10 питань без відповідей щодо авіакатастрофи Ту-154М Леха Качинського у Смоленську

Дмитро Добрий
10 квітня, 2019 середа
15:37

Сучасна Польща має дві пов’язаних з російською Катинню національних трагедії. Вони там так і називаються - "Катинь" та "Катинь-2"

Перший раз поблизу цього розташованого у верхів’ї Дніпра селища з моторошною білоруською назвою сталінський режим знищив вивезених із окупованих територій польських офіцерів, що потім "списали" на гітлерівців, другий раз, вже за президентства Медведєва та прем’єрства Путіна, там назавжди лишилася еліта Республіки Польща, включно з тодішнім президентом Лехом Качинським, його дружиною Марією, віце-спікерами Сейму та Сенату, парламентаріями та ще десятками посадовців вищого рангу й представників інтелігенції.
 

Загалом, разом з екіпажем, загинуло 96 осіб. Рівно дев’ять років тому, вранці 10 квітня 2010 року вони рейсом з Варшави прямували на жалобні урочистості з вшанування пам’яті страчених у 1940-му. Прийнявши офіційну польську делегацію такого рівня російська сторона офіційно б підтвердила причетність державних органів до раніше замовчуваних та перекручуваних подій Другої світової.

Події того дня й подальші спроби розслідування породили кілька версій, навколо яких накопичено безліч аргументів та контраргументів. Тоді як неспростовних фактів, насправді, обмаль, оскільки більшість з них, вочевидь, задокументована в секретних московських архівах. А то й ніде не зафіксована. Так ще легше… Не залежно від того, що ж там дійсно сталося.

Ми сформулювали 10 найголовніших запитань, пов’язаних з найбільшою і найболючішою для поляків авіакатастрофою. Зрозумілих відповідей на них нема досі.

1. Чому борт Качинського мав приземлитися на злітно-посадковій смузі військового аеродрому "Північний", а не скористався цивільною інфраструктурою?

Росіяни кажуть, що так було б "надійніше", "зручніше" і поблизу нічого не військового не знайшлося. Й наполягають, що з їхнього боку все було бездоганно, однак з огляду на туман та на геть незнайому їм місцевість польські пілоти "помилилися" й на швидкості врізалися у сусідню лісосмугу. У Москві також люблять наголошувати, що нібито в кабіні знаходився особисто пан Качинський, який буцімто безпосередньо керував тим, що і як робити.

Варшавська ж light-версія говорить про межуючу зі злим умислом непрофесійність російських диспетчерів. Є ще hard-версія, про неї йтиметься далі.

2. Що спричинило грандіозний вибух?

Настільки сильний, що, як добре видно на фото- й відеоматеріалах, пошматований корпус літака перекинуло догори дриґом. Чи аж такого вибуху не було й машина перевернулася на спину через те, що "перечепилася" об землю? Але якою ж тоді мала би бути швидкість цього Ту-154? Ще й при заході на посадку?

Багаторічним дослідженням усього, що пов’язано зі Смоленською трагедією, з польського боку займалася комісія чинного нині міністра оборони РП Антонія Мацеревича. Ним активно залучалися британські та американські спеціалісти з авіатехніки. Натомість, опоненти партії "Право і справедливість", до якої належать і, власне, Мацеревич, і президент Анджей Дуда, і брати Качинські, звинувачують ПіС у надмірній увазі до даної теми, за рахунок чого вони, мовляв, й повернулися до влади. Під час самої трагедії прем’єром був, нагадаємо, нинішній голова Європейської ради Дональд Туск.

Так ось, комісія Мацеревича не погодилася з узгодженою російсько-польською позицією про погодні умови, прикрий випадок, чиїсь помилки й фатальну березу, перечепившись об яку, й вибухнув літак. Вибух, за цією версію був, але насамперед не авіаційного пального, а тротилу, яким було наповнено критично важливі частини повітряного суда (в першу чергу - крила). А пальне здетонувало слідом.

