live
Супутник ASTRA-4A 12073 МГц. Поляризація-Н. Символьна швидкість 27500 Ксимв/с. FEC 3/4

Христова місія безмежної любові. Великдень: що в ньому небесного, що історичного, а що - нашого, сучасного

Традиції, звичаї, значення Воскресіння Христового - головного церковного свята, найпершого з 12 найважливіших християнських свят

"Христос Воскрес!" - дзвінко лунатиме цього світлого великоднього ранку від усіх і для всіх, незалежно від того, знайомі ми з людиною, з якою вітаємося, чи ні. День єднання, день миру, добра, любові, день перемоги життя над смертю, день вічного тріумфу життя. Це довів нам Син Божий, який прийшов з небес на землю спеціально з місією безмежної любові, знаючи, що за неї він буде розіпнутий на хресті. 

Але Він зміг! І це - найбільше перемога, яка існувала коли-небудь на землі: перемогти смерть любов'ю. Любов'ю до нас, людей. І ця Його сила, цей величний приклад сьогодні, в День Його Воскресіння - перед кожним вірянином постає особливо сильно, надихаючи, обнадіюючи, воістину даруючи крила. 

Цьогоріч ми святкуємо Великдень 28 квітня, коли весна вже в розпалі, і навіть природа додає цьому Великому дню особливого символізму. 

null

Якщо Христос воскрес - то й ми воскреснемо!

Чому вітання "Христос воскрес!" і відповідь "Воістину воскрес!" можна справедливо називати зосередженням нашої віри? Це питання у своєму Пасхальному посланні пояснює Предстоятель Української Православної Церкви Митрополит Епіфаній:

"Через них ми стверджуємо нашу віру в Бога, в те, що Він завжди з нами, допомагає побороти страх та смерть і дарує нам вічне життя. Це вітання, яким ми звикли прославляти Воскресіння Христове, є також закликом до кожного: якщо Христос воскрес, то й ми воскреснемо. А якщо ми воскреснемо, то маємо потурбуватися, щоб це було для блаженної вічності, а не для осудження за вчинене нами зло.

Не від нас залежить, що ми смертні, але від нас залежить - як ми використаємо час нашого життя: для добра чи для зла. А це спонукає нас до виконання заповідей Божих, до примноження любові, добра та боротьби з гріхом як всередині себе, так і в навколишньому світі".

Українська великодня історія

Її витоки прослідковуються в глибині віків: ще 8 тисяч років тому наші пращури-трипільці відзначали Великий день у прямому розумінні цих слів. Це означало, що на землі запанувала весна вповні, що день став довшим за ніч, що воскресло життя. За віруваннями трипільців, життя на зиму завмирало, а навесні воскресало. Веснянки, гаївки, ритуальні калачі, бабки - хліб для сонця, щоб було добрим до людини. Тоді ж наші предки заклали глибинні символи в писанку як маленький праобраз всесвіту, символ життя, символ оновлення, нескінченний цикл життя на землі. 

З прийняттям християнства, наприкінці першого тисячоліття, свято Великодня набуло значно глибиннішого змісту: як свято перемоги життя над смертю. Кожному вирішувати, який сенс вкладати в це поняття, бо, як пишеться у Святому Писанні, "по вірі вашій і буде вам". Але існують незаперечні й нетлінні докази, історичні,  говорячи сучасними термінами, факти, які підтверджують цю нескінченність життя: Богослужбові книги, написані давно і ще давніше, людьми, які ставали святими, які відреклися від усього земного в ім'я служіння Господу. 

 "Ви шукаєте Ісуса розіп’ятого. Його нема тут - Він воскрес"

Отож, за Святим Писанням, Христос воскрес рано-вранці, й Воскресіння Його  супроводжувалося великим землетрусом - янгол небесний відвалив камінь від дверей гробу Господнього. На світанку жінки-мироносиці  прийшли до гробу з пахучими оліями, аби за звичаєм намастити ними тіло Ісуса, але побачили відвалений камінь і порожню труну. Янгол і сказав їм:

"Ви шукаєте Ісуса розіп’ятого. Його нема тут – Він воскрес, як сказав"(Мф. 28: 5 – 6).

  

Велика ніч - Всеношна

До Всеношної, звісно, була довга дорога Посту і смирення, заглиблення в себе і осмислення своєї власної місії на землі. Останній тиждень перед Воскресінням - Великий - кожен день ніс у собі особливий сенс.

Читайте також.  Кожен день - великий. Історія, звичаї, традиції і прикмети Страсного тижня

Великодня Служба Божа триває всю ніч із суботи на неділю, а вже опівночі починається Свято Христового Воскресіння. Тоді, подібно до жінок-мироносиць, які прийшли до Гробу Господнього, миряни тричі обійдуть під урочисті звуки дзвонів храм, зупинившись перед його зачиненими дверима, ніби перед запечатаним Божим гробом.

