Оазу Нантой: Сподіваюсь, що Зеленський не успадкує від Порошенка інтересів у так званому Придністров’ї

Антін Борковський
9 травня, 2019 четвер
09:36

Політолог, депутат парламенту Республіки Молдова від опозиційного блоку АCUM Оазу Нантой про пастку російських паспортів, трансністрізацію конфлікту на сході України і корупційні схеми у російських анклавах

Росія готується видавати російські паспорти громадянам України. Свого часу вона подібне провернула на тимчасово окупованих територіях Молдови, йдеться про так зване "Придністров’я", де Росія створила свій мілітарно-бандитський анклав.

На жаль, Молдова не є прикладом позитивного ставлення до такої складної проблеми, як політика Росії. Якщо в Україні множинне чи подвійне громадянство не допускається, то в Молдові це дозволено і саме тому Російська Федерація, ігноруючи той факт, що окупувала 12 відсотків території Молдови, почала посилено роздавати паспорти на лівому березі Дністра, намагаючись створити так званий російський анклав, де б частина території була б населена переважною більшістю громадян Росії.

Молдова захищена самим географічним фактором – Україною,  і саме тому цей конфлікт деградує і російське громадянство втрачає цінність в очах мешканців цього регіону. Після 28 квітня 2014 року, коли для Молдови було введено безвізовий режим, різко зріс престиж молдовського громадянства і мешканці лівого берега Дністра почали ганятись за молдавськими паспортами. Але ми не плекаємо жодних ілюзій щодо російської політики у випадку Придністров’я і я дуже сподіваюсь, що керівництво України, влада й опозиція, вивчать уроки з тих помилок, які допустили ми у випадку Республіки Молдова.

Загалом Росія володіє кількома сценаріями внутрішньої дестабілізації на пострадянському просторі.

Безумовно. Спочатку провокується так званий "сепаратизм"  і руйнується структура конституційної влади за допомогою військової сили,  військової агресії, а потім створюються маріонеткові режими. Потім Росія нав’язує так звані "переговори" з цими маріонетковими режимами, потім Росія починає наполягати на особливому статусі цих маріонеткових режимів, який, фактично, зводиться до права вето  на предмет геополітичного вибору країни. Якщо ми подивимось на заяви, які з’явились на сайті Міністерства закордонних справ РФ 17 березня 2014 року, то для нас, громадян Молдови, було очевидно, що Росія намагатиметься, у  випадку України, нав’язати сценарій так званої "трансністрізації" цих регіонів Донецької та Луганської областей. Таким чином переслідуючи ціль перетворення України в зону своїх виняткових інтересів, в буферну зону, здійснюючи цей свій новий імперський проект.

Я дуже розраховую на відвертий діалог з українським політиками з тим, аби перейти до скоординованих зусиль із витискання імперських амбіцій Росії з цього регіону і добитись територіальної цілісності, як Республіки Молдова так і Україні, на основі наших Конституцій та суверенітетів.

А як буде грати Кремль з використанням так званих "місцевих олігархічних структур"? Чи є шанс, наприклад, переінсталювати  олігархічну систему? Наскільки я розумію, в Румунії спроби були. З іншого боку, в Молдові подібні спроби , на превеликий жаль, закінчились становленням режиму Плахотнюка, молдовського олігарха , який зав’язаний, наскільки я розумію, на російські бізнес-схеми.

У самій Румунії, попри те, що з 2007 року вона стала членом Європейського Союзу,  дуже серйозна внутрішньополітична боротьба. Боротьба саме проти того, аби правляча Соціал-демократична партія встановила політичний контроль над судовою системою. Румунське суспільство, румунська опозиція достатньо активно опираються цьому. В цьому розумінні у них, звісно, більше шансів утриматись в рамках правової держави. В Молдові, як ви точно підмітили, на жаль, ситуація дуже глибоко деградувала. Пан Плахотнюк, в результаті якихось своїх діянь, залучення в якісь кримінальні схеми, несподівано став персоною нон-грата в самій Росії. Але у той самий час у нас є президент країни Ігор Додон, котрий поводить себе, як російський агент впливу, це сумно але це  факт, і більше того, Ігор Додон став президентом лише тому, що його підтримав, не те що активно, а навіть агресивно, той самий Плахотнюк, котрий боявся, що президентом стане Майя Санду, а це - чесна і непідкупна  жінка, що уособлює собою боротьбу з корупцією в Молдові. Тому абсолютно очевидно, що олігархічний капітал є несумісним з функціонуванням правової демократичної держави.

