Девід Саттер: Той, хто віддав наказ застосувати вогнемети в Беслані, здатен знищити і мирний "Боїнг"

Антін Борковський
9 жовтня, 2018 вiвторок
17:35

Легендарний американський журналіст, персона non grata в Росії Девід Саттер в ефірі програми телеканалу Еспресо "Студія Захід з Антоном Борковським" про особливості хіматаки в Солсбері, пробудження Заходу й те, чому досі не оголосили нафтове ембарго

Досі топ-темою залишається отруєння в Солсбері, питання глобальне – невже в Кремлі, невже в ГРУ сидять такі ідіоти, які могли би так погано, настільки викриваючи себе, реалізувати таку операцію? 

Д.С. Ходять різні чутки, що Скрипаль продовжував співпрацювати з англійською розвідкою, незважаючи на домовленість, що він цього не робитиме. Але в будь-якому разі піти на вбивство на території іноземної держави так халатно, так жорстоко, так ризиковано, використовуючи хімічну зброю… Звісно, якби вони були в здоровому глузді, вони б такого не зробили. Чого вони фактично досягли цим?! Можливо, це інерція агресивної позиції щодо Заходу. Можливо, це інерція власної психології. Інерція внутрішнього психозу, який володіє суспільством у Росії, де увесь час говорять про зовнішнього ворога, про зовнішню загрозу. Важко сказати. Або, можливо, це просто спроба показати власним людям у різних спецслужбах, що вони не терпітимуть жодних відступів, "ні кроку - ні вліво, ні вправо! Якщо ви щось зробите, ми знайдемо вас! Вб’ємо, не важливо, де ви". Ну, це спекуляція з нашої сторони, адже це не піддається раціональному поясненню. Вони настільки хочуть налякати власних розвідників і шпигунів  небезпекою відступу, що, можливо, навіть вважали це вигідним для себе і потрібним. Можливо, вони насправді хотіли сигналізувати, що зараз вони готові на знищення.

А.Б. Чому Захід не реагує настільки жорстко, як мав би?

Д.С. Вже є санкції, досить серйозні, їх вже застосували, хоча ми багато говоримо про Трампа як про людину, який прихильний до Путіна. Але саме Америка організувала такі колективні санкції, щоб багато держав були в них задіяні. Особисто я сумніваюсь в ефективності видворення дипломатів, але це серйозний крок.  Коли висилають дипломатів, це, звичайно, на деякий час ускладнює ситуацію у відновленні зв’язків з агентурою і розвідкою. Путін сам повинен бути об’єктом санкцій, адже все йде від нього. Але навіть за відсутності такого кроку все, що було зроблено в Америці, є доволі серйозним вираженням невдоволення поведінкою Кремля.

А.Б. А чи є шанси, наприклад, що Кремль доведе  ситуацію до нафтового ембарго? Свого часу Радянський Союз його отримав, і ми знаємо, чим це закінчилось для радянської економіки.

Д.С. Це повністю задушить російську економіку. І піти на це Захід поки що не готовий. Такий бойкот матиме доволі серйозні наслідки для світової економіки, в тому числі і західної. Водночас я був радий бачити реакцію на отруєння Скрипалів, адже це справді серйозне попередження. Коли був вбитий Олександр Литвиненко, майже нічого не було зроблено, в тому числі Великою Британією, не кажучи вже про інші держави, які могли підтримати це. Нічого по суті. Зараз у порівнянні з цим випадком західні країни відреагували доволі сильно. Замороження грошових рахунків – це, звичайно, теж проблема спеціалістів, тому що багато американських векселів лежать у  російських руках. Чого ми хочемо від Росії?! Щоб вона відстала від своїх сусідів і щоб вона перестала маніпулювати і брехати власному населенню. Щоб вона, звісно, відповіла за злочин знищення малайзійського "Боїнга". Країна, яка має лідера з такою ментальністю, це загроза насамперед власному населенню, сусідам, але також усьому світові, бо куди  це може еволюціонувати всередині Росії? Це може призвести до внутрішньої нестабільності - в країні, яка має атомну зброю і величезні запаси інших летальних видів зброї. Ми не знаємо, що буде далі. Ніхто не міг сказати, що у 1986 році почнеться процес, який покінчить з Радянським Союзом. Тому в очікуванні таких серйозних подій ми  повинні робити все, щоб розказати російським людям правду і готувати їх до демократії, наскільки це можливо.

А.Б. Ви згадали справу про збитий малайзійський "Боїнг" як одну з найважливіших. Ми розуміємо, що насправді вона достатньо задокументована. Ми знаємо, що в принципі західні структури, як-от уряд Австралії, уряд Нідерландів, почали розв’язувати цей кривавий заплутаний вузол, фактично вказали винних. Але є  відчуття, що справа якось забуксувала.

