Рік культурної спадщини в ЄС: Як небайдужі громадяни збережуть українську культуру

Дар'я Тарасова
17 травня, 2018 четвер
12:32

Митці, дослідники та активні громадяни з України долучилися до Року культурної спадщини в Європі та успішно реалізували низку проектів, що збережуть культурне надбання

Значення культурної спадщини не лише в збереженні ідентичності та історії. Культурна спадщина формує нашу особистість і визначає повсякденне життя. Культура є джерелом всеохоплюючого зростання, а також сприяє створенню нових робочих місць. А в останні роки, незважаючи на економічну невизначеність, міжнародна торгівля витворами мистецтва тільки зростає. 

Національні традиції, обряди, кухня, мистецтво несуть не менше інформації про країну, ніж її політичний курс чи географічне розташування. Культурне надбання має універсальну цінність, будучи важливим вираженням культурного різноманіття, тому зберегти і передавати його майбутнім поколінням вкрай важливо. 

Розуміючи це, Європейський Союз оголосив 2018 рік Роком культурної спадщини. Ми розповідаємо про найцікавіші проекти, які реалізуються за підтримки ЄС та спрямовані на збереження культурної спадщини в Україні.

Міжнародний проект, що збереже аутентичні українські пісні

Фото: Міклош Бот. Polyphony project

Українці – співоча нація. Утім, маючи багатий пісенний спадок, український фольклор досі невідомий для світу. 

"Українська традиційна пісня може стати брендом України, - вважає Мирослава Вертюк, координатор проекту "Поліфонія" від України. – По-перше, це висока культура, по-друге, це унікальний елемент нашої духовної, нематеріальної культурної спадщини. Відкривши його собі і світу, ми зможемо отримати ще один впізнаваний у світі бренд".

Розуміючи багатство українського пісенного спадку та знайшовши в ньому джерело натхнення, угорський композитор та музикант Міклош Бот зініціював міжнародний проект "Поліфонія". У березні 2017 року дослідники з Угорщини, України та Франції вирішили створити сайт-архів українських традиційних пісень та розпочали експедиції українськими селами, аби записати близько 1500 пісень та 500 виконавців. 

Увага дослідників зосереджена на багатоголоссі. Для створення архіву спів кожної виконавиці записують в окремий мікрофон та оцифровують, що в подальшому дозволить прослуховувати кожен голос окремо.

Фото: Міклош Бот. Polyphony project

Загальний бюджет проекту "Поліфонія" склав 350 тис. євро. Представники Угорщини як ініціатори проекту подали заявку на грант від фінансованої ЄС програми "Креативна Європа" та отримали грошову компенсацію приблизно у 60%.

"Ми хочемо зберегти виконавську традицію, стилістику, голоси та інтонації пісень, тому найціннішим джерелом інформації для нас є жіночки 70-80 років і більше. Їхній спів не піддавався впливу керівників ансамблів, - розповідає Мирослава Вертюк. - Ми співпрацюємо з багатьма фольклористами, етномузикологами, які вже понад 50 років досліджують українську традиційну культуру".

Українська пісня в селі вимирає, молодь не зацікавлена вивчати і співати ці пісні. Проект "Поліфонія" прагне продовжити пісенну традицію, поширюючи її в міському середовищі через освітній елемент проекту.

Більшість матеріалу складає позаобрядовий фольклор – балади, ліричні пісні. "Традиція свят і обрядів в українських селах уже зникла, тож обрядових пісень значно менше", - розповідає Мирослава.

Фото: Міклош Бот. Polyphony project

Створення архіву пісень допоможе дослідженням і в інших напрямках. "Часто в одному селі можна почути повний текст пісні, а в іншому - скорочений. На сайті ми подамо обидва варіанти", - пояснює дослідниця.

Фото: Міклош Бот. Polyphony project

Проект має і перформативну частину. Українські виконавці під керівництвом Міклоша Бота та у співпраці з режисером театру з Франції готують концерт на основі зібраного в експедиціях матеріалу. Перформанс вирушить у європейський тур, аби познайомити Західну Європу з українською традиційною піснею. 

Як активні українці зберігають культурний спадок своїх міст

З 2015 по 2017 роки діяв проект "CHOICE: культурна спадщина і сучасність" (Cultural Heritage: Opportunity for Improving Civic Engagement), що залучив активних громадян до збереження культурної спадщини. Протягом двох років цей проект реалізовувався в Україні, Білорусі, Молдові та Вірменії за підтримки ЄС.

"Проект розглядав культурну спадщину як ресурс розвитку міст. Від України можливість реалізувати ідеї захисту та збереження об'єктів культурної спадщини в своїх містах виграли 11 громадських організацій з Ужгорода, Борислава, Бродів, Львова, Кремінця, Рівного, Старокостянтинова, Херсона, Дніпра, Чугуєва і Полтавської області", - розповідає керівник проекту СHOICE від України Ігор Савчак. 

