І обіцянки, і своє бачення: що передбачає програма дій уряду Гончарука на 5 років

Уляна Букатюк
2 жовтня, 2019 середа
18:32

Уряд на чолі з Олексієм Гончаруком запланував зростання економіки на 40% за 5 років, вдвічі збільшити частку лоукостерів та експорту, відремонтувати дороги та скоротити смертність

30 вересня Кабінет міністрів України передав на розгляд парламенту Програму дій уряду на наступні 5 років. А вже 4 жовтня народні депутати планують розглянути програму та, ймовірно, затвердити. Якою Україну бачать у Кабміні після правління Зеленського.

Конкретні особи для всіх цілей та людина в центрі

У вступі до програми зазначено, що в її основу покладено "людиноцентричний підхід", тож дії уряду впродовж 5 років будуть спрямовані "на вирішення конкретних проблем людей у різних соціальних ролях та життєвих ситуаціях".

"За досягнення кожної із запропонованих цілей в уряді відповідатиме конкретна особа", - зазначено у документі.

Програма дій розписана на понад 130 сторінках. Втім здебільшого вона складається із переліку намірів, а подекуди - обіцянок, оскільки чітких показників досягнення цілі та конкретного часу - немає.

Серед загальних цілей уряд розраховує досягти таких результатів:

● економіка України зросте на 40%;

● створення 1 млн. нових робочих місць;

● залучення $50 млрд. прямих іноземних інвестицій (у 2018 р. - близько $2,3 млрд);

● "очевидний розвиток інфраструктури": 24 тис. км відновлених доріг (за три попередні роки відновили 6,8 тис км доріг), розвиток залізниці, 5 глибоководних портів та 15 аеропортів;

● кожен українець буде забезпечений на рівні реального прожиткового мінімуму (понад 4,2 тис. грн);

● рівень забруднення довкілля зменшиться принаймні на 20%;

● народжуватиметься більше українців, ніж помиратиме.

Завдяки цьому Україна зможе реалізувати курс на набуття повноправного членства України в Європейському Союзі та Організації Північноатлантичного договору.

Освіта та медицина

Згідно з планами уряду, за наступні 5 років повинен зрости показник охоплення освітою дошкільнят. Також з 2021 року щонайменше 10% педагогів дошкільних закладів повинні підвищити кваліфікацію.

Час підвезення учнів до опорного закладу освіти повинен становити не більше 30 хвилин в одну сторону якісним дорожнім покриттям.

Особливий наголос в програмі зроблено на випускниках, що обирають профтехосвіту після школи: їхній відсоток повинен зрости щонайменше до 45%.

Суттєві зміни передбачили для системи вищої освіти: за 5 років до 70% державних ВНЗ вийдуть із статусу бюджетної установи. 

Частка державного фінансування закладів приватної форми власності складе не менше 5%.

За рахунок вакцинації 95% населення, кількість епідеміологічних спалахів повинна зменшиватись на 30%. Також, згідно із програмою, гроші продовжать "ходити за пацієнтом", як передбачено медичною реформою.

Крім того, в уряді планують створити умови для розвитку трансплантації та вдосконалити систему екстреної медичної допомоги: цілодобово за 10 хв на виклик повинні приїжджати в місті та за 20 хв - поза містом. 

Сімейний лікар або фельдшер повинен бути в доступі не далі, ніж за 7 км. А досяжність закладів вторинної та третинної медичної допомоги та лiкарень iнтенсивного лiкування (лікарні, амбулаторна та стаціонарна допомога) - 60 км або 60 хвилин.

За 5 років рівень смертності в Україні повинен зменшитись на 5%, а от очікувана тривалість - життя зрости на 5%. 


Соцзахист та культура

Без конкретики в програмі згадано про реформу пенсійної системи: 

"Майбутні пенсіонери мають знати, що треба робити, аби забезпечити власну старість, а держава має забезпечувати достатнє інформування", - зазначено у документі.

Нагадаємо, міністерка соціальної політики України Юлія Соколовська вважає, що про впровадження накопичувальної пенсійної системи говорити ще зарано.

