live
Супутник ASTRA-4A 12073 МГц. Поляризація-Н. Символьна швидкість 27500 Ксимв/с. FEC 3/4

Віталій Портников: справа не в ромах, а в нас самих


фото: radiosvoboda
Неприйняття насильства, вбивства, погрому - це те, що відрізняє цивілізоване суспільство від первісного племені дикунів

Реакція частини української громадськості на недавні погроми ромських таборів здавалася  перебільшеною багатьом нашим співвітчизникам. Можна було почути пояснення, що роми самі провокують напади на них, що вони антисоціальні, що їхні табори - це осередок злочинності та наркоманії.

Можна з упевненістю сказати, що ті погроми не отримали належної реакції ані з боку влади, ані з боку суспільства. І ось дійшло до вбивства. І про те, що відбувається з ромами в Україні, говорять уже в усьому світі. І доводиться пояснювати, що Україна не є ксенофобською країною. І думати про те, як зупинити екстремізм.

Хочеться сказати найголовніше - справа взагалі не в ромах. Справа в нас самих. Питання соціалізації ромів - це завдання влади і суспільств багатьох країн Європи. І аж ніяк не кожна країна з вирішенням цього завдання справляється. Однак розуміння того, що насильство, вбивство, погром не припустимі, є скрізь. Тому що неприйняття насильства, вбивства, погрому - це те, що відрізняє цивілізоване суспільство від первісного племені дикунів.

Цивілізоване суспільство не намагається знайти насильству виправдання. Воно не думає про те, що насильника і вбивцю провокує жертва. Воно робить все можливе, щоб насильства не допускати, а проблеми - вирішувати.

Все завжди починається з малого. З нападу на тих, хто не може себе захистити. Російська агресія проти сусідніх країн починалася не з Грузії, а з Чечні. Коли світова спільнота змирилася із килимовими бомбардуваннями чеченських міст, з репресіями, тортурами, вбивствами без суду і слідства, Кремль зрозумів, що йому можна все. І зараз ми розплачуємося - і довго ще будемо розплачуватися - за нашу спільну байдужість.

Російський авторитаризм почався з ухвалення горезвісного закону про "заборону пропаганди гомосексуалізму серед дітей". Більша частина росіян тоді сприйняла це середньовічне безумство байдуже. Сексуальні меншини були аж ніяк не тією категорією населення, яку хтось збирався захищати - навіть серед опозиціонерів. У таких країнах, як Україна, навіть намагалися ухвалити свій варіант цього ідіотського закону. Але я добре пам'ятаю розмову з одним із провідних російських політиків, який тоді сказав мені: проковтнули це, значить проковтнуть і все інше. Мій співрозмовник мав рацію.

Тому що починають завжди з тих, кому важко захиститися від насильства і хто може викликати антипатію у значної частини населення. Це можуть бути геї, роми, євреї - не має ніякого значення хто. Це може організовувати маргінала терористична держава, така, як Росія або маргінальні радикальні організації в Україні або інших цивілізованих країнах. Але якщо в них виходить, якщо не дають відсічі - тоді насильство і агресія починають поширюватися, як лісова пожежа.

новини партнерів

‡агрузка...

20 жовтня, 2019 неділя

20 жовтня, 2019 неділя

19 жовтня, 2019 субота

Відео

Введіть слово, щоб почати