live
Супутник ASTRA-4A 12073 МГц. Поляризація-Н. Символьна швидкість 27500 Ксимв/с. FEC 3/4

Контролювати не можна, заборонити. Як Росія блокує Telegram та чому це безглуздо

В Росії почали блокувати Telegram. Ми розповімо, чому ця затія - марна, як під "дуло закона" російської влади потрапив саме цей месенджер і чому справа не лише в боротьбі з тероризмом

Вранці у п'ятницю, 13 квітня, Таганський райсуд Москви ухвалив блокування Telegram на території Росії, і Роскомнагляд мав почати негайне виконання дозволу. А все через те, що ФСБ так і не отримала від Telegram ключів для розшифровки повідомлень користувачів, які вимагала.

Навіщо блокувати Telegram 

Офіційна позиція російської влади, як завжди, благородна: доступ до Telegram їй потрібен, щоб боротися з терористами. Це взагалі головний аргумент, яким тамтешня влада виправдовує свої спроби встановлення тотального контролю в інтернеті.

Основна тяганина почалася з повідомлення, що терорист-смертник, який 3 квітня 2017 року  влаштував вибух в метро Санкт-Петербурга (загинули 14 осіб, 62 отримали поранення), використовував для зв'язку з посібниками і зарубіжним куратором месенджер Telegram.

На офіційному сайті ФСБ написали: "Найбільш активно членами міжнародних терористичних організацій на території Росії використовується месенджер Telegram, що надає терористам можливість створювати секретні чати з високим рівнем шифрування переданої інформації". І саме тому служби і запросили доступ до перевірки повідомлень (ключів шифрування), отримавши натомість низку відмов.

Дуров тоді прокоментував це на своїй сторінці в заснованій ним соціальної мережі " ВКонтакте ": 

Засновник месенджера стверджує, що власне "ключі" зберігаються лишень на пристроях користувачів, а блокування Telegram не ускладнить завдання терористів і наркодилерів - в їх розпорядженні залишаться десятки інших месенджерів, побудованих на крайовому шифруванні (+ VPN).

За його словами, "у жодній країні світу не заблоковані всі подібні месенджери або всі сервіси VPN".

Щоб перемогти тероризм через блокування, доведеться заблокувати інтернет 

Тероризм – не єдина причина?

Окрім особистих повідомлень користувачів, підвищену зацікавленість з боку російської влади викликають способи розповсюдження там інформації і отримання контенту.

Станом на початок 2018 року каналами в Telegram регулярно користувалися 80 мільйонів людей, кожного місяця генеруючи понад 30 млрд переглядів.

В Росії на той же період частка активних користувачів, підписаних на різноманітні канали, становила за різними оцінками близько 4.8 мільйона осіб. 

До того ж, популярність месенджера у росіян за останні півроку виросла рекордними темпами: він зміг збільшити свою частоту згадувань відразу на 10% - з 13% у вересні 2017 до 23% в березні 2018 року. І великою часткою такого успіху компанія завдячує саме скандалам з Роскомнаглядом.

Інші месенджери - WhatsApp і Viber займають в Росії куди більшу частину ринку. Однак їх вплив як розповсюджувачів контенту не надто великий: основний функціонал зводиться до звичайного обміну повідомленнями та голосовим зв'язком.

Варто також згадати, що дітищем Дурова свого часу цікавилися не лише російські, але й американські спецслужби. За його словами, в травні 2016 року року агенти ФБР зробили спробу підкупу одного з розробників Telegram, щоб той зробив Telegram менш захищеним.

Чому блокування месенджера – марна затія

Засновник месенджера Telegram Павло Дуров вже відреагував на рішення суду і заявив, що сервіс почне використовувати вбудовані методи обходу блокувань, які не вимагають жодних дій від користувачів. Про це він написав на своїй сторінці в соціальній мережі "ВКонтакте".

Проте навіть без вбудованого "антиблоку" повне відключення сервісу на території РФ фактично неможливе. Для цього, як мінімум, знадобилося б:

  • Заблокувати офіційний сайт. І це не складна процедура, але програму можна завантажити і з безлічі інших ресурсів, а отже навіть приріст користувачів месенджера навряд сильно постраждає від цього кроку.
  • Видалити додаток з Google Play і App Store. Цього можна домогтися, але Telegram має відкрите API і купу альтернативних клієнтів.

АРІ – це набір готових процедур, функцій, структур і констант, що надаються сервісом для використання у зовнішніх програмних продуктах. Видалити всі функції, які належать Telegram API, навряд чи можливо, а зробити свій клієнт при відкритих вихідних кодах клієнтських додатків і навичках програмування – справа не надто довга.

  • Заблокувати всі IP-адреси месенджера. Це потрібно зробити, щоб заборонити користуватися Telegram тим, у кого він вже встановлений. Але Telegram має розподілену мережу серверів, і може просто використовувати новий пул IP-адрес відразу після блокування старих.

Ну, і звісно, найважливіший момент: без заборони proxy і VPN виконання законів про блокування неможливе. Цитуючи Олексія Воліна, заступника міністра зв'язку Росії, "блокування Telegram не завдасть шкоди користувачам, вони скористаються іншими ресурсами або обійдуть блок".

Коментуючи ситуацію на власному Telegram-каналі, Дуров написав:

"Тиск, яким місцеві органи влади керують ІТ-корпораціями, базується на грошах. У будь-який момент уряд може обрушити їх акції, погрожуючи блокувати потоки доходів зі своїх ринків і змушуючи ці компанії робити дивні речі (пам'ятаєте, як в минулому році Apple перевела сервери iCloud в Китай).

В Telegram у нас є розкіш не піклуватися про потоки доходів або продажі реклами. Конфіденційність не продається, і права людини не повинні бути скомпрометовані через страх чи жадібність".

P.S. На момент написання статті, все що зробив "Роскомнагляд" для блокування месенджера, це вніс його веб-версію до списку заборонених сайтів. Поки портал ще доступний на території РФ.

 

 

новини партнерів

11 грудня, 2019 середа

11 грудня, 2019 середа

Відео

Введіть слово, щоб почати