Мова має значення! Є мова - є людина, нема мови - є раб

Тетяна Зінченко
9 листопада, 2018 п'ятниця
09:06

Щороку 9 листопада в Україні відзначається День української мови та писемності. Що цей день означає для українця, який живе на своїй землі

9 листопада за православним календарем – день згадок про преподобного Нестора-літописця, якого ми вважаємо прабатьком української писемної мови, і є за що.

У 17 років прийшовши у Києво-Печерську обитель послушником, він працював усе своє життя так, що нам, його нащадкам і послідовникам, ще вивчати і вивчати.  Молитвою та послухом юний подвижник перевершив навіть найвидатніших старців, а головним його послухом у монастирі стала книжкова справа.

Крім "Повісті временних літ", його перу належать писання про святих, подвижників, засновників монастирів. Його "Повість…" - це джерело, з якого черпали теми  і натхнення багато і наступних літописців, і письменників сучасних - про життя та походи князів Аскольда, Олега, Ігоря, Святослава, княгині Ольги.  Перевершити його за всю історію літописання так ніхто і не спромігся.  

null

 Чому наша мова – не загальнонародна?

 Свято мови в  Україні офіційно було започатковано Указом президента України від 6 листопада 1997 року.  Проте загальнонародною мова стає з великими труднощами. Утім, уся її історія - це суцільні труднощі та боротьба.

Понад 4 століття в українців намагалися відібрати мову: законами, анафемами, указами, державними актами. 

Документи, які зараз є у вільному доступі, а також історичні довідки засвідчують нищення української мови ще з далекого минулого.  А також - той факт, що вона за свою історію пережила дуже багато актів лінгвоциду (свідомого нищення мови як головної ознаки етносу). Лише задокументованих актів придушення української мови – з тих, що загальновідомі, - понад півтори сотні.   

  • Церковні душителі мови

У 1626 р. синод наказав Київському митрополитовi позбирати з усiх церков України книги старого українського друку, а замiсть них завести московськi видання.

Де подіти українські книжки - вирішилося майже відразу: 1627 р. указом царя Михайла наказано було книги українського друку зiбрати й спалити.

І вже 1693 р. "увінчався" листом патрiарха Московського до Києво-Печерської Лаври про заборону будь-яких книг українською мовою.

  • Царське гноблення

Петро І розпочав мововбивче XVIII століття примусовим скороченням кількості студентiв Києво-Могилянської академiї, затим – цензура, наказ перекладати.

Катерина ІІ "добила" мовне питання XVIII століття, заборонивши у 1763 році викладати українською мовою в Києво-Могилянській академії і всіляко приклавшись у 1775 році до зруйнування Запорізької Січі та закриття українських шкіл при полкових козацьких канцеляріях.

Читайте також:  4 століття репресій. Як українську мову намагались вбити 134 рази

  • Українську в школі заборонити!

У XIX столітті винищували мову в школах, забороняли не лише українські твори, а навіть кирилицю.

Так, у 1804 р. царським указом заборонялося навчання українською мовою.

  • Української мови "не было, нет и быть не может"

1863 рік приніс сумно відомий циркуляр Валуєва про заборону видання підручників, літератури та книг релігійного змісту українською мовою, якої "не было, нет и быть не может".

  • Емський указ

За ним заборонялося друкування та ввіз з-за кордону будь-якої україномовної літератури, а також українські сценічні вистави і друкування українських текстів під нотами, тобто народних пісень.

Це "загальне правило", по суті, діяло і за радянської влади – аж до проголошення Україною незалежності в 1991 році.

Кінець XІX століття – це суцільні заборони: викладання у народних школах та виголошення церковних проповідей українською мовою, указ Олександра III про заборону вживання української мови в офіційних установах.

  • Українська мова XX століття

Репресії міцніли. Через чотири роки (у 1908-му) після визнання Російською академією наук української мови таки "мовою" Сенат оголошує україномовну культурну й освітню діяльність шкідливою для імперії.

