Як Благовіщення зустрінеш, так рік і проведеш: що віщують прикмети та чого вчать народні звичаї

7 квітня православний люд святкує одне з найважливіших і найсвітліших свят - Благовіщення Пресвятої Богородиці. Що символізує це свято, що роблять у цей день і чого робити не бажано

Одним із символів Благовіщення є білі голуби на блакитному небі, які уособлюють благу звістку, що нам зараз особливо актуально. Загалом Благовіщення, яке входить до дванадцяти найбільших церковних свят, для нас, українців, багато в чому особливе. Це третя зустріч весни, після Стрітення і Сорока Мучеників, остаточна перемога весни над зимою, початок нового землеробського року.

Це свято надихало художників на світові шедеври іконопису, письменників - на нетлінні твори, музикантів - на найвідоміші музичні композиції. Бо Благовіщення - день, з якого почалося все найкраще: перша згадка про Христа, весна і благодать Господня на родючій землі.

У Бога нема неможливого

Благовіщення святкується за дев'ять місяців до Різдва Христового. Назва походить від словосполучення "блага вість", бо цього дня Пресвятій Богородиці явився архангел Гавриїл і сповістив найкращу на землі звістку: про те, що вона стане Матір'ю Божою, непорочно зачавши сина від Святого Духа.

"Радуйся, благодатна, Господь з тобою. Зачнеш у лоні і породиш сина і назвеш його Ісус. Він буде великий і Сином Всевишнього назветься, і дасть йому Господь Бог  престіл Давида, батька його, і царюватиме над домом Якова  повіки та й царству його не буде кінця". 

В Назареті на місці благої звісти архангела побудований храм.  

Храм у пам'ять Благовіщення Богородиці в Назареті.

Таке цікаве українське Благовіщення

Свято з'явилося у нас з прийняттям християнства. Але, як багато інших великих свят, воно вбирає в себе і певні традиції з давніх, язичницьких, часів.

Наші далекі пращури і це свято пов'язували з порами року, із землею. Вони з цього дня починали польові роботи, бо раніше "турбувати" землю, яка ще квола після зими, не можна було.

Вірили, що на Благовіщення відкривалася земля і з неї виповзали змії, вужі та інші плазуни.

Цього дня в давні часи також "закликали весну" - розводили багаття, танцювали, співали веснянки, стрибали через вогонь. Вважалося, що це захистить від хвороб і небажаних очей.

Вірування, звичаї, традиції

Благовіщення припадає на Великий піст, тому віряни святкують його досить скромно: готують пісні страви, але  допускається риба і трошки вина. Проте існує особлива традиція цього дня  - пекти й освячувати проскури. Їх освячують на богослужінні і по шматочку їдять усією родиною натщесерце. Для того, щоб водилося господарство, дають частинку і свійській худобі. Християни вірять, що проскури мають таку ж цілющу силу, як свячена вода.  Особливого рецепту для випікання проскур нема - просте дріжджове тісто, без будь-якої здоби. Однак випікати вдома їх не обов'язково, в храмі вони завжди є. Просфори тримали вдома як оберіг.

На богослужіння священики одягаються в одяг блакитного кольору, який символізує Богородицю. Жінкам обов'язково потрібно було піти на службу і помолитися про щастя і вдале заміжжя, здоров'я та дітей.

Птахи – символи свободи

Птахи в українській символіці відіграють важливу роль. А якщо вони ще пов'язані з християнськими віруваннями - й поготів! Вважається, що до  цього свята лелеки  зазвичай прилітали з далеких мандрів і починали вити гнізда, а відтак пролавляється своя земля, родина, міцні стосунки.

На Благовіщення існував звичай випускати на волю пташок: "Щоби співали на волі, Бога прославляли та просили щастя-удачі тому, хто їх випустив".  На сонце, на вулицю випускали господарі і  тварин, навіть пса і кота виганяє на подвір'я - "щоб чули весну і самі про себе дбали".

Благовіщення - свято землі

Християнські канони також пов'язують Благовіщенння із пробудженням землі. Бог благословляє на Благовіщення землю, "вкладає в неї голову, щоб її розігріти, і від того будиться всяка живина, що спала в землі - мурахи, жаби, гади".  Тому після Благовіщення час дружно братися до городів, садів, полів - сіяти, садити, ростити.

На Благовіщення навіть пташка гнізда не в'є. Чого не можна робити в свято

Яка погода на Благовіщення, така й на Великдень буде. Прикмети

Вони пов'язані з погодою, урожаєм і родиною.

Вважають, що на  Благовіщення весна остаточно переборює зиму, про це казали: "Благослов зиму руйнує"І "Як Благовіщення зустрінеш - так рік і проведеш". Після свята цвітуть перші весняні квіти: проліски, первоцвіт, сон-трава. Проліски здавна вважались символом щастя, надії та краси. А цьогоріч на Благовіщення в Ботанічному саду вже розквітли азалії. 

Дуже гарною прикметою цього дня вважалося побачити білого птаха, приміром голуба. Кожен під цією прикметою розумів щось своє - мир, мрію, натхнення, здоров'я - у Бога нема нічого неможливого! Тому Благовіщення і є надзвичайно шанованим святом.

У природі весна вже перемогла, тож нехай вона оселиться в наші душі і серця. Світлого свята Благовіщення!