Парк замість кладовища. Якими скоро можуть бути похорони в Україні

Уляна Букатюк
23 квітня, 2018 понедiлок
14:38

Скільки коштує похорон в Україні, як прощаються з померлими в світі та яким може бути поховання вже найближчим часом

Позаду поминальний тиждень, на кладовищах тільки й мови, що про зміни в похованнях. Лише в березні в Україні запрацювали так звані поправки Лозового, що наробили чимало галасу в суспільстві через плутанину з дозволом суду на поховання.

А вже 5 квітня на сайті Ради з’явився законопроект 8248 “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо удосконалення сфери поховання”.

Законопроект містить ряд нових понять та пропонує зміни в надзвичайно консервативній і чутливій сфері, так що його одразу нарекли “поховальною” (чи могильною) реформою.

То якими можуть бути поховальні ритуали в Україні вже назабаром, навіщо щось змінювати взагалі та як в світі прощаються з померлими?

Скільки коштує похорон

Найпоширенішим варіантом прощання з померлими в Україні традиційно залишається поховання в землі та встановлення надгробків опісля.

Коштує така данина обряду чимало. Багато людей ще за життя збирають гроші для достойного завершення земної стезі. У випадку ж неочікуваної смерті не лише психологічні страждання, а й фінансові витрати лягають на плечі близьких.

Середня вартість одного поховання в Україні за 2017 рік склала 4385 грн, що на 15% більше порівняно з 2016 роком (3807 грн), інформують в Мінрегіоні.

Найдорожче поховати близьку людину коштує жителям Києва (6795 грн), Закарпаття (6571 грн), Одеської (6549 грн) та Тернопільської (6430 грн) областей, тоді як найдешевше – в Дніпропетровській (2921 грн) області.

Читайте також: Чи зміняться правила поховання після "поправки Лозового". Пояснюємо без "зради"

Зазвичай набір витрат схожий, тож в Україні працює чимало агенцій, які допомагають з організацією похорону. Наприклад, в одному з київських ритуальних бюро є пропозиції від “економ” (вартість від 5500 грн) до VIP (кінцева вартість залежить від побажань клієнта).

Мінімальні ціни в одному з київських похоронних бюро

Звичайна труна може вартувати 600-700 грн, а от за елітну можна викласти й кілька тисяч доларів. Таке саме й з рештою товарів та послуг. Окрім цього, варто розраховувати близько 350-500 грн на копання могили, 500-1000 грн на церковні послуги, декор місця поховання тощо.

Екологія та дефіцит кладовищ

Та не лише фінансова складова змушує багатьох людей замислюватися про альтернави.Традиційний в українському розумінні обряд прощання з померлими несе кардинальну шкоду екології, тобто завдає удару по здоров’ю та скорочує життя тих, хто ще живе.

Справа в тім, що тіло померлого обробляють формаліном, який токсичний та канцерогоненний. Тож після захоронення літри цієї речовини потрапляють в грунтові води, що суттєво впливає на екологію та наше здоров’я.

А якщо додати сюди ще тонни пластику (квіти, вінки), який роками розкладається на кладовищах

Окрім того, кладовища займають величезні території. Одна могила займає в середньому 3 м кв.

За даними Держстату, минулого року в Україні померло 526 тис. осіб. Виходить, що лише за минулий рік в Україні з’явилося умовне селище з могил площею 158 га, що як 8 найбільших стадіонів світу разом.

А кладовищ в Україні катастрофічно не вистачає. За даними Мінрегіону, в Україні є понад 33 тис. місць поховань, із яких благоустроєні 26 тис. місць (81%).

Побудувати в Україні потрібно ще 550 кладовищ, однак вже кілька років виділені з місцевих бюджетів кошти витрачаються здебільшого на на оплату праці персоналу ритуальних служб.

За розрахунками фахівців, такої кількості кладовищ Україні може вистачити ще на 10-12 років. А що робити далі - невідомо.

В деяких регіонах ситуація навіть гірша. Наприклад, в Києві з 30 кладовищ захоронення дозволені лише на одному.

