Сонцеворот, літнє Сонцестояння - найдовший день року, день сили і магії. Цікаві прикмети і ритуали для щастя

Святкувати Івана Купала, шукати цвіт папороті чи просто насолоджуватися життям? Як наші пращури проводили найдовший у році день і найкоротшу в році ніч

Жартують, що сьогодні день трудоголіків, бо найдовший, і можна напрацюватися досхочу. 21 червня Сонце опиниться в найвищій своїй точці - зеніті - і це буде День літнього сонцестояння - найдовший у році день і найкоротша ніч.

Літо - маленьке свято

У цей день зазвичай багато сонця, чудова енергетика, сонце ніби подає нам особливі знаки. І як би там не було, літо вступає у свої повноправні права, і чим не привід для свята?

Аж 17 години і 33 хвилини найбільша небесна зірка буде цього дня на небі, а ніч на широті Києва з 21 на 22 червня триває 7 годин 46 хвилин, до півночі скорочуючись, а до півдня зростаючи.

Відтак Сонце зупиняється, кілька днів триматиметься на місці (звідси і назва "сонцестояння") і вже підніматися вище цього літа не буде. А затим піде на спад, тому світлові дні поволі ставатимуть коротшими. Але сумувати з цього приводу не варто - уже з 22 грудня - на День зимового сонцестояння - Сонце знову почне підніматися вгору, і в цьому полягає суть життя: в його циклічності, русі, зростанні.

Що День сонцестояння нам готує

Це - пік літа, відродження, буйство життя, коли розкривається магічна сила і природи, і головних стихій  - вогню, води, рослин.

Цього дня, вважається, Сонце обдаровує нас своїм світлом і енергією на весь рік. Тому, відповідно, провести його важливо в гарному настрої, щоб притягувати до себе тільки сприятливу енергетику.

Івана Купала – файєр-шоу наших предків

Коріння Сонцевороту - в язичництві. Наші предки цього дня святкували Літу - середину літа: з танцями, піснями, ритуальними діями.

Цей день вони присвячували природі і Сонцю, вважаючи, що це небесне світило володіє божественною владою над усім живим, а Купала (або ж Купайла) – богом земних радощів. Купала наші предки називали богом плодючості, тож свято уже навіть через це мало грайливий характер.

Головними персонажами свята були Купало та Марена. Їхні опудала готували заздалегідь.

Увечері розкладали велике вогнище. Цікаву символіку наші предки вкладали у вогонь, вважаючи його ембріоном в утробі матері.  

Молоді люди парами перестрибували через багаття як горнило очищення. У цьому дійстві вбачалися суцільні прикмети. Наприклад, пара, яка вдало перескакувала полум’я, невдовзі одружиться і в шлюбі буде щаслива. Ну й, звісно, треба було з усіх сил старатися не скочити у вогонь.

 Ближче до ночі дівчата несли до лісу гілку з плодового дерева (у деяких регіонах - берізку), прикрашали її виробами з кольорового паперу, співали і танцювали навколо неї. Хлопці знаходили дівчат, відбирали гілку, і вже далі всі забави були спільними. Всі ці ігри були побудовані на залицяннях, адже хлопці ловили дівчат, носили на руках, обіймалися, поки не бачать дорослі. Дорослі також не спали цієї ночі, а  охороняли обійстя від духів.

 Чудеса нічної святкової "еквілібристики"

Обряди і дії на Івана Купала:

Християнські традиції. Іван Хреститель

Християнська традиція внесла  корективи, запровадивши своє свято трішки пізніше  - у ніч з 23 на 24 червня. 24 червня – Іван Хреститель, Іванів день. Свято назване на честь пророка Івана Предтечі. Так церква, хоч і не сприймала язичницькі свята, все ж дала право на існування цьому колоритному і цікавому святу.

Церква відзначає народження Івана Хрестителя 7 липня (24 червня за старим стилем). Тому і язичницьке святкування з обрядами перенесли у ніч з 6 на 7 липня. Згідно з християнським вченням, саме Іван Хреститель охрестив перших християн у водах Йордану. Тож ім’я видатного християнина Івана пов’язали з язичницьким богом, і ми отримали свято Івана Купала.  

Прикмети Літнього сонцестояння:

     Що думають астрологи?

Вони радять у цей день задумувати бажання, кажуть, що існує велика ймовірність їх здійснення. А ще вважають цей день містичним. На Сонцеворот, стверджують вони, дуже сильно реагує і природа. До цього дня, як правило, всі рослини намагаються досягти максимуму в зростанні, а після Літнього сонцестояння вже користуються накопиченими силами.

Час Літнього сонцестояння - чарівний і пронизаний магією.  Літні дні і ночі настільки легкі й теплі, овіяні легендами і міфами, що не зоглянешся, як  диво трапиться навіть з тими, хто в нього не вірить. Загадуйте бажання, шукайте цвіт папороті, пускайте на воду вінки, ворожіть на добро - є дуже багато навіть задокументованих свідчень того, що в ці дні можливо все!