Вигідніше за депозит та квартиру. Скільки можна заробити на сонці в Україні

Уляна Букатюк
16 квітня, 2018 понедiлок
11:51

Сонце дозволяє українцям не лише економити, а й заробляти, продаючи енергію за вигідним “зеленим тарифом”. Та чи варто вкладатися в сонячні панелі, якщо говорять про скасування тарифу

Українці почали активніше встановлювати сонячні панелі, адже так є можливість зекономити на електриці, а зайву енергію вигідно продавати завдяки “зеленому тарифу”. Подекуди за рік можна заробити більше, аніж поклавши кошти на депозит.

Однак противники “зеленого тарифу” закликають його скасувати, бо той один з найвищих в Європі. То чи безхмарне майбутнє в української сонячної енергетики

Сонячний бум

За даними звіту World Energy Outlook 2017, з 2004 року у відновлювальну енергетику в світі вклали вже $3 трлн доларів, це 30 ВВП України за 2017 рік. Технічні гіганти на кшталт Google та Apple  нещодавно повністю перейшли на відновлювальну енергію.

Світові енергетичні потужності за типом енергетики

Сонячна енергетика в структурі відновлювальної займає чинне місце. Й темпи інвестицій в неї просто шалені. Наприклад, лише за рік в Мексиці збільшили інвестиції в сонячну енергетику на 800% - до $ 6 млрд.

Це дозволяє здешевлювати сонячні панелі, щороку вони дешевшають на 5-10%. До 2040 року їхня вартість може впасти на 66% від теперішньої.

За розрахунками дослідників, сонячні електростанції (СЕС) можуть перевершити АЕС за потужністю вже в 2020 році.

В Україні таких шалених темпів розвитку зеленої енергетики ще немає, однак про своєрідний бум говорити можна.

За даними Держенергоефективності, за I квартал 2018 року в Україні введено в експлуатацію 159,4 МВт потужностей об’єктів, що генерують електроенергію з відновлюваних джерел за "зеленим" тарифом. Цей показник перевищує весь обсяг потужностей, встановлених протягом усього 2016 року.

Й найбільш популярні саме сонячні панелі. За два роки кількість сонячних електроустановок у приватних оселях українців збільшилася у 15 разів.

За інформацією Держефективності, на кінець 2017 року 3010 приватних домогосподарств встановили сонячні електроустановки загальною потужністю 51 МВт. Інвестиції в установку сонячних панелей складають майже €52 млн.

В 2017 році Україна приєдналася до Міжнародного агентства із відновлювальних джерел енергії (IRENA), тож це дає нам ширші можливості для залучення найкращих світових практик та технологій, а головне – “зелених” інвестицій в економіку.

Скільки це коштує та приносить

Сонячні установки дозволяють практично відмовитися від споживання “купованої” електрики та продавати зайву енергію за вигідним “зеленим тарифом”. Як це працює та скільки коштує

Для задоволення потреб однієї сім’ї достатньо електростанції на 2,5-4 кВт (холодильник, пральна машина, мікрохвильова піч тощо). Однак в такому випадку “відбити” вкладені кошти буде тяжче.

Тож найпопулярнішою є встановлення станцій потужністю 10 кВт*год та більше. В такому випадку інвестиції завдяки “зеленому” тарифу вже можна повернути впродовж 5-7 років.

Середня вартість таких панелей “під ключ” в Україні складає $8-10 тис. На повну потужність вона працюватиме 25 років, після цього терміну потужність зменшується на половину.

Якщо немає стільки коштів, експерти радять спочатку придбати потужніший інвентор (прилад для перетворення електроструму), а панелі докуповувати поступово.Також можна скористатися державною чи іноземною підтримкою.

Читайте також: Як зекономити на комуналці з державною допомогою

Звісно, в різних частинах України вигода різниться залежно від кількості сонячної радіації. На півдні сприятливіші умови, однак це не заважає встановлювати СЕС в холодніших північних областях, отримуючи з цього прибуток.

Розподіл сонячної раціації та СЕС на території України в ІІІ квартлалі 2017 року  Джерело: Top Lead

З 2015 року в Україні діє закон, згідно з яким за кожен вироблений і проданий кіловат споживач отримує суму в гривнях, еквівалентну ціні 0,18 євро/кВт*год (з 1 січня 2018 року). “Зелений” тариф оновлюється до зміни курсу євро щокварталу. Отримати бонусні 5-10% можна, якщо використовувати вітчизняне обладнання. Є обмеження потужності електростанцій до 30 кВт*год.

Також тариф різниться залежно від часу підключення. Саме така сума буде виплачуватися клієнту до 2030 року:

 • з 1 липня 2015 року, "зелений" тариф встановлений на рівні 20 євроцентів/кВт·год,

 • з 1 січня 2016 року – 19 євроцентів/кВт·год,

 • з 1 січня 2017 року – 18 євроцентів/кВт·год,

 • з 1 січня 2020 року – 16,3 євроцента/кВт·год,

 • з 1 січня 2025 року – 14,5 євроцента/кВт·год

Встановлення СЕС В Україні станом на сьогодні є доволі вигідною інвестицією.  В компанії “ЕкоВатт” переконують, що

Річний прибуток складає близько 18%, що перевищує дохід від депозиту чи здачі квартири в оренду.

