Транспортний соціалізм: як це - жити у країні з безкоштовним транспортом

Уляна Букатюк
20 серпня, 2018 понедiлок
13:03

Поки кияни оговтувалися від підвищених вдвічі цін на проїзд, Естонія стала першою країною ЄС з безкоштовним громадським транспортом. Як це вдалося та чи можливе таке в Україні

Журналістка Еспресо.TV “втекла” на вихідні від київських підвищених цін на проїзд, щоб дослідити транспорту систему Таллінна - столиці Естонії, де для містян ось вже 5 років діє безкоштовний проїзд.

Й лише на Таллінні естонці не спинилися - нещодавно транспорт став безкоштовним майже у всій країні. Як їм вдалося це реалізувати та яким чином працює транспортна система столиці Естонії

Менше автомобілів - більше чистого повітря

З липня жителі 11 з 15 повітів Естонії мають можливість їздити в муніципальному громадському транспорті безкоштовно.

Зважитися на це рішення естонське мінінфраструктури підштовхнули успішний досвід Таллінна й так чи йнак дотаційна транспортна система. Адже 2/3 витрат на функціонування автобусного сполучення в сільській місцевості все одно брала на себе держава. Тож естонці вирішили “докласти” ще третину від необхідної суми (загалом 34,8 млн євро), щоб звільнити жителів повітів від плати за проїзд взагалі.

За словами міністра економіки і інфраструктури Естонії Кадрі Сімсон, влада країни хоче зупинити відтік сільського населення в міста та внести вклад у захист довкілля.

Також в Естонії розраховують, що безкоштовні автобуси можуть знизити частоту використання легкових автомобілів громадянами.

Досвід Таллінна свідчить, що завдяки безкоштовному транспорту можна ще й непогано заробити. По-перше, така “фішка” приваблює до себе інвесторів та туристів. По-друге, повністю безкоштовний транспорт у Таллінні лише для жителів міста, тож чимало людей захотіли ними стати - а це додаткові податки до муніципального бюджету.

Окрім того, завдяки безкоштовному транспорту жителі стали частіше виходити вечорами та у вихідні на прогулянки, до ресторанів тощо. А це також стимулює місцеву економіку.

Транспортна система Таллінна

У середньовічному Таллінні немає метро. Натомість містом жваво курсують автобуси, тролейбуси та трамваї. Розклад на маршрути всього транспорту міста можна подивитися на сайті

Право на безкоштовний проїзд мають всі жителі міста, але для цього потрібно мати з собою єдину проїзну картку та документ, що засвідчує особу.

Туристи та жителі решти Естонії повинні оплачувати проїзд. Штраф за проїзд “зайцем” - 40 євро.

Втім користуватися транспортними вигодами Таллінна зручно та дешево. На весь транспорт діє система єдиного квитка, який можна придбати чотирма способами:

  1. Паперовий одноразовий квиток коштує 2 євро, його можна придбати у водія (для школярів та студентів квиток коштуватиме 1 євро). Й це найменш економічно вигідний варіант - доцільно, якщо ви в Таллінні  тільки проїздом.

  2. Ühiskaart - єдина проїзна картка. Ühiskaart можна придбати в кіосках R-Kiosk, на пошті або в бюро міської адміністрації. Сама картка коштує 2 євро, однак після повернення картки, гроші за неї також вертають. Тарифи Ühiskaart:
    Квиток на 1 годину - 1.10 євро. Можна використовувати одну картку з достатньою сумою на кількох пасажирів (до 5 осіб).
    Квиток на 1 день (24 години) - 3 євро
    Квиток на 3 дні (72 години) - 5 євро
    Квиток на 5 днів (120 годин) - 6 євро
    Квиток на 30 днів - 23 євро
    Такий вигляд має єдина проїзна картка талліннця

Я купувала картку на три дні, тож заплатила в кіоску прямо в аеропорту 7 євро. Три дні їздила будь-яким транспортом містом без обмежень, а коли повернулася в аеропорт, віддала картку в тому ж кіоску й отримала назад свої 2 євро.

Тож всього за 5 євро за три дні (що у порівнянні з цінами на транспорт у більшості столиць світу, де я була досі, дуже мало) я відчула себе жителькою столиці з усіма транспортними вигодами.

3. Tallinn Card дає можливість безлімітного безкоштовного проїзду протягом часу дії картки. Відмінність від Ühiskaart у тому, що Tallinn Card дає можливість безкоштовно або зі знижкою відвідувати музеї, галереї, зоопарк та інші пам’ятки.

Але за аналогічну триденну Tallinn Card мені довелось би викласти 45 євро.

4. Купити квиток онлайн чи через додаток. QR-квиток можна придбати на сайті tallinn.pilet.ee, навіть без авторизації. Виконавши платіж, квиток можна завантажити з сайту. Також квиток буде відправлений вам на електронну пошту.

Ще один варіант - скористатися мобільним додатком Pilet.ee, але тут вже потрібна авторизація. Також за таких умов до квитка додається плата за обслуговування в розмірі 0,32 євро.

