З високими штрафами, але законні. Як Рада пішла назустріч "євробляхерам"

Депутати підтримали законопроекти для врегулювання питання євроблях у першому читанні. Яке майбутнє чекає на такі автівки

У п'ятницю, 13 липня, Рада підтримала в першому читанні законопроекти про зниження акцизного податку з автомобілів (№8487) та посилення контролю над переміщенням і використанням авто, зареєстрованих в інших державах (№8488). За ухвалення законопроектів проголосували відповідно 265 та 256 народних депутатів.

Про що йдеться в законопроектах, коли за них проголосують в цілому та чи задоволені проектами законів самі "євробляхери"

Чого досягли активісти

В останній тиждень роботи Ради напередодні канікул в столиці України було неспокійно.

11 липня вже зранку Київ захлинувся від заторів: центр міста заблокували так звані євробляхери - автовласники, що ввезли в Україну автівки на європейських номерах та тепер вимагають їх доступного розмитнення.

Активісти оголосили про безстрокову акцію та робили все задля того, щоб змусити народних депутатів працювати. Наприклад, підпалювали димові шашки, обіцяли заблокувати в’їзд до київських аеропортів, розбили автомобіль керівника регламентного комітету Ради, влаштували "гостру дискусію" з сином Порошенка та, за однією з версій, побили депутата Гаврилюка.

Читайте також: Чому виник бляхомайдан та що буде з автівками на єврономерах

Серед вимог активістів було ухвалення законодавства, яке дозволить доступно легалізувати автівки на європейських номерах, скасування екологічних вимог "Євро-5" та відміна урядової постанови №479. Остання дала можливість Нацполіції відстежувати терміни перебування в Україні автомобілів на єврономерах і застосовувати санкції до порушників.

Й виконання частини вимог активістам ГО "Авто євро сила" таки вдалося досягти. 13 липня Рада ухвалила в першому читанні законопроекти №8487 та №8488, що передбачають фактичну легалізацію автівок на єврономерах.

А щодо постанови КМУ, добитися її повного скасування не вдалося, однак євробляхери отримали від прем’єра обіцянку, що поліція їх не "кошмаритиме". То як може змінитися ситуація з автомобілями з Європи вже незабаром?

Легалізація блях та кінець "Євро-5"

Існує дві основні схеми потрапляння авто на єврономерах в Україну: в режимі транзиту (кожні 5-10 днів перетинати митницю) та режимі тимчасового ввезення (до 1 року за умови оформлення автівки на іноземця).

За даними митниці, 1 травня 2018 року кількість машин з іноземною реєстрацією, які з початку 2016 року були ввезені в Україну, становить трохи більше 2 млн. Це автівки, які приїжджали в Україну в будь-якому режимі.

Досі в Україні залишаються 351 228 авто. З них 124 519 вже порушили термін перебування

"Протягувати" свої автівки з Європи крізь законодавчі шпарини, євробляхерів змушував екологічний стандарт "євро-5", згідно з яким розмитнити в Україні автівку віком понад 8 років дуже дорого. А ціна на моделі, що відповідають "євро-5" суттєво вища, аніж на автівки поважнішого віку.

Читайте також: Україну заполонили євробляхи.7 причин, чому виник шалений бум на авто з єврономерами

Законопроект про зниження акцизного податку з автомобілів (№8487) фактично скасовує екологічну вимогу "євро-5" та пропонує рахувати вартість акцизу на привезену автівку за такою формулою:

Акциз = коефіцієнт двигуна x коефіцієнт віку x базова ставка.

Базова ставка залежатиме від типу двигуна: якщо бензиновий - 50 євро, якщо дизельний - 75 євро.

Коефіцієнт віку - це кількість повних календарних років. А щоб визначити коефіцієнт двигуна, слід поділити об’єм двигуна автівки на 1 000см3.

Наприклад, за розмитнення бензинової автівки віком 15 років та з об’ємом двигуна 1600 см3 доведеться віддати 1200 євро:

50 євро x 1,6 (1600 см3 /1000) x 15 років = 1200 євро

А от акциз такої ж автівки, але з дизельним двигуном вже буде на 600 євро вищим:

75 євро x 1,6 (1600 см3 /1000) x 15 років = 1800 євро

Це пристойний крок на зустріч євробляхерам, якщо враховувати, що зараз акциз при такому розмитненні забрав би у автовласника майже 4 тис. євро.

Однак звертаємо вашу увагу, ввізне мито (10%), податок до пенсійного фонду (3-5%) та податок на додану вартість (20% від суми вартості авто, акцизу та ввізного мита) залишаються чинними навіть в разі ухвалення законопроекту №8487 в цілому.

Читайте також: Крадуть, штрафують, конфісковують. Що чекає на власників авто на єврономерах

 А краще електрокар

Якщо б автівка в нашому прикладі була на 10 років "молодшою" (тобто, 5 років) після ухвалення законопроекту на сплату акцизу довелось би віддати лише 400-600 євро залежно від типу двигуна.

У цьому головний задум авторів законопроекту: чим "свіжіше" авто, тим менший акциз. Згідно з задумом законотворців, це повинно зробити придбання нових авто вигіднішим та вберегти Україну від навали євробрухту.

Цікаво, що у разі ухвалення закону в такому вигляді, українцям вигідніше буде "пригнати" з ЄС дворічний позашляховик з об’ємом двигуна  4000 см3(на акциз піде 400 євро), аніж 15-річну малолітражку з двигуном  1500 см3 (акциз забере 1125 євро).

