Транспортний соціалізм: як це - жити у країні з безкоштовним транспортом

20 серпня, 2018 понедiлок
13:03

Поки кияни оговтувалися від підвищених вдвічі цін на проїзд, Естонія стала першою країною ЄС з безкоштовним громадським транспортом. Як це вдалося та чи можливе таке в Україні

Зміст

Журналістка Еспресо.TV “втекла” на вихідні від київських підвищених цін на проїзд, щоб дослідити транспорту систему Таллінна - столиці Естонії, де для містян ось вже 5 років діє безкоштовний проїзд.

Й лише на Таллінні естонці не спинилися - нещодавно транспорт став безкоштовним майже у всій країні. Як їм вдалося це реалізувати та яким чином працює транспортна система столиці Естонії

Менше автомобілів - більше чистого повітря

З липня жителі 11 з 15 повітів Естонії мають можливість їздити в муніципальному громадському транспорті безкоштовно.

Зважитися на це рішення естонське мінінфраструктури підштовхнули успішний досвід Таллінна й так чи йнак дотаційна транспортна система. Адже 2/3 витрат на функціонування автобусного сполучення в сільській місцевості все одно брала на себе держава. Тож естонці вирішили “докласти” ще третину від необхідної суми (загалом 34,8 млн євро), щоб звільнити жителів повітів від плати за проїзд взагалі.

За словами міністра економіки і інфраструктури Естонії Кадрі Сімсон, влада країни хоче зупинити відтік сільського населення в міста та внести вклад у захист довкілля.

Також в Естонії розраховують, що безкоштовні автобуси можуть знизити частоту використання легкових автомобілів громадянами.

Досвід Таллінна свідчить, що завдяки безкоштовному транспорту можна ще й непогано заробити. По-перше, така “фішка” приваблює до себе інвесторів та туристів. По-друге, повністю безкоштовний транспорт у Таллінні лише для жителів міста, тож чимало людей захотіли ними стати - а це додаткові податки до муніципального бюджету.

Окрім того, завдяки безкоштовному транспорту жителі стали частіше виходити вечорами та у вихідні на прогулянки, до ресторанів тощо. А це також стимулює місцеву економіку.

Транспортна система Таллінна

У середньовічному Таллінні немає метро. Натомість містом жваво курсують автобуси, тролейбуси та трамваї. Розклад на маршрути всього транспорту міста можна подивитися на сайті

Право на безкоштовний проїзд мають всі жителі міста, але для цього потрібно мати з собою єдину проїзну картку та документ, що засвідчує особу.

Туристи та жителі решти Естонії повинні оплачувати проїзд. Штраф за проїзд “зайцем” - 40 євро.

Втім користуватися транспортними вигодами Таллінна зручно та дешево. На весь транспорт діє система єдиного квитка, який можна придбати чотирма способами:

  1. Паперовий одноразовий квиток коштує 2 євро, його можна придбати у водія (для школярів та студентів квиток коштуватиме 1 євро). Й це найменш економічно вигідний варіант - доцільно, якщо ви в Таллінні  тільки проїздом.

  2. Ühiskaart - єдина проїзна картка. Ühiskaart можна придбати в кіосках R-Kiosk, на пошті або в бюро міської адміністрації. Сама картка коштує 2 євро, однак після повернення картки, гроші за неї також вертають. Тарифи Ühiskaart:
    Квиток на 1 годину - 1.10 євро. Можна використовувати одну картку з достатньою сумою на кількох пасажирів (до 5 осіб).
    Квиток на 1 день (24 години) - 3 євро
    Квиток на 3 дні (72 години) - 5 євро
    Квиток на 5 днів (120 годин) - 6 євро
    Квиток на 30 днів - 23 євро
    Такий вигляд має єдина проїзна картка талліннця

Я купувала картку на три дні, тож заплатила в кіоску прямо в аеропорту 7 євро. Три дні їздила будь-яким транспортом містом без обмежень, а коли повернулася в аеропорт, віддала картку в тому ж кіоску й отримала назад свої 2 євро.

