Як видалити Facebook в домашніх умовах і без шкоди для здоров'я

У мережі з'явився хештаг #DeleteFacebook. Якщо ви абсолютно впевнені, що більше не хочете мати нічого спільного з Facebook, і вам потрібні інструкції по видаленню профілю, то знайдете їх тут

Дискусії про конфіденційність переслідують Facebook протягом багатьох років. Але новина про те, що компанія Cambridge Analytica, яка працювала над виборчою кампанією президента Трампа 2016 року, змогла отримати доступ до приватних даних через соцмережу, викликала сильну реакцію серед її користувачів.

У мережі з'явився хештаг #DeleteFacebook, автори якого закликають видалити акаунт в Facebook.

Наприклад, співачка Шер була одним з таких користувачів. Шер написала в Twitter, що рішення покинути Facebook було дуже важким, але необхідним, тому що вона любить США.

Бізнесмен і винахідник Ілон Маск теж видалив аккаунти своїх компаній з Facebook. До них приєднався журнал Playboy - тепер його офіційної сторінки немає в Facebook.

Однак ще до інциденту користувачі думали про видалення Facebook. Не всім подобалися сварки в соцмережі через політичні розбіжності з друзями і родичами. А деякі дослідження показали, що безглузде прокручування стрічки Facebook може ввести людину в депресію.

"Соцмережа Facebook переслідує мене. Вона записує майже кожен хід, який я роблю. Вона знає, куди я йду. Вона знає, що я купую. Схоже, вона знає, що я думаю. Але вона стежить не тільки за мною. Вона стежить за всіма. Я не параноїк. Я просто знаю, яку ціну я плачу за користування соцмережами ", - написав Скотт Шей у своїй колонці "Чому я видалив Facebook".

На даний момент вартість акцій Facebook (FB) знизилася на рекордні 13%. Всього компанія втратила на скандалі $ 95 млрд. Цукерберг вибачився за витік даних і сказав, що буде "щасливий" дати свідчення перед Конгресом США.

"Поточна ситуація в Facebook нагадує нам про eBay в 2004 році - неструктурований контент-бізнес, побудований на довірі, який втратив цю довіру" - сказав аналітик Stifel Скотт Девітт для CNN Money.

Як Cambridge Analytica отримали дані про 50 мільйонів користувачів?

Крістофер Вайлі, колишній працівник Cambridge Analytica, пояснив, як компанія використовувала дані Facebook для просування кампанії Дональда Трампа.

Ви коли-небудь проходили психологічні тести в соцмережах? "Ваш психологічний вік", "Ким ви були в минулому житті" - подібних опитувальників в соцмережах досить. Коли ви заходите на подібні тести, то відповідаєте на запитання задля власної розваги, але насправді, ви збираєте дані для маркетингових компаній, які таким чином економлять на дослідженнях.

Потім вам хочеться розмістити результат на сторінці, щоб друзі побачили, що в минулому житті ви не картоплю копали, а були, наприклад, Мерлін Монро. Щоб розмістити результат у себе на сторінці ви відкриваєте програму тесту доступ до аккаунту, а також до даних ваших друзів.

Як підсумок, завдяки програмі якісь незнайомі люди отримують інформацію про вас і ваших друзів зі списку контактів. Кембриджський вчений з кафедри психометрії Міхал Козинський довів, що для визначення кольору шкіри людини досить проаналізувати 68 "лайків" користувача, а також з 88% ймовірністю визначити сексуальну орієнтацію і з 85% ймовірністю політичний світогляд.

Саме це і зробила компанія Cambridge Analytica. До речі, компанія не має зв'язку з університетом Cambridge, а лише орендувала приміщення на території університетського містечка, щоб створити враження серйозної наукової компанії.

Це може бути небезпечним?

Звичайно. Може, якщо подібний аналіз проводить виробник морозива, то це не викличе у аудиторії відчуття небезпеки. Але що якщо дослідження проводить агресивно налаштована держава, щоб знати, як маніпулювати жителями іншої країни?