Скільки ж грошей можна отримати “чистими”? Якщо 10-ти кіловатна сонячна станція згенерувала за рік 11000 кВт*год електроенергії, а власне споживання за рік склало 3000 кВт*год, то решту можна продати енергокомпанії (поки це Обленерго).

Таким чином за “зеленим” тарифом буде реалізовано 11000 - 3000 = 8000 кВт*год елекроенергії за ціною 0,18 євро на суму 1440 євро.

З цієї суми буде знято 19,5 % податків, і на ваш рахунок помісячно за цей рік буде нарахована сума в гривнях, еквівалентна 1159,2 євро, пояснюють в “ЕкоВатт”.

“Зелений тариф” чи аукціони

За урядовими планами, до 2020 року частка відновлювальної енергетики в Україні повинна становити 11%, до 2035 року — 25%.

Читайте також: Менше вугілля, більше сонця. Як Україну хочуть зробити енергонезалежною

Саме тому на “зелений тариф” покладають великі надії. Однак критики тарифу вважають, що він неефективний та навіть шкідливий. Адже з по суті таке дотування діє з 2009 року (щоправда, до 2015 року воно було вигідне радше для "регіоналів" Клюєвих, які мали СЕС в Криму), воно одне з найвигідніших в Європі, але частка ВДЕ все ще мізерна.

Наразі відновлювальна енергетика в структурі українського енергосектору складає близько 4% й на сонячну енергетику припадає 1,5-2%. Тоді як ринку це коштує трохи більше 8% усіх коштів.

Ще один недолік тарифів, на думку противників, в їхній застарілості. Для розрахунків тарифу враховується собівартість виробництва енергії СЕС кількарічної давнини. Через те, що панелі щороку дешевшають значно більше, аніж зменшується тариф, держава змушує операторів переплачувати.

Аргументом в цьому спорі часто стає досвід Іспанії. Країна тривалий час субсидіювала “зелену” енергетику. Але при цьому її частка в енергосекторі коливалася в межах 5%.Суми субсидій накопичувалися, і зрештою дефіцит енергосистеми, який мала покривати держава, сягнув 24 млрд євро. В країні запровадили ліміт на спорудження нових сонячних потужностей, потім скасували “зелений тариф”, тож зараз при великих перспетивах Іспанія доволі пасивно розвиває альтернативну енергетику.

Ідею відмовитися від “зелених тарифів” й в Україні висловлюють в НКРЕКП. Натомість Регулятор пропонує перейти на систему аукціонів: “Це позиція міжнародних фінансових організацій. І ми рано чи пізно все одно до цього прийдемо”.

Приблизно це матиме такий вигляд: держава оголошує тендер на сонячну електростанцію певної потужності і гарантує переможцю підписання довгострокової угоди про закупівлю згенерованої електроенергії. Претенденти беруть участь в конкурсі та зрештою виграє той, хто здатен запропонувати найвигідніші умови. Це повинно сприяти здешевленню такої енергії, така система вже працює в Німеччині та Польщі.

Однак частина експертів ставиться критично до такої пропозиції. Голова правління "Біоенергетичної асоціації України" Георгій Гелетуха в коментарі ГО “Чесно” пояснив: “Для переходу на систему аукціонів повинні скластися певні передумови. Серед них — здешевшення обладнання, надлишкова пропозиція на ринку та частка ВДЕ на ринку понад 20%”.

За словами Гелетухи, країни стали запроваджувати аукціони після 15-20 років функціювання системи "зелених тарифів”. Адже після впровадження аукціонів рівень інвестицій ризикує впасти до нуля.

Ще один ризик - чисельні судові позови, які можливі після скасування дії “зеленого тарифу”, саме так сталося свого часу в Іспанії.  Адже таким чином держава ніби встановила з інвесторами договір, люди плануюють розраховують на прибуток, а держава договір порушує.