3. Якщо версія з тротилом має право на існування, виходить, літак мінували на території Польщі? Хто це робив?

Мова йде про диверсійну діяльність російських спецслужб? Чи відповідальність лежить на конкурентах Качинського і його партії всередині країни? Діяла "третя сила", яка намагалася "пересварити" два "братніх народи" й завадити порозумінню навколо Катині-40 (у авторів з Російської Федерації можна й таке прочитати)?

4. Яким чином пояснити тривалу відмову Кремля надати польським слідчим фрагменти літака для проведення експертизи?

Якщо з їхнього боку все "чисто", а "винні" туман, береза, пілоти й ледь не особисто покійний пан Качинський, то в чому ж тоді справа?

5. Чому у своєму першому інтерв’ю після трагедії російський міністр з надзвичайних ситуацій Сергій Шойгу говорить, що розпад літака почався ще у повітрі, але пізніше то не було узято до уваги?

Цитуємо міністра:

"Перші фрагменти лежать за 500 м звідси. Це ліве крило. Розпад літака почався ще в повітрі, приблизно за кілометр звідси".

Зачіпка з крилом, наголосимо, є одним з провідних аргументів парламентської комісії Мацеревича на користь польської hard-версії з мінуванням. Всупереч міркуванням, покладеним в основу light-версії урядової комісії Міллера, і майже ідентичним висновкам росіян.

6. Як це так, що ніхто не вижив?

Висота падіння Ту-154 була менше 20 м. Навіть враховуючи все вищеозначене хтось із майже сотні людей на борту в таких випадках неодмінно би лишився. Але чого ми тоді про це не знаємо?

Їх, перепрошуємо, добивали? Була якась команда із "зачистки"?

На викладеній в YouTube аматорській відеозйомці, начебто нашвидкуруч записаній одним з місцевих мешканців в перші хвилини після катастрофи, можна, по-перше, розгледіти певні окремі силуети, по-друге, почути звуки схожі на постріли звуки, по-третє, розібрати щось схоже на слова й вирази польською мовою, що в перекладі, зокрема, значать "В очі дивись", "Не вбивай!" тощо.

Противники теорії змови ці неоднозначні кадри, своєю чергою, тлумачать доволі просто:

людські фігури - це не ті, хто вцілів, а рятувальники, чи хтось прибіг подивитися що й до чого з прилеглих вулиць;

звуки пострілів, на їхню думку, давали розігріті у пожежі патрони з боєкомплектів президентської охорони;

польської мови там теж бути не може, на відміну від суцільного російського лихослів’я від перехожих та автора відео, або, можливо, рятувальники між собою перегукуються, котрі першими прибули на місце, бо ж запис, хоч і унікальний, але не якісний, та й пожежні сирени шумлять.

Перше професійне відео. Від Славомира Вишневського з телебачення Польщі

7. Хто розпорядився невдовзі після 10 квітня забетонувати безпосереднє місце падіння польського Ту-154 й влаштувати на ньому автостоянку?

Чиясь приватна примха? На режимному об’єкті?

8. У близькій до ПіС польській пресі стверджувалося про підміну решток загиблих. В таке можна вірити?

Йшлося, вибачте за натуралістичні подробиці, про частини тіла від різних людей в одній труні. Чи про одне тіло, але зовсім інше, тобто не те, на яке було виписано документи.

Найгучніші скандали здійняли донька громадського діяча, представника Польської катинської федерації Анджея Саріуша-Сконпоського та родина генерала Броніслава Квятковського, якій з Росії прийшло те, що лишилося не від одного, а від восьми пасажирів. Чи, взагалі, не від пасажирів… Отже, є конкретні люди з іменами та прізвищами. Невже вони пішли б - в ім’я чого б там не було - на аж таку містифікацію?
 

