//
live
Супутник ASTRA-4A 12073 МГц. Поляризація-Н. Символьна швидкість 27500 Ксимв/с. FEC 3/4

Степан Григорян: стару владу народ може просто розірвати на шматки

Степан Григорян, керівник Аналітичного центру глобалізації та регіонального співробітництва (Єреван), в ефірі телеканалу Еспресо про спроби олігархів вкрасти революцію в Вірменії і кремлівський фактор

Коли заарештували навіть такого поважного політолога, як ви, ми в Україні почали думати, що у Вірменії може початися дуже нехороший сценарій. Але тривають певні політичні торги, і ми розуміємо, що Москва незримо, а, можливо, навіть зримо присутня і прагне маніпулювати суспільною свідомістю Вірменії. Але, з іншого боку, ми бачимо, що дуже багато політичних сил хочуть здорового розвитку подій.

Ви пам'ятаєте, на початку максимально, що було від Росії, - це дві заяви російського МЗС, де вони кажуть, що все має бути мирно зважено, що це все - внутрішня справа Вірменії. Я думаю, якось вдалося до них донести, що цей рух - все-таки, що не Кольорова революція, а це процес боротьби з корупцією, боротьби з криміналом у Вірменії, боротьба з тим, щоб у Вірменії не було диктатури і т. д.

Вони, по-моєму, заспокоїлися, але після відставки Сержа Саргсяна ситуація трохи змінилася. Автоматично після відставки прем'єра Саргсяна перший заступник стає виконуючим обов'язки і очолює уряд. І ним став Карен Карапетян - тобто їхня, газпромівська людина, тому вони думали, що ситуація автоматично буде взята в руки, і тому були спокійні.

Зараз я вже бачу якийсь ворушіння Москви. Не думаю, що вона буде поки що активно втручатися, але вже ворушіння є. У нас знаєте, всі чиновники, які від Москви залежать, всі вони зараз побігли в Москву. Міністр закордонних справ Налбандян, який, як відомо, більше підтримує лінію Росії у Вірменії, ніж інтереси Вірменії, - так трошки напівжартома скажу, - ось цей міністр закордонних справ побіг до Москви.

Люди, які не мають ніякої легітимності і опори в народі, побіжать шукати допомоги в Москви. Я думаю, ситуація зараз така: лідер опозиції користується повною підтримкою вірменських громадян, їх переважаючою більшістю. І він розумно веде політику, він говорить, що з Росією працювати буде, побоювань не повинно бути, але, звичайно, він досить незалежна людина.

Зараз найголовніше - не випустити з рук революцію. Її хочуть вкрасти, їздять зараз в Росію, щоб отримати підтримку. Але шукати треба опору в свого народу. Вони, якщо будуть зараз іти в народ, то чесно скажу, я не раджу їм з'являтися серед людей, може так виявитися, що їх просто розірвуть на шматки. Тобто розірвуть на шматки в фізичному сенсі слова. Це небезпечно, дійсно небезпечно, і я проти, тому що вважаю, насильство - неприпустимо. Наш народ дуже мирний, дуже добрий, тому краще нехай вони не з'являються. Зараз йде така гра: ті люди, які якісь посади мають і явно скоро їх втратять, хочуть врятуватися і біжать в Москву. Але чесно скажу, поки що я не бачу реальних рухів Москви.

Просто ми в Україні дуже добре знаємо, як наші мерзотники і злочинці намагалися прикриватися Москвою, постійно розігріваючи ситуацію. Люди Януковича постійно консультувалися з Москвою, Москва постійно консультувала їх, і ми розуміємо, як це страшно не пролунає, але у Кремля є тільки один інструмент - підлити бензину і запалити. І ми розуміємо, що Вірменія, на жаль, від цього не застрахована.

Ви абсолютно праві. До цього не було небезпеки, а зараз з поїздками цих чиновників небезпека вже вимальовується. Тому дуже важливо швидко обрати Нікола Пашиняна прем'єр-міністром. І те, що Республіканська партія зараз торгується, намагається щось отримати, тому що формальну більшість вони в парламенті мають, то це антинародна політика, антидержавна. Тобто завтра їх народ осудить.