Кладовищ в Україні залишилося ще на 10-12 років

Альтернативи традиційним похованням

 • Кремація

Окрім традиційного поховання в Україні існує альтернатива - кремація, тобто спалення тіла померлого та повернення рідним у вигляді праху або захоронення на території колумбарію. На сайті київського крематорію прайс на саму процедуру кремації - 445 грн, вартість урни - від 525 грн. Загалом такий похорон разом з витратами на катафалк, відспівування та решти обійдеться в понад 4 тис. грн.

Щоправда, така можливість доступна не для всіх. Крематорії функціонують лише в трьох містах: Київ, Одеса та Харків.

Оскільки для більшості громадян послуга кремації померлих родичів фактично малодоступна, тому не дивно, що минулого року кремували лише 1% від померлих в Україні, тобто 26 тис. осіб.

Крім тог кремація у нас лише не значно дешевша за звичний обряд. А от в США та ряді інших країн різниця в ціні суттєва. Сама кремація в США коштує близько $180-200, а от за традиційне поховання доводиться викладати десь $4 тис, пише видання Popular Mechanics.

Тож американці все частіше віддають перевагу саме кремації.

За даними Національної асоціації кремації Північної Америки, якщо в 80-ті лише 5% американців були готовими до кремації, то зараз таких понад 50%. В окремих штатах кремуюють близько 80% померлих.

Це пов’язують з більшою релігійною розкутістю, економічною кризою 2008 року та зміною цінностей поколінь.

Адже світ став глобальним, багато людей змінюють роботу та місто проживання кожні 5-7 років, тож можливість возити за собою померлих близьких людей видається зручною.

Однак кремація також має свої недоліки. Адже, щоб піддати тіло кремації, потрібно нагріти його до температури 900°C та витратити чимало газу. Внаслідок цього в атмосферу викидається вуглець, ртуть та інші шкідливі речовини. А це також суттєво шкодить атмосфері, тому людство придумало більше альтернатив.

 • Грибний костюм

Американський біолог Дже Рім Лі створила грибний костюм, який повинен буквально “з’їсти” тіло померлого в процесі розпаду. Поки що кінцева вартість такого поховання невідома.

 • Промесія (рідкий азот)

Тіло померлого спочатку заморожують рідким азотом, потім перетворюють на дрібні частинки. Їх висушують та ховають в землі. Процедура менше шкодить екології, аніж кремація та звичні похорони, однак поки що дуже дороговартісна.

 • Ресомація (лужний розчин)

Тіло покійного поміщають в камеру, яку заповнюють водою та гідроксидом калію, а потім під високим тиском нагрівають до 160 °С. Через три години тіло набуває зеленувато-коричневого відтінку, а кістки стають дуже м'якими. Їх ламають і повертають сім'ї, попередньо викачавши всю рідину з тіла, яку потім відправляють в стічні води.

Поки що вартість процедури не дозволяє зробити її масовою - на обладнання в США потрібно витратити близько $650 тис.

 • Біопоховання

Суть біопоховання в тому, що прах поміщають у капсулу з натурального матеріалу, який швидко розкладається (наприклад, целюлоза). Туди ж закладають насіння рослини. Після цього урну закопують в землю, а вже за кілька місяців можуть з’явитися перші пагони.  

Та не обов’язково закопувати кущі чи дерева близьких десь в поховальному парку. Можна залишити їх жити вдома. Минулого року завдяки Kickstarter запустився проект Bios Incube. Це біоурна з прахом ваших близьких (можна також для домашніх тварин), оснащена датчиками рівня світла, електропровідності, вологості, температури ґрунту та повітря, які передають дані на смартфон. Зовнішні стінки Bios Incube відділені спеціальним ізольованим відсіком з водою, тож рослинка живиться автоматично.  

Сама капсула для рослини вартує близько $145, а разом з урною все обійдеться в  $600-700.

Що пропонують в законопроекті

На початку квітня в ВРУ зареєстрували законопроект №8248, який пропонує розвантажити кладовища завдяки розвитку кремації та біопоховання. Ініціатором законопроекту виступає прем'єр-міністр Володимир Гройсман.