Тож всього за 5 євро за три дні (що у порівнянні з цінами на транспорт у більшості столиць світу, де я була досі, дуже мало) я відчула себе жителькою столиці з усіма транспортними вигодами.

3. Tallinn Card дає можливість безлімітного безкоштовного проїзду протягом часу дії картки. Відмінність від Ühiskaart у тому, що Tallinn Card дає можливість безкоштовно або зі знижкою відвідувати музеї, галереї, зоопарк та інші пам’ятки.

Але за аналогічну триденну Tallinn Card мені довелось би викласти 45 євро.

4. Купити квиток онлайн чи через додаток. QR-квиток можна придбати на сайті tallinn.pilet.ee, навіть без авторизації. Виконавши платіж, квиток можна завантажити з сайту. Також квиток буде відправлений вам на електронну пошту.

Ще один варіант - скористатися мобільним додатком Pilet.ee, але тут вже потрібна авторизація. Також за таких умов до квитка додається плата за обслуговування в розмірі 0,32 євро.

Онлайн можна придбати до 10 поїздок, які вартуватимуть по 1 євро, що вже вигідніше, аніж за 2 євро у водія. Також таким способом можна придбати квиток на кілька людей.


В більшості міського транпорту є пояснення, як можна прибдати квитки, кількома мовами
Читайте також: Не Богом дані. Коли українці зможуть забути про жовті маршрутки

Як це працює у транспорті

Перед початком кожної поїздки картку, паперовий квиток чи екран телефона потрібно прикласти до валідатора.

У таллінському транспорті це круглий помаранчевий апарат, що зустрічає вас біля кожних дверей громадського транспорту. На квиток валідатор може зреагувати мигнувши зеленим (якщо все гаразд) або червоним (якщо квиток або картка недійсні чи на ній бракує коштів).

Якщо розраховуватися однією карткою за кількох пасажирів, то потрібно ще додатково вказати їхню кількість. На валідаторі є необхідні стрілочки.

Загалом система транспорту зручна, на кожній зупинці є позначки на карті з варіантами транспорту та напрямками, також є табло, що відраховує, скільки залишилося чекати на автобус, трамвай чи тролейбус.

Транспорт дуже чистий, зручний та швидкий (жодних заторів та змагань за пасажира, є спеціально відведена смуга). З кондиціонуванням салону та привітними водіями у формі. Місць для сидінь вистачає здебільшого на всіх. Лише ввечері якось довелося їхати навстоячки. Тож рівень сервісу в Естонії “за безкоштовно” нашому “все по 8” відчутно виграє.

Мушу визнати, що безкоштовний транспорт дає суттєвий психологічний ефект. Замість ретельного та довгого планування маршрутів, щоб користуватися транспортом якомога менше та зекономити (як часто доводиться робити в дорогих європейських столицях), можна просто прийти на зупинку та плигнути в будь-який транспорт, що їде в потрібному напрямку.

Також це дозволяє побачити значно більше. Наприклад, щовечора я їздила на пляж, який знаходиться дещо за містом. Якщо б за це треба було платити кількадесят євро, скоріш за все, я б відмовилася від цієї ідеї. Адже Балтійське море дуже холодне для мене навіть влітку, тож й особливого сенсу їхати ніби немає. Але там чудові краєвиди, приємний пляж з усіма зручностями та найкраще можна зрозуміти, як живуть містяни.

В "старовинних" трамвайчиках також діє система єдиного квитка

Чи можливо таке в Україні  

Загалом безкоштовний транспорт дарує майже абсолютну свободу дій та суттєво економить час. Припускаю, що за такої ж інтенсивної програми пересування містом, за три дні на транспорт Києва я б могла “спустити” навіть більше. Адже лише доїхати з роботи-на роботу в мене забирає по 30-40 грн та 3 години життя на день (далеко не у найкомфотніших умовах).

