Іван Міклош: За п’ять років після Революції Гідності було зроблено набагато більше, ніж в попередні 20 років

Андрій Яніцький
5 листопада, 2019 вiвторок
07:13

Словацький економіст і реформатор Іван Міклош, керівник групи радників з впровадження реформ в Україні розповів про трансформацію економіки України у програмі “Еспресо. Капітал” на “Еспресо”

Ведучий програми – Андрій Яніцький, керівник Центру вдосконалення економічної журналістики при Київській школі економіки. 

Іван Міклош говорив російською, ми переклали його відповіді.

Пане Іване, ви проводили масштабні реформи в Словаччині і зараз спостерігаєте за реформами в Україні. Чи є схожі моменти?

Так, є схожі ситуації у деяких галузях. Насамперед я порівнюю, де була словацька економіка у 90-х та де була економіка України після Євромайдану, після Революції гідності. 

Тому що Словаччина в той час під керівництвом Владіміра Мечіара була виключена з інтеграції в Євросоюз, була величезна корупція, не приходили ніякі інвестиції, була модернізована індустріальна база. 

Ситуація в Україні навіть складніша, тому що відбулася війна й анексія Криму. Але з економічної точки зору, ситуації схожі. 

Словаччина тоді була виключена з євроінтеграційних процесів. Наші сусіди - Чехія, Польща та Угорщина - вже вели переговори про вступ до ЄС, значить, з цієї точки зору ситуація була схожа. 

У 1998 році прийшло перше уряд Мікулаша Дзурінди, де я був віце-прем'єром з економічних реформ, і тоді ми робили схожі кроки і реформи, як і Україна під час останніх п’яти років.

Ви були у чотирьох урядах у Словаччині. Які ключові реформи відбулися? 

Словаччина ще як частина Чехословаччини зробила перші реформи, яких в Україні тоді не було зроблено. В Україні була гіперінфляція, у Чехословаччині і Польщі макроекономічна ситуація була більш стабільна, тому реформи розпочали. Очищення банківського сектора. Потім такі структурні реформи як пенсійна, реформа охорони здоров'я. Потім демонополізація, відкриття ринків, перш за все, ринку енергетики. Ну і потім такі реформи як приватизація, як земельна реформа, відкриття ринку землі - дуже важливі.

Це 90-ті роки?

Так, майже все у 90-ті, на початку 2000-х. Очищення банківського сектору відбулося у 1999-2000 роках. В нас теж до цього банки були у дуже поганому стані.

Для порівняння, в Україні ця реформа відбулася лише у 2015-2016-их роках. Яка різниця. І людина, яка проводила це очищення, Валерія Гонтарєва, непопулярна в народі, скажімо так. Виборці за неї навряд проголосують. Чи можуть бути реформи популярними? Чи були ви популярними?

Ні. Ми не були ніколи найпопулярнішими. Мали якусь підтримку, перш за все, у людей, які розуміють необхідність реформ, у більш освічених людей, у більш молодих. Але ніколи реформатори не бувають найпопулярнішими. Тому що люди в принципі бояться реформ, тому що реформи - це нова ситуація, а люди не знають, якою ця нова ситуація буде. 

Деякі реформи можуть бути популярними. Наприклад, пенсійна реформа в Україні за часів прем’єрства Володимира Гройсмана призвела до підвищення пенсій. Вона була чутлива, але водночас була популярна.

Є групи, які виграють від реформ, є, які програють.

Так, і завжди люди бояться нового, бояться змін. Це неприйняття ризику, це нормально. Це не тільки в наших країнах. Подивіться, що у Франції. Там Макрон виграв вибори і отримав мандат на проведення реформ. І як важко йому робити ті маленькі кроки, у порівнянні з тими реформами, які треба зробити Україні і які були зроблені в Словаччині. Навіть маленькі реформи дуже важко політично робити. 

Ось чому треба, щоб було лідерство. Щоб реформатори були політиками, які не бояться робити реформи. Думаю, що сьогоднішній уряд, президент і його команда показують дуже хороший приклад, що у них є воля і сміливість ці реформи робити.