За планами уряду, 40% працездатних людей з інвалідністю мають бути забезпечені роботою, а 20% - відкрити власну справу. Також до рівня середньої зарплати повинен зрости рівень фінансового забезпечення осіб з інвалідністю та осіб, що доглядають за ними.

Рівень безробіття повинен знизитись з 9,6% до 5%, а середній термін пошуку легальної роботи скоротитися з 3,6 до 2 місяців.

У програмі згадано про підтримку внутрішньо-переміщених осіб, однак немає жодної згадки про реінтеграцію окупованих територій у разі їхнього повноцінного відновлення у складі України.

Для ветеранів в уряді планують створювати спеціальні простори, відкрити "Національний центр психічного здоров’я ветеранів", а також "підвищити рівень шанобливого ставлення суспільства до героїв Революції гідності та захисників України від агресії Російської Федерації".

Також є чимало обіцянок щодо культури: зокрема, уряд збирається замовляти виконання державним театрам, концертним залам, філармоніям сучасних українських і сучасних світових мистецьких творів (не менше 30%); побудувати Музей сучасного мистецтва; запровадити єдиний електронний квиток для всіх мистецьких і культурних закладів тощо.

Втім у програмі дій уряду на 5 років немає згадок про підтримку функціонування української мови.

Загалом, згідно із задумом, частка культурного, креативного продукту, спорту і туризму має зрости до 12–14% ВВП.


Економіка та держфінанси

Найбільше конкретних показників та термінів у планах уряду щодо економічно-фінансового блоку. Так, до 2024 року дефіцит бюджету повинен знизитись до 1,5% (у 2020 році заплановано 2,09%). 

Відношення державного боргу до ВВП зменшитись до 40% на кінець 2024 року (зараз близько 60% ВВП). Також повинна змінитися структура запозичень - уряд зосередиться на гривневих запозиченням, та скоротить валютні на 50%.

Також, з червня 2020 року Україна плануватиме держбюджет на три роки наперед. А до реформованих митної та податкової служб повинні працевлаштуватися не менше 50% нових людей.

Частка держави на банківському ринку має скоротитися до 20% (зараз близько 54%). Державні банки мають продати приватним інвесторам.

Також уряд планує стимулювати кредитування бізнесу, зокрема запустити фонди часткового гарантування кредитів, однак без конкретних термінів та показників.

Український експорт за ці 5 років повинен зрости вдвічі, а частка держави в економіці зменшитись до 5%.

Багато планів щодо ринку землі: "земельний ринок запрацює з 1 жовтня 2020 року, що, зокрема, призведе до збільшення вартості оренди за 1 га в середньому по країні з 1700 грн у 2018 році до 4000 грн у 2024 році",- йдеться у документі.

А 100% відомостей  про земельні ділянки буде внесено до Державного земельного кадастру до кінця 2020 року. 

Читайте також: Не більше 200 га в одні руки та без росіян: що пропонує законопроєкт про ринок землі. Інфографіка

Уряд обіцяє спростити реєстрацію особистих селянських господарств як суб’єктів господарювання та отримання необхідної дозвільної документації для введення в обіг сільськогосподарської продукції.

"Ці дії знизять рівень безробіття та покращать можливість українців знайти гідну роботу", - пояснено у програмі.


Інфраструктура, енергетика та екологія

Уряд запланував поділ "Укрзалізниці" на три частини: оператора інфраструктури, вантажного перевізника, пасажирського перевізника. За 5 років УЗ розраховують оновити 200 локомотивів, 800 пасажирських вагонів, 10 електропоїздів "Інтерсіті", відремонтувати 5000 км залізничних шляхів.

Залізничні вокзали Києва, Миколаєва та Запоріжжя віддадуть у державно-приватне управління.

Щодо доріг плани також доволі амбітні: за 5 років уряд планує відремонтувати 24 000 км - це понад 50% протяжності доріг державного значення.

Передбачене збільшення частки low-cost авіакомпаній з 38% до 63%. Очікується збільшення пасажиропотоку на 60% (з 20 млн - до 32 млн пасажирів на рік), вантажопотоку на 20% (з 94 тис т - до 112 тис т на рік). Для цього за 5 років побудують 15 аеропортів.