Розвивати кремацію в Україні в уряді пропонують за рахунок будівництва крематоріїв. Виконавчі органи сільських, селищних, міських рад, центральні органи виконавчої влади мають сприяти залученню інвестицій для їх будівництва. Інвестори отримають право їх подальшої експлуатації та утримання згідно з генпланами забудови відповідних населених пунктів та іншої містобудівної документації з дотриманням обов’язкових містобудівних, екологічних та санітарно-гігієнічних вимог.

Також проекті закону вперше додано поняття біопоховання. Дозволяється використовувати матеріали, що розкладаються протягом п'яти років. В такому випадку не можна встановлювати намогильні споруди – натомість місце поховання облаштують інформаційною табличкою.

За розрахунками законотворців, таке екопоховання буде вдвічі дешевше за традиційне.

Для біопоховань виділятимуть окремі ділянки цвинтарів, парків, скверів та інших зелених зон. Тож зменшиться потреба в традиційних кладовищах, а, отже, знизить плату за ритуальнім послуги.

Окрім того, в  №8248 впроваджено поняття підпоховання. Це означає, що через 20 років за згодою власника (чи місцевої влади) труни або урни з прахом можна буде поміщати у вже існуючу могилу. Законопроект про поховання.

Також в законопроекті пропонують кримінально карати працівників правоохоронних органів, органів реєстрації актів цивільного стану, закладів охорони здоров’я, якщо ті надають дані про родичів померлих ритуальним службам.

Штраф до 200 неоподатковуваних мінімумів або обмеження волі до 3 років можна отримати за наругу над тілом померлого, останками, могилою чи місцем поховання.

 

 