Врахували в законопроекті й тенденцію переходу на електрокари в світі. В №8487 пропонують встановити ставку для електричних легкових транспортних засобів, оснащених виключно електричними двигунами (одним чи декількома), у розмірі 1 євро за 1 кВт ємності електричного акумулятора. Для гібридних моделей ставка повинна бути у розмірі 100 євро за 1 одиницю.

На сьогодні ставка становить 109,129 євро за одиницю транспортного засобу.

Як це змінить вартість? Візьмемо для прикладу одну з найпоширеніших в Україні моделей електрокару Nissan Leaf. Ємність акумулятора там близько 24 кВт. Тобто, акциз на нього, у разі ухвалення законопроекту, зменшується з нинішніх 100 євро до 24 євро.

Читайте також: Електрокари відчутно подешевшають. Все, що потрібно знати перед купівлею електромобіля

Також проектом пропонується скасувати оподаткування акцизним податком кузовів для легкових транспортних засобів. Сьогодні ставка для нових кузовів складає 218 євро за одиницю та 872 євро для кузовів, що були у вжитку.

Штрафи будуть високими

Якщо законопроект №8487 робить авто з ЄС для українців доступнішими, то в іншому проголосованому Радою проекті закону №8488 пропонують жорсткіше штрафувати власників євроблях.

Законопроект дозволяє українцям купити в режимі тимчасового ввезення без грошового забезпечення лише одне авто.

Ввезення наступних легкових транспортних засобів передбачає наявність гарантії. Гарантом може бути фінансова установа, яка візьме на себе зобов'язання сплатити суму всіх митних платежів, якщо авто не буде вивезене.

Тим, хто привіз в Україну автомобіль на єврономерах і передав його у треті руки або на запчастини, загрожує штраф у розмірі 17 тис. грн.

Також заборонено використовувати таке авто в підприємницькій діяльності чи для отримання доходу, наприклад, для роботи в таксі. За порушення встановлених правил передбачений штраф 34 тис грн.

Щоб розмитнити автівку, яка вже перебуває на території України, власникам дається 180 днів. За ці півроку після остаточного ухвалення закону вони мають виїхати за межі України, оформити належним чином документи і розмитнити автомобіль, тож в "Авто Євро Сила" закликають вже зараз шукати кінцевих власників авто.

Той, хто заїжджатиме на територію України після ухвалення закону, матиме 30 днів на розмитнення авто. Якщо пройти реєстрацію не за 30 днів, як це належить, а запізнитися на місяць – штраф 85 тис. грн, більше місяця – 170 тис. грн.

Також слід бути уважними, щоб вчасно виїхати з території України. Адже затримка в Україні в режимі тимчасового ввезення до трьох днів - це штраф у 850 гривень. Від чотирьох до 10 - 8500 гривень. Затриматися в Україні на 10-20 днів після вичерпання терміну означає штраф 17 тис. гривень. Від 20 до 30 днів - 85 тис.гривень. Понад 30 днів - 170 тис. гривень.

Й контролювати обіцяють жорстко. Завдяки автоматизованій системі обміну інформацією дані про авто, зафіксовані митником під час відкриття режиму транзиту або режиму тимчасового ввезення, одразу передаватимуться всім органам.

Й якщо поліція побачить авто з вичерпаним терміном перебування на українських дорогах, штрафів не уникнути. Машину відправлять на штрафмайданчик. Забрати її звідти зможе тільки фактичний власник, тобто закордонний.

А прикордонники не допустять перетину кордону особою, яка ввезла авто, без сплати штрафів, переконує одна з авторів законопроекту Ніна Южаніна.

Обов’язковий техогляд знову

Поки Рада проголосувала законопроекти для врегулювання питання автівок на євробляхах лише в першому читанні. Коли законопроекти можуть ухвалити в цілому - поки невідомо.

Депутати повертаються з канікул у вересні, тож за найкращих обставин Рада може ухвалити закони вже восени.

Окрім запропонованих умов легалізації та системи штрафів, Южаніна пропонує зробити технічний огляд автомобілів обов’язковим.

Нагадаємо, в Україні скасували обов’язковий технічний огляд автомобілів ще в липні 2011 року. Однак згідно з 40 та 45 директивами ЄС наша країна зобов’язалася повернути обов’язкове ТО до 2022 року.

Очільниця Комітету Верховної Ради України з питань податкової та митної політики Ніна Южаніна в ефірі Еспресо. TV заявила, що обов’язкове ТО слід повернути раніше. Адже з набуттям чинності законопроекту №8487 в Україні фактично зникають екологічні норми. А в ЄС екологія контролюється техоглядом.

Думки активістів "Авто Євро Сили" щодо запропонованих законопроектів розділилися. З одного боку, вони підтримують напрацьовані спільно з депутатами законопроекти та вимагали їх негайного ухвалення, адже завдяки зниженню акцизу купівля авто на єврономерах в перспективі стає вигідною.

З іншого боку, в мережі чимало негативних коментарів щодо цих пропозицій з боку власників таких автівок, адже якщо машина "у віці" та ще й з потужним двигуном, розмитнення коштуватиме їм дорожче за саме авто. Та й для того, щоб узаконити своє авто їм доведеться знайти кінцевих власників, що часто неможливо. Інакше - доведеться платити "драконівські" штрафи. Тож цілком можливо, що до другого читання запропоновані законопроекти зазнають чимало змін.

новини партнерів

25 січня, 2021 понеділок

Відео

Введіть слово, щоб почати