Д.С. Накопичуються доволі серйозні докази. Питання, що залишається і яке, я вважаю, дуже важливе для світової спільноти, наскільки це могло бути випадково і ненавмисно. Мені здається, що насправді шансів на це мало, адже важко сплутати український винищувач з "Боїнгом". Ну що ми сплутаємо "Жигулі" з "КамАЗом"? І що найцікавіше, цей "Бук" не був особливо потрібний там. "Бук" для знищення об’єктів, який летять дуже високо. Для  того щоб збити винищувач, який прикриває піхоту, краще служив би не "Бук". Тож це вказує на те, що вони хотіли збити пасажирський літак. Це було не випадково. Але для чого їм це робити, якщо так? Є різні варіанти, який пасажирський літак це мав бути. І ми знаємо, що у повітрі в цей час мав бути російський літак. І якби він був знищений, звичайно, зразу ж був би привід для масштабного вторгнення в Україну.  Водночас є й чимало свідчень, які створюють враження, що вони хотіли збити саме той літак, який і збили, можливо, для загального залякування. Ми знаємо, на що вони здатні. Вони це демонстрували. Якщо взяти історичні приклади, то хтось дав наказ відкрити вогонь з вогнеметів у 2004 році по школі, переповненій заручниками-дітьми і батьками!

А.Б. Мова про Беслан.

Д.С. Звісно про Беслан. Людина, яка здатна віддати такий наказ, звісно здатна дати наказ знищити і пасажирський літак, заради якоїсь військової мети. Хто  міг дати наказ підривати будинки у 1999-му?!  Вибухи, після яких Путін став президентом.

А.Б. КГБ бодай трошки боялося Політбюро, а зараз відчуття, що російські спецслужби, не маючи свого політбюро, нікого й не бояться. Можливо, це й породжує цей хаос.  

Д.С. Я думаю, також треба зважати на те, що ФСБ порівняно з КГБ менш інтелектуальне,  більш корумповане, і більш заражене бажанням збагатитися. В часи КГБ було трішки інше державне мислення, тому що Радянський Союз був надією "прогресивного людства".

А.Б. Прогресивного В’єтнама.

Д.С. Так, це подавалось як "захисник пригноблених людей усього світу". Щоб зберегти цей образ і цей вигаданий світ, вони були змушені діяти трішки побічно. Сьогоднішня Росія не має ідеології, окрім збагачення маленьких груп людей і збереження їхньої влади.

А.Б. Просто зараз таке відчуття, що ми переживаємо дуже небезпечний період. З одного боку, Трамп має внутрішні проблеми в Америці. З другого боку, ми бачимо, як начальник генерального штабу Росії, генерал Герасімов їздить у Францію, у Німеччину і спілкується з Меркель. Ніхто не знає, про що вони говорять. Маю відчуття, що Путін через своїх військових намагається якось застрашити Європу, використовуючи момент ослаблення Трампа, який дуже часто до кінця не розуміє, що відбувається з тою самою, далекою для нього Україною.

Д.С. Я не думаю, що Трамп настільки ослаблений. Тому що він ослаблений звісно всередині країни, але його повноваження у закордонних справах в результаті цього не страждають. І  добре, якби російське керівництво це зрозуміло. До речі, Трамп не такий слабкий, як здається. Розслідування  Трамп-Росія щодо російського втручання у вибори рухається, але нічого особливого не виявляється. І якщо врешті буде заявлено, що нічого не було виявлено, це його фактично виправдає чи навіть підійме в очах багатьох американців, як людину, яка була несправедливо звинувачена. Але в будь-якому разі, цей спектакль наших внутрішніх протиріч може скласти враження, що Америка взагалі ні на що не здатна, але слід розуміти, що це стара демократія, що протиріччя не нові. І президент має повноваження щодо інших держав. Я думаю, якщо російське керівництво розраховує на це, то вони роблять досить серйозну помилку.

