10 фактів про Руслана Рябошапку

Дмитро Добрий
5 березня, 2020 четвер
12:36

5 березня Верховна Рада України відправили у відставку генерального прокурора України Руслана Рябошапку

Ми вирішили нагадати про найголовніше із життя Руслана Рябошапки.

43-річний Руслан Георгійович Рябошапка народився у невеличкому селищі Зеленогірське на півночі Одещини. Вищу юридичну освіту здобув в тепер вже в неіснуючому приватному українсько-ізраїльському Міжнародному Соломоновому Університеті (Київ), котрий попри свою камеральність й відсутність гучного PR’у давав ґрунтовні знання й де існувала сильна правнича школа.

1. 12 років у Мін’юсті

Молодим випускником розпочав працювати у Міністерстві юстиції. Якщо не враховувати короткого періоду присвяченого Пенітенціарній службі, то можна сказати, що як фахівець Рябошапка сформувався саме в цьому міністерстві. Пройшов шлях від головного спеціаліста до начальника Департаменту законодавства про правосуддя, правоохоронну діяльність та антикорупційну політику.

Потім Рябошапка на чотири роки попрощався з міністерством. Був ще вище в уряді, тобто в апараті прем’єра, а не певного міністра, та у недержавному секторі.

Після перемоги Революції гідності повернувся до рідного відомства, посівши посаду заступника міністра. За півроку (березень-жовтень 2014) Рябошапка вдруге у житті звільнився з Мін’юсту. Можливо, цього разу назавжди.

2. Головний антикорупціонер Миколи Азарова

За президентства Януковича "донецька" команда створила в структурі Кабінету міністрів таку екзотичну інституцію як Бюро з питань антикорупційної політики. Очолити його попросили Руслана Георгійовича, той не відмовився. Проіснувала ця структура не довго. За однією з версій, тому що корупціонерів почали шукати зовсім не там, "де треба".

В 2011-му, коли Антикорупційне бюро закрили, Рябошапка далі відповідав за ті самі питання - в статусі заступника керівника Департаменту юридичного забезпечення апарату Кабміну. Розробляв документи, погоджував, затверджував. Одним словом, продовжував бути антикорупціонером-теоретиком. Як і під час роботи у міністерстві, в якому він готував нове і змінював старе кримінальне, кримінально-процесуальне та адміністративне законодавство.

Рябошапка нікого не "ловив", не затримував, не контролював чиюсь діяльність, але він став одним з провідних в країни авторів правових норм із запобігання, недопущення хабарництва у системі органів виконавчої влади. Тож, коли стало зрозуміло, що на українських вулицях почне збиратися Майдан, й восени 2013 року чиновник пішов з уряду, його досвідом зацікавилося представництво Transparency International.

3. З НАЗК теж не склалося

Здавалося б, кому як не людям з таким досвідом, як у Рябошапки, працювати в новоствореному Національному агентстві з питань запобігання корупції (НАЗК). Але ця сторінка його життя зайняла лише 15 місяців (2016-2017).

Призначення пана Руслана членом НАЗК відбулося не з першого разу.

Троє представників конкурсної комісії - Віктор Шлінчак, Леся Шевченко і перший заступник голови Мін'юсту Інна Севастьянова присуджували йому найнижчі бали, в такий спосіб блокуючи його обрання. За словами Севастьянової, занижувала вона його бали не через сумніви в професіоналізмі, а тому ще претендент "співпрацював з Лавриновичем" і не гідний брати участь у роботі НАЗК.

Ставши одним з п’яти передбачених законом членів НАЗК (хоча, тривалий час їх було четверо, через що Агентство тривалий час не могло розпочати повноцінну роботу й через що, власне, за його словами, він звідти і звільнився), Рябошапка відкрито ворогував з головою Агентства Наталією Корчак й намагався відправити її у відставку. Щоправда, під час вирішального голосування трьох необхідних голосівне набралося.

Пішов із НАЗК за власним бажанням, пояснивши це так:

"НАЗК - потужний і потенційно надзвичайно ефективний елемент антикорупційної інфраструктури в Україні. Однак цей інструмент не використовується за призначенням. Протягом року своєї роботи я намагався говорити про проблеми агентства, у тому числі публічно. Однак відсутність вчасної і належної реакції як в самому Національному агентстві, так і ззовні, призвели до необхідності вжиття кардинальних заходів із "реанімації" НАЗК. Разом із Русланом Радецьким ми пропонували власний план виведення агентства із кризи, проте він був відкинутий іншими колегами".

4. Перевірка у ГПУ

Під час протистояння з Корчак слідчі Генеральної  прокуратури України шукали підтверджень "незаконного збагачення" Рябошапки. Причому стало це відомо постфактум, коли закрили відповідне провадження. Копію постанови оприлюднила газета "Дзеркало тижня".

Суд надавав слідчим доступ до розширених банківських виписок про рух грошових коштів карткового рахунку чиновника. Проте, як з’ясувалося, нічого незадекларованого там не знайшлося. "За відсутністю в діянні Рябошапки Р.Г. складу кримінального правопорушення" справу було закрито.

