10 питань без відповідей щодо авіакатастрофи Ту-154М Леха Качинського у Смоленську

Дмитро Добрий
10 квітня, 2019 середа
15:37

Сучасна Польща має дві пов’язаних з російською Катинню національних трагедії. Вони там так і називаються - "Катинь" та "Катинь-2"

Зміст
Перший раз поблизу цього розташованого у верхів’ї Дніпра селища з моторошною білоруською назвою сталінський режим знищив вивезених із окупованих територій польських офіцерів, що потім "списали" на гітлерівців, другий раз, вже за президентства Медведєва та прем’єрства Путіна, там назавжди лишилася еліта Республіки Польща, включно з тодішнім президентом Лехом Качинським, його дружиною Марією, віце-спікерами Сейму та Сенату, парламентаріями та ще десятками посадовців вищого рангу й представників інтелігенції.
 

Загалом, разом з екіпажем, загинуло 96 осіб. Рівно дев’ять років тому, вранці 10 квітня 2010 року вони рейсом з Варшави прямували на жалобні урочистості з вшанування пам’яті страчених у 1940-му. Прийнявши офіційну польську делегацію такого рівня російська сторона офіційно б підтвердила причетність державних органів до раніше замовчуваних та перекручуваних подій Другої світової.

Події того дня й подальші спроби розслідування породили кілька версій, навколо яких накопичено безліч аргументів та контраргументів. Тоді як неспростовних фактів, насправді, обмаль, оскільки більшість з них, вочевидь, задокументована в секретних московських архівах. А то й ніде не зафіксована. Так ще легше… Не залежно від того, що ж там дійсно сталося.

Ми сформулювали 10 найголовніших запитань, пов’язаних з найбільшою і найболючішою для поляків авіакатастрофою. Зрозумілих відповідей на них нема досі.

1. Чому борт Качинського мав приземлитися на злітно-посадковій смузі військового аеродрому "Північний", а не скористався цивільною інфраструктурою?

Росіяни кажуть, що так було б "надійніше", "зручніше" і поблизу нічого не військового не знайшлося. Й наполягають, що з їхнього боку все було бездоганно, однак з огляду на туман та на геть незнайому їм місцевість польські пілоти "помилилися" й на швидкості врізалися у сусідню лісосмугу. У Москві також люблять наголошувати, що нібито в кабіні знаходився особисто пан Качинський, який буцімто безпосередньо керував тим, що і як робити.

Варшавська ж light-версія говорить про межуючу зі злим умислом непрофесійність російських диспетчерів. Є ще hard-версія, про неї йтиметься далі.

2. Що спричинило грандіозний вибух?

Настільки сильний, що, як добре видно на фото- й відеоматеріалах, пошматований корпус літака перекинуло догори дриґом. Чи аж такого вибуху не було й машина перевернулася на спину через те, що "перечепилася" об землю? Але якою ж тоді мала би бути швидкість цього Ту-154? Ще й при заході на посадку?

Багаторічним дослідженням усього, що пов’язано зі Смоленською трагедією, з польського боку займалася комісія чинного нині міністра оборони РП Антонія Мацеревича. Ним активно залучалися британські та американські спеціалісти з авіатехніки. Натомість, опоненти партії "Право і справедливість", до якої належать і, власне, Мацеревич, і президент Анджей Дуда, і брати Качинські, звинувачують ПіС у надмірній увазі до даної теми, за рахунок чого вони, мовляв, й повернулися до влади. Під час самої трагедії прем’єром був, нагадаємо, нинішній голова Європейської ради Дональд Туск.

Так ось, комісія Мацеревича не погодилася з узгодженою російсько-польською позицією про погодні умови, прикрий випадок, чиїсь помилки й фатальну березу, перечепившись об яку, й вибухнув літак. Вибух, за цією версію був, але насамперед не авіаційного пального, а тротилу, яким було наповнено критично важливі частини повітряного суда (в першу чергу - крила). А пальне здетонувало слідом.

