//
live
Супутник ASTRA-4A 12073 МГц. Поляризація-Н. Символьна швидкість 27500 Ксимв/с. FEC 3/4

Незаконна "Сонячна Рів'єра"

Будівництво найскандальніших висоток столиці виходить на фінішну пряму. Попри низку порушень та заборон. Розслідування журналіста програми «ШУСТРОВА LIVE» Юлії Савчук

На цьому місці регулярно протестують мешканці Микільської слобідки та громадські активісти, адже будівництво паплюжить берегові ландшафти Дніпра. Відбувалися тут і бійки зі стріляниною. Та ані вони, ані численні судові ухвали і розпорядження Державної архітектурної інспекції не змогли зупинити одіозне зведення.

Тутешню землю по шматках відчужували з комунальної власності ще за часів Омельченка та Черновецького. І будувати на ній не можна було нічого, окрім громадських споруд. При цьому на відстані більше ста метрів від води, це зафіксований Водним кодексом України розмір прибережної захисної смуги.

Але “Сонячну Рів’єру” збудували на самому березі і вже от-от введуть в експлуатацію. “На сьогодні ніщо не заважає завершенню будівельних робіт, обидва будинки планується здати в експлуатацію до кінця поточного року по черзі. Ми разом з нашими інвесторами будемо відстоювати їхнє право на те, щоб жити в сучасних будинках в рідному місті”, - запевняє прес-секретар української будівельної корпорації “Укрбуд” Гліб Шемовнєв.

Дніпро чи Десенка?

Ми вирішили з’ясувати, яка ж нині ситуація із ключовими аргументами, які наводилися проти прибережної забудови. Найбільше протиріч виникло при з’ясуванні, на березі якої ж водойми розташований житловий комплекс. Активісти впевнені – це головна артерія нашої країни. Місцева мешканка мікрорайону Микільська Слобідка Ірина Челяєва свою думку аргументує посиланням на офіційні джерела: “Є інформація з Державного земельного кадастру, яка говорить про те, що земельна ділянка має обмеження, у зв’язку із її розташуванням у прибережній захисній смузі лівого берега річки Дніпро”.

В "Укрбуді" ж спростовують таку версію та запевняють: берег проходить уздовж водойми, яка називається Русанівська протока річки Десенки, котра у свою чергу, бере свій початок на дамбі Десни та впадає у річку Дніпро. І за матеріалами типізації річок Русанівська протока є середньою річкою, про що вказано у плані Києва  1975-го року. То ж відстань від будинків до води має бути не менше 50, а не 100 метрів, як це передбачено, приміром, для Дніпра. Прес-секретар “Укрбуду” Гліб Шемовнєв пояснює: будівництво “Сонячна Рів’єра”  розташоване поза межами прибережної захисної смуги, на що вказує і рішення Комітету водного господарства 2005 року, яке чітко вказує: відстань від будинків до Русанівської протоки має бути не менше 50 метрів. А проміжок від води до найближчого будинку житлового комплексу складає 68 метрів.

Прес-секретар корпорації “Укрбуд” додає: коли будівництво починалося — земельна ділянка була великою, то ж, ніхто не заважав відступити від води на зайві 30 м, якби це було необхідно. Депутат Київської міської ради Анатолій Шаповал натомість запевняє, що план міста був змінений ще командою Черновецького, коли прибережні смуги встановили на відстані 50-и метрів: “Коли ми в суді відмінили рішення про прибережні захисні смуги, нам всі відповідають, що то в них немає можливості виїхати на місце, то інші департаменти Київміськради взагалі не хочуть в натурі виставляти ці 100 метрів. Не на камеру нам цинічно кажуть: а ми будували, будуєм і будемо будувати”.

То якою все ж мала бути відстань від житлового комплексу до водойми? Ми звернулися із запитом до Державного водного агентства, аби там розтлумачили, на березі якої водойми розташоване будівництво, та скільки метрів до води передбачено законодавчо. У відповідь нам пояснили, що частина водного об'єкту є Русанівською протокою між основним руслом Дніпра та Десенкою. А Русанівська протока є частиною великої річки. Згідно зі статтею 88 Водного кодексу України прибережні захисні смуги встановлюються по берегах великих річок уздовж урізу води шириною 100 метрів.

Одночасно в документі зазначено, що прибережна захисна смуга у межах населених пунктів може встановлюватися за окремими проектами землеустрою, проте й такі на погодження до Водагентства не надходили.

Історичний ландшафт чи багатоповерхівки?

Наступним спірним питанням є об’єкт культурної спадщини, а точніше наявність чи відсутність його на місці будівництва. Активісти вкотре наголошують — ділянка знаходиться в межах зони охоронюваного ландшафту. Громадська активістка Катерина Макарчук розповідає, що територія, де розташований житловий комплекс, входить до складу пам'ятки Історичного ландшафту Київських гір і долини річки Дніпро, і це ключове, що повинно було зупинити забудовника та київську владу не давати дозволи на будівництво в цій зоні.