Онлайн можна придбати до 10 поїздок, які вартуватимуть по 1 євро, що вже вигідніше, аніж за 2 євро у водія. Також таким способом можна придбати квиток на кілька людей.


В більшості міського транпорту є пояснення, як можна прибдати квитки, кількома мовами
Читайте також: Не Богом дані. Коли українці зможуть забути про жовті маршрутки

Як це працює у транспорті

Перед початком кожної поїздки картку, паперовий квиток чи екран телефона потрібно прикласти до валідатора.

У таллінському транспорті це круглий помаранчевий апарат, що зустрічає вас біля кожних дверей громадського транспорту. На квиток валідатор може зреагувати мигнувши зеленим (якщо все гаразд) або червоним (якщо квиток або картка недійсні чи на ній бракує коштів).

Якщо розраховуватися однією карткою за кількох пасажирів, то потрібно ще додатково вказати їхню кількість. На валідаторі є необхідні стрілочки.

Загалом система транспорту зручна, на кожній зупинці є позначки на карті з варіантами транспорту та напрямками, також є табло, що відраховує, скільки залишилося чекати на автобус, трамвай чи тролейбус.

Транспорт дуже чистий, зручний та швидкий (жодних заторів та змагань за пасажира, є спеціально відведена смуга). З кондиціонуванням салону та привітними водіями у формі. Місць для сидінь вистачає здебільшого на всіх. Лише ввечері якось довелося їхати навстоячки. Тож рівень сервісу в Естонії “за безкоштовно” нашому “все по 8” відчутно виграє.

Мушу визнати, що безкоштовний транспорт дає суттєвий психологічний ефект. Замість ретельного та довгого планування маршрутів, щоб користуватися транспортом якомога менше та зекономити (як часто доводиться робити в дорогих європейських столицях), можна просто прийти на зупинку та плигнути в будь-який транспорт, що їде в потрібному напрямку.

Також це дозволяє побачити значно більше. Наприклад, щовечора я їздила на пляж, який знаходиться дещо за містом. Якщо б за це треба було платити кількадесят євро, скоріш за все, я б відмовилася від цієї ідеї. Адже Балтійське море дуже холодне для мене навіть влітку, тож й особливого сенсу їхати ніби немає. Але там чудові краєвиди, приємний пляж з усіма зручностями та найкраще можна зрозуміти, як живуть містяни.

В "старовинних" трамвайчиках також діє система єдиного квитка

Чи можливо таке в Україні  

Загалом безкоштовний транспорт дарує майже абсолютну свободу дій та суттєво економить час. Припускаю, що за такої ж інтенсивної програми пересування містом, за три дні на транспорт Києва я б могла “спустити” навіть більше. Адже лише доїхати з роботи-на роботу в мене забирає по 30-40 грн та 3 години життя на день (далеко не у найкомфотніших умовах).

Тож коли я повернулася до Києва й зайшла в маршрутку з іконами, водієм у майці та леопардовим сидінням, щоб передати за проїзд, стало трохи сумно, що у нас все ще така “транспортна традиція”. Та чи можливо зробити, як в Таллінні?

Про безкоштовний транспорт в Україні загалом поки годі й мріяти, адже податки платять не за місцем проживання, а за місцем роботи. А от впровадження електронного квитка в Україні частково відбулося.

В частині українських міст, містечок та навіть селищ вигодами е-квитка вже користуються. Наприклад, така система діє у Харкові, Вінниці, Житомирі, Тернополі, Мукачево та Білій Церкві.

Також цікавим є досвід селища Немішаєве, що за 30 км від Києва. Імплементація картки у громадський транспорт коштувала селищу близько 10 тисяч гривень, а вже заощадила в перший рік 290 тисяч гривень, розповідає експерт з муніципального транспорту Ренесанс Міст Володимир Антків. Для валідаторів достатньо було закупити сканери на кшталт супермаркетських, а для жителів - заламінувати картки зі штрих-кодом.

“Якщо пільговики інших сіл району користуються пільгами раз в тиждень у районних автобусах, то немішаївці - двічі”, - пояснює вигоди нововведення Антків.

Фото: Володимир Антків

Читайте також: Гроші замість безкоштовного проїзду. Як працюватиме монетизація транспортних пільг

У Києві ж е-квиток обіцяють вже довго. Столична влада спочатку анонсовувала впровадження електронних квитків навіть у маршрутках з 1 квітня 2018. Однак запуск системи довелося відкласти до 14 липня. Потім в КМДА вирішили зачекати з впровадженням до 1 листопада. Хоча розраховували, що повноцінно система повинна запрацювати з середини осені.