Ви зробили хорошу кар’єру у Словаччині, чому ви приїхали в Україну?

Я був у політиці більш 20 років, був у чотирьох урядах, зробив багато реформ. Але вже в Словаччині я не бачив можливість робити реформи, тому що в Словаччині з 2006 року, з перервою у два роки, коли ми повернулися в 2010-2012 роках, в уряді - популісти, які не хочуть нічого змінювати. 

Все моє життя було про реформи. Ще коли я був молодим викладачем в університеті, я займався аналітикою змін. І потім, коли був розвал комунізму, я впроваджував ці зміни як радник тодішнього прем’єра, першого після вільних виборів. 

Україна - дуже важлива країна і тут відкрилося вікно можливостей. Після Революції Гідності прийшов новий уряд, який хотів робити реформи. Після останніх виборів у цьому році це вікно можливостей відкрилося ще більше. 

І якщо б не було попиту на мої поради, я б не міг тут працювати. Але мене запросили. У 2015 році запросила міністерка фінансів Наталія Яресько та міністр економіки Айварас Абромавичус. А у 2016 році новий на той час прем'єр-міністр Володимир Гройсман.

З одного боку, багато було зроблено, але далеко не все, що було можливо і необхідно. Реформи - це більш політичний проблема, ніж технічна. Сьогодні ми вже знаємо з досвіду інших країн, хорошого і поганого, що треба робити, а що не треба робити. Але реформи - це завжди політичний виклик.

Ви казали про вікно можливий в Україні в 2014-16-му роках. Сьогодні вже 2019-ий. Що сталося з тим “вікном”, чому воно закрилося. Чи воно досі відкрите?

Вікно можливостей відкрилося після Євромайдану, але не повністю. Чому? Тому що ситуація була дуже важка. По-перше, прийшла глибока рецесія у 2014-15 роках. Але її причина - не відсутність реформ, а російська агресія. У цих умовах щось дуже важко робити, бо люди не будуть задоволені, і це нормально.

Друга причина, чому не було реформ, - не було достатньої підтримки політичних партій і парламенту. Ми знаємо, що в парламент було дуже важко йти з реформаторськими законопроектами. 

І третя причина - реальний вплив тих, хто не хоче реформ, дуже і дуже сильний. Олігархів у тому числі.

А в Словаччині були олігархи? 

Так, є в Словаччині дуже багаті і впливові люди, які хочуть зловживати своїм впливом у політиці для вигод, для пошуку ренти. Але не в тій кількості і якості, як в Україні. Можна сказати так: чим швидше і чим краще реформи були зроблені, тим менший простір для олігархів і менший вплив олігархів. 

Наприклад, коли подивимося на країни Балтії, перш за все на Естонію, там менший вплив і нижче корупція. Але коли подивимося на Словаччину, це теж одна з причин, через яких ще у 90-ті за часів Мечіара, у нас не було реформ, була величезна корупція і ми були виключення з інтеграції з ЄС. 

А щодо України, я думаю, що вже під час останніх п’яти років відбувається тільки якась часткова деолігархізація в Україні.

Вплив олігархів вже менший. І коли я кажу, що вікно можливостей частково відкрилося після Євромайдану, то після цього року, після виборів президентських і парламентських це вікно можливостей відкрилося ще більше. 

Причина: є партія і президент, які отримали дуже велику підтримку і легітимність. Програма президента і уряду дуже хороша, одна з найбільш радикальних програм реформ. Те, що чиновники взяли на себе до кінця року вирішити список з 40 задач, це дуже амбітний реформальний план, хороший. 

Сьогодні це вікно відкрилося ще більше, але це не означає автоматично, що все станеться. Тому що є ризики, є люди, які будуть проти, можна очікувати, що навіть підтримка президента і уряду буде падати. Значить, можна очікувати, що й підтримка більшості у парламенті не буде такою сильною, якою вона є сьогодні.

Які ще ризики, крім олігархів? Росія, зрозуміло, що ще?