3. Якщо версія з тротилом має право на існування, виходить, літак мінували на території Польщі? Хто це робив?

Мова йде про диверсійну діяльність російських спецслужб? Чи відповідальність лежить на конкурентах Качинського і його партії всередині країни? Діяла "третя сила", яка намагалася "пересварити" два "братніх народи" й завадити порозумінню навколо Катині-40 (у авторів з Російської Федерації можна й таке прочитати)?

4. Яким чином пояснити тривалу відмову Кремля надати польським слідчим фрагменти літака для проведення експертизи?

Якщо з їхнього боку все "чисто", а "винні" туман, береза, пілоти й ледь не особисто покійний пан Качинський, то в чому ж тоді справа?

5. Чому у своєму першому інтерв’ю після трагедії російський міністр з надзвичайних ситуацій Сергій Шойгу говорить, що розпад літака почався ще у повітрі, але пізніше то не було узято до уваги?

Цитуємо міністра:

"Перші фрагменти лежать за 500 м звідси. Це ліве крило. Розпад літака почався ще в повітрі, приблизно за кілометр звідси".

Зачіпка з крилом, наголосимо, є одним з провідних аргументів парламентської комісії Мацеревича на користь польської hard-версії з мінуванням. Всупереч міркуванням, покладеним в основу light-версії урядової комісії Міллера, і майже ідентичним висновкам росіян.

6. Як це так, що ніхто не вижив?

Висота падіння Ту-154 була менше 20 м. Навіть враховуючи все вищеозначене хтось із майже сотні людей на борту в таких випадках неодмінно би лишився. Але чого ми тоді про це не знаємо?

Їх, перепрошуємо, добивали? Була якась команда із "зачистки"?

На викладеній в YouTube аматорській відеозйомці, начебто нашвидкуруч записаній одним з місцевих мешканців в перші хвилини після катастрофи, можна, по-перше, розгледіти певні окремі силуети, по-друге, почути звуки схожі на постріли звуки, по-третє, розібрати щось схоже на слова й вирази польською мовою, що в перекладі, зокрема, значать "В очі дивись", "Не вбивай!" тощо.

Противники теорії змови ці неоднозначні кадри, своєю чергою, тлумачать доволі просто:

людські фігури - це не ті, хто вцілів, а рятувальники, чи хтось прибіг подивитися що й до чого з прилеглих вулиць;

звуки пострілів, на їхню думку, давали розігріті у пожежі патрони з боєкомплектів президентської охорони;

польської мови там теж бути не може, на відміну від суцільного російського лихослів’я від перехожих та автора відео, або, можливо, рятувальники між собою перегукуються, котрі першими прибули на місце, бо ж запис, хоч і унікальний, але не якісний, та й пожежні сирени шумлять.

Перше професійне відео. Від Славомира Вишневського з телебачення Польщі

7. Хто розпорядився невдовзі після 10 квітня забетонувати безпосереднє місце падіння польського Ту-154 й влаштувати на ньому автостоянку?

Чиясь приватна примха? На режимному об’єкті?

8. У близькій до ПіС польській пресі стверджувалося про підміну решток загиблих. В таке можна вірити?

Йшлося, вибачте за натуралістичні подробиці, про частини тіла від різних людей в одній труні. Чи про одне тіло, але зовсім інше, тобто не те, на яке було виписано документи.

Найгучніші скандали здійняли донька громадського діяча, представника Польської катинської федерації Анджея Саріуша-Сконпоського та родина генерала Броніслава Квятковського, якій з Росії прийшло те, що лишилося не від одного, а від восьми пасажирів. Чи, взагалі, не від пасажирів… Отже, є конкретні люди з іменами та прізвищами. Невже вони пішли б - в ім’я чого б там не було - на аж таку містифікацію?
 

Конспірологи проблемам з тілами знайшли свою пояснення. А чи не свідчення це, кажуть вони, прагнення росіян приховати смертельні кульові поранення в ході "зачистки" чи пошкодження, отримані внаслідок незвичного вибуху?