У нас, в Республіці Молдова, ситуація деградувала дуже глибоко і ми зараз намагаємось виборсатись з неї. В Республіці Молдова нема  підключення до енергетичних мереж - газових та електричних - Європейського Союзу. Чому упродовж 30 років ми слухняно отримуємо електрику з лівого берегу Дністра, а газ від Газпрому,  і при цьому набрали колосальні борги? Все дуже просто. Є таке магічне слово – відкат. Люди роблять гроші на основі непрозорих схем. Держава стає заручником, адже борг, наприклад,  Молдовагаз перед Газпромом вже наближається до 7 млрд. доларів. Ви можете собі таке уявити? І цей борг набраний тим самим Придністров’ям, в переважній більшості. Тому тут я з вами повністю погоджуюсь, що цей олігархічній капітал, відповідно до формули Маркса  "нема такого злочину, який би  не здійснили за прибуток у 300 відсотків". Але водночас об’єктом торгу стає суверенітет і національні інтереси країни.

Почувши про ситуації у так званому "Придністров’ї",  я з жахом уявив, якщо тимчасово окуповані Росією території Луганської та Донецької областей почнуть вести активну зовнішньоекономічну діяльність, будуть брати кредити в Газпрому, аби обігрівати будинки, а платити за це все мала б Україна. Це якась макабрична формула.

Ця формула, на жаль, у випадку Республіки Молдова, засновується на корумпованості наших політиків. Тому що, 21 жовтня 1998 року керівництво Молдови прийняло постанову про створення акціонерного товариства "Молдовагаз" і тоді були закладені основи цього театру абсурду, коли цей режим з лівого берегу Дністра почав використовувати газ, нічого не оплачуючи Газпрому, частина грошей зібраних у населення економічними агентами, йде на перекриття дефіциту місцевого бюджету, більша частина розкрадається, на обидвох берегах Дністра і потім все це стає державним боргом Республіки Молдова. Україна повинна вивчити наш досвід, для того, аби не повторити наших  помилок. В цьому сенсі, я дуже розраховую на те, що новообраний президент пан Володимир Зеленський ,бодай не успадкує від теперішнього президента Петра Порошенка,  ті очевидні інтереси, котрі останній мав зокрема і в тому регіоні, який називається Придністров’я. Це сумно визнавати, але це факт.

Я не знаю, чи ви знаєте про ситуацію, пов’язану із зняттям санкцій з так званої "придністровської фірми", коли українська влада вивели її поза санкційні дужки.

Так, звичайно ми все відслідковуємо, все це знаємо, все це розуміємо і це лише підтверджує ту думку, що так званий "придністровський конфлікт" давно перетворився в регіональний кримінальний бізнес, із залученням корумпованих політиків із Кишинева і, на жаль, деяких із України. Я не буду називати конкретних прізвищ. Але, повторюю, існування таких регіонів, як Придністров’я, як Донецьк, як Луганськ, моментально призводить до появи кримінальної тіньової економіки, кримінальних тіньових схем і ці схеми стають небезпекою для держави. Тому боротьба з корупцією є ключовою, аби Україна не повторила наших помилок і успішно перейшла через ті випробування, які були спровоковані внаслідок  російської агресії.

 

