live
Супутник ASTRA-4A 12073 МГц. Поляризація-Н. Символьна швидкість 27500 Ксимв/с. FEC 3/4

Коробка малюка та “муніципальна няня”. Чи спричинять ініціативи уряду бебі-бум

Вже з вересня батьки безкоштовно отримуватимуть бебі-бокси, а з нового року зможуть з державною допомогою оплачувати послуги няні

Чи зможуть ініціативи уряду суттєво змінити демографічну ситуацію в Україні

Бебі-бокси в пологових

Бебі-бокси (в Україні “коробки малюка”) - поширена в світі допомога для новоспечених батьків, яку у Фінляндії почали видавати ще понад 80 років тому. Згодом ініціатива розповсюдилася в багатьох країнах, зокрема в Англії, Ірландії, Шотландії, США, Канаді, Південній Африці.

Коробку наповнюють здебільшого одягом та аксесуарами для малюків та породіль, а сам бокс може використовуватися як колиска чи ванночка (залежно від країни).

В Україні ж перші бейбі-бокси видаватимуть вже з 1 вересня. Щоб отримати цю державну допомогу, батькам не треба буде збирати спеціальні довідки, пояснюють в Кабміні. Для цього буде достатньо народити, коробки видаватимуть безпосередньо в пологовому будинку під час виписки разом зі свідоцтвом про народження.

Бокси видаватимуть незалежно від матеріального стану родини та для кожного малюка. Тож якщо жінка народила двійню, їй видадуть два бебі-бокси. Трійню – три.

Також це ніяк не впливатиме на виплату матеріальної допомоги. Нагадаємо, зараз допомога при народженні дитини становить 41280 гривень незалежно від кількості дітей у сім'ї. Батьки спочатку отримують "на руки" 10320 грн, а потім упродовж трьох років щомісяця - по 860. Бебі-бокси стануть додатковою допомогою.

Що ж входитиме до коробки малюка? Поки що точно невідомо. Щоб зробити бокс максимально корисним для батьків, небайдужі активісти організували опитування батьків у google.docs, де запитують, які предмети будуть їм найнеобхідніші у перші місяці після пологів. Обіцяють, що результати опитування обговорюватимуть з представниками Міністерства соціальної політики, щоб затвердити постанову про наповнення коробок вже найближчим часом.

Приблизний склад бебі-боксу виглядає так:

 • одяг різного розміру, згідно з сіткою від 0 до 3 місяців та від 3 до 6 місяців;
 • шкарпетки;
 • шапочки;
 • бодіки (так звані чоловічки);
 • бавовняні пелюшки й такі, що не пропускають вологу;
 • підгузки;
 • дві ковдри великого розміру (тепла й більш легка), які дитина зможе використовувати до 3 років;
 • матрац;
 • сама коробка, яка може бути використана як люлька для малюка;
 • спеціальний термометр для немовлят із гнучким носиком, який попереджає травмування;
 • термометр для води;
 • пустушка;
 • гігієнічні набори для немовляти й молодої мами;
 • інформаційні буклети для молодих матусь і татусів: про те, як правильно годувати грудьми, як дивитися за дитиною, що дитині потрібно в перші найбільш вразливі місяці життя тощо.

“Муніципальна” няня

Ще одна ініціатива уряду, яка, щоправда, повинна запрацювати вже з нового року, стосується фінансової підтримки батьків для винайму няні.

Ініціатива "Муніципальна няня" була затверджена урядом у рамках державної соціальної програми "Національний план дій щодо реалізації Конвенції ООН про права дитини".

"Коли мама народжує, їй потрібно думати, як іти працювати. Потрібно її підтримати, дати можливість найняти няню для того, щоб доглядати дитину, а самій іти працювати... Коли Ви будете наймати няню, держава буде компенсувати близько 1500 грн на місяць", - пояснив необхідність ініціативи прем’єр-міністр.

Згідно з задумом уряду, компенсацію 1500 грн за місяць роботи няні працюючі батьки зможуть отримувати наприкінці року. При цьому дитині має бути до 3-х років.