Проте в "Укрбуді" переконані – жодних об’єктів культурної спадщини на території "Сонячної Рів’єри" немає. “У Державному земельному кадастрі України на тій ділянці, на якій будується два будинки ЖК "Сонячна Рів’єра" жодних обмежень, які б регулювалися ЗУ "Про охорону культурної спадщини" та Постановою КМДА щодо меж історико-ландшафтних заповідників та пам’яток культури історії немає”, - запевняє Гліб Шемовнєв.

Аби з’ясувати на чиєму боці правда, - активістів чи забудовників, - ми звернулися до Департаменту культури КМДА. І там нам відповіли, що земельна ділянка розташовується в зоні охоронюваного ландшафту в межах території пам’ятки "сторичний ландшафт Київських гір і долини р. Дніпра". І є їх частиною та охороняється законодавством України у сфері охорони культурної спадщини.

Будівельні порушення

Певні порушення під час будівництва у вересні минулого року виявила Державна архітектурно-будівельна інспекція. Тоді було встановлено, що приписи з попередньої перевірки піврічної давнини були забудовником проігноровані і водночас виявлено нові порушення, тому ДАБІ застосувала інші важелі — 26 вересня 2017 року забудовнику видали нові приписи, уже про  зупинення підготовчих та будівельних робіт. Проте в "Укрбуді" з таким рішенням не погодилися та подали до суду. “ДАБІ склала акт, в якому перелічила низку фактів, які вони вважають порушеннями. Ми з цим не згодні, ми подали до суду, перша інстанція суду визначила, що рішення ДАБІ незаконне, зараз триває апеляція”, - повідомляє Гліб Шемовнєв.

Екологічний фактор

Упродовж майже року відбувається судова тяганина з «Укрбудом» і в Державної екологічної інспекції. Забудовник вирішив не виконувати вимог і цього контролюючого органу. У лютому 2017-го року до інспекції звернулися мешканці району Микільська Слобідка, тож було розпочато проведення позапланової перевірки, - розповідає інспектор Державної екологічної інспекції у м.Києві Аліна Боднар. У забудовника не було висновку екологічної експертизи та матеріалів оцінки впливу на довкілля. Після цього було надано припис усунути виявлені порушення, але у визначений термін цього не відбулося, тому Інспекція звернулася до суду з вимогою призупинити цю діяльність до моменту виконання усунення порушень. Судова тяганина тривала більше року, проте 16 липня 2018 року Окружний адміністративний суд столиці задовільнив позов у повному обсязі.

Парк

Активісти наполягають на створенні рекреаційної зони. Активістка Олена Орхова наполягає, що за чинним генеральним планом на місці “Сонячної Рів'єри” повинен бути парк. Мешканці Микільської Слобідки уже більше десятиліття борються за берег Дніпра. Цю територію спершу дали в оренду, потім перепродали, запустили територію, розвели сміття, а потім почали розповідати, що тут жахлива територія і тому її потрібно забудувати. В “Укрбуді” натомість хизуються: у  травні 2017 року до Євробачення облаштували набережну за кошти компанії та демонстурють фотографії для порівняння “до” та “після” робіт. “Очерети, стоянки безхатченків, сміття, різний мотлох, вибачте, те, що залишали за собою наркомани, все було там: шприци, пляшки і тому подібне”, - розповідає прес-секретар “Укрбуду” Гліб Шемовнєв про колишній стан набережної.

Дарунки міської влади

Проте активісти розповідають про один цікавий факт. 1 червня цього року виконавчий орган Київради приймає розпорядження здійснити роботи по берегоукріпленню на 60 млн грн. Земельна ділянка, про яку йдеться в цьому розпорядженні, безпосередньо межує з земельною ділянкою ТОВ “Укрбуд Девелопмент”. “Мова йде про 4 га, які були в оренді товариства “Майк”, - розповідає активістка Ірина Челяєва, - це робиться з тією метою, щоб збільшити інвестиційну привабливість ЖК “Сонячна Рівєра”. Містобудівними умовами  передбачалося обов’язок забудовника будівництва влаштувати об’єкт цивільного захисту — підпірну стіну, тобто берегоукріплення, 70 чи 60 м від води і те берегоукріплення, яке мав зробити замовник будівництва, для нього буде робити міська влада”.

Що далі

Сумнівів у тому, що будинки, зведені з порушеннями, стоятимуть і надалі, не мають ані місцеві ентузіасти, ані народні депутати. “Як кажуть забудовники: от ми побудували, а потім ніхто зносити вже не буде, чи це незаконним чи законним, воно так і буде стояти, як пам’ятка корупції, це саме йдеться про Сонячну Рів’єру”, - констатує народний депутат Наталія Новак.

Історія з “Сонячною рів’єрою” свідчить — жителям та небайдужим активістам дедалі складніше відстоювати береги Дніпра в протистоянні з зухвалими бізнесменами. Корумповані суди та недбалі контролюючі органи закривають очі і на порушення законів, і на права людей. І допоки під вивіскою державної компанії свій будівельний бізнес у Києві ведуть численні офшорні фірми, українська столиця продовжує втрачати своє культурне обличчя.

новини партнерів

‡агрузка...

21 квітня, 2019 неділя

20 квітня, 2019 субота

21 квітня, 2019 неділя

20 квітня, 2019 субота

Відео

Введіть слово, щоб почати