
Юлія Мендель
"Англійська українська". Мендель потрапила у новий мовний скандал
08:46
Ексклюзив
Любомир Медвідь
"Нам блазнів множити не варто, і в мистецтві особливо", - Любомир Медвідь
08:29
Княжицький
"Влада створила абсурдну ситуацію, внаслідок децентралізації залишивши райони без функцій", – Микола Княжицький
08:26
Ексклюзив
Під час сварки на Позняках у Києві чоловік вихопив пістолет. Є травмовані
08:08
Тоттенгем МЮ
"Тоттенгем" - "Манчестер Юнайтед": де та коли дивитись центральний матч туру АПЛ
08:00
Туреччина побудує в Україні 500 квартир для кримських татар
07:34
Ексклюзив
На столичній Дарниці пожежники загасили будинок
07:15
Йоргос Караіваз
В Греції застрелили журналіста. З тіла витягли 10 куль
06:50
Ексклюзив
Бен Ходжес
Росія братиме Херсонщину і Кримський канал. Решта то для відволікання, - генерал Бен Ходжес
2021, субота
10 квітня
23:52
Реал - Барселона, матч чемпіонату Іспанії
"Реал" переміг "Барселону" та вийшов у лідери чемпіонату Іспанії
22:54
Malta
Мальта платитиме іноземним туристам за відвідування країни
22:38
Саркофаг
На Тернопільщині тракторист "виорав" древній саркофаг віком 5 тис. років
22:37
"Добровільно утворені громади нині в кращому фінансовому стані, ніж ті, що створені торік насильно", – Володимир Квурт
22:20
Ексклюзив
Любомир Медвідь
Навіть в умовах тоталітарного режиму митець може зробити дуже й дуже багато, - Медвідь
22:19
Володимир Макей (праворуч) та глава МЗС РФ Сергій Лавров
Ха-ха-ха три рази: Глава МЗС Білорусі висміяв заяву Кравчука про відмову вести переговори щодо Донбасу в Мінську
22:16
Віктор Трепак
Трепак: "Справою Стерненка Венедіктова відплачує комусь за свою посаду"
21:50
Ексклюзив
Сергій Стерненко
"Мого ув'язнення хотіли люди, яких об'єднує ідея того, що України не має існувати як такої", – Сергій Стерненко
21:44
Володимир Зеленський та Реджеп Таїп Ердоган
Україна домовляється із Туреччиною про зону вільної торгівлі, - Зеленський
21:22
Десна
"Десна" розтрощила "Олександрію" та вийшла на третє місце в УПЛ
20:57
Зустріч Зеленського та Ердогана
Ердоган на спільному брифінгу із Зеленським зробив заяву про ситуацію на Донбасі
20:49
Придністров'я
У невизнаному Придністров'ї на навчаннях лякали "противника" танками, бронемашинами та зенітками
20:25
Укрзалізниця
Укрзалізниця відновлює пасажирське сполучення із Закарпаттям
20:10
Дмитро Чумак
Український важковаговик став у Москві абсолютним чемпіоном Європи
19:49
В окупованому Сімферополі з'явився псковський десант, - соцмережі
19:32
Британці вшановують пам'ять принца Філіпа
У Букінгемському палаці назвали дату та місце похорону принца Філіпа
19:19
ООС
10 квітня на фронті: окупанти здійснили 6 обстрілів, поранено українського військового
18:57
возняк
Американські кораблі зайдуть в Одесу, аби "притримати за морду" російське підпілля 2 травня
18:53
Динамо - Дніпро-1, матч чемпіонату України
"Динамо" перемогло "Дніпро-1" в чемпіонаті України
18:36
Меркель, Путін, Макрон
Впродовж тижня відбудуться переговори у Нормандському форматі без Путіна, - Арестович
18:15
ОБСЄ
ОБСЄ проводить спеціальне засідання через скупчення російських військ на кордоні з Україною
17:56
Український ударний безпілотний літальний апарат Bayraktar TB2
Український ударний безпілотник здійснив перший виліт у зону ООС
17:31
Володимир Зеленський (ліворуч) та Реджеп Таїп Ердоган
Зеленський та Ердоган за зачиненими дверима обговорили загострення на Донбасі
17:15
Віктор Ляшко
В Україні 13 квітня стартує щеплення вакциною CoronaVac, - Ляшко
17:01
Катерина Тіхонова
Фонд молодшої доньки Путіна заробив 6 млрд
16:45
Манчестер Сіті - Лідс, матч чемпіонату Англії
"Манчестер Сіті" у більшості програв "Лідсу" в чемпіонаті Англії
16:28
Гранати Ф1 та РГД-5
На Майдані Незалежності затримали двох п'яних чоловіків із гранатами
Більше новин