9. Польські журналісти, знову ж, з посиланням на родичів, писали й про мобілки жертв катастрофи, які ще певний час були "в мережі". Про що мова?

Коли стало відомо про падіння борту №1 поляки почали одразу телефонувати до тих, хто летів до Катині. У декого було чутно виклики. Траплялося й таке, що у відповідь на вхідні дзвінки з Польщі у Росії хтось брав слухавку. Але не балакав, скидав.

Загадкового тут, мабуть, нічого немає. Якийсь відсоток телефонних апаратів міг лишитися не ушкодженим або відносно не ушкодженим й потрапити до рук звичайних злодюжок, а їм потрібен був час на заміну SIM-карток. Ким би вони не працювали і які б зірочки не носили на погонах.

10. Чим зумовлені підозрілі неприродні смерті та самогубства тих громадян Польщі, хто на початку 2010-их років критикував слідство й мав свої міркування або матеріали щодо трагедії?

Ось деякі з них:

  • хорунжий Ремігіуш Муш, який прилетів до Смоленська раніше й готував прийом делегації (як авіатор за фахом знав і розумів чимало подробиць, виступав в якості свідка, але, як повідомила прокуратура, згодом наклав на себе руки);
  • професор Марек Дулініч, археолог-криміналіст (збирався вивчати ґрунт й збережені у ньому докази, проте загинув в автомобільній аварії перед виїздом до Смоленська);
  • телеоператор Кшиштоф Книж;
  • пілот й інструктор з пілотування Даріуш Шпінета;
  • засновник спецслужби ГРОМ (аналог українського УДО) генерал Славомір Пітелецький;
  • керівник канцелярії прем’єра Гжегож Міхнєвіч.
Теги:
Читайте також:
  • USD 41.32
    Купівля 41.32
    Продаж 41.81
  • EUR
    Купівля 43.63
    Продаж 44.32
  • Актуальне
  • Важливе
2024, вiвторок
10 грудня
00:48
Ілюстративне
Винищувачі Нідерландів перехопили 3 російські літаки над Балтійським морем
00:22
Укрзалізниця запустила новий поїзд між Харковом і Дніпром
2024, понедiлок
9 грудня
23:40
речник Держдепу США Метью Міллер
"Режим убив сотні тисяч невинних": Держдеп США назвав РФ відповідальною за злочини проти мирних жителів у Сирії
23:24
Євросоюз
Саміт ЄС підтримає Україну та Молдову і засудить дії уряду Грузії, - Радіо Свобода
22:56
Оновлено
війна з Росією
З початку доби на фронті відбулося 151 бойове зіткнення: найгарячіше на Покровському напрямку - 51 ворожа атака
22:55
Droid TW 12.7
До експлуатації в ЗСУ допустили роботизований комплекс з кулеметом Droid TW 12.7
22:41
шенгенська віза шенген
Австрія скасовує вето на приєднання Болгарії та Румунії до Шенгенської зони
22:19
Ексклюзив
Сирія
Росія звинувачує Іран, а Іран - Україну, - керівник ЦПД Коваленко про ІПСО навколо ситуації в Сирії
22:13
Ексклюзив
РФ Сирія
Росія намагатиметься залишити за собою військові бази у Сирії, - політичний аналітик Тишкевич
22:12
контрактна служба
До рекрутингових центрів Сил оборони звернулися вже понад 29 тис. громадян: в яких регіонах найбільше
21:52
Павло Кириленко
У справі ексголови АМКУ Кириленка завершили слідство: йому змінили підозру
21:37
Мер Единбурга Кеммі Дей
Мера Единбурга Дея звинуватили у домаганнях до українських біженок і відсторонили від посади
21:33
Ексклюзив
У Парижі відбулась тристороння зустріч між Макроном, Трампом та Зеленським
"Перемовини почалися, вимальовуються червоні лінії": Гончаренко про зустріч Зеленського, Трампа і Макрона