Читайте також:  10 колоритних українських слів, якими говорять у всьому світі

null 

Щоб "мовне питання" нарешті перетворилось на " мовну відповідь"

Не перший рік мовне питання гостро стоїть у незалежній Україні. Ми визначаємося із загальними правилами, нормами, боїмося бути некоректними. Нарешті дійшли руки до того, щоб звернути увагу на мову телебачення, радіо та друкованих видань. Ось-ось, сподіваємося, буде прийнятий у цілому мовний закон, який, за словами голови комітету Верховної Ради з питань культури та духовності Миколи Княжицького, захищатиме права української мови і україномовних українців незалежно від етнічного походження.

«Мета розробників документу - нарешті прийняти дієвий закон, який захищатиме права української мови і україномовних українців незалежно від етнічного походження. Держава повинна підтримувати тих людей, які поки не володіють українською, але прагнуть її вивчити, хочуть, щоб їхні діти стали україномовними. Такі люди повинні відчувати підтримку держави…  Років за десять ми чутимемо українську не лише у Харкові та Одесі, а й звільнених від окупації Донецьку та Луганську не рідше , ніж у Львові чи Тернополі», - написав Микола Княжицький написав на своїй сторінці у Facebook.

 Читайте такожШтраф за відмову обслуговувати українською. Що може змінити закон про мову

Кожна велика мова має свою абетку

null

Василь Чебаник – художник-графік, член Національної спілки художників України, заслужений діяч мистецтв України, професор, завідувач кафедри графічного дизайну Київського державного інституту декоративно-прикладного мистецтва і дизайну ім. Михайла Бойчука, член-кореспондент Національної академії мистецтв України, вже багато років доводить українському світу  потребу власної абетки. "Ми користуємося чужою абеткою. Петро І, який перекреслив кирилицю, так звану кирилицю, б там були ще свої нюанси, й замовив нову абетку, - він замовив абетку для росіян. А ми досі користуємося нею. Тим часом, коли кожна велика мова має свою абетку, ми ходимо в чужих "ошатах". Буква ж – це символ нації, її знак. У нас є свій Гімн, прапор, своя Конституція, а абетка – чужа".

  null

Про мовне питання замовимо слово!

Щороку саме в День української писемності та мови стартує Міжнародний конкурс знавців української мови імені Петра Яцика, а також проводиться Всеукраїнський радіодиктант національної єдності, до якого приєднуються і українці за кордоном. Найголовніше в ньому – це і перевірка знань, а також солідарність з усіма, хто любить і шанує рідне слово.  

Аліна Акуленко, ведуча та координатор акції "Радіодиктант національної єдності", розповідає, що упродовж вісімнадцяти років існування радіодиктант змінився і якісно, і кількісно. "Я би сказала навіть так: незмінним у радіодиктанті лишилося тільки те, що він лишається саме радіодиктантом, тобто текстом, який у День української писемності та мови звучить зі студії Українського радіо на Хрещатику, 26. Насправді, починаючи з 2015 року, радіодиктант можна не лише слухатися, а  й дивитися по телевізору ( з 2017-го і в соціальних мережах), але, якщо розібратися, то для того, щоб записати текст, передовсім треба слухати, тобто він лишається "радіожанром", - каже вона.

"Усе інше, що відбулося із радіодиктантом за роки, змінилося, і змінилося разюче. Власне перші радіодиктанти задумувалися й проводилися не лише як акція єднання, а ще й як перевірка грамотності. Вони були академічні, серйозні, монументальні. Це також важливо. Але щоб акція жила й розвивалася, вона й сама має бути живою й жвавою. Поступово ми перетворювали радіодиктант із "масової вправи на правопис" на щире, затишне мовне свято.

Віховим став 2015 рік. Тоді ми поставили собі амбітну мету: зробити модним організовувати "локації" із написання радіодиктанту. Тобто привчити суспільство самоорганізовуватися. Час показав, що це було правильне рішення.