Тож коли я повернулася до Києва й зайшла в маршрутку з іконами, водієм у майці та леопардовим сидінням, щоб передати за проїзд, стало трохи сумно, що у нас все ще така “транспортна традиція”. Та чи можливо зробити, як в Таллінні?

Про безкоштовний транспорт в Україні загалом поки годі й мріяти, адже податки платять не за місцем проживання, а за місцем роботи. А от впровадження електронного квитка в Україні частково відбулося.

В частині українських міст, містечок та навіть селищ вигодами е-квитка вже користуються. Наприклад, така система діє у Харкові, Вінниці, Житомирі, Тернополі, Мукачево та Білій Церкві.

Також цікавим є досвід селища Немішаєве, що за 30 км від Києва. Імплементація картки у громадський транспорт коштувала селищу близько 10 тисяч гривень, а вже заощадила в перший рік 290 тисяч гривень, розповідає експерт з муніципального транспорту Ренесанс Міст Володимир Антків. Для валідаторів достатньо було закупити сканери на кшталт супермаркетських, а для жителів - заламінувати картки зі штрих-кодом.

“Якщо пільговики інших сіл району користуються пільгами раз в тиждень у районних автобусах, то немішаївці - двічі”, - пояснює вигоди нововведення Антків.

Фото: Володимир Антків

Читайте також: Гроші замість безкоштовного проїзду. Як працюватиме монетизація транспортних пільг

У Києві ж е-квиток обіцяють вже довго. Столична влада спочатку анонсовувала впровадження електронних квитків навіть у маршрутках з 1 квітня 2018. Однак запуск системи довелося відкласти до 14 липня. Потім в КМДА вирішили зачекати з впровадженням до 1 листопада. Хоча розраховували, що повноцінно система повинна запрацювати з середини осені.