Росія. І те, що не в руках українського уряду. Глобальна економічна ситуація. Що прийде глобальна рецесія і криза, а вона прийде, ми просто не знаємо, коли саме. 

Вже була якась ілюзія 15 років тому, що криз не буде, що вже нові технології. А потім прийшов 2008-2009 рік. Тобто сьогодні всі розуміють, що криза буде. Питання коли і яка. І це може бути загрозою для українських реформ, тому що Україна не така маленька країна, як Словаччина, але Україна є частиною глобальної економіки.

Як нам від кризи захиститися?

Неможливо від неї захиститися повністю. Можна створити резерв, щоб у разі приходу кризи, зменшити рецесію. 

Ви написали книгу про реформи після Революції гідності. Які основні висновки цієї книги?

Головна причина, чому ми написали книгу, тому що бачили, що є такий наратив і в Україні, і за кордоном, що “нічого не було зроблено”. Це - неправда. Ми хотіли об'єктивно показати, що трапилося. Де є хороші результати реформ, а де прогресу не було. Що було зроблено, що ні, і що ще треба зробити. 

Дуже важливе питання - чому не було зроблено більше? За п’ять років після Революції було зроблено набагато більше, ніж в попередні 20 років. 

Багато було зроблено у макроекономічній стабільності, у деяких структурних реформах, наприклад, у боротьбі з корупцією. Боротися з корупцією можна трьома способами: покарання - і там прогресу майже немає; прозорість - там більше прогресу; зниження простору для корупції - найбільший прогрес. 

Через дерегуляцію, лібералізацію, підвищення тарифів на газ, наприклад, де було величезне джерело корупції, коли була велика різниця між тарифами для населення та ринковою ціною. Зменшення простору для корупції було в банківському секторі, який був вичищений. Зменшення простору відбулося у сфері держзакупівель через систему “Прозорро”. У автоматизації повернення податку на додану вартість. Але, наприклад, не було прогресу в державних підприємствах, тому що не було прогресу в великої приватизації (в маленькій був якийсь). Ми хотіли показати, що наратив про відсутність прогресу у реформах неправильний. Це неправда.

 

Читайте також:
Джо Байден
13 червня, 2021 неділя
Байден пояснив, чому відмовився від спільної пресконференції з Путіним у Женеві
дощ
13 червня, 2021 неділя
Синоптик Наталка Діденко порадила не забувати у понеділок парасолі
13 червня, 2021 неділя
Такий Лукашенко більше не потрібен Китаю, - South China Morning post
Київ
+23
 • Київ
 • Львів
 • Вінниця
 • Дніпро
 • Донецьк
 • Житомир
 • Запоріжжя
 • Івано-Франківськ
 • Кропивницкий
 • Луганськ
 • Луцьк
 • Миколаїв
 • Одеса
 • Полтава
 • Рівне
 • Суми
 • Сімферополь
 • Тернопіль
 • Ужгород
 • Харків
 • Херсон
 • Хмельницький
 • Черкаси
 • Чернівці
 • Чернигів
 • USD 26.9
  Купівля 26.9
  Продаж 27.11
 • EUR
  Купівля 32.5
  Продаж 32.89
 • Актуальне
 • Важливе
2021, понедiлок
14 червня
14:28
Фонд держмайна
"Велика приватизація": Фонд держмайна підготував до продажу перші об'єкти
14:25
Розстріл Майдану
Справи Майдану: двох ексберкутівців засудили до трьох років в’язниці через перевищення службових повноважень
14:13
Франсуа Фійон
Віталій Портников: Фійон поповнив список “призначених” друзів Путіна