Цього року (як і минулого, і позаминулого) локації з написання радіодиктанту організовуються в різних куточках України і світу.  Люди приходять у вишиванках і без, із печивом і цукеркми (бо потім часто влаштовуються чаювання), зі словниками й праповописами, приходять різні учасники, але кожен із них - частина великого дійства під назвою радіодиктант. 

Щодо грамотності (а про неї часто запитують), то я ще раз скажу: радіодиктант ніколи не був її мірилом. Писати радіодиктант – це як хором виконувати Гімн. Хіба тут важить, чи потрапляєш ти у ноти? І чи хто оцінює твій патріотизм за музичним слухом? Радіодиктант - це про свідомість громадянського суспільства, про непідробну любов до мови і про вміння святкувати її день без традиційних плачів і голосінь.  Тож пишіть радіодиктант. Бо це простий і дієвий спосіб відчути себе краплинкою величезного мовного океану", - заохочує до спільної доброї справи Аліна Акуленко.

Фото з Facebook

Як перейти на свою мову

  1. Вчитися, не боятися робити помилок, запитувати, цікавитися.
  2. Читати книжки українською мовою, дивитися фільми українською мовою, слухати українську музику.
  3. Писати українською мовою в соцмережах.
  4. Знайти друзів, які хочуть перейти на українську, взаємно мотивувати.
  5. Запровадити українську в родині, вчитися разом.
  6. З незнайомими людьми, в магазинах, на касах, у сфері обслуговування говорити українською мовою.
  7. Почати говорити з друзями українською мовою.
  8. Почати говорити на роботі українською мовою.

  

 Мова – далеко не тільки “засіб спілкування”, тобто передачі “вже готових думок”, як нас усіх учили в імперській школі. Значно серйозніша її місія – бути способом народження тих думок: коли “нема мови”, людині просто-напросто “нема чим думати”."

Оксана Забужко

Ідентифікуй себе і державу через рідну мову

Ми знову святкуємо День нашої мови і писемності. Спілкуючись з фахівцями, мовознавцями і спостерігаючи за нашим мовним світом, хоч-не-хоч, напрошуються якісь висновки. Проблема в нас, і ви знаєте, про що я: декларуємо одне, а часто-густо робимо інше.  Ви кажете, що треба мотивувати переходити на свою мову? Так давайте мотивувати! Кажете, що треба берегти і любити, бо вона – милозвучна, солов’їна і найкраща. А може, без усього цього пафосу? Просто робити це, і крапка!  

