live
Супутник ASTRA-4A 12073 МГц. Поляризація-Н. Символьна швидкість 27500 Ксимв/с. FEC 3/4

Небезпечний прецедент, або Як "слуга народу" бореться за округ на Львівщині

Представник ЗЕкоманди, один із кандидатів у нардепи по 119-му виборчому округу Орест Кавецький, схоже, вирішив всерйоз затягнути підбиття підсумків виборів у мажоритарному окрузі. На допомогу зеленому кандидату несподівано прийшов Львівський окружний адміністративний суд

Про те, чому цей прецедент небезпечний, читайте нижче.

null

Боротьба за перемогу в 119-му одномандатному виборчому окрузі на Львівщині (Бродівський, Буський, Радехівський і частина Кам’янко-Бузького району) не збавляє обертів. Як доказ – створення прецеденту Львівським окружним адміністративним судом, коли без особливих на те підстав ним виноситься рішення провести повторний перерахунок голосів на шести виборчих дільницях цього округу.

Чому так сталося?

Представник зеленої команди, який посів друге місце, насправді програв не так уже й багато – всього 140 голосів. Однак зрозуміло для всіх, хто хоч трохи знає про виборче законодавство, –  перерахунок голосів неможливий, бо для цього відсутній перелік підстав.

null

Чому перерахунок голосів не відповідає Закону про вибори?

Тому що Закон України «Про вибори народних депутатів України» передбачає вичерпний перелік підстав, коли окружна виборча комісія зобов’язана провести повторний перерахунок голосів – частина 10 статті 94 Закону (тут подяка за короткий виклад голові однієї з виборчих комісій).

☑️Якщо були порушення, що ставлять під сумнів результати підрахунку голосів, – ці порушення мають бути підтверджені заявами або скаргами, які підтверджені відповідно оформленими актами та доказами;

☑️якщо протоколи та бюлетені транспортувались до ОВК з порушеннями (без супроводу поліцейського або не достатня кількість членів ДВК);

☑️коли є наявні ознаки розпечатування протоколів або бюлетенів;

☑️у разі неможливості усунення неточностей у протоколі без перерахунку.

Жодна з цих причин не була підтверджена у скаргах кандидатів (складених, до речі, «на коліні» нашвидкуруч), якими завалили виборчу комісію через добу після проведеного голосування.

Але не це найголовніше, хай там грець із тими скаргами. Важливе ноу-хау – судді Львівського окружного адміністративного суду, розглядаючи вимоги позивачів у справі, вирішили власне не зобов’язати окружну виборчу комісію 119-го виборчого округу повторно розглянути скарги. На що мали, до речі, цілком законне право. Суд вирішив, що «формальний підхід» окружкому до розгляду скарг кандидатів є підставою… для призначення повторного перерахунку голосів. Як «належне реагування» на скарги в окружній виборчій комісії (в рішенні суду не вказано, як саме мали б реагувати) може поставити під сумнів результати підрахунку голосів на виборчих дільницях, де до протоколів не додано жодної скарги чи актів про порушення, – залишається загадкою.

Що візьме до уваги апеляційна інстанція?

Звісно, кандидат у народні депутати Михайло Бондар, який посів перше місце, звернувся з апеляційною скаргою на рішення суду до Восьмого апеляційного адміністративного суду. І колегія з трьох суддів: Сергія Кузьмича, Василя Улицького та Руслана Шавеля вирішуватиме: чи створювати небезпечний прецедент, за якого суд, а не система виборчих комісій, вирішуватиме на власний розсуд провести повторний перерахунок голосів чи ні. Або підуть шляхом, яким уже неодноразово йшли адміністративні суди у подібних справах – скасують рішення першої інстанції. У відкритому реєстрі чимало таких рішень. Ось витяг одного з них (постанова Вінницького апеляційного адмінсуду від 07.11.2014 (802/3865/14-а): «підстави для повторного підрахунку голосів, визначені ч. 10 ст. 94 Закону N 4061-VI, є виключними та їх перелік не підлягає розширенню».

Ну, або апеляційна інстанція має встановити такі обставини:

 - наявні скарги, підтверджені відповідно оформленими актами;

 - ці скарги підтверджують порушення вимог Закону під час підрахунку голосів виборців;

 - вказані порушення ставлять під сумнів результати підрахунку голосів виборців.

Замість висновку

Уже завтра (строк виборчого процесу короткий) ми дізнаємося вердикт апеляційної інстанції. Спілкувався з представниками Михайла Бондаря – ніхто не боїться повторного перерахунку голосів. На цих дільницях у районних центрах були десятки спостерігачів від різних кандидатів, їх відвідували міжнародні спостережні місії, тому жодних підстав хвилюватися за результати у 119-му виборчому окрузі немає. А ось технологія затягування, підкріплена судовою практикою, на перспективу може зробити чимало проблем на інших виборах кандидатам, проти яких боротимуться із допомогою судової системи. Тому такі прецеденти – дуже й дуже небажані у контексті перспективи проведення позачергових місцевих виборів.

новини партнерів

20 вересня, 2020 неділя

19 вересня, 2020 субота

20 вересня, 2020 неділя

19 вересня, 2020 субота

18 вересня, 2020 п'ятниця

Відео

Введіть слово, щоб почати