Генерал запасу СБУ Віктор Трепак факт даного розслідування прокоментував "спробами президента (Порошенка - Авт.) встановити повний контроль над антикорупційною сферою".

5. Шоу з несправжньою декларацією

19 серпня того ж 2016 року мав місце ще один скандал із Рябошапкою, як дійсним членом НАЗК. Від його імені хтось розмістив вигадану електрону податкову декларацію з "відомостями" про ніби як отримання ним 20 млн грн. від фіктивної комерційної фірми.

Народні депутати Антон Геращенко ("Народний фронт") та Іван Винник ("Блок Петра Порошенко") повідомили про реєстру електронних декларацій. Своєю чергою розробники системи заявили, що злому не було, а для розміщення декларації був використаний тестовий ключ.

Хай там як, але 22 серпня внутрішнє розслідування НАЗК із залученням усіх сторін та технічних спеціалістів підтвердило недостовірність внесених "даних", як і, власне, опублікованої "декларації".

6. Отримував понад 100 тис. грн щомісячних надбавок

Як відомо, на кожного антикорупціонера завжди знайдеться свій антикорупціонер. Журналісти-розслідувачі з проекту "Схеми" (спільна ініціатива Радіо Свобода та телеканалу "UA:Перший"), посилаючись на надані ним у НАЗК виписки із зарплатних відомостей членів Агенства, повідомили про чималі виплати Корчак, Радецькому, Рябошапку та Скопичу, тобто усім чотирьом діючим у 2016-му головним українським борцям з корупцією.

Зокрема, Рябошапці нараховувалося не 25 тис. місячного посадового окладу, а 142 тис.

Як пояснювала Корчак прискіпливим репортерам, за рахунок величезних премій бухгалтерія вирішувала проблеми із матеріально-технічним забезпеченням діяльності самого відомства.

"Значна частина премій іде на те, щоб якимось чином влаштувати свої робочі місця. Це зараз ми почали закупки якісь робити не зі своїх коштів, а до цього часу ми і картриджи заправляли і приносили свої комп’ютери", - зазначала вона.

7. Діти є громадянами Франції

Пояснення тому доволі просте. Олеся Андріївна Бартовщук, мати Тимура, Луки та Марка, працює на території ЄС - у Європейському суді з прав людини (ЄСПЛ) з головним офісом у французькому Страсбурзі. Між роботою у Міністерстві юстиції та НАЗК у Франції мешкав і їхній тато, заробляючи на життя у програмі ПРООН.

8. Сестра - адвокат

Випускниця Академії адвокатури (1999-2004), молодша від брата на чотири роки Людмила Георгіївна Рябошапка досягла успіху в "Укрзалізниці", де "доросла" до заступника начальника юридичної служби на Південно-Західній залізниці. З часом перемкнулая на адвокатську діяльність. Якщо довіряти інформації від Страна.ua, безуспішно намагалася влаштуватися детективом у НАБУ, була у кадровому резерві на заміщення вакансій суддів.

9. Одна родина на дві країни

Остання подана Рябошапкою декларація містить дані за 2017 рік. Відповідно до неї, на родину пана Руслана записані квартира площею 150 кв. м та земельна ділянка площею 318 кв. м у Нових Петрівцях під Києвом, житловий будинок площею 145 кв. м й земельна ділянка площею 440 кв. м у Франції, а також Volvo XC 90 (2012), Volvo XC 70 (2013).

За вказаний період Русланом отримано 414 147 грн. зарплати у НАЗК, а дружиною - 2 950 200 грн. зарплати у ЄСПЛ. Також на пані Лесю оформлено узяті у Франції два кредити загальною сумою близько 600 тис. євро.

10. Генеральний прокурор

29 серпня 2019 року Верховна Рада призначила Руслана Рябошапку генеральним прокурором України. 

Як заявив голова фракції "Слуга народу" Давид Арахамія, важливою передумовою для можливої недовіри нинішнього генпрокурора стала відсутність прогресу у справах супроти попереднього президента Петра Порошенка. "Останньою краплею, напевне, стало непідписання по Порошенку. Тому що все готово до підписання підозри, але ніхто нічого не робить", - пояснив Арахамія. За його підрахунками, голосів за відставку генпрокурора "більш ніж достатньо", а слідом можуть бути звільнені й заступники.  

