live
Супутник ASTRA-4A 12073 МГц. Поляризація-Н. Символьна швидкість 27500 Ксимв/с. FEC 3/4

Христова місія безмежної любові. Великдень: що в ньому небесного, що історичного, а що - нашого, сучасного

Традиції, звичаї, значення Воскресіння Христового - головного церковного свята, найпершого з 12 найважливіших християнських свят

"Христос Воскрес!" - дзвінко лунатиме цього світлого великоднього ранку від усіх і для всіх, незалежно від того, знайомі ми з людиною, з якою вітаємося, чи ні. День єднання, день миру, добра, любові, день перемоги життя над смертю, день вічного тріумфу життя. Це довів нам Син Божий, який прийшов з небес на землю спеціально з місією безмежної любові, знаючи, що за неї він буде розіпнутий на хресті. 

Але Він зміг! І це - найбільше перемога, яка існувала коли-небудь на землі: перемогти смерть любов'ю. Любов'ю до нас, людей. І ця Його сила, цей величний приклад сьогодні, в День Його Воскресіння - перед кожним вірянином постає особливо сильно, надихаючи, обнадіюючи, воістину даруючи крила. 

Цьогоріч ми святкуємо Великдень 28 квітня, коли весна вже в розпалі, і навіть природа додає цьому Великому дню особливого символізму. 

null

Якщо Христос воскрес - то й ми воскреснемо!

Чому вітання "Христос воскрес!" і відповідь "Воістину воскрес!" можна справедливо називати зосередженням нашої віри? Це питання у своєму Пасхальному посланні пояснює Предстоятель Української Православної Церкви Митрополит Епіфаній:

"Через них ми стверджуємо нашу віру в Бога, в те, що Він завжди з нами, допомагає побороти страх та смерть і дарує нам вічне життя. Це вітання, яким ми звикли прославляти Воскресіння Христове, є також закликом до кожного: якщо Христос воскрес, то й ми воскреснемо. А якщо ми воскреснемо, то маємо потурбуватися, щоб це було для блаженної вічності, а не для осудження за вчинене нами зло.

Не від нас залежить, що ми смертні, але від нас залежить - як ми використаємо час нашого життя: для добра чи для зла. А це спонукає нас до виконання заповідей Божих, до примноження любові, добра та боротьби з гріхом як всередині себе, так і в навколишньому світі".

Українська великодня історія

Її витоки прослідковуються в глибині віків: ще 8 тисяч років тому наші пращури-трипільці відзначали Великий день у прямому розумінні цих слів. Це означало, що на землі запанувала весна вповні, що день став довшим за ніч, що воскресло життя. За віруваннями трипільців, життя на зиму завмирало, а навесні воскресало. Веснянки, гаївки, ритуальні калачі, бабки - хліб для сонця, щоб було добрим до людини. Тоді ж наші предки заклали глибинні символи в писанку як маленький праобраз всесвіту, символ життя, символ оновлення, нескінченний цикл життя на землі. 

З прийняттям християнства, наприкінці першого тисячоліття, свято Великодня набуло значно глибиннішого змісту: як свято перемоги життя над смертю. Кожному вирішувати, який сенс вкладати в це поняття, бо, як пишеться у Святому Писанні, "по вірі вашій і буде вам". Але існують незаперечні й нетлінні докази, історичні,  говорячи сучасними термінами, факти, які підтверджують цю нескінченність життя: Богослужбові книги, написані давно і ще давніше, людьми, які ставали святими, які відреклися від усього земного в ім'я служіння Господу. 

 "Ви шукаєте Ісуса розіп’ятого. Його нема тут - Він воскрес"

Отож, за Святим Писанням, Христос воскрес рано-вранці, й Воскресіння Його  супроводжувалося великим землетрусом - янгол небесний відвалив камінь від дверей гробу Господнього. На світанку жінки-мироносиці  прийшли до гробу з пахучими оліями, аби за звичаєм намастити ними тіло Ісуса, але побачили відвалений камінь і порожню труну. Янгол і сказав їм:

"Ви шукаєте Ісуса розіп’ятого. Його нема тут – Він воскрес, як сказав"(Мф. 28: 5 – 6).

  

Велика ніч - Всеношна

До Всеношної, звісно, була довга дорога Посту і смирення, заглиблення в себе і осмислення своєї власної місії на землі. Останній тиждень перед Воскресінням - Великий - кожен день ніс у собі особливий сенс.

Читайте також.  Кожен день - великий. Історія, звичаї, традиції і прикмети Страсного тижня

Великодня Служба Божа триває всю ніч із суботи на неділю, а вже опівночі починається Свято Христового Воскресіння. Тоді, подібно до жінок-мироносиць, які прийшли до Гробу Господнього, миряни тричі обійдуть під урочисті звуки дзвонів храм, зупинившись перед його зачиненими дверима, ніби перед запечатаним Божим гробом.