Заплановане будівництво та модернізація щонайменше 15 глибоководних причалів із допустимою осадкою від 15 метрів (зараз таких 5).

До 2024 року частка біржової торгівлі енергоресурсами повинна зрости до 50%, а енергоринок - скоротити залежність від одного джерела енергоресурсу до 30%.

Українська сім’я не повинна платити більш як 15% від свого доходу за комунальні послуги, обіцяють в уряді. Ті, хто вимушений буде сплачувати більше, отримує підтримку від держави.

А загалом до 80% українців будуть задоволені отриманими комунальними послугами, розраховують у Кабміні.

Уряд обіцяє збільшити вуглецевий податок,  запровадити спецакциз 1% на товари, виробництво яких має вплив на екологію. 

Буде посилено екологічну відповідальність та впроваджено принцип "забруднювач платить". 

Загальні обсяги споживчих відходів в Україні повинні скоротитися до 50%, а похованих - на 30%. На кінець 2024 роки зростання обсягу перероблених побутових відходів зросте з 3% до 15%.


Безвіз, громади та дигіталізація 

На 40% виросте рівень задоволеності населення якістю та безпекою життя в містах. А Індекс задоволеності громадян житловими умовами зростатиме на 5% щороку. Також більше українських міст (а не лише Київ) потрапить до міжнародного рейтингу Global Liveability Index видання The Economist.

100% державних послуг в Україні 2024 року будуть доступні онлайн, а 60% українців ними користуватимуться.

Також у планах уряду, громадяни та гості країни зможуть користуватися високошвидкісним інтернетом на всіх міжнародних автошляхах та в усіх населених пунктах.

Онлайн будуть доступні й 100% консульських послуг: усі українські громадяни матимуть зв’язок із консулом протягом 24 годин.

Уряд планує розширити перелік безвізових країн для громадян України за рахунок Гватемали, Гренади, Коста-Ріки, Маврикію, Маршалових островів, Монголії, Науру, Палау, Перу, Сальвадору, Самоа, Сен-Вінсент і Гренадін, Соломонових островів та Ямайки. 

У 2020 році буде збільшено строки безвізового перебування в Аргентині, спрощений існуючий режим поїздок до Мексики, завершені відповідні переговори з Великою Британією, Республікою Корея, Канадою, Японією, Австралією та іншими.