Читайте також:
Київ
+20°C
 • Київ
 • Львів
 • Вінниця
 • Дніпро
 • Донецьк
 • Житомир
 • Запоріжжя
 • Івано-Франківськ
 • Кропивницкий
 • Луганськ
 • Луцьк
 • Миколаїв
 • Одеса
 • Полтава
 • Рівне
 • Суми
 • Сімферополь
 • Тернопіль
 • Ужгород
 • Харків
 • Херсон
 • Хмельницький
 • Черкаси
 • Чернівці
 • Чернигів
 • USD 38.6
  Купівля 38.6
  Продаж 39.45
 • EUR
  Купівля 38.97
  Продаж 40
 • Актуальне
 • Важливе
2022, вiвторок
9 серпня
11:05
Ексклюзив
Північний потік газ
Країни Європи, які є лідерами з купівлі нафти і газу в РФ, спонсорують тероризм, - політолог-міжнародник Ялі
11:04
ДБР
ДБР повернуло українським військовим викрадений у 2019 році лазерний прилад розвідки
10:56
Володимир Зеленський
Зеленський може полетіти на саміт G20, якщо там буде присутній Путін, - Подоляк
10:47
Кримська платформа
Від країн-партнерів щодня надходять нові підтвердження участі у саміті Кримської платформи 23 серпня, - Кулеба
10:35
Байден
Байден сумнівається, що військові навчання Китаю біля Тайваню переростуть у війну, - Reuters
10:33
переговори України з Росією
У Офісі президента пояснили, чому Україні не вигідне перемир'я з РФ
10:16
Інфографіка
долар євро гривня валюта обмін
Курс валют: скільки просять за долар та євро 9 серпня
10:14
Запоріжжя
СБУ ідентифікувала всіх колаборантів "МВС" РФ на тимчасово окупованому Запоріжжі, 17 з них вже оголосили підозру
10:12
Ексклюзив
Петро Черник
Росіяни дійшли висновку - не віддавати Херсон без бою, - військовий експерт Черник
09:53
Ексклюзив
ЗСУ знищують окупантів
Бахмут, Авдіївка та Піски - найгарячіші напрямки фронту на сьогодні, - Згурець
09:40
Михайло Подоляк
На фронті щодня гине 30-50 українських військових, - Подоляк
09:33
обстріл
Уранці російські окупанти обстріляли околиці Миколаєва
09:08
Інфографіка
техніка
Близько 42 640 окупантів, 193 гелікоптери та 133 засоби ППО: Генштаб ЗСУ назвав втрати Росії за час повномасштабної війни
09:06
окупанти
Британська розвідка з'ясувала, чого забракло РФ для ефективного наступу на Донбасі
09:04
Оновлено
Вночі окупанти обстріляли Харків: пошкоджено будівлю та електроопору
08:51
Донеччина
За добу на Донеччині рашисти убили трьох мирних жителів, ще 19 - поранені
08:45
шахтарі
Шахти Луганщини на межі закриття: Гайдай назвав причину
08:41
фейк
Польща "планує" встановити контроль над сільським господарством України, а Київ бере у "заручники" ЄС: добірка фейків від Росії
08:28
Зеленський закликав Захід заборонити в'їзд усім громадянам РФ
08:28
Ексклюзив
наступ ЗСУ
Після деокупації Херсона розпочнеться звільнення Запорізької області, - капелан Національної гвардії Кравчук
08:13
Дніпропетровщина, Нікополь
Загарбники запустили по Нікополю 120 реактивних снарядів, постраждала людина
08:03
ЗСУ
Окупанти безуспішно вели наступ у районах Красногорівки й Авдіївки
07:47
Микола Княжицький
Російські олігархи і далі продовжують робити бізнес в Україні
07:39
До України прийде ще 4 HIMARS
У США пояснили, чому в новому пакеті допомоги Україні немає HIMARS
07:30
окупанти орки війська рф
Росіяни у Брянській та Курській областях проводять демонстраційні дії для сковування маневрів українських військ, білоруси посилено охороняють кордон, - Генштаб
07:04
Пентагон
Пентагон підтвердив передачу Україні ракет HARM
06:53
ЗАЕС
В ISW сказали, від чого РФ відволікає світ заявами про "випалену пустелю" замість ЗАЕС
06:29
Динамо
"Штурм" - "Динамо": де та коли дивитися матч Ліги чемпіонів
06:15
Оленівка Азовці
"Показові шоу абсолютно суперечать міжнародним законам": сім'ї азовців просять ООН та Червоний Хрест зупинити фейкове судилище окупантів над бійцями
05:56
хасиди Умань
Російські обстріли Умані можуть спричинити жертви серед євреїв-паломників, - посол України в Ізраїлі
05:46
Увага міни
Молдова підготувала саперів і готова направити в Україну для розмінування територій
05:27
ПВК Вагнера
Нові батальйони РФ формує з ув'язнених. Вони менш підготовлені, але більш жорстокі, - ISW
04:52
танкер
Санкції проти РФ. У Німеччину вперше прибув танкер з нафтою зі США, - Reuters
04:29
Дональд Трамп
ФБР провело обшук у маєтку експрезидента США Дональда Трампа, - ЗМІ
04:03
Ил-76МД
У Білорусь поблизу кордону з Україною прибув черговий вантажний літак армії РФ
03:40
Міністри оборони США та Канади обговорили підтримку України та протидію РФ у рамках НАТО
03:17
українські танкісти
На Півдні цієї доби ЗСУ ліквідували понад 20 росіян та декілька одиниць броньованої техніки
02:54
Мелітополь
Вечір для військових РФ перестає бути спокійним. В тимчасово окупованому Мелітополі прогриміло близько 10 вибухів
02:28
Білл Клінтон
Зеленський мав розмову з експрезидентом США Клінтоном
02:04
Останні хвилини крейсера "Москва"
Міноборони РФ визнало загибель на крейсері "Москва" ще двох строковиків, - ЗМІ
Більше новин