Картина Миколи Пимоненка

І під перший радісний ранковий тропар  "Христос воскрес із мертвих, смертю смерть подолав, і тим, що в гробах життя дарував!" почнеться ранкова найсвятковіша за всі свята служба Божа. І святий отець хрестом відкриє двері храму, сповіщаючи, що Христос відкрив нам ворота до неба, і винесуть плащаницю, і з цього моменту на вітання священика "Христос Воскрес!" миряни вітатимуться "Воістину Воскрес!", і це вітання буде звучати 40 днів, - земного шляху Сина Божого, аж до Вознесіння Христового.

Події Всеношної дуже символічні. Саме на Великдень у перші століття після Різдва Христового приймали Таїнство хрещення і миропомазання, упродовж Світлого тижня лишаючись у білому вбранні, яке символізувало даровану Господом чистоту. Тому, ідучи до церкви, вбираються у світлий одяг, новий, вважаючи, що "Хоч і лихацька сорочка, але на Великдень вона завжди біленька".

У кожному храмі цієї ночі читатиметься основний посил Великодньої радості з проповіді святителя Іоана Золотоустого:

"Воскрес Христос, і пекло знищено… Воскрес Христос, і життя торжествує. Воскрес Христос, і немає жодного мертвого у гробі". Відтепер для людей відчинені двері Царства небесного, і це - найбільший тріумф людини.

Святковий великодній стіл

      Картина Марини Соченко

Родина збирається за святковий стоом, відразу повернувшись з церкви. Намагаються приїздити звідусіль до батьків, до найрідніших. Кожна родина має свої звичаї, які йдуть від діда-прадіда, у кожної родини свої святкові історії. Розговляються освяченими в церкві паскою та писанками. після семитижневого посту на столі з'являються найсмачніші страви - паски, писанки, м'ясо, сир, печеня, ковбаси, випічка, напої.

Читайте також: Якщо Божа ласка - хай вдається паска! Сонячна бабусина, сирна, мигдалева, заварна, цитринова - рецепти найсмачніших пасок, секрети їх випікання і прикрашання

Рідні традиції, хороші звичаї

 • Звикло христосуються тричі. Обнімаються  з вітанням "Христос воскрес!" і відповіддю  "Воістину воскрес!".
 • Почати святковий сніданок цього ранку з освяченого яйця - символу нового життя у Христі.
 • Слід поділитися з ближніми та тими, хто потребує, частиною освяченого з великоднього кошика, таким чином поділившись не просто їжею, а радістю Воскресіння Христового, надією на життя вічне.
 • Дівчата вмиваються водою, у яку кладуть освячені крашанки, щоб бути ще вродливішими, "як та крашанка".
 • Ще дівчата дарують крашанку парубку, який сподобався. Можна придумати, як це зробити, або ж просто пригостити. 
 •  Після сніданку йдуть на цвинтар, щоб сповістити й померлих, що Христос воскрес.
 • Дарують один одному писанку - основний звичай цього Світлого свята Великодня. Багато хто любить влаштовувати "двобої" - "битися" крашанками, хоча це, швидше за все, просто весела великодня забавка.
 • За традицією, Великдень святкують сім днів, приймають гостей і ходять у гості.  
 • Під час Великоднього тижня треба неодмінно відвідати всіх родичів, потім хороших знайомих, особливо немолодих.
 • У деяких регіонах є звичай, згідно з яким на Великдень слід відпустити в небо білого голуба або голубку, щоб разом із ними звільнитися від того, що непокоїть.
 • Шкарлупу від освячених крашанок слід зібрати та закопати в землю або спалити в місці, де мало ходять люди, щоб не топкали,  - прибуде здоров'я та матимете гарний врожай.
 • Ще існує цікаве повір'я: якщо  покласти освячену крашанку у воду, прочитати молитву, потім вмитися цією водою, вірили, що обличчя стане гарним, а голова - ясною. А якщо жінка сполосне цією водою тіло, чекати збільшення родини.
 • Вважається, що за допомогою крашанки душі померлих можуть одержати полегшення на тому світі.

 null

І ще цього дня є багато цікавого

 • Якщо на Великдень спить господар, то виляже пшениця, а якщо господиня - льон.
 • Якщо на Великдень ясно світить сонце, то через три дні падатиме дощ.
 • Якщо на Великдень дощ або хмарно, буде врожай.
 • На Великдень перший раз закує зозуля.
 • Де вовк на Великдень зачує дзвони, то там буде цілий рік крутитися.

   

Картина Марини Соченко

Цього дня воістину торжествує все земне і небесне. Придивіться до ранкового великоднього неба, воно, навіть якщо й хмарне, - квітне. Пам'ятаю, так бабуся будила нас на світанку на ранкову службу Божу. І ми неслися по сонячній доріжці до храму, а з неба падали небесні квіти - особливі цього дня сонячні відблиски. Народжується день, прийшла справжня весна, а головне - Син Божий, Який сьогодні воскрес, відкрив нам дорогу до цього неба, до вічності. Нехай будуть такими помисли і дії - живімо, працюймо, мріймо на славу небес і рідної землі, родини. Світлих свят! 

Христос воскрес!

новини партнерів

‡агрузка...

19 жовтня, 2019 субота

18 жовтня, 2019 п'ятниця

19 жовтня, 2019 субота

18 жовтня, 2019 п'ятниця

Відео

Введіть слово, щоб почати