Теги:
Читайте також:
Київ
+10°C
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • USD 39.55
    Купівля 39.55
    Продаж 40.06
  • EUR
    Купівля 42.21
    Продаж 42.97
  • Актуальне
  • Важливе
2024, п'ятниця
19 квітня
17:42
На фото: чин похорону Павла Петриченка у Михайлівському соборі
Світло пам’яті: Михайлівський собор об’єднав серця у прощанні з Павлом Петриченком. Фоторепортаж
17:40
"Розраховуємо, що конгрес ухвалить правильне рішення": країни Балтії звернулися до Джонсона напередодні голосування щодо України
17:40
Оновлено
ЗСУ збили у РФ літак Ту-22м3, що запускав по Україні ракети Х-22/Х-32
17:38
скандальний мурал з дівчиною, на яку "падають ракети НАТО"
Росіяни в Маріуполі прибирають пропагандистський мурал з дівчиною, на яку падають "ракети НАТО"
17:35
Марія Захарова
Росія взялась "захищати" права українців під час мобілізації. ЦПД пояснив мотиви
17:13
принц Гаррі
Принц Гаррі офіційно змінив місце проживання з Великої Британії на США
17:00
Вдів російських військових возять на ТОТ агітувати місцевих воювати проти України, - Спротив
16:59
Андрій Лунін та Бернарду Сілва (ліворуч)
Суперкомп'ютер Opta спрогнозував переможця Ліги чемпіонів
16:58
Ексклюзив
"Це зовсім нова унікальна розробка": у Defense Express припустили, чим могли збити російський Ту-22М3
16:43
Сатурн
Учені з NASA виявили передумови для формування життя на одному зі супутників Сатурна
16:41
АрселорМіттал Кривий ріг
Найбільше металургійне підприємство України збільшує виробництво: вийде на 50% довоєнної потужності
16:38
На фото: "Різдвяна свинка"
Дитячу книжку-бестселер Джоан Роулінг "Різдвяна свинка" планують екранізувати
16:29
Cybertruck
Tesla відкликала 3,8 тис. авто Cybertruck через несправність
16:29
чорне море, ракетоносій рф
У ВМС пояснили, чому росіяни майже не використовують "Калібри"
16:28
Оновлено
РФ атакувала Україну: у Дніпрі й області є загиблі та поранені, в тому числі діти
16:28
Миколаївщина обстріл
РФ вдарила артилерією по Миколаївщині: загинула літня жінка, поранено дитину
16:14
Газовики прифронтових областей отримали від чеських колег 20 тонн обладнання
16:10
Ексклюзив
ЗРК Stormer
"В нас є сили й засоби для ураження літаків РФ": у Повітряних силах ЗСУ прокоментували збиття Ту-22М3
16:09
На фото: система ППО
Країни Великої сімки зобов'язалися посилити українську ППО
16:07
РФ атакувала Одещину ракетами: є постраждалий, пошкоджено припортову інфраструктуру
16:06
На фото: Jerry Heil та Alyona Alyona
Jerry Heil та Alyona Alyona показали чорно-білі образи для Євробачення-2024
16:03
OPINION
Олег Манчура
Останні пів року для України були часом самотності
15:54
Конгрес США
У США додали нафтові санкції проти Ірану в законопроєкт про допомогу Україні
15:53
G7
Країни G7 перенесли розгляд питання передачі Україні заморожених активів РФ на саміт у червні
15:17
Непокаране зло повертається
Росіяни організовуватимуть на ТОТ осередки федеральної служби для контролю шкіл, - Спротив
15:13
Чоловіка, який шпигував за Силами оборони на Миколаївщині, засудили до 15 років ув'язнення
15:09
На фото: Команда "20 днів у Маріуполі" привезла BAFTA і "Оскар" в Україну
Команда "20 днів у Маріуполі" привезла "Оскар" в Україну
15:04
Сергій Лавров
Лавров заявив, що РФ не припинить вогонь навіть у разі початку перемовин з Україною
14:52
Пожежа на Ільському НПЗ в РФ
Російська компанія "Башнефть" встановлює антидронові сітки на свої НПЗ, щоб захистити їх від атак БПЛА
14:30
Оновлено
Зеленський відвідав українських поранених бійців
Зеленський провів нараду щодо безпекової ситуації на Донеччині та відвідав поранених військових
14:22
Оновлено
Україна_Польща
У Польщі затримали агента спецслужб РФ, який готував замах на Зеленського. У ГУР прокоментували
14:22
Дмитро Кулеба
Очільники МЗС країн G7 визначили конкретні кроки для допомоги Україні, - Кулеба
14:10
Ексклюзив
Володимир Путін
Путін продовжуватиме війну, поки не стане зрозуміло, хто буде наступним у Білому домі, - політолог Бобиренко
14:01
OPINION
Валерій Пекар
Деколонізація Росії: Божі млини мелють повільно
13:59
курка
"Розвиває здатність заражати людей": ВООЗ занепокоєна через поширення пташиного грипу
13:57
РФ ударила по центру Білопілля на Сумщині: важко поранені три людини
13:47
Інфографіка
Ціни на пальне, АЗС
Ціни на пальне сьогодні: скільки коштують бензин, газ і дизель
13:38
Херсонський художній музей ідентифікував понад 100 викрадених окупантами картин
13:36
Тейлор Свіфт
Тейлор Свіфт випустила новий альбом The Tortured Poets Department
13:30
діти, злочини росії
Україна повернула з Росії 17-річну дівчину
Більше новин