21:14
Аналітика
Сергій Згурець, український журналіст, військовий експерт
Чи перекине РФ війська із Сирії на війну в Україні, як армійська авіація полює на ворожі "шахеди", а морські дрони - на гелікоптери. Колонка Сергія Згурця
21:09
Володимир Зеленський
Зеленський затвердив емблему та прапор Служби зовнішньої розвідки
21:00
Сили безпілотних систем
Сили безпілотних систем відкрили рекрутинговий центр у Києві
20:52
вибух
Другий день поспіль: у Харкові невідомі знову підірвали вибухівку біля відділку поліції
20:44
Президент Сирії Башар аль-Асад
Ознака неспроможності РФ воювати на кількох театрах бойових дій, - Бюро нацбезпеки Польщі про падіння режиму Асада
20:40
Ексклюзив
Дональд Трамп
Росіянам вже не подобається позиція Трампа, - політтехнолог Загородній
20:37
дослідження онлайн-насильства щодо журналісток у коментарях YouTube
Агресія, цькування, сексизм та погрози: результати дослідження онлайн-насильства щодо журналісток у коментарях YouTube
20:03
OPINION
блог Андрій Магера
Не Сирія. Мета Путіна — Україна
19:58
Оновлено
"Динамо" - "Олександрія" 3:0 (08.12.2024)
"Полісся" вдев'ятьох програло "Руху", "Динамо" розбило "Олександрію": результати усіх матчів 16-го туру УПЛ
19:53
Глава Пентагону Остін попередив, що ІДІЛ може скористатися падінням режиму Асада в Сирії
19:39
Володимир Зеленський
Кадрові зміни і якість підготовки українських воїнів: Зеленський провів Ставку
19:23
ЄС
У ЄС готують санкції проти грузинської влади
19:13
Оновлено
Фрідріх Мерц
Кандидат у канцлери Німеччини Мерц у Києві заявив, що підтримує передачу далекобійної зброї Україні
19:04
Румунія, прапор Румунії
У Румунії поліція затримала 20 людей, які прямували до Бухареста з арсеналом зброї
19:03
Ліонель Мессі та Сергій Кривцов (ліворуч)
Український футболіст Кривцов залишив команду Мессі
19:02
Мультфільм "Ваяна 2" за два тижні прокату став шостим за касовими зборами фільмом року
19:01
Володимир Зеленський
Режим Асада впав, тому що вся боєздатна російська армія воює на території України, - Зеленський
19:01
Заходи у США за участі Зеленського від 24.09. Володимир Зеленський
Зеленський припустив розміщення іноземних військ в Україні як тимчасову гарантію безпеки
18:58
Кая Каллас
Каллас завадила Меркель запросити Путіна на саміт Євросоюзу у 2021 році, - Politico
18:54
діти, злочини росії
"Переконують залишатися на навчання": росіяни перед Новим роком вивозять дітей з ТОТ Донеччини на Урал, - ЦНС
18:47
Володимир Зеленський
Україна організувала нову контактну групу щодо завершення війни
18:39
Ексклюзив
Оленівка. Куратори зла. Документаальний фільм
Операція готувалася не один місяць: Андрющенко про подробиці знищення ексначальника Оленівської колонії
18:37
Золотий глобус
Оголосили претендентів на "Золотий глобус", 5 номінацій у фільму з акторами-росіянами
18:04
електроенергія
Укренерго 10 грудня застосовуватиме одну та дві черги вимкнень світла
18:01
OPINION
Сирія. Смерть диктатури
17:57
Оновлено
Сирійці у Німеччині
Німеччина, Австрія, Данія, Норвегія, Швеція та Греція призупинили розгляд заявок на надання притулку сирійським біженцям
17:46
Time Magazine
Трамп, Гарріс, Навальна: Time оголосив претендентів на звання "Людина року 2024"
Більше новин