Конспірологи проблемам з тілами знайшли свою пояснення. А чи не свідчення це, кажуть вони, прагнення росіян приховати смертельні кульові поранення в ході "зачистки" чи пошкодження, отримані внаслідок незвичного вибуху?

9. Польські журналісти, знову ж, з посиланням на родичів, писали й про мобілки жертв катастрофи, які ще певний час були "в мережі". Про що мова?

Коли стало відомо про падіння борту №1 поляки почали одразу телефонувати до тих, хто летів до Катині. У декого було чутно виклики. Траплялося й таке, що у відповідь на вхідні дзвінки з Польщі у Росії хтось брав слухавку. Але не балакав, скидав.

Загадкового тут, мабуть, нічого немає. Якийсь відсоток телефонних апаратів міг лишитися не ушкодженим або відносно не ушкодженим й потрапити до рук звичайних злодюжок, а їм потрібен був час на заміну SIM-карток. Ким би вони не працювали і які б зірочки не носили на погонах.

10. Чим зумовлені підозрілі неприродні смерті та самогубства тих громадян Польщі, хто на початку 2010-их років критикував слідство й мав свої міркування або матеріали щодо трагедії?

Ось деякі з них:

 • хорунжий Ремігіуш Муш, який прилетів до Смоленська раніше й готував прийом делегації (як авіатор за фахом знав і розумів чимало подробиць, виступав в якості свідка, але, як повідомила прокуратура, згодом наклав на себе руки);
 • професор Марек Дулініч, археолог-криміналіст (збирався вивчати ґрунт й збережені у ньому докази, проте загинув в автомобільній аварії перед виїздом до Смоленська);
 • телеоператор Кшиштоф Книж;
 • пілот й інструктор з пілотування Даріуш Шпінета;
 • засновник спецслужби ГРОМ (аналог українського УДО) генерал Славомір Пітелецький;
 • керівник канцелярії прем’єра Гжегож Міхнєвіч.
Читайте також:
17 жовтня, 2021 неділя
Китай таємно випробував гіперзвукову ракету, яка облетіла всю Землю, - Financial Times
17 жовтня, 2021 неділя
Спецоперації з ліквідації ватажків російських терористів, які здійснювалися за наказом Порошенка, при Зеленському повністю припинилися, - Бутусов
16 жовтня, 2021 субота
Ломаченко перед боєм з ексчемпіоном світу попрощався з Україною
Київ
+10
 • Київ
 • Львів
 • Вінниця
 • Дніпро
 • Донецьк
 • Житомир
 • Запоріжжя
 • Івано-Франківськ
 • Кропивницкий
 • Луганськ
 • Луцьк
 • Миколаїв
 • Одеса
 • Полтава
 • Рівне
 • Суми
 • Сімферополь
 • Тернопіль
 • Ужгород
 • Харків
 • Херсон
 • Хмельницький
 • Черкаси
 • Чернівці
 • Чернигів
 • USD 26.26
  Купівля 26.26
  Продаж 26.48
 • EUR
  Купівля 30.26
  Продаж 30.68
 • Актуальне
 • Важливе
2021, понедiлок
18 жовтня
16:49
Георгій Бущан
"Барселона" - "Динамо": які гравці киян вирушили на матч Ліги чемпіонів
16:47
Рада повернеться до розгляду законопроєкту про скасування переведення годинників, - Стефанчук
16:38
Газпром відмовився бронювати додаткові транзитні потужності України на листопад
16:35
Петро Порошенко зустрівся з тимчасовою повіреною у справах США в Україні Крістіною Квін
16:25
МОЗ готує перелік протипоказань до вакцинації від коронавірусу
16:20
Юрій Вітренко
Нафтогаз подав заявку на участь у сертифікації "Північного потоку-2" і виступить проти надання сертифікату, - Вітренко
16:07
Віталій Кличко