 
Читайте також:
5 грудня, 2021 неділя
"На Донбасі ми будуємо російську національну державу", - Пушилін
Мер Полтави Олександр Мамай
5 грудня, 2021 неділя
Мер Полтави Мамай каже, що на Донбасі йде війна між "братами"
Олексій Резніков
4 грудня, 2021 субота
Резніков пояснив, чому Україна спокійно реагує на загрозу російської агресії
Київ
+0
 • Київ
 • Львів
 • Вінниця
 • Дніпро
 • Донецьк
 • Житомир
 • Запоріжжя
 • Івано-Франківськ
 • Кропивницкий
 • Луганськ
 • Луцьк
 • Миколаїв
 • Одеса
 • Полтава
 • Рівне
 • Суми
 • Сімферополь
 • Тернопіль
 • Ужгород
 • Харків
 • Херсон
 • Хмельницький
 • Черкаси
 • Чернівці
 • Чернигів
 • USD 27.24
  Купівля 27.24
  Продаж 27.5
 • EUR
  Купівля 30.69
  Продаж 31.11
 • Актуальне
 • Важливе
2021, понедiлок
6 грудня
12:49
Авто жуналіста Павла Білецького
На Закарпатті спалили автівки журналіста та його дружини: Денісова просить поліцію розслідувати факт залякування
12:39
Забруднення повітря
Київ посів 14-те місце в світі за рівнем забрудненості повітря
12:38
Повернення в Гоґвортс: HBO випустила тизер спецепізоду "Гаррі Поттера"
12:20
PR
Балі
Крутий відпочинок на Балі: основні причини полетіти на острів
12:03
білорусько-польський кордон
Прикордонна служба Польщі: білоруські силовики кидали через кордон шумові петарди
11:58
Аун Сан Су Чжі
У М'янмі хунта засудила екслідерку країни до 4 років
11:54
Віктор Ляшко
Ляшко попередив про шахраїв: надсилають повідомлення начебто від імені МОЗ щодо отримання тисячі за вакцинацію
11:41
СБУ
СБУ затримала бойовика "ДНР" зі штурмового підрозділу "Сомалі"
11:36
Протести у М'янмі: авто силовиків в'їхало у натовп активістів, ЗМІ повідомляють про п'ятьох загиблих
11:10
російські танки
МЗС Польщі про інформацію щодо можливого вторгення РФ в Україну: Москва перевіряє реакцію Заходу
11:03
Національна поліція
Загибель військовослужбовця під час полювання на Миколаївщині: затриманому повідомили про підозру
10:53
коронавірус
Карантин в Україні: Закарпаття перейшло до "жовтої" зони
10:14
сніг
Київ паралізували затори через сніг та ожеледицю
10:09
Янукович
Янукович подав не в той суд позов щодо усунення з посади президента
10:00
Ольга Ільків
У Львові на 102-му році життя померла зв‘язкова УПА Ольга Ільків
09:53
ожеледиця сніг дорога
У Києві та низці областей погіршиться погода: очікується сніг та ожеледиця
09:23
Коронавірус Омікрон
У Румунії посилили карантин через штам коронавірусу "Омікрон"
08:54
гроші
Офіційний курс: НБУ встановив гривню на рівні 27,29
08:31
ООС
Доба на фронті: окупанти один раз порушили "тишу" на Донбасі
08:25
штам коронавірусу
В Україні за добу виявили понад 4 тис. випадків COVID-19, померло 239 людей
08:10
Головний інфекціоніст США
Головний інфекціоніст США: Штам коронавірусу "Омікрон" може бути менш небезпечним, ніж "Дельта"
07:46
карантин
В Україні почали діяти нові правила карантину: список обмежень
07:23
У Бельгії відбулася акція протесту антивакцинаторів: поліція застосувала сльозогінний газ та водомети
2021, неділя
5 грудня
22:52
Боб Доул (ліворуч) та Білл Клінтон
Помер екскандидат в президенти США Доул, який програв вибори Клінтону
22:35
SpaceX
Україна відправила до США супутник "Січ-2-30", який виведе на орбіту компанія SpaceX
22:17
Динамо - Шахтар
УПЛ: Який вигляд має турнірна таблиця чемпіонату України після 17-го туру
22:00
Олексій Резніков
Резніков запропонував стримувати російську агресію за допомогою військових інструкторів з країн НАТО
21:43
Бурштинська ТЕС
Працівник, який постраждав від вибуху на Бурштинській ТЕС, помер у реанімації
21:24
Футболісти Маріуполя
УПЛ: "Десна" та "Маріуполь" влаштували "перестрілку" з 6 голами
20:50
Олаф Шольц
У Німеччині дві з трьох партій проголосували за коаліційну угоду
20:28
порт, судно, вугілля
До України прибула друга партія у 66 тис. тонн вугілля зі США
20:01
Тайсон Ф'юрі та Боб Арум (ліворуч)
Залишилося вмовити Джошуа: Промоутер розповів, коли може відбутися супербій Ф'юрі з Усиком
19:35
Данило Перцов
Помер композитор та музикант Данило Перцов
19:21
Рятувальники, ДСНС, Карпати
На Закарпатті під час катання на снігоходах заблукали троє туристів
19:06
Ексклюзив
Павло Клімкін
"У Путіна готують окупаційні адміністрації для України", – Павло Клімкін
18:50
"Олександрія" розгромила "Минай" в чемпіонаті України
18:40
Дія
На порталі "Дія" з'явилася можливість оформити субсидії, - Шмигаль
18:19
Загрожує 6 років ув'язнення: Подрузі Протасевича висунули звинувачення у Білорусі
17:55
Фред (у червоній формі)
Гол ексфутболіста "Шахтаря" приніс МЮ першу перемогу під керівництвом нового тренера
17:47
Інтерв’ю
Ігор Яковенко
"Спроба вторгнення російських військ в Україну стане кінцем режиму Путіна," – Ігор Яковенко
Більше новин