 
Теги:
Читайте також:
Київ
+22.3°C
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • Біла Церква
  • USD 40.97
    Купівля 40.97
    Продаж 41.58
  • EUR
    Купівля 46.59
    Продаж 47.35
  • Актуальне
  • Важливе
2025, неділя
20 квітня
19:17
смартфон_інтернет
Швидкість перевищує 9 800 Мбіт/с: у Китаї запустили першу у світі мережу 10G
19:13
Крим, Балаклава
У Криму водосховища заповнені менш ніж на половину: це відвічі гірше, ніж торік
18:49
Дмитро Пєсков
Путін не продовжує "великоднє перемир'я", - Пєсков
18:49
Оновлено
ЗСУ
Зеленський: Росія збільшує використання артилерії і досі не відповіла, чи готова вона чесно припинити вогонь на 30 днів
18:44
Інтерв’ю
Зеленський Трамп
Зараз Трамп діє як хоче, але в підсумку буде орієнтуватися на позицію України, - генерал Кларк
18:34
Дональд Трамп і Джо Байден
У великодньому привітанні Трамп назвав Байдена "дуже деструктивним дебілом"
18:20
Ексклюзив
Акція нагадування Free Azov на Великдень (Київ, 20.04.2025)
"В полоні немає свят": на Великдень рідні та друзі полонених захисників України зібралися на столичній Софійській площі
18:15
Тренд TikTok: популярність дубайського шоколаду спричинила глобальний дефіцит фісташок
18:07
Дональд Трамп
Трамп: ми зробимо Америку релігійнішою
18:06
OPINION
Про віру у світлий Великдень
17:38
Вбивці проукраїнського активіста з Бахмута Артема Мирошниченка долучилися до ЗСУ за програмою "18-24" й один з них вже втік у СЗЧ: як таке сталося
17:37
Інтерв’ю
Європі не потрібні США, щоб себе озброїти, бо тепер є Україна, - польський експерт Петр Кульпа
17:31
Оновлено
Віталій Буяльський, Динамо, УПЛ
"Кривбас" розбив "Зорю", "ЛНЗ Черкаси" не подужали "Інгулець" в УПЛ: Результати й розклад матчів 25-го туру
16:45
Хрещатик
У Києві із 21 до 26 квітня тимчасово обмежуватимуть рух транспорту на Хрещатику: причина
16:36
ЗСУ
Попри "великоднє перемир'я" на фронті зафіксували 45 боїв: майже половина з них на Покровському напрямку
16:25
Ексклюзив
Путін на зустрічі з Герасимовим оголошує 30-годинне великоднє перемир'я (19.04.2025)
Не від доброго життя Путін пішов на "перемир’я", - економіст Непран
16:23
Pepsi
Pepsi проти Coca-Cola: як торговельна війна Трампа вплинула на популярних виробників газованих напоїв
16:16
ППО, ЗСУ
Протягом тижня українська ППО знищила 699 повітряних цілей
16:04
Ексклюзив
Військові не сприймають розмови про перемирʼя серйозно, бо на фронті ситуація не наближається до миру, - бойова медикиня Лісіцина
16:04
відтворення розп’яття Ісуса Христа
Вчені висунули теорію щодо точної дати розп’яття Ісуса Христа
16:04
OPINION
США не просто виходять з перемовин
15:31
Ексклюзив
російський "Ланцет"
Російські дрони продовжують тероризувати прикордоння Сумщини попри оголошене перемирʼя, - депутатка Білопільської міської ради Калініченко
15:28
Предстоятель ПЦУ Епіфаній
Епіфаній: перед воскресінням Ісуса його учням здавалося, що надії нема, сподівання зруйновані, а зло тріумфує
15:13
Дональд Трамп
Як Трамп скоротить мережу посольств США і структуру Держдепартаменту: деталі від Bloomberg
14:12
Джо Байден
Демократи хочуть, щоб Байден утримувався від публічних виступів, - The Hill
14:06
Південна Корея
Виконувач обов’язків президента Південної Кореї заявив, що країна не опиратиметься тарифам США
14:05
Інфографіка
долар євро валюта обмін
Курс валют на 20 квітня: скільки просять за долар та євро в обмінниках
14:02
OPINION
"Києв русскій?". Трамп грає на боці Путіна
13:51
Бузок
Тиждень в Україні буде теплим і сонячним: прогноз погоди від Наталки Діденко
13:44
Британія росія
Британія двічі за тиждень підіймала винищувачі для перехоплення літаків РФ біля кордонів НАТО
13:33
стрілянина
У ніч перед Великоднем у Берліні невідомі влаштували стрілянину біля готелю Hilton: поранено чоловіка
13:32
Окупанти прицільно атакували FPV-дронами авто, яке евакуювало цивільних з-під Костянтинівки
12:46
Папа Римський, Папа Франциск
Великодня меса у Ватикані розпочалася без Папи Франциска: він продовжує одужувати після пневмонії
12:38
Оновлено
Fox News транслював богослужіння з Путіним у Москві й позначив Київ російським містом. МЗС України вимагає вибачень
12:34
На Вінниччині автівка зіткнулася з маршруткою: загинуло троє людей, багато поранених
12:23
ЗСУ
"Б'ють з артилерії, дронів і переміщують піхоту": у 66-й ОМБр заявили, що РФ використовує "великоднє перемир'я" для покращення свого тактичного положення
12:14
Нафталі Беннет
Колишнього прем'єра Ізраїлю Нафталі Беннета госпіталізували: йому зробили катетеризацію серця
12:00
OPINION
Крим наш 2.0. Чому так активно почали говорити про визнання Криму російським
11:33
Уже готуються наступні операції з повернення полонених українців, - ГУР
10:55
На Лиманському напрямку Сили оборони дронами знищили один із найсучасніших ворожих танків Т-80БВМ
Більше новин