Опитування

Чи піде Байден на поступки Путіну?
13:55
Олексій Любченко
Мінекономіки визначило п'ять кластерів можливостей розвитку економіки України
13:54
Тарас Кремінь
Світовий конґрес українців закликає Раду не чіпати норми мовного закону щодо показу фільмів українською
13:23
гроза
ДСНС оголосила штормове попередження: Україну накриють дощі та шквали
13:22
КПВВ
Окупанти заважають виїжджати на навчання: МОН просить ДПСУ не карати абітурієнтів із ОРДЛО і Криму за в'їзд із порушенням правил
13:04
"Пожертвували життями не марно": Зеленський у річницю збиття над Луганщиною Іл-76 нагадав про загиблих військових
13:00
АЗС
Фіскальна служба наклала арешт на корпоративні права мережі АЗС, що завозила з РФ неякісні нафтопродукти
12:39
Олег Дерипаска
Суд в США відхилив позов російського олігарха Дерипаски щодо виключення його з санкційних списків
12:37
Військовослужбовці ЗСУ хотіли продати викрадену зброю, їх затримала СБУ
12:18
Порошенко
Порошенко: маска "державника" із Зеленського спала, щойно зайшла мова про серіали для Росії
12:03
аневризма сонної артерії
Клінічна смерть, кілька реанімацій і лікарі як донори: у Львові врятували малюка з унікальною аневризмою сонної артерії
12:03
РФ і США збільшили кількість розгорнутих ядерних боєголовок, - SIPRI
11:40
порт
Чотири українські порти запровадили обмеження через зливи
11:37
НАТО
Білий дім: на саміті НАТО обговорять загрозу з боку Росії та інших країн, а також ситуацію в Україні
11:24
Олександр Корнієнко
"Немає терміновості": у Раді розповіли, коли планують розглянути законопроєкт про легалізацію медичного канабісу
11:07
бурштин
"Волиньприродресурс": як комунальне підприємство служить приватним кишеням, - розслідування
10:59
Зінедін Зідан
Твоя робота - це ганьба, - Зідан несподівано накинувся на журналіста
10:56
Ілон Маск
"Коли половина енергії для майнінгу стане "чистою": Маск про можливість купувати автомобілі Tesla за криптовалюту
10:45
У Бердянську вилучили та знешкодили 749 бомб часів Другої світової війни
10:44
Олександр Повєткін
Російський боксер Повєткін оголосив про завершення кар'єри
10:32
Бій Ломаченко - Лопес
Ломаченко розповів, яка у нього репутація в світовому боксі
10:29
вакцинація
У Японії після другої дози вакцини Pfizer у семи людей виникли проблеми з серцем
10:18
Роберт Левандовські
Польща - Словаччина: де та коли дивитись матч Євро-2020
10:14
Руслан Малиновський і Френкі Де Йонг
Протягом всього матчу було відчуття, що ми набагато сильніші, - найдорожчий футболіст Нідерландів принизив Україну
10:09
Для протидії агресії РФ: Столтенберг заявив, що НАТО нарощуватиме кількість військ і збільшуватиме оборонні інвестиції
09:52
Варфоломій
Україна готується до візиту Вселенського патріарха Варфоломія
09:48
На станції метро "Осокорки" у Києві встановлять нові турнікети: один з вестибюлів закриють до 19 червня
09:36
Карпати, Піп Іван
Карпати в середині червня засипало снігом
09:31
мова
Представники телеіндустрії України закликають народних депутатів припинити атаки на мовний закон
09:28
вакцина
За минулу добу в Україні вакцинувалися понад 22 тис. людей, - МОЗ
09:26
Андрій Ярмоленко
Ярмоленко знаменитий своїм ударом з лівої: тренер Нідерландів прокоментував фантастичний гол України на Євро-2020
09:06
Джо Байден
Байден прибув до Брюсселя у рамках турне Європою
09:00
збірна Шотландії
Шотландія - Чехія: де та коли дивитись матч Євро-2020
08:42
Напис на формі не прибрати! Бо це – про Україну! Бо це – про вас, - Зеленський підтримав збірну після матчу Євро-2020
08:35
Андрій Шевченко
Запишемо цей матч собі в актив, - Шевченко похвалив збірну України за матч з Нідерландами
08:33
В Україні зафіксовано 420 нових випадків COVID-19, померли 13 людей
08:24
Офіційний курс: ціна долара впала до мінімуму за 11 місяців
08:20
збірна Іспанії
Іспанія - Швеція: де та коли дивитись матч Євро-2020
Більше новин