live
Супутник ASTRA-4A 12073 МГц. Поляризація-Н. Символьна швидкість 27500 Ксимв/с. FEC 3/4

Дешевший долар та перший стартап-“єдиноріг”: що українці запам’ятають про економіку 2019 року

Українська економіка у 2019 році показала, наскільки різною та динамічною може бути

Ми визначили шість фактів про українську економіку в 2019 році, які запам’ятаються українцям.

  1. Гривня опинилася на першому місці серед валют світу, які зростають найбільш стрімко 

Згідно з даними міжнародної агенції Bloomberg, українська гривня очолила список валют, які найбільше зміцнились відносно долара. 

Якщо ще на початку 2019 року за один долар українці віддавали 27,6 грн (станом на 1 січня), то вже до кінця року “зелений” подешевшав до 23,29 грн (станом на 27 грудня).

Таким чином ревальвація української валюти досягла 19% з початку року.

Але настільки впевнене та стрімке зміцнення гривні спричинило “дірку” у бюджеті у розмірі близько 56 млрд грн. Оскільки дешевший долар призвів до зменшення дохідної частини бюджету: скоротилися надходження від митниці, українські експортери втратили прибутки, на 7,5% лише за листопад впало промислове виробництво. Уряд навіть доручив Мінфіну урізати видатки, щоб забезпечити плановані показники дефіциту бюджету.

  1. Іноземці у 18 разів наростили купівлю українських ОВДП

Однією з основних причин такого значного зміцнення національної валюти став наплив нерезидентів на ринок ОВДП, які вважають облігації нашого уряду привабливими. Це стало можливим після приєднання України до введення розрахунків через Clearstream у травні цього року.

Ще на початку 2019 року іноземці вклали в українські боргові папери 6,35 млрд грн. Станом на 27 грудня 2019 року ця цифра зросла у 18 разів - до 117,69 млрд грн. При цьому, 98,6% паперів номіновано у гривні.

Втім це може стати загрозою для економіки у разі, якщо "піраміда ОВДП" обвалиться через несприятливі події на зовнішніх фінансових ринках.

  1. Найнижча за 6 років інфляція та дешевші кредити

Також трендом 2019 року в українській економіці стало кволе зростання цін на споживчі товари. Вперше за останні 6 років інфляція вимірюється однозначним числом (показник опустився до 9,8% ще у грудні минулого року й впродовж року зменшувався).

Показово, що індекс інфляції досягнув прогнозів Національного банку та станом на кінець грудня складає 5,1%. 

А ще Нацбанк у 2019 році кілька разів зменшував облікову ставку. Від ставки у 18% на початку 2019 року, що робило кредитування в Україні найдорожчим у Східній Європі, до кінця року основний монетарний інструмент НБУ зменшився до 13,5% (рішення Ради НБУ від 12 грудня). А це дає підстави очікувати на значно дешевші кредити для громадян та бізнесу.

  1. Українці побачили нову банкноту в 1 тисячу гривень та вийшли з “валютної в’язниці”

25 червня Нацбанк представив нову купюру номіналом 1 тис. грн, яка увійшла до обігу в Україні з 25 жовтня.

На лицьовій стороні один з засновників і перший президент НАН України Володимир Вернадський.

Востаннє банкнота найвищого номіналу (500 грн) була запроваджена в Україні 13 років тому.

Читайте також: Нацбанк розвіяв три міфи про нову банкноту 1 тис. грн

А в лютому в Україні запрацював закон про валюту, який ввів у дію більше 20 послаблень на валютному ринку: від можливості купівлі валюти онлайн до більш вільного інвестування в акції іноземних компаній.

Читайте також: Купити валюту онлайн, на пошті чи в терміналі та придбати акції Apple. Що змінить у житті українців закон про валюту

  1. Анбандлінг “Нафтогазу” та переговори про транзитний контракт на газ із РФ

Наприкінці 2019 року слово “анбандлінг”, яке в останні роки часто зустрічалося у ЗМІ як вимога ЄС, 24 грудня нарешті стало реальністю для української газотранспортної системи: тепер функції з забезпечення газом внутрішніх споживачів та транзит блакитного палива через українську територію у країни Західної та Центральної Європи здійснюють дві окремі структури (а не “Нафтогаз”).

Згідно із задумом, це має дозволити Україні  у майбутньому легше вирішувати газові суперечки та уникнути “політичної складової” у газових відносинах.

Попри те, що 1 січня завершується контракт між Україною та Росією на транзит газу територією нашої країни до Євросоюзу, новий договір сторони ще не підписали. Впродовж року навколо цього процесу точилися суди, суперечки та запускалися фейки. А Україна накопичила у підземних сховищах рекордний обсяг газу - станом 25 жовтня 2019 року досягли 21,6 млрд кубометрів.

Наразі відомо про домовленості укладання документу на 5 років із можливістю пролонгації ще на 10 років. Також контракт буде включати транзит 65 млрд куб. м газу в 2020 році 40 млрд куб м в 2021-2024 роках, повідомив раніше міністр енергетики та захисту навколишнього середовища України Олексій Оржель.

  1. Стартап з корінням з України Grammarly залучив $ 90 млн інвестицій та став першим українським “єдинорогом”

Заснований трьома українцями (Олексієм Шевченка, Максимом Литвином і Дмитром Лідером) стартап Grammarly розвиває онлайн-сервіс з перевірки правопису та граматики англомовних текстів.

На початку жовтня компанія повідомила про успішне закриття чергового раунду фінансування. За його підсумками стартап залучив додаткові інвестиції на загальну суму $ 90 млн і став “єдинорогом” - оцінка ринкової вартості досягла $ 1 млрд. Сумарно компанія залучила $ 200 млн інвестицій.

Таким чином, Grammarly - став першим “українським” стартапом-”єдинорогом”.

2019 рік видався для української економіки хоч і непростим, та доволі вдалим. Втім очікуваної “крапки” у справі законності націоналізації ПриватБанку, відкриття ринку землі чи тотальної приватизації держпідприємств він все ж не приніс.

новини партнерів

3 квітня, 2020 п'ятниця

3 квітня, 2020 п'ятниця

Відео

Введіть слово, щоб почати