На початку кілька сотень тисяч користувачів пройшли тест "Це ваша цифрова життя", а потім надали доступ до контактів зі свого списку друзів. Дані збиралися для нібито наукової роботи за допомогою психологічного тесту, тому компанія Facebook не мала ніяких заперечень проти досліджень. Тест дійсно був розроблений співробітником Кембріджського Університету Олександром Коганом. Однак, як виявилося, Коган не тільки проводив дослідження, а й отримував гранти від уряду Росії на вивчення поведінки користувача в соцмережах.

Пізніше він поділився конфіденційними даними з Cambridge Analytica, президентом якої виявився Стів Беннон - колишній радник президента США Дональда Трампа. Компанія займається незвичайним "консалтингом" - наданням впливу на аудиторію Facebook, для досягнення політичних цілей. Зараз влада США і Великобританії звинувачують компанію у використанні особистих даних користувачів, для інформаційного тиску на вибори США 2016 року, а також при голосуванні за Brexit в Великобританії.

Компанія Facebook виявила витік даних раніше за скандал, в 2016 році, і зажадала від Cambridge Analytica видалити інформацію. Компанія пообіцяла виконати вимогу. Однак, цим все і закінчилося - соцмережа Facebook не стала перевіряти виконання домовленості, а Cambridge Analytica не стала видаляти дані.

Як видалити Facebook?

Якщо ви абсолютно впевнені, що більше не хочете нічого спільного мати з Facebook, і вам просто потрібні інструкції з видалення вашого профілю, то перейдіть за цим посиланням.  Майте на увазі, що видалений акаунт не відновлюється,  як і вся інформація на ньому.

Якщо вам дорога інформація (наприклад, листування з вашими друзями, коментарі), то ви можете створити копію облікового запису. Щоб зробити це, перейдіть в розділ "Налаштування", який зазвичай знаходиться в правому кутку сторінки соцмережі. Після цього перейдіть в "Загальні налаштування акаунта", де вже можна вибрати "Завантажити копію вашої інформації на Facebook". Після цього слід натиснути "Почати створення архіву". Ви отримаєте електронного листа, коли ваш архів буде готовий, і все, що ви коли-небудь робили в Facebook, можна завантажити в форматі HTML.

Якщо ви виконали всю операцію, а потім видалили акаунт, не поспішайте радіти - це ще не все. Якщо раптом протягом 14 днів ви знову залогінетесь за видаленим обліковим записом, процес видалення зупиниться, і ви повернете свій акаунт. Якщо ви впевнені, то інформація про вас буде видалятися протягом 90 днів. Але вона не зникне безслідно. Наприклад, ваші коментарі залишаться у друзів на сторінці.

Я не готовий видаляти свій аккаунт, що можна ще зробити?

Якщо ви не впевнені на 100%, що хочете видалити свій акаунт Facebook назавжди, ви можете відключити на невизначений термін свій обліковий запис. Перейдіть в Налаштування Facebook, натисніть "Безпека", потім виберіть "Редагувати" біля "Деактивувати свого облікового запису" і, нарешті, натисніть кнопку "Відключити свій обліковий запис".

Якщо ви поки не хочете йти з улюбленої соцмережі, то радимо перевірити інформацію про вас, яку Facebook збирає, а потім продає рекламодавцю. Перевірити інформацію можна тут. Ви можете відключити збір інформації, однак реклама від цього не зникне, вона просто стане менш таргетированою.

Також зайдіть в налаштування телефону, і обмежте дозвол для програми. За замовчуванням, програма Facebook має доступ до мікрофона. У самій компанії неодноразово заявляли, що подібна опція необхідна, якщо користувачеві потрібно визначити композицію, яка відтворюється під час зміни статусу. Однак деякі користувачі на Reddit впевнені - Facebook їх підслуховує. В якості експерименту, користувачі спеціально говорили в зоні мікрофона смартфона про речі і бажання, про які ніколи не писали в Facebook, наприклад про позбавлення від тарганів будинку. Через якийсь час Facebook пропонував рекламу інсектицидних компаній і засобів від комах.