Розмір виплат прив’язаний до прожитковому мінімуму для дітей віком до шести років. З грудня 2017 року -  це 1492 грн на місяць.

Для того, щоб отримати від держави допомогу повинна виконуватися обов’язкова вимога - няня повинна бути працевлаштована офіційно.

Серед необхідних документів юристи перелічують укладений договір про працевлаштування, ідентифікаційний код роботодавця (батьків) та няні, а також трудову книжку няні.

В уряді розраховують, що ініціатива “муніципальна” няня дещо полегшить життя працюючим батькам, а також сприятиме створенню нових робочих місць. Втім скоріш за все, податки в такому разі платитиме няня платитиме самостійно. Тож ймовірно послуги доглядальниць можуть здорожчати на 5-20%.

Скільки це коштуватиме та чи буде бебі-бум

Ініціативу “коробка малюка” впроваджують вже у вересні, однак окремої статті для такої програми в бюджеті на цей рік не передбачено.

“Зміни до бюджету вносити не потрібно, фінансування бебі-боксів здійснюватимуть за рахунок перегляду соцпрограм”,- пояснюють Мінсоцполітики. Втім, які саме програми для цього доведеться переглянути, в міністерстві не уточнюють.

Скільки ж це коштуватиме економіці? Передбачено, що вартість однієї коробки малюка - 5 тис. грн. В середньому в Україні народжується 380 тис. малюків за рік. В уряді обіцяють закупити боксів з запасом - на 400 тис. новонароджених. Тобто, фінансування ініціативи потребуватиме близько 2 млрд грн державних коштів.

Закуповувати бебі-бокси обіцяють централізовано та відкрито - через систему електронних закупівель Prozzoro.

Що ж до компенсації коштів за програмою “муніципальна няня”, в уряді розраховують на таку модель співфінансування:

 • 25% - з держбюджету;

 • 15% - з обласного бюджету;

 • 60% - з місцевого бюджету.

Та чи вирішать ці ініціативи демографічне провалля в Україні? Нагадаємо, станом на 1 серпня 2017 року в Україні (без урахування тимчасово окупованого Кримського півострова) проживало 42 млн 456 тис. людей.

Читайте також: Українців стає все менше. Що нас чекає: мігранти чи забуття

Але Україна входить до п'ятірки країн за темпами скорочення населення. До 2050 року, за прогнозами ООН, нас може залишися лише 36 млн, тобто населення скоротиться на 18%.

Цьому сприяють високий рівень смертності, низький рівень охорони здовов’я та скорочення темпів народжуваності.

В ідеалі у 10 жінок має бути 23 дитини, розповідає головний демограф країни Елла Лібанова в ефірі Еспресо. У такій ситуації покоління дітей компенсує покоління батьків і дитячу смертність. В Україні ж на 10 жінок припадає всього лише 15 дітей.

Втім, чи зможуть ініціативи уряду спричинити бебі-бум? “Можливо, але ефект на демографія від впровадження бебі-боксів порахувати фактично неможливо”, - пояснює в коментарі Еспресо пані Лібанова.

Частина коментарів в соціальних мережах згодні з думкою, що кращим варіантом допомоги для новоспеченних батьків було роздати гроші замість коробок. Тим паче, що вдати з набором, який задовільнить всіх, складно. У Фінляндії, наприклад, батьки можуть обирати: бебі-бокс чи гроші. Щоправда, в грошовому еквіваленті відають вдвічі менше, аніж коштує коробка - 140 євро.

Лібанова також вважає, що гроші батькам були б доречнішою допомогою: “Зрештою, не так погано ми живемо, є дідусі-бабусі, родичі, які дарують пелюшки та іграшки”.

А от щодо ініціативи “муніципальна няня” соціолог скептична: “А що це змінить? Одна жінка далі глядітиме одну дитину, навіть якщо це не мати, а няня. Для економіки більший ефект був би, якщо б з’явилося більше дитячих садків”.

новини партнерів

25 травня, 2020 понеділок

25 травня, 2020 понеділок

24 травня, 2020 неділя

Відео

Введіть слово, щоб почати