Читайте також:
комп’ютер
22 жовтня, 2021 п'ятниця
Міносвіти рекомендувало перевести на "дистанційку" заклади освіти
Василь Ломаченко
22 жовтня, 2021 п'ятниця
Ломаченко став головним претендентом на бій за титул WBC
Олександр Усик
22 жовтня, 2021 п'ятниця
Екстренер Усика зробив приголомшливий прогноз на бій українця з Ф'юрі
Київ
+11
 • Київ
 • Львів
 • Вінниця
 • Дніпро
 • Донецьк
 • Житомир
 • Запоріжжя
 • Івано-Франківськ
 • Кропивницкий
 • Луганськ
 • Луцьк
 • Миколаїв
 • Одеса
 • Полтава
 • Рівне
 • Суми
 • Сімферополь
 • Тернопіль
 • Ужгород
 • Харків
 • Херсон
 • Хмельницький
 • Черкаси
 • Чернівці
 • Чернигів
 • USD 26.21
  Купівля 26.21
  Продаж 26.45
 • EUR
  Купівля 30.35
  Продаж 30.76
 • Актуальне
 • Важливе
2021, субота
23 жовтня
21:25
Чорноморець
УПЛ: "Чорноморець" відібрав очки у "Львова", результати інших матчів 12-го туру
21:16
Телеканал ДОМ
“Дом” - телеканал з колосальними бюджетами та мізерними переглядами, - розслідування журналістів “Еспресо”
21:09
Північний потік-2
Європа може погодитися на запуск "Північного потоку-2" без сертифікації, - Зеркаль
20:47
Тайсон Ф'юрі - Деонтей Вайлдер
Ф'юрі дізнався дату наступного бою та імена потенційних суперників
20:25
тролейбус
На Буковині посилили карантин та назвали умови користування громадським транспортом
19:55
Казахстан - Україна
Збірна України отримала потенційних суперників під час жеребкування Ліги націй
19:29
МВФ
Шмигаль розповів, коли Україна отримає транш у $700 млн від МВФ
19:17
Газпром
Путін розпочав політику газового шантажу Європи, - Кулеба
18:55
Ворскла - Шахтар
"Шахтар" у більшості переміг "Ворсклу" та наздогнав "Динамо" в УПЛ
18:32
хакери
Facebook звинувачує українського хакера у крадіжці даних 178 млн користувачів
18:31
Микола Чаус
РНБО вирішила безкоштовно позичити 1 млрд кубів газу Молдові. ОП намагається закрити справу з вивезення Чауса?, - джерело
18:18
Реджеп Ердоган
Ердоган наказав вислати з Туреччини послів США, Німеччини та Франції
17:53
Путін Меркель
Меркель зізналася, що не могла уявити, що Путін анексує Крим і розв'яже війну на Донбасі
17:32
ООС
23 жовтня на фронті: російські окупанти поранили двох українських військових
17:20
Олександр Усик
Усик зухвало висловився про Ф'юрі
17:04
Людмила Буймістер
"Виключили зі "Слуги народу", коли сказала, що влада розвертає нас у бік Росії в енергетичній політиці", − Людмила Буймістер
16:44
Олексій Резніков
У Офісі президента визначилися із кандидатурою нового міністра оборони, - ЗМІ
16:18
Верес - Маріуполь
УПЛ: "Верес" переміг "Маріуполь", результати інших матчів 12-го туру
16:01
Ексклюзив
Метью Брайза
Росія та Китай не створюватимуть єдиний фронт проти Заходу через ряд розбіжностей, - Брайза
15:50
Галина Гатчінс
Оприлюднено подробиці загибелі українки, яку на знімальному майданчику застрелив американський актор Болдвін
15:26
Олександр Усик
Промоутер Джошуа пообіцяв Усику за реванш величезні гроші
14:59
Генрі Кіссінджер
Кіссінджер закликав до глобальної співпраці в ім'я перемоги над коронавірусом та зміною клімату
14:35
Щеплення робитимуть на усіх великих вокзалах, поштамтах та в аеропортах
14:17
Адвокатеса з Черкас продавала підробні COVID-сертифікати по 500 грн
14:00
Киянам дали тепло в оселі
13:42
Соня Плакидюк, Даша Астаф'єва, Аніта Луценко, Ірина Данилевська, Діана Глостер і всі-всі-всі на показі Andre Tan x Катя Осадча
13:30
Підпал будинку заступника Єрмака: затриманим оголошено підозру
13:13
В онкоцентрі окупованого Донецька пацієнт викинувся з вікна 8-го поверху, - ЗМІ
13:00
На українських АЕС виробляють безкоштовний кисень для хворих на COVID
12:40
"Білоруського Сноудена" оголосили у розшук
12:13
Рівненська та Миколаївська області переходять у червону зону
11:51
Норберт Вальтер-Бор'янс
Німецькі соціал-демократи пояснили, для чого ФРН потрібен "Північний потік-2"
11:33
На Сумщині знешкодили 50 бандитів угрупування "авторитетів" з Грузії та Росії
11:14
Ізраїль та Емірати спільно висадяться на Місяці
10:56
Усім, хто хоче постачати газ через Україну, запропоновано знижку, - Зеркаль
10:30
100 грн за годину. У "червоному" Дніпрі з'явилися персональні COVID-шопери
09:50
"Лишилося лише штрафувати за те, що ти в масці". Як білоруси реагують на скасований Лукашенком масковий режим
09:30
У Вінниці чоловік з Австрії знімав дитяче порно
09:05
Пандемія COVID в Україні: за добу - знову 23 тис. випадків. Померло - 483, щеплено - 290 тис.
08:40
Прокурори показали фото Лева Парнаса з Трампом і його родиною
Більше новин