 
Теги:
Читайте також:
Київ
+13°C
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • USD 39.55
    Купівля 39.55
    Продаж 40.08
  • EUR
    Купівля 42.28
    Продаж 43.04
  • Актуальне
  • Важливе
2024, субота
20 квітня
18:05
OPINION
Андрій Кокотюха
"Хорошие русские" для Заходу – нова біла гвардія
18:04
Протест в Тбілісі
В Тбілісі учасники мітингів заприсяглися не допустити прийняття закону про "іноагентів"
17:55
Огляд
Андрій Лунін, Реал, Ла Ліга, Ліга чемпіонів
Історичний матч Луніна в ЛЧ, а боксер Богачук хотів би домовитись з Путіним: огляд українського спорту за тиждень
17:34
Оновлено
ППО
Росіяни від ранку атакують Україну: у Дніпрі загинув чоловік, у Харкові та Шостці є прильоти
17:30
Володимир Зеленський
Україна зацікавлена в активній участі Бразилії у першому Глобальному саміті миру, - Зеленський
17:13
Оновлено
Вбивство поліцейського на Вінниччині людьми в камуфляжі: є фото підозрюваних та відео з бодікамери
16:54
Володимир Зеленський
"Всі забули в такий момент, що Ізраїль не є країною НАТО": Зеленський про "подвійні стандарти" Заходу в питанні ППО для України
16:53
Верховна Рада
Ядро монобільшості складає 170 нардепів, - Потураєв
16:31
Шарль Мішель
Закон про "іноагентів" не наближає Грузію до ЄС, - Мішель
16:26
Ексклюзив
електроенергія
Ресурсів на місцях достатньо: експерт Рябцев про необхідність встановлювати та об'єднувати в малі системи розподілу енергетичні установки
16:25
Зроблено в Україні
Платформа "Зроблено в Україні": підприємцям Дніпропетровщини виділено 3,2 млрд грн
16:17
Гагаузія
Гагаузія просить Молдову підняти статус російської мови
16:05
OPINION
Віталій Капранов
Половина від мене вже не зможе так...
15:54
санкції США
США ввели санкції проти компаній з Китаю та Білорусі за постачання Пакистану компонентів балістичних ракет
15:42
Арман Дюплантіс
Швед Дюплантіс встановив новий світовий рекорд зі стрибків із жердиною
15:31
ФСБ
ФСБ затримала українця на кордоні з Грузією, - росЗМІ
15:29
Ілон Маск
"Суперечило б свободі слова": Ілон Маск проти заборони TikTok у США
15:22
Дмитро Лубінець
Лубінець невдоволений реакцією міжнародних організацій на удар РФ по Дніпру 19 квітня
15:20
Ексклюзив
Наступ, який росіяни планували на травень-червень, вже розпочався, - майор запасу НГУ Гетьман
14:27
Challenger 3
У Британії стартувало виробництво танків Challenger 3
14:15
Оновлено
Вовчанськ обстріл
Росія зранку вдарила авіабомбою по 9-поверхівці у Вовчанську: зруйновано цілий під'їзд, є загиблі та поранені
14:12
хакери
У ФБР заявили, що китайські хакери готують атаку на критичну інфраструктуру США
14:05
OPINION
Богдан Данилишин
Дев'ять тисяч українців взяли кредити на придбання житла за програмою єОселя
13:32
Михайло Подоляк
"Прийдуть із погрозами й танками": Подоляк про запрошення Росії на річницю висадки в Нормандії
13:24
фейк
Росіяни намагаються використати інцидент з розстрілом патрульних для підриву довіри до поліції та ЗСУ в Україні
13:21
співачка та володарка Греммі Мандіса
Американська співачка та володарка Греммі Мандіса померла у віці 47 років
13:20
Ексклюзив
Об’єднати ветеранів та їхні родини: Жолоб про роботу Львівського центру надання послуг учасникам бойових дій
13:14
Завдяки протестам українців у Нью-Йорку скасували участь артистів балету російського Маріїнського театру в гала-концерті
13:14
Інтерсіті
Укрзалізниця в тестовому режимі повертає швидкісний потяг Київ - Одеса
13:05
Буданов обговорив з митрополитом Епіфанієм розвиток капеланського служіння
12:53
Оновлено
чоловік, який підпалив себе під час суду над Трампом
У Нью-Йорку чоловік, який підпалив себе під час суду над Трампом, помер у лікарні
12:46
активісти пофарбували Гранд-канал у Венеції
Кліматичні активісти пофарбували Гранд-канал у Венеції в зелений і червоний кольори
12:42
Ексклюзив
переговори України з Росією
Вже проходили таке: політолог Мусієнко оцінив заяви Лаврова про переговори
12:41
ВАКС
Справа "Роттердам+": ВАКС звільнив від відповідальності двох фігурантів через закінчення терміну давності
12:41
цвітіння сакур у Львові, погода
Де 21 квітня можливі дощі, а де - сонячна погода: прогноз від Наталки Діденко
12:07
схема
РФ примусово вивозить українців з узбережжя Дніпра на окупованій Херсонщині: розповідають партизани
12:00
OPINION
Андрій Бондар
"Чорні півні" та "чорні лебеді" Росії
11:53
На Донеччині через російські обстріли за добу постраждали 4 людини
11:43
Оновлено
Українські спецслужби атакували об'єкти у 8 областях РФ: пошкоджено енергетику
11:27
Ту-22М3
Британська розвідка проаналізувала збиття стратегічного бомбардувальника РФ Ту-22М3
Більше новин