Картина Миколи Пимоненка

І під перший радісний ранковий тропар  "Христос воскрес із мертвих, смертю смерть подолав, і тим, що в гробах життя дарував!" почнеться ранкова найсвятковіша за всі свята служба Божа. І святий отець хрестом відкриє двері храму, сповіщаючи, що Христос відкрив нам ворота до неба, і винесуть плащаницю, і з цього моменту на вітання священика "Христос Воскрес!" миряни вітатимуться "Воістину Воскрес!", і це вітання буде звучати 40 днів, - земного шляху Сина Божого, аж до Вознесіння Христового.

Події Всеношної дуже символічні. Саме на Великдень у перші століття після Різдва Христового приймали Таїнство хрещення і миропомазання, упродовж Світлого тижня лишаючись у білому вбранні, яке символізувало даровану Господом чистоту. Тому, ідучи до церкви, вбираються у світлий одяг, новий, вважаючи, що "Хоч і лихацька сорочка, але на Великдень вона завжди біленька".

У кожному храмі цієї ночі читатиметься основний посил Великодньої радості з проповіді святителя Іоана Золотоустого:

"Воскрес Христос, і пекло знищено… Воскрес Христос, і життя торжествує. Воскрес Христос, і немає жодного мертвого у гробі". Відтепер для людей відчинені двері Царства небесного, і це - найбільший тріумф людини.

Святковий великодній стіл

      Картина Марини Соченко

Родина збирається за святковий стоом, відразу повернувшись з церкви. Намагаються приїздити звідусіль до батьків, до найрідніших. Кожна родина має свої звичаї, які йдуть від діда-прадіда, у кожної родини свої святкові історії. Розговляються освяченими в церкві паскою та писанками. після семитижневого посту на столі з'являються найсмачніші страви - паски, писанки, м'ясо, сир, печеня, ковбаси, випічка, напої.

Читайте також: Якщо Божа ласка - хай вдається паска! Сонячна бабусина, сирна, мигдалева, заварна, цитринова - рецепти найсмачніших пасок, секрети їх випікання і прикрашання

Рідні традиції, хороші звичаї

 • Звикло христосуються тричі. Обнімаються  з вітанням "Христос воскрес!" і відповіддю  "Воістину воскрес!".
 • Почати святковий сніданок цього ранку з освяченого яйця - символу нового життя у Христі.
 • Слід поділитися з ближніми та тими, хто потребує, частиною освяченого з великоднього кошика, таким чином поділившись не просто їжею, а радістю Воскресіння Христового, надією на життя вічне.
 • Дівчата вмиваються водою, у яку кладуть освячені крашанки, щоб бути ще вродливішими, "як та крашанка".
 • Ще дівчата дарують крашанку парубку, який сподобався. Можна придумати, як це зробити, або ж просто пригостити. 
 •  Після сніданку йдуть на цвинтар, щоб сповістити й померлих, що Христос воскрес.
 • Дарують один одному писанку - основний звичай цього Світлого свята Великодня. Багато хто любить влаштовувати "двобої" - "битися" крашанками, хоча це, швидше за все, просто весела великодня забавка.
 • За традицією, Великдень святкують сім днів, приймають гостей і ходять у гості.  
 • Під час Великоднього тижня треба неодмінно відвідати всіх родичів, потім хороших знайомих, особливо немолодих.
 • У деяких регіонах є звичай, згідно з яким на Великдень слід відпустити в небо білого голуба або голубку, щоб разом із ними звільнитися від того, що непокоїть.
 • Шкарлупу від освячених крашанок слід зібрати та закопати в землю або спалити в місці, де мало ходять люди, щоб не топкали,  - прибуде здоров'я та матимете гарний врожай.
 • Ще існує цікаве повір'я: якщо  покласти освячену крашанку у воду, прочитати молитву, потім вмитися цією водою, вірили, що обличчя стане гарним, а голова - ясною. А якщо жінка сполосне цією водою тіло, чекати збільшення родини.
 • Вважається, що за допомогою крашанки душі померлих можуть одержати полегшення на тому світі.

 null

І ще цього дня є багато цікавого

 • Якщо на Великдень спить господар, то виляже пшениця, а якщо господиня - льон.
 • Якщо на Великдень ясно світить сонце, то через три дні падатиме дощ.
 • Якщо на Великдень дощ або хмарно, буде врожай.
 • На Великдень перший раз закує зозуля.
 • Де вовк на Великдень зачує дзвони, то там буде цілий рік крутитися.

   

Картина Марини Соченко

Цього дня воістину торжествує все земне і небесне. Придивіться до ранкового великоднього неба, воно, навіть якщо й хмарне, - квітне. Пам'ятаю, так бабуся будила нас на світанку на ранкову службу Божу. І ми неслися по сонячній доріжці до храму, а з неба падали небесні квіти - особливі цього дня сонячні відблиски. Народжується день, прийшла справжня весна, а головне - Син Божий, Який сьогодні воскрес, відкрив нам дорогу до цього неба, до вічності. Нехай будуть такими помисли і дії - живімо, працюймо, мріймо на славу небес і рідної землі, родини. Світлих свят! 

Христос воскрес!

новини партнерів

23 січня, 2020 четвер

23 січня, 2020 четвер

Відео

Введіть слово, щоб почати