
Без “передайте за проїзд”. Що варто знати про єдиний квиток у Києві
Вже з 1 листопада у Києві повинна запрацювати система єдиного квитка. Що це таке, де й за скільки його придбати та як все працюватиме
Схоже, що часи, коли мультифункціональний водій маршрутки одночасно кермує, говорить телефоном, рахує пасажирів та віддає решту за проїзд, відходять у минуле.
Киянам та гостям столиці варто готуватися до змін у громадському транспорті. Адже з 1 листопада у столиці нарешті повинна запрацювати ситема єдиного квитка. Щоправда, поки що у тестовому режимі. Заплановано, що повноцінно система повинна “запуститься” вже у листопаді 2019 року.
То як тепер зміниться оплата проїзду в столиці
Що таке єдиний квиток та навіщо він
Купивши єдиний квиток можна користуватися всіма видами міського транспорту. Це може бути одноразовий талон. Однак частіше це спеціальна проїзна картка, яку треба раз придбати й надалі поповнювати. Також це може бути “віртуальний” квиток, коли оплачувати проїзд можна з телефона чи іншого пристрою.
“Для пасажирів єдиний квиток на всі види транспорту – це зручність і комфорт. Е-квиток – це й підвищення рівня безпеки на дорозі. Водій зможе повністю зосередитися на своїх професійних обов’язках, а не працювати паралельно ще й кондуктором”, – пояснив мер Києва Віталій Кличко під час Kyiv Smart City Forum 2018.
Ще одну вигоду впровадження е-квитка називає міністр інфраструктури Володимир Омелян:
“Чому це важливо? Тому що готівка – це поганий облік і великі можливості для зловживань. А готівка від пасажирських перевезень в громадському транспорті – це мільйони гривень на день, значна частина яких дівається невідомо куди. А має йти на новий транспорт та комфорт і безпеку для пасажирів”.
Ми писали, як працює система єдиного квитка в Таллінні, де з його допомогою жителі мають можливість їздити безкоштовно. Українська система єдиного квитка розроблялася за прикладом естонської.
Ще у січні 2017 року Верховна Рада ухвалила в цілому законопроект №4121, яким впроваджується автоматизована системи обліку оплати проїзду в міському пасажирському транспорті.
У частині українських населених пунктів вигодами е-квитка вже користуються. Наприклад, така система діє у Тернополі, Мукачево, Білій Церкві та Немишаєво.
Читайте також: Транспортний соціалізм: як це - жити у країні з безкоштовним транспортом
А от столиця йде до цього тривалий час. Спочатку впровадження е-квитка обіцяли з 1 квітня 2018 року. Потім запуск системи відклали до 14 липня. Аж ось з 1 листопада 2018 по 30 жовтня 2019 року система працюватиме в тестовому режимі, а вже з листопада наступного року - повинна повноцінно.
Де та як працюватиме квиток
Очікується, що електронний квиток буде працювати в київському метро, швидкісних трамвая, фунікулері, в наземному муніципальному транспорті, а також в більш ніж 150 маршрутках столиці.
Скористатися вигодами єдиного квитка можна буде з допомогою:
- одноразового талончика з QR-кодом;
- пластикової картки, яка працює за принципом карт для метро (є можливість здешевлювати поїздки залежно від кількості: чим більше, тим дешевше);
- банківської картки;
- "Картки киянина" (у такому випадку пасажири отримуватимуть знижку 50 копійок).
Достатньо попередньо чи вже у транспорті придбати квиток та активувати його у спеціальному пристрої - валідаторі.
Це такий апарат (зазвичай помаранчевого кольору), який зустрічатиме вас майже біля кожних дверей у громадському транспорті. Можливо, ви вже встигли побачити валідаторі у міському транспорті, адже їх активно встановлюють в останні тижні.
На перших етапах впровадження е-квитків залишиться можливість купувати їх у кондукторів. Останні, до слова, допомагатимуть пасажирам користуватися відповідними технічними засобами.
Згодом кондуктори повинні перекваліфікуватися у контролерів. За допомогою спеціальних пристроїв вони матимуть можливість миттєво з’ясувати, чи завалідований ваш квиток.
Читайте також: Не Богом дані. Коли українці зможуть забути про жовті маршрутки
Де та за скільки придбати квитки
Загалом вартість проїзду в транспорті Києва залишається на рівні 8 грн. Тож для разової проїздки гостям міста чи тим, хто нечасто користується міським транспортом, можна придбати одноразовий талон з QR-кодом. Їх можна буде купити в автоматах IBox на зупинках, кіосках "Союздрук" та Т-кіосках, а також у банківських терміналах. QR-код потрібно буде піднести до сканера та дочекатись підтвердження оплати.
У випадку регулярного пересування містом доцільніше придбати багаторазову пластикову картку. Придбати її можна буде в касах метрополітену, Київпастрансу, муніципальних і комерційних кіосках (Союздрук, ТурІнфо, Т-Кіоск) і терміналах. Ціна картки становитиме близько 40-50 гривень. Поповнити її можна буде в терміналах за допомогою банківської карти чи готівки.
На сайті Київпастрансу є перелік адрес, за якими мають бути розташовані кіоски з квитками. Поки їх у переліку 400.
У перспективі впровадження також оплата за допомогою банківських карт з безконтактною оплатою, а смартфона з встановленим додатком, а також соціальною карткою, карткою киянина, студентським і учнівським квитком.
Відомо, що у випадку розрахунку “Карткою киянина” пасажири отримуватимуть знижку 50 копійок. У перспективі до цієї картки буде прив’язана чи не все життя мешканця міста, наприклад, окрім оплати проїзду, з її допомогою можна буде записатися до лікаря чи замовляти якісь виписки.
Що робити пільговикам
Для пільгової категорії населення передбачені електронні квитки, які вони зможуть отримувати безкоштовно.
Це повинно позбавити їх від дискримінації, як от зараз, коли водій відмовляє у безкоштовному проїзді, мовляв, вже є два пільговики.
Але важливо, щоб пільгові категорії населення, прикладали картки до валідаторів, адже це дасть змогу порахувати їхню кількість та вирішити проблему компенсацій.
Тож, ймовірно, електронний квиток нарешті дасть поштовх для запуску монетизації транспортних пільг, коли замість безкоштовного проїзду пільговики отримуватимуть "живі" гроші.
Читайте також: Гроші замість безкоштовного проїзду. Як працюватиме монетизація транспортних пільг



- Актуальне
- Важливе