Звичайно, вони - антидержавники, вони за це відповідатимуть, я вам відповідаю за ці слова. Хоча вони бешкетували в Вірменії, Нікол Пашинян попередив, що переслідувань не буде - просто чесно здайте владу і йдіть в сторону. А ось те, що вони зараз роблять, - це антидержавна політика. Тут різниця є між вірменським та українським суспільством. Ви знаєте, вірменська громада дуже консолідована, наша країна дуже маленька, дуже консолідована, і нас розірвати на шматки неможливо. У нас не стільки навіть працює інформаційна пропагандистська машина, скільки особисті відносини, особиста передача інформації, і у нас жорстко люди будуть об'єднані стояти, не допустять ніяких зовнішніх впливів.

Зараз в Україні теж дуже непроста ситуація. Ми розуміємо, що вдалося взяти владу, але не вдалося перемогти систему, ось цей ось серединний рівень, який наповнений корупціонерами, бандитами, колишніми бандитами, ментами на роботі у бандитів, бандитами на роботі у ментів. Це породжує дуже складний клубок протиріч. І є побоювання, що пану Пашіняну, можливо, не вдасться осідлати подібне цунамі.

Ви знаєте, вчора-позавчора на мітингах вже з'явилися представники багатих людей, бізнес. Безумовно, з одного боку, це добре, але з іншого боку, ви краще за мене знаєте, частина з них - це олігархи, частина з них - колишні корупціонери або нинішні. З одного боку, вони начебто приєдналися до народу, а з іншого боку - не знаєш, навіщо приєдналися. Тому ви маєте рацію.

З іншого боку я думаю, що у Вірменії провокацію влаштувати складно, всі ми один одного знаємо, провокаторів зазвичай швидко ловлять, але може бути ось така повзуча контрреволюція, коли ці люди скажуть: "Ось, ми вже з вами, ми теж маємо мати місце в цьому процесі мирних переговорів", куди і тягне наш президент Армен Саркісян. Він теж багата людина. Знаєте, якого типу ці всі люди?! Ці всі люди кажуть красиві слова, іноді у мене сльози на очі виступають, просто фантастичні речі - про націю, про любов до неї.

Королі демагогії.

Так. Я скажу, демагоги повні. Наприклад, коли було побиття, нинішній президент Вірменії не засудив їх, а найбільш фантастична річ, коли газпромівський Карен Карапетян сказав: "Ми вдячні поліції за добре проведену роботу". При тому, що безліч людей були арештовані, більше сотні в лікарні потрапили, зокрема лідери опозиції, депутати, у яких недоторканність. Тобто порушення були масштабні.

Кримінальні групи олігархів в масках - це в основному охорона - били мітингувальників, поліція стояла поруч і нічого не робила. І раптом Кармен Карапетян каже: "я вам дякую". Справжня газпромівська людина, для якої життя людини нічого не варте. Їхня влада поки що утрималася, і все, він їм дякує. Ніякі права людини їх не цікавлять, тому ви маєте рацію, вони представляють серйозну небезпеку, вся ця контрреволюція повзуча - серйозна небезпека.

Як, на вашу думку, може розвиватися ситуація з урахуванням аспекту Карабаху? Чи немає можливості зараз підняти градус міжармянської дискусії з використанням карабахського питання?

Нинішня влада і Серж Саргсян, який подав у відставку, весь час це використовують. Як у нас бували мітинги, знаєте, що вони говорили? - "Ви що, мітинг робите? Там же стріляють". І зараз вони спробували це використовувати - не пройшло. Знаєте чому? Вражаюче розумний крок зробило Міністерство закордонних справ Азербайджану. Вони зробили офіційну заяву, що азербайджанська армія ніяких активних дій не веде на лінії зіткнення, мовляв, знаючи, що в Вірменії зміна влади, ми будемо чекати, нехай буде зміна влади, нова влада прийде, і ми спробуємо з ними почати роботу. І це було блискуче. Вони наче заблокували ці інсинуації, але, все одно, наші провладні засоби масової інформації казали: "ось, вже там рухаються танки". Просто опозиції вдалося цю інформацію спростувати, що ніякої стрілянини немає і ніякого переміщення військ немає. Тому ви правильно кажете, нинішня влада Вірменії, що йде, чіпляється за владу і карабахське питання використовувати хоче.

 

новини партнерів

‡агрузка...

18 березня, 2019 понеділок

18 березня, 2019 понеділок

Відео

Введіть слово, щоб почати