Теги:
Читайте також:
Київ
+11°C
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • USD 39.05
    Купівля 39.05
    Продаж 39.52
  • EUR
    Купівля 42.21
    Продаж 42.93
  • Актуальне
  • Важливе
2024, четвер
28 березня
11:55
україна українці
Населення України може скоротитися до 25,2 млн у найближчі 26 років: Мінсоцполітики пропонує рішення
11:37
Оновлено
Стрілянина в Житомирі: поранений на вулиці чоловік помер у лікарні
11:28
Прем'єр міністр України Денис Шмигаль та прем'єр-міністр Польщі Дональд Туск
Зброя для України, ситуація на кордоні, розвиток торгівлі: українська делегація прибула до Польщі
11:20
За матеріалами ДБР судитимуть працівника військкомату та правоохоронця, які на Одещині торгували "білими квитками"
На Одещині судитимуть працівника ТЦК та правоохоронця, які торгували "білими квитками"
11:05
тарифи на електроенергію, лічильник
Атаки РФ на енергосистему: в Міненерго розповіли, чи підвищать тарифи на світло
10:50
Ексклюзив
"Через Курахове на Вугледар": військовослужбовець ЗСУ "Магнат" про спроби просування росіян
10:37
Намагався скоригувати удар по ТЕС та військовому шпиталю у Дніпрі: СБУ затримала підозрюваного
10:35
Огляд
світ, міжнародний огляд
Сіярто заявив про загрозливий ризик третьої світової війни, а українська армія окопується, щоб стримати атаки Росії. Акценти світових ЗМІ 28 березня
10:30
Наслідки руйнування житлового будинку після ракетного удару в Дніпрі
ООН: щонайменше 14 085 цивільних загинуло внаслідок російського вторгнення
10:20
Ексклюзив
річниця деокупації Ірпеня
Друга річниця деокупації Ірпеня: у місті вшанували пам'ять полеглих військових і цивільних
10:15
Ексклюзив
гроші
З 29 березня збільшиться коло осіб, які мають право на допомогу в разі загибелі військового, - правозахисниця Денісова
10:10
ДБР викрило злочинну групу посадовців, яка зрубала 100-річні дуби на 60 млн грн у Чорнобильському заповіднику
Зрубали 100-річні дуби у Чорнобильському заповіднику на 60 млн грн: ДБР викрило посадовців держпідприємства
10:02
OPINION
Олексій Голобуцький
"Гаряча картоплина" мобілізації: з ким грають у пінг-понг?
09:56
Дмитро Пєсков
"Використовується терористами": у Кремлі закликали Дурова уважніше стежити за Telegram
09:36
Київ літо спека
КМВА не виключає загрозу проникнення російських ДРГ у Київ
09:24
Саміт ЄС, Олаф Шольц
Низка країн, включно з Україною, обговорюють можливу мирну домовленість з Росією, - Шольц
09:02
Оновлено
Удар балістикою по Миколаєву 27 березня: 12 людей поранені
08:59
ЄС - Китай
Сі Цзіньпін заявив прем'єру Нідерландів, що Китай готовий поглиблювати взаємодію з Європою
08:48
діти війна
Через російську агресію в Україні загинули 537 дітей
08:40
Оновлено
Еммануель Макрон
Bloomberg припустив, що заява Макрона щодо іноземних військ в Україні могла розлютити чиновників у США. У Держдепі відреагували
08:36
Оновлено
Обстріл Запоріжжя
Росія вночі запустила ракети Х-22 та "шахеди": Повітряні сили знищили 26 БПЛА
08:25
Партизани зафіксували прибуття нової партії військової техніки РФ в окупований Крим
08:16
росія дипломат
"Бачимо, куди західні цінності котяться": на Далекому Сході РФ в одному з міст скасували вибори мера
08:00
OPINION
Орест Сохар
Китай зазіхає на Європу
07:53
На фото діти з України
Канада не планує продовжувати програму зі спрощеного прийому українських біженців
07:39
ЗСУ. Війна з Росією. Військові новини
Сили оборони за добу ліквідували 780 окупантів, 10 танків та 32 артсистеми
07:30
Telegram
"Законопроєкт "про заборону телеграм" ніякої заборони Telegram або анонімних каналів, не передбачає": Микола Княжицький відповідає на поширені питання про законопроєкт
07:19
Кім Чен Ин КНДР Північна Корея
Південна Корея, США та Японія обговорили співпрацю для протидії військовим загрозам КНДР
07:04
електроенергія
Росія не може повернути жителям ТОТ електроенергію: Спротив розповів, де найважча ситуація
06:49
Естонія
Міністр юстиції Естонії не бачить перспектив швидко позбавити росіян права голосу на виборах
06:37
Володимир Путін і Дмитро Пєсков
Кремль, ймовірно, посилить риторику про "терористичні загрози", щоб підвищити підтримку війни проти України, - ISW
06:15
Більшість американців не підтримують війну Ізраїлю проти ХАМАСу, - опитування
05:59
світ Канада Латвія військові новини
Канада відправила до Латвії 150 одиниць техніки для міжнародної бригади
05:56
Сергій Наришкін
"Обговорили змовницькі дії ворогів": Наришкін з'їздив до КНДР
05:36
Окупанти, кримінал, росіяни
РФ формує резерви для підтримки поточних операцій, а не для нового наступу, - ISW
05:08
війна з росією нафта безпілотник
Росія після атак на свої НПЗ збільшила експорт пального з Білорусі, - Reuters
04:12
Москва, теракт у ТРЦ "Крокус"
У Росії після теракту у "Крокусі" наростає міжетнічна ворожнеча, - NYT
03:44
Габріель Атталь
Уряд Франції підтримав директора ліцею у конфлікті з ученицею через носіння чадри
03:16
Siemens
Співробітникам Siemens висунули обвинувачення у порушенні кримських санкцій поти РФ
02:48
У Польщі оперативно звільнили командувача Єврокорпусу: він навчав ЗСУ
Більше новин