live
Супутник ASTRA-4A 12073 МГц. Поляризація-Н. Символьна швидкість 27500 Ксимв/с. FEC 3/4

Метеорити дійсно розмовляють: Печерський суд постановив

Плач української науки: розповідаємо, як декан КНУ, що просуває думку про "метеорити, які розмовляють", виграв суд: правова система України не визнала його псевдонауковцем

А ви знали, що "метеорит, пролітаючи повз Землю, отримує інформацію про те, що його хтось кличе? І їх там зібралося багато…на цій планеті з таких само елементарних об’єктів, з яких складається і він…"

Ні, ні, це не абзац із псевдонаукової фантастики, це цитата із лекції вельмишановного декану факультету інформаційних технологій КНУ ім. Тараса Шевченка, лауреата держпремії в галузі науки і технологій Юрія Теслі. 

І в цій цитаті – біль та одна з найбільших проблем сучасної української науки – засилля її псевдонауковцями та лженауковими теоріями, що не лише поповнюють купи мукулатури, а й виставляють Україну на посміховисько.

Проте суд відмовився визнати Юрія Теслю псевдонауковцем, тож метеорити "продовжують говорити і вирішувати". А тепер про все по-черзі.

Юрій Тесля - автор "теорії несилової взаємодії", в якій стверджується, що метеорит летить до Землі не через гравітаційну взаємодію, а через те, що Земля його переконує це зробити, і метеорит приймає рішення до неї летіти.

За такий вагомий внесок в українську псевдонауку його навіть (заочно) "нагородили" премією "Академічна негідність 2017 року". Це щось на кшталт українського наукового "антиоскару": такою відзнакою нагороджують за "кращі" випадки плагіаторства, наукової фальсифікації чи просування псевдонаукових теорій.

Тоді ж українське фізичне товариство виступило із заявою протесту щодо подібної "науки". А Тесля ще й став героєм передачі "Телебачення Торонто" з Майклом Щуром.

Хто з ким і за що судився

16 жовтня 2016 року математик Ірина Єгорченко з трибуни Верховної Ради назвала Теслю "відомим псевдонауковцем". Аналізуючи стан української науки та освіти, Єгорченко сказала: "На жаль, у нас навіть в Київському університеті декан факультету відомий псевдонауковець, пан Тесля, який вчить студентів невідомо чому".

Пан Тесля на це образився, і подав на Єгорченко до суду "за образу честі, гідності та ділової репутації", вимагаючи при цьому грошової компенсації за моральний збиток у розмірі 50 тисяч гривень. Від суду Тесля хотів спростування інформації Єгорченко про те, що він є псевдонауковцем. І таки її отримав.

Про перебіг судових подій на своїх сторінках у соцмережах регулярно повідомляв у Facebook вчений та відомий популяризатор науки Антон Сененко.

Отже, Печерський суд ухвалив визнати сказане Іриною Єгорченко з трибуни недостовірною інформацію. На щастя, їй не доведеться сплачувати 50 тисяч гривень - лише судовий збір у розмірі 551 гривні 20 копійок.

"Пояснюю на пальцях. Якщо я - кандидат наук і маю грамоти, але починаю розповідати, що люди ходять на головах або на руках, ви не можете сказати, що я верзу маячню і я псевдонауковець. Тому метеорити, що самостійно приймають рішення про падіння на Землю, тим більше не можуть бути маячнею", - пише Сененко.

Він також додав, що суддівське рішення може виглядати гарним компромісом, але лише з юридичної точки зору та з точки зору людей, далеких від науки.

"Бо воно, насправді, матиме катастрофічні наслідки для наукової сфери. Всіх цих адептів квантових культурологій, лептонних богів і космічних педагогік не можна буде називати псевдовченими чи імітаторами.
Тому що держава вже видала їм посвідчення докторів наук, а це остаточно свідчить, що вони назавжди є науковцями", - додає Сененко.

Сам Тесля дав журналістам коментар щодо судового засідання ще взимку. "Якщо я – псевдонауковець, через п’ять років це забудуть, а я без роботи не залишусь. А якщо суд визнає, що я – псевдонауковець, як я буду працювати в науці?" – сказав він Українській правді.

Що кажуть експерти про "теорію"

П’ятеро авторитетних українських науковців проаналізували "теорію несилової взаємодії" з точки зору фізики. По ній у декана КНУ є ціла книга "Диалоги с Теслей. Теория несилового мира".

Якщо коротко, то в аналізі науковці доступно пояснюють, чому "теорія несилової взаємодії" як передвісниця і формальна основа побудови "теорії несилового світу" не має шансів на адекватне наукове життя. Вона передбачає, що в основі всіх процесів взаємодії в природі може лежати не сила, а інформування (переконання) в такому русі, яке з більшою ймовірністю принесе позитивне сприйняття (згадаємо метеорит, що розмовляє). З повним текстом аналізу можна ознайомитись тут.

А ми частково повернемось до виступу Ірини Єгорченко 2016 року і наведемо кілька цитат, що стосуються загальної наукової та освітньої ситуації у країні. Бо рішення суду, очевидно сигналізує, що з тих часів мало що змінилося.

"Щоб говорити про ефективність, перш за все потрібно говорити про цілі. В нормальній країні цілі науки крім здобуття нових знань та інновацій - це внесок в освіту. Ніякої хорошої освіти без хорошої науки бути не може. Це престиж держави і це експертна оцінка рішень, які приймаються".

"У нас існуюча наукова система насправді дуже ефективна, тому що вона дійсно виконує те, чого від неї хоче держава - держава хоче роздачі ступенів чиновникам, діточкам і роздачі дипломів народу. Хай порожніх, без знань, але хай народ буде щасливий. Люди дали дітям типу вищу освіту".

До роздумів.

новини партнерів

31 травня, 2020 неділя

30 травня, 2020 субота

31 травня, 2020 неділя

30 травня, 2020 субота

29 травня, 2020 п'ятниця

Відео

Введіть слово, щоб почати