На реалізацію СHOICE в 4-х країнах ЄС виділив грант у 873 тис. євро, що склало 90% від загального бюджету проекту. Українські міста отримали 160 тис. євро.

"Громадські організації подавали на конкурс ідеї розвитку об'єктів культурної спадщини в своїх містах, а ми надавали консультативну допомогу. Обираючи 11 переможців з 136 заявлених, ми надавали перевагу малим містам. У них досягнути помітного результату набагато простіше. Один подібний проект може змінити життя малого міста", - пояснює координатор проекту.

Так, у місті Броди за час дії проекту громадська організація "Край" змогла реалізувати велику кількість задумів. "У нас було багато ідей, але не було можливостей для реалізації. СHOICE допоміг нам здійснити усі задуми", - ділиться член ради організації "Край" Василь Стрільчук. 

Василь – директор місцевого краєзнавчого музею, тож знає усі проблемні питання культурних пам'яток Бродів. "Вигравши грант від СHOICE, ми провели 3 тренінги з промоції культурного спадку, влаштували 8 публічних лекцій на території пам'яток архітектури. На території деяких з них ми залишили традицію проведення лекторіїв навіть після закінчення проекту. Ми організовували пригодницький квест для школярів, присвячений історії міста, цікавим місцям та об'єктам", - розповідає він.

Також було знято три короткометражні фільми про історичну спадщину Бродів, два з яких - з сурдоперекладом. На реалізацію усіх задумів від програми СHOICЕ "Край" отримав 11.250 євро гранту. Ще 1250 євро активістам надала Бродівська міська рада. 

Найбільш важливим результатом проекту СHOICЕ стала комунікація між учасниками з чотирьох країн. "Співпраця та обмін досвідом не лише допомагали нам під час проекту, а й дали можливість встановити добрі стосунки для подальшої взаємодії. Наприклад, разом із громадською організацією Старокостянтинова вже після СHOICE ми взяли участь у новому проекті і виграли грант на реалізацію спільного проекту щодо популяризації місцевих пам'яток архітектури "Чим живуть замки", - зазначає Василь Стрільчук.

Громадська організація "Старокостянтинів небайдужий" виграла лише другу частину проекту – комунікаційну. 

"Друга частина проекту передбачала організаційний розвиток нашої громадської організації. Оскільки тоді "Старокостянтинів небайдужий" була ще тільки-но створена, цей досвід був дуже важливий", - розповідає голова громадської організації Старокостянтинова Сергій Худий.
 
У межах комунікаційного напрямку СHOICЕ в Старокостянтинові провели 4 тренінги. "За допомогою тренінгів ми змогли підвищити свої знання про громадську діяльність, збільшити кількість учасників громадської організації і зав'язати багато контактів з громадськими організаціями інших міст", - ділиться Сергій Худий.

Завдяки участі громадської організації Ужгорода в проекті ЄС в місті розробили методику "Школи ужгородця". В рамках цієї ініціативи досвідчені архітектори у вільний час проводили заняття для дітей і розповідали їм про культурну спадщину Ужгорода.

У більшості міст ініціативи, розпочаті за час проекту, продовжують своє життя. "Завдяки цьому проекту був створений кістяк активних людей, які працюють і далі. Кременець продовжує співпрацювати з експертом з Києва, Ужгород передає далі свій досвід "Школи ужгородця". Насправді, ідея проекту була у тому, щоб мобілізувати людей навколо спільних проблем і можливостей, а культурна спадщина була лише об'єктом", - додає Ігор Савчак.

Подібні заходи проходитимуть на європейському, національному, регіональному та місцевому рівнях не лише в Україні, а по всій Європі в рамках Року культурної спадщини. Це не лише відкриває культурне надбання народів країн Європи, а й заохочує до взаємодії з культурною спадщиною інших та посилює почуття приналежності до спільного європейського простору. 

Ця стаття розроблена за сприяння Європейського союзу. Її зміст є відповідальністю виключно автора і жодним чином не відображає точку зору Європейського Союзу.