Читайте також:
Норберт Вальтер-Бор'янс
23 жовтня, 2021 субота
Німецькі соціал-демократи пояснили, для чого ФРН потрібен "Північний потік-2"
Валентин Гапонцев
23 жовтня, 2021 субота
У США помер російський мільярдер, який через санкції "відхрестився" від Путіна
Дмитро Ярош
21 жовтня, 2021 четвер
"Шкода цього путінського телепня": Ярош заявив, що Кива погодився видати його спецслужбам РФ за $5 млн
Київ
+7
 • Київ
 • Львів
 • Вінниця
 • Дніпро
 • Донецьк
 • Житомир
 • Запоріжжя
 • Івано-Франківськ
 • Кропивницкий
 • Луганськ
 • Луцьк
 • Миколаїв
 • Одеса
 • Полтава
 • Рівне
 • Суми
 • Сімферополь
 • Тернопіль
 • Ужгород
 • Харків
 • Херсон
 • Хмельницький
 • Черкаси
 • Чернівці
 • Чернигів
 • USD 26.21
  Купівля 26.21
  Продаж 26.45
 • EUR
  Купівля 30.35
  Продаж 30.76
 • Актуальне
 • Важливе
2021, неділя
24 жовтня
21:58
Дональд Туск
Експрем'єра Польщі Туска офіційно обрали лідером головної опозиційної партії
21:44
Олена Усенко
Визначилася представниця України на дитячому Євробаченні
21:16
Шавкат Мірзійоєв
В Узбекистані відбулися президентські вибори
20:51
Варфоломій
Вселенського патріарха Варфоломія госпіталізували у США
20:28
Мохамед Салах (праворуч) проти Кріштіану Роналду
"Ліверпуль" забив МЮ 5 "сухих" голів у чемпіонаті Англії
20:14
Військова допомога США
Україна отримала від США нову партію "Джавелінів"
19:55
Марія Захарова
Знущання на межі садизму: У МЗС Росії відреагували на зарахування росіян до "бездомних національностей"
19:28
Олексій Резніков
Зеленський погодив кандидатуру нового міністра оборони, - Бутусов
19:25
Інтерв’ю
бабин яр
"Громадянам країни-агресора не варто сюди лізти з жодними проєктами", – історик Віталій Нахманович
19:11
Карім Бензема (у світлій формі)
"Реал" переграв "Барселону" в Ель-Класико
18:56
Ерік Рамірес (в світлій формі)
"Динамо" перемогло "Дніпро-1" та відірвалося від "Шахтаря" в УПЛ
18:26
Наркобарон Дайро Усуга (в центрі)
У Колумбії затримали найнебезпечнішого після Ескобара наркобарона
17:57
газ
Україна наступна: Зеркаль попередила про загрозу енергетичної кризи за "молдовським" сценарієм
17:39
зона ООС
24 жовтня на фронті: російські окупанти тричі обстріляли українських військових
17:23
Галина Гатчінс
ЗМІ назвали ймовірного винуватця вбивства української операторки на знімальному майданчику в Голлівуді
16:51
Арешт Саакашвілі
Адвокат Саакашвілі заявив, що влада Грузії готує ліквідацію експрезидента у в'язниці
16:36
Ексклюзив
Метью Брайза
Україна може отримати газ завдяки поставкам зі США до Греції та Туреччини, - Метью Брайза
16:21
Минай
УПЛ: "Минай" відібрав очки у "Руха", результати інших матчів 12-го туру
16:08
Бабин Яр
"Бабиному Яру не потрібно більше жодних пам’ятників", − історик Віталій Нахманович
15:57
AstraZeneca
Німеччина безплатно передала Україні 1,5 млн доз вакцини AstraZeneca
15:36
Руслан Малиновський (ліворуч)
Малиновський забив диво-гол за "Аталанту" в чемпіонаті Італії
15:17
Дмитро Пєсков
У Кремлі визнали, що не можуть перешкодити вступу України до НАТО
14:56
Інтерв’ю
Дмитро Кацал
"Хочемо, щоб українські класики звучали по-новому", – керівник "Дударика" Дмитро Кацал
14:56
Світлана Тихановська
Тихановська звернулася до білорусів: "Носіть маски. Щеплюйтеся вакцинами. Працюйте з дому"
14:44
У Броварах на макулатуру здали порізані Біблії. Пункт прийому готовий викуповувати їх в 5 разів дорожче, але цілі
14:26
В "червоних" зонах карантину підвищать субсидії. Як їх нараховуватимуть
14:08
У Польщі водій-українець, що перевозив нелегалів, лишив автобус й 3 км тікав від поліції
14:00
Путін та Лукашенко
"Ховається від народу в бункері. Ботоксом користується". Телебачення Лукашенка вперше "проїхалося" по Путіну
13:43
пам'ятник Степанові Бандері
Запит пісні "Батько наш – Бандера" в пошуку Google переміг трек росіян, − спецтема
13:25
Дистанційне навчання
"Досить мовчати". У Кременчуці батьки збираються на мітинг проти дистанційного навчання
13:00
Ексклюзив
Російський газ
Під час війни не можна забезпечувати транзит для товару країни-агресора, - Раміс Юнус
12:40
Якщо лікарні заповнюватимуться такими темпами, за 10-14 днів буде колапс, - лікар Тарас Жиравецький
12:37
Юрій Бутусов
Бутусов закликав Зеленського дати інтерв'ю щодо "вагнергейту"
12:11
Ексклюзив
Руслан Стефанчук
“Зимовий” чи “літній” час? Як Зе-влада намагається збагачуватись на переведенні годинників, - розслідування Тетяни Чорновол
11:50
Поблизу Шепетівки 700 поліцейських, нацгвардійців та рятувальників цілу ніч шукали хлопчика, що загубився під час збору ягід
11:28
23 жовтня на передовій: з російського боку - 3 обстріли, з українського - 2 поранених
11:07
Слов'янська ТЕС
Зупинилася ТЕС у Слов'янську
10:29
Перший сніг
У Білорусі пішов сніг. Є відео
10:18
Барчук
"Стосунки Зеленського й монобільшості з медіа нічим не відрізняються від темників Медведчука", − журналістка Барчук про тиск на Суспільне
10:00
В окупованому Севастополі свідка Єгови засудили до 6 років колонії
Більше новин