"Посилення децентралізації": Кличко пообіцяв ініціювати створення у Києві районних рад
16:03
Перш ніж обкладати податками власників городів, Зеленський має відповісти за $40 млн у офшорах від Коломойського, - Ірина Геращенко
15:51
COVID-19
У Харкові зайняті усі COVID-ліжка з киснем, - міськрада
15:51
Андрій Лунін
Українець Лунін розпочав переговори з німецьким топ-клубом, він вирішив піти з "Реалу"
15:46
Юрій Вітренко
Вітренко розповів, який обсяг газу в українських сховищах насправді належить іноземцям
15:37
Друга партія додаткової військової допомоги від США прибула до України
15:32
вогонь Олімпіади-2022
У Греції запалили вогонь Олімпіади-2022
15:29
Сергій Лавров
РФ зупинить роботу свого представництва при НАТО
15:12
СБУ знайшла бойові схрони диверсантів у Херсоні
СБУ знайшла бойові схрони диверсантів у Херсоні
14:59
вакцинація
Шмигаль доручив МОЗ оновити графіки щеплень від COVID-19 для кожної області
14:59
Олег Міщенко
Спорт поза політикою, в мене немає негативу до Росії, там мої друзі, - вихованець "Динамо" зробив неоднозначну заяву
14:51
ОАСК
ОАСК просять скасувати наказ МОЗ про перелік професій для обов’язкової COVID-вакцинації
14:34
алкоголь
Мінекономіки повторно пропонує підвищити мінімальні відпускні ціни на алкоголь
14:33
Олександр Петраков
Стало відомо, скільки тренер Петраков заробляє у збірній України
14:32
COVID-19
COVID-лікарні у Херсоні заповнені майже на 100%, - мерія
14:10
Телескоп Hubble
Телескоп Hubble сфотографував "танець" двох спіральних галактик
13:54
Поліція з 21 жовтня почне перевіряти COVID-cертифікати за QR-кодом у громадських місцях
13:51
"Реал" - "Шериф"
"Реал" оголосив заявку на матч зі "Шахтарем" у Лізі чемпіонів
13:41
Руслан Стефанчук
"Бліда фантазія, яка обґрунтовується політичним бажанням": Стефанчук щодо заяв Разумкова про підписання закону про олігархів
13:23
Андрій Ярмоленко
Суркіс запропонував Ярмоленку закінчити кар'єру в "Динамо"
13:00
СБУ ліквідувала канал збуту наркотиків на Київщині: знайшли "товару" на майже 1 млн грн
12:55
коронавірус
Кузін: Спад COVID-хвилі очікується із середини листопада
12:39
Еліна Світоліна
Світоліна повернулася у ТОП-6 кращих тенісисток світу
12:35
Віктор Ляшко
Нардепи покликали Ляшка на годину запитань до уряду
12:07
Михайло Радуцький
Кабмін не планує вводити загальнонаціональний локдаун, - Радуцький
11:57
Мінекономіки оцінило зростання ВВП України за вісім місяців у майже 3%
11:51
Володимир Зеленський
Віталій Портников: Зеленський топить і себе, і країну
11:49
"Ювентус" - "Рома"
"Ювентус" переміг "Рому" у центральному матчі чемпіонату Італії
11:46
Володимир Омелян
САП оскаржить виправдувальний вирок ексміністру інфраструктури Омеляну
11:29
Північний потік-2
Перша нитка "Північного потоку-2" заповнена газом і готова до роботи
11:25
карантин
У "помаранчевій" зоні карантину перебувають 14 областей, п'ять - у "червоній"
11:22
Руслан Стефанчук
Рада до 20 жовтня розгляне проєкт бюджету-2022 у першому читанні, - Стефанчук
10:57
СБУ допитала бойовика "ЛНР", який розвідував позиції ЗСУ під виглядом розмінування території
10:48
ВАКС виправдав ексміністра інфраструктури Омеляна
Більше новин