Україна вимагає заборонити прапори "ЛДНР" на стадіонах. УЄФА та ФІФА зволікають

Федерація футболу України вимагає заборонити під час матчів прапори "ДНР" та "ЛНР", які вперто не помічають УЄФА та ФІФА

Що трапилося

13 березня у Римі відбувся повторний матч 1/8 фіналу Ліги чемпіонів між італійською "Ромою" та "Шахтарем". Донеччани поступилися з рахунком 0:1 та вилетіли з турніру. Зустріч запам'яталася не лише невтішним для чемпіонів України результатом, але й поведінкою італійських фанів.

Вони пронесли на трибуни прапор так званої "ДНР" та розмахували ним під час гри. Фото та відео інциденту наступного дня з'явилося у мережі, а українці сподівалися на покарання вболівальників "Роми".

Адже у регламенті УЄФА чітко зазначено, що під час матчів заборонено демонструвати будь-яку політичну та релігійну символіку. Проте, коли УЄФА 15 березня розпочав дисциплінарне провадження, щодо матчу "Рома" - "Шахтар", усі були неприємно вражені відсутністю факту про заборонений прапор на трибунах "Стадіо Олімпіко".

У організації звернули увагу на файєри та піротехніку, яку використовували італійські фани під час гри. Також УЄФА розслідує епізоди із навмисним затягуванням часу римськими бол-боями - юнаками, що під час гри подають футболістам м'ячі з-за меж поля. Символіка залишилися поза увагою.

Як відреагувала ФФУ

УЄФА та ФІФА не вперше ігнорують появу на трибунах подібної атрибутики. Втім з'явилися сподівання, що незабаром ситуація зміниться. 29 березня Федерація футболу України звернулася до УЄФА та FARE - організації Футбол проти расизму у Європі, з проханням додати до переліку забороненої на матчах символіки - прапори квазіреспублік.

Читайте також: Сутички фанів у Більбао. Чому в російських нацистів та баскських антифашистів багато спільного

До цього часу європейські та світові футбольні дисциплінарні органи ігнорували появу на трибунах прапорів проросійських збройних угрупувань. Між тим, під час матчів чемпіонату Росії футболу символіка "ДНР" та "ЛНР" стала звичною справою та присутня у секторах ультарс майже усіх клубів.

Регулярно її проносять на трибуни й фани з інших країн. Так у лютому цього року під час матчу 1/16 фіналу Ліги Європи між італійським "Лаціо" та румунською "Стяуа", римські ультрас вивісили прапор ще одного фейкового утворення - "Новоросії", вони теж не були покарані.

Кого штрафують за прапори

Логіку УЄФА зрозуміти складно, адже паралельно він карає клуби, вболівальники яких приходять на стадіони із символікою визнаних в усьому світі адміністративних одиниць. Скажімо, Палестини, яка з 1998 року є членом ФІФА, чи Каталонії.

У 2016 році УЄФА оштрафував на 10 тис євро шотландський "Селтік", вболівальники якого під час матчу кваліфікації Ліги чемпіонів проти "Хапоеля" з Беер-Шеви намагалися роздратувати ізраїльтян сотнями палестинських прапорів на трибунах.

Дістається від дисциплінарних органів й "Барселоні", вболівальники якої завжди ходять на матчі Ліги чемпіонів із жовто-червоними прапорами Каталонії. У 2015 році клуб заплатив 30 тис. євро за масштабний перформанс фанів під час фіналу Ліги чемпіонів проти італійського "Ювентуса".

У вболівальників "Барселони" взагалі складні стосунки із УЄФА і попри покарання, йти на поступки вони не збираються. На "Камп Ноу" завжди вдосталь каталонської символіки, а глядачі затято освистують навіть гімн Ліги чемпіонів.

За що карали українців

Неодноразово діставалося від FARE, УЄФА та ФІФА й українцям. Так у 2013 році під час відбіркового матчу чемпіонату світу-2014 між збірними України та Сан-Марино (9:0) було зафіксовано расистські вигуки фанів на адресу футболіста нашої команди Едмара, який є бразильцем за походженням. Також ультрас звинуватили у, нібито, нацистських привітаннях на стадіоні.

Тоді збірна України була покарана матчем за порожніх трибун на початку відбору чемпіонату світу-2018. Крім цього, до кінця 2017 року була дискваліфікована "Арена Львів", де українці не грали офіційних матчів під егідою ФІФА.

Без глядачів у грудні 2015 році провело домашній матч Ліги чемпіонів проти ізраїльського "Маккабі" й "Динамо". Киян покарали за побиття на трибунах "Олімпійського" темношкірих фанів, яке сталося у жовтні того ж року під час матчу головного єврокубка, у якому динамівці приймали англійський "Челсі".

Водночас, варто зазначити, що докази провини українських вболівальників у обох випадках були досить непереконливими. Вирішальною стала інтерпретація певних вигуків та жестів, які можна зрозуміти й по іншому. У випадку ж з побиттям цілком міг бути звичайний побутовий конфлікт без расистського забарвлення.

До чого тут "Газпром"

Коли УЄФА та ФІФА карають одних, та не помічають порушення з боку інших, це схоже на політику подвійних стандартів. Тому ігнорування прапорів "ДНР" та "ЛНР" на російських стадіонах виглядає зовсім не випадковим.

Достатньо лише пригадати, що російський газовий монстр "Газпром" є офіційним спонсором Ліги чемпіонів та чемпіонату світу з футболу. Тобто, частково на його гроші утримуються УЄФА та ФІФА, які готові закривати очі на багато серйозніших речей.

У вересні 2014 року європейські футбольні керівники надали Санкт-Петербургу право на проведення матчів Євро-2020. Зробили вони це у час, коли тривала найкривавіша фаза українсько-російської війни, а у небі над Донеччиною сталася трагедія з авіалайнером рейсу MH17, збитого російськими бойовиками.

Чому ФФУ обрала зручний момент

Звичайно, ФФУ вже давно мала звернути увагу УЄФА та ФІФА на численні випадки демонстрації символіки прокремлівських бандитів на стадіонах. Адже ці випадки регулярно фіксуються, починаючи з 2014 року.

Втім, краще пізно, ніж ніколи. До того ж - зараз дуже зручний момент, аби привернути до таких випадків увагу. У травні Київ прийматиме фінал Ліги чемпіонів, високопосадовці з УЄФА зараз тісно спілкуються із представниками ФФУ, які мають змогу донести усю потрібну інформацію.

Ну й найголовніше - влітку у Росії відбудеться чемпіонат світу з футболу. ФІФА зайняла боягузливу позицію та залишила турнір росіянам, попри протести цивілізованого світу. Тепер керівникам світового футболу абищо необхідно провести ЧС-2018 без ексцесів. Саме тому скандальна символіка може потрапити під заборону. І це буде не лише перемога ФФУ, яка підняла це питання, але й перемога здорового глузду.