Теги:
Читайте також:
Київ
+13°C
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • USD 39.55
    Купівля 39.55
    Продаж 40.08
  • EUR
    Купівля 42.28
    Продаж 43.04
  • Актуальне
  • Важливе
2024, субота
20 квітня
14:31
Оновлено
ППО
Росіяни з самого ранку атакують Україну: у Дніпрі, Запоріжжі, Харкові та Херсоні прогриміли вибухи
14:27
Challenger 3
У Британії стартувало виробництво танків Challenger 3
14:15
Оновлено
Вовчанськ обстріл
Росія зранку вдарила авіабомбою по 9-поверхівці у Вовчанську: зруйновано цілий під'їзд, є загиблі та поранені
14:12
хакери
У ФБР заявили, що китайські хакери готують атаку на критичну інфраструктуру США
14:05
OPINION
Богдан Данилишин
Дев'ять тисяч українців взяли кредити на придбання житла за програмою єОселя
13:32
Михайло Подоляк
"Прийдуть із погрозами й танками": Подоляк про запрошення Росії на річницю висадки в Нормандії
13:24
фейк
Росіяни намагаються використати інцидент з розстрілом патрульних для підриву довіри до поліції та ЗСУ в Україні
13:21
співачка та володарка Греммі Мандіса
Американська співачка та володарка Греммі Мандіса померла у віці 47 років
13:20
Ексклюзив
Об’єднати ветеранів та їхні родини: Жолоб про роботу Львівського центру надання послуг учасникам бойових дій
13:14
Інтерсіті
Укрзалізниця в тестовому режимі повертає швидкісний потяг Київ - Одеса
13:14
Завдяки протестам українців у Нью-Йорку скасували участь артистів балету російського Маріїнського театру в гала-концерті
13:05
Буданов обговорив з митрополитом Епіфанієм розвиток капеланського служіння
12:53
Оновлено
чоловік, який підпалив себе під час суду над Трампом
У Нью-Йорку чоловік, який підпалив себе під час суду над Трампом, помер у лікарні
12:46
активісти пофарбували Гранд-канал у Венеції
Кліматичні активісти пофарбували Гранд-канал у Венеції в зелений і червоний кольори
12:42
Ексклюзив
переговори України з Росією
Вже проходили таке: політолог Мусієнко оцінив заяви Лаврова про переговори
12:41
ВАКС
Справа "Роттердам+": ВАКС звільнив від відповідальності двох фігурантів через закінчення терміну давності
12:41
цвітіння сакур у Львові, погода
Де 21 квітня можливі дощі, а де - сонячна погода: прогноз від Наталки Діденко
12:33
Оновлено
Вбивство поліцейського на Вінниччині людьми в камуфляжі: є фото підозрюваних та відео з бодікамери
12:07
схема
РФ примусово вивозить українців з узбережжя Дніпра на окупованій Херсонщині: розповідають партизани
12:00
OPINION
Андрій Бондар
"Чорні півні" та "чорні лебеді" Росії
11:53
На Донеччині через російські обстріли за добу постраждали 4 людини
11:43
Оновлено
Українські спецслужби атакували об'єкти у 8 областях РФ: пошкоджено енергетику
11:27
Ту-22М3
Британська розвідка проаналізувала збиття стратегічного бомбардувальника РФ Ту-22М3
11:15
Шахтарі
На Донеччині понад 130 шахтарів були заблоковані під землею через обстріл РФ: ситуація в енергосистемі станом на 20 квітня
11:02
Сергій Курченко
У США бізнесмена засудили на 6 років за порушення санкцій: він визнав, що торгував з українським олігархом Курченком
10:31
Одесит, дружина і син якого загинули через російський удар, зустрівся зі спікером Конгресу США
10:30
Казино
Зеленський увів у дію рішення РНБО щодо обмеження азартних ігор
10:23
Ексклюзив
Боєць ЗСУ Ієвлєв прокоментував заяви про контрнаступ у 2025 році
10:17
Олаф Шольц
Близькі до РФ країни мають сумніви в доцільності війни в Україні, - Шольц
10:12
ДТП у Запоріжжі 20 квітня
У Запоріжжі вночі сталася ДТП: загинули 2 людей, є постраждалі
10:08
OPINION
Михайло Гончар
Найправильнішою політикою санкцій є нищення російських НПЗ
10:02
Олександр Сирський та Майкл Віггерс Хільдгаард
Сирський зустрівся в Києві з новопризначеним командувачем оборони Данії
09:54
Ексклюзив
керівниця пресцентру ОК "Південь" Наталія Гуменюк
Журналістам заборонено було знімати Херсон та область, - медійник Нікітенко про відсторонення Гуменюк
09:48
Херсонщина
РФ увечері 19 квітня обстріляла селище Антонівка на Херсонщині: загинула жінка
09:39
Оновлено
обстріл, ППО
Українська ППО знищила дві ракети Х-59/Х-69 та чотири розвідувальні БПЛА
09:32
окупанти Маріуполь
Партизани переслідують та ліквідовують військових 568-го зенітного ракетного полку РФ, який обстрілює житлові райони Харкова
09:30
Діти, евакуація
Через російську агресію в Україні загинули щонайменше 545 дітей, 1298 отримали поранення
09:14
фейк, розсилка
"У Слов'янську ліквідовано французьких найманців": черговий фейк РФ
09:06
Оновлено
збита ракета, Київ 9 травня
Вранці 20 квітня у Запоріжжі та Одесі пролунали вибухи
09:03
Огляд
Як вийти з бідності, почати заробляти гроші та процвітати - 5 книг про маленькі справи для великого успіху
Більше новин