Читайте також:
Віктор Медведчук
13 травня, 2021 четвер
Суд над Медведчуком: журналістів не пускають на засідання тітушки
Тайсон Ф'юрі та Ентоні Джошуа
12 травня, 2021 середа
Промоутер назвав дату довгоочікуваного бою Джошуа - Ф'юрі
Медведчук
Автор Віталій Портников
13 травня, 2021 четвер
Віталій Портников: Медведчук зібрався на війну
Київ
 • Київ
 • Львів
 • Вінниця
 • Дніпро
 • Донецьк
 • Житомир
 • Запоріжжя
 • Івано-Франківськ
 • Кропивницкий
 • Луганськ
 • Луцьк
 • Миколаїв
 • Одеса
 • Полтава
 • Рівне
 • Суми
 • Сімферополь
 • Тернопіль
 • Ужгород
 • Харків
 • Херсон
 • Хмельницький
 • Черкаси
 • Чернівці
 • Чернигів
 • USD 27.52
  Купівля 27.52
  Продаж 27.74
 • EUR
  Купівля 33.12
  Продаж 33.57
 • Актуальне
 • Важливе
2021, четвер
13 травня
22:57
Єрмак заявив послам G7, що наглядовій раді Нафтогазу запропонують працювати "під гарантії конструктивного діалогу" з Вітренком
22:51
коронавірус
У США скасували масковий режим для вакцинованих від коронавірусу
22:30
Єрмак заявив про ініціативу "нормандської" зустрічі або відеоконференції на рівні політрадників і МЗС
22:28
Кордон з Білоруссю
Україна посилює кордон з Білоруссю через військові навчання з РФ
22:08
Apple
У операційних системах Apple з'явилася кримськотатарська мова
21:49
російські війська
Міномети, гаубиці, бронетехніка: РФ перекидає до окупованого Криму важке озброєння, - США в ОБСЄ
21:34
Третя у світі країна дозволила вакцинувати підлітків препаратом Pfizer
21:33
Динамо - Зоря, фінал Кубка України
"Динамо" перемогло "Зорю" у фіналі Кубка України
21:13
ООС
Снайпер окупантів застрелив українського військового
21:10
США провели з Україною навчання з реагування на застосування зброї масового знищення
20:54
Віктор Медведчук
Медведчука відправили під цілодобовий домашній арешт
20:49
Герман Галущенко
Зеленський ввів очільника Міненерго Галущенка до складу РНБО
20:45
Логотип телеканалу ZIK
Телеканал "ZIK" оштрафували на 341 тис. грн через поширення закликів до розв’язування війни
20:33
вакцина AstraZeneca
Тільки для других доз: одна із провінцій Канади відмовляється від вакцинації препаратом AstraZeneca
20:14
Разумков разом з литовською колегою відвідали КПВВ на адмінмежі з окупованим Кримом
20:11
Максим Степанов
Досягти 100-відсоткової вакцинації українців від коронавірусу не вдасться, - Степанов
19:58
Україна має відновити досягнення у реформах корпоративного управління й децентралізації, - Держдеп США
19:53
"Абсурдно обзивати юридичні дії умисною "політатакою": в ОПУ відреагували на заяву Кличка про політичний тиск
19:43
"Підтримуємо нульову толерантність до корупції": Київський метрополітен відреагував на обшуки
19:26
У США почалась вакцинація підлітків від COVID-19
19:15
На Закарпатті у вантажівці Укрпошти загинули 8 млн бджіл
"Комахи відновлюють активність": Укрпошта заперечила масову загибель бджіл у відправленні
19:12
Анонс
15-16 травня - на телеканалі "Еспресо" телемарафон "Його слово. Актуальний Стефаник"
18:57
Дмитро Кулеба
Україна вперше взяла участь в засіданні групи дипломатів країн Центральноєвропейської п'ятірки
18:45
Сергій Шкарлет
Шкарлета оголосили лауреатом премії "Академічна негідність року"
18:40
Ізраїль Сектор Газа
Армія оборони Ізраїлю мобілізує 7 тис. резервістів
18:31
Державна фіскальна служба обшукує Київпастранс у справі про привласнення коштів
18:24
Під Печерським судом сталася штовханина між активістами та тітушками через банер "Медведчук-підарешт"
Під Печерським судом сталася штовханина між активістами та тітушками через банер "Медведчук-підарешт"
18:13
шахта
Заборгованість перед шахтарями за поточний рік повністю погашено, - Міненерго
18:09
сепар
Окупанти обстріляли українські позиції поблизу Верхньоторецького, Пісків, Новотроїцького та Південного
18:08
Чорнобильська АЕС
Центр ядерної безпеки: посилення ядерних реакцій під "Укриттям" в Чорнобилі прогнозоване та контрольоване
17:54
Обшуки в Києві: фіскальна служба прийшла до КП "Київський метрополітен"
17:52
КМДА
Депутатів Київміськради викрили на "кришуванні" нелегальної торгівлі в підземних переходах
17:50
Терористи ХАМАСу спробували вразити аеропорт Ейлата: ракета впала недалеко від міста
17:33
Фінал Ліги Чемпіонів перенесли до Португалії
17:28
Сатурн
Науковці переглянули гіпотезу будови ядра Сатурна, спостерігаючи за внутрішнім кільцем планети
17:17
ДНР
"Міністру культури ДНР" заочно повідомили про підозру: проводив політику героїзації окупаційної влади
17:16
СБУ
СБУ викрила спробу створити низку фейкових ОТГ на Кіровоградщині
17:04
вакцина
"Я вважаю, що кампанія з вакцинації вдалась", – директорка Моршинської лікарні
16:55
Андрій Таран
Збройні сили України взяли на озброєння безпілотник "Лелека", - Таран
16:50
путін
Путіна вдруге висунули на Нобелівську премію миру
Більше новин