Юлія Федів: Розвиток культури не повинен залежати від політичних обставин

Олександра Зайцева
27 грудня, 2019 п'ятниця
12:32

Виконавча директорка Українського культурного фонду про результати роботи інституції, стосунки з новим Міністерством культури, молоді та спорту та плани на майбутнє

Пані Юліє, підбиваючи підсумки, що ви можете назвати головним здобутком УКФ у 2019-му?

2019 ‒ це другий рік існування УКФ на культурній мапі України. Ми маємо досягнення в контексті виконання стратегічних цілей фонду. По-перше, на 90% сформовано команду, адже 2018-го року ми запускали інституцію у складі 20 людей. Нині маємо колектив із 70 співробітників ‒ повноцінно діє проектний, експертний, аналітичний, комунікаційний та інші відділи. По-друге, відбулося збільшення кількості заявок, які надійшли на конкурси УКФ, сталася певна систематизація підтримки через запуск окремих програм, бо у 2018 ми мали один загальний конкурс за різними типами проектів. До нас стали подаватися представники ширшого кола секторів культури. Додалися музичні, видавничі, театральні, фешн-проекти. Хоча, нам хотілося б, щоб їх було іще більше. Поки переважають кроссекторальні проекти, які поєднують відразу кілька видів мистецтва. Якщо заявки 2019 року оцінювало 158 експертів, то над проектами 2020 року працюватимуть понад 400. Це теж важливе досягнення. І головне – у 2019 році ми підтримали 432 проекти з усіх областей України, крім Автономної Республіки Крим. За кількістю заявок та реалізованих проектів лідирує Київ, потім йдуть Харків, Львів. Тому нині ми активно працюємо над тим, щоб збільшити активність інших регіонів.

На УКФ часто покладають більш глобальні функції, крім грантової підтримки проектів. Чому так стається?

Я думаю, одна з причин полягає в тому, що УКФ виник на етапі реформи десяти міністерств, до переліку яких увійшло і Міністерство культури. Поки процес тривав, аж до останнього часу, коли відбулося створення Міністерства культури, молоді та спорту, фонд вже мав Закон, що чітко регламентував наші функції, короткострокову стратегію. Природно, що коли відсутня загальнодержавна культурна політика, люди покладають більше надії на нову інституцію, сприймаючи її як вікно можливостей. Цей кредит довіри, який від початку культурна спільнота надала УКФ, був для нас великим плюсом, хоча вимог до фонду значно більше, ніж до інших інституцій. Ми розпочали відкритий діалог з професійним середовищем, формуючи власну стратегію діяльності, адже мали зачепити і загальний культурний ландшафт. Варто пам'ятати, що велике значення у вирішенні долі проектів мають експерти УКФ. Ні для кого не секрет, що в нашій країні до появи фонду не було поняття експертизи у секторі культури. Нині ми її формуємо, намагаємося визначити, якими навичками має володіти експерт, на чому повинна ґрунтуватися довіра до його оцінки. І це теж функція, яку ми мусили взяти на себе.   

Як УКФ відреагував на відставку Марини Порошенко?

Ми поставилися із розумінням до вибору Марини Анатоліївни, адже були свідомі того, що цей вибір був об’єктивним і передбачуваним для спільноти. Ми дуже цінуємо спільну роботу з пані Мариною протягом останніх двох років, адже вона ‒ зразок чесної, доброї, порядної людини, яка максимально відповідально ставилася до своєї посади голови Наглядової Ради УКФ. Саме завдяки Марині Анатоліївні ми запустили цю інституцію з нуля. Маємо надію, що і надалі будемо підтримувати теплі стосунки, адже кожна людина, дотична до УКФ, – його частина, записана в історію створення та функціонування фонду.

Як, пані Юліє, УКФ планує далі працювати з регіонами?

Регіони завжди в пріоритеті УКФ, адже ми ‒ національний фонд і орієнтуємося не лише на Київ та Київську область. Ми мріяли відкрити представництва інституції в областях, які б могли об’єднати місцеві культурні спільноти, але, на жаль, поки не отримали на це фінансування. УКФ вітає проекти національної співпраці. Для популяризації культури в областях, підвищення її престижу, заохочення місцевих громад до цього процесу ми запровадили програму "Культурні столиці України", на яку можна податися до 15 січня. Раз на рік її переможці отримуватимуть почесний статус "Велика культурна столиця" та грант у розмірі 25 млн грн для міст з населенням понад 100 000 людей, та "Мала культурна столиця", грант ‒ 15 млн грн для міст з населенням менше 100 000. Також у нас є партнерська програма "КульТуРег" спільно з USAID та  SME.DO, яка спрямована на розвиток регіонально-культурного туризму в Одеській та Закарпатській областях. Сподіваємося розширити її межі й згодом охопити більше регіонів.

Які стосунки в УКФ з новим Міністерством культури, молоді та спорту?

У нас позитивні стосунки з нещодавно створеним міністерством. Ми вдячні міністру Володимиру Бородянському, його заступникам, які, ознайомившись із діяльністю УКФ, позитивно відзначили якість нашої роботи, оперативно кооперувалися з нами щодо формування бюджету на 2020-й рік. Між іншим, він такий самий, як у 2019-у. Ми відчуваємо розуміння та підтримку.

З чим доводиться стикатися колективу УКФ, як зі знаком "+", так і зі знаком «-», в контексті спілкування із заявниками, культурною спільнотою?

Оскільки поняття "державний грантодавець" як явище виникло з появою УКФ, зрозуміло, що знаходження і формування професійної команди, яка буде розуміти особливості державного управління, фінансування, грантування – досить тривалий процес. Ми і надалі працюємо над тим, щоб підсилювати експертність команди УКФ. Найчастіше, в контексті спілкування зі спільнотою, ми стикаємося з критикою якості комунікації, рівня консультацій. Думаю, це відбувається через нерозуміння обсягів, з якими ми працюємо. Для такої великої кількості коштів і культурних операторів команди із 76 людей, з яких лише частина працює безпосередньо з грантоотримувачами, замало. Одних заявок ми отримали понад 2000, а самих звернень – більше 3000. Це велике навантаження, через яке постає необхідність працювати з емоційним вигорянням колективу. Але поки в колективі більше позитиву, ніж негативу, завдяки тому, що ми вмотивовані, адже розуміємо, що дотичні до чогось нового та глобального ‒ до зміни парадигми, створення нової якісної та прозорої системи державної підтримки культури. 

Розкажіть, будь ласка, про глобальні плани УКФ на 2020-й рік?

Нашим трендом на найближче майбутнє мають стати стабілізація та внутрішній розвиток. Оскільки ми вже працюватимемо третій рік, вимоги від спільноти до нас тільки збільшуватимуться, тому ми й надалі маємо підсилювати внутрішню експертність та професійну спроможність митців, культурних діячів через тренінги, консультації, навчання. Великим завданням для УКФ є початок розробки п’ятирічної стратегії на 2022-2027 рр. Це такий челендж, з яким ми маємо працювати протягом нового року. Зокрема, плануємо продовжити зустрічі з громадськістю, експертними колами. Ми б хотіли залучити не лише культурних діячів, але й споживачів культурного продукту, щоб розуміти які є запити від платників податків до УКФ.

І основне на 2020 ‒ робота над тим, щоб кількість, якість заявок та підтриманих проектів збільшувалася, щоб фонд стабілізувався та пускав коріння, аби не боятися жодних зовнішніх і внутрішніх поривань.

Читайте також:
Сергій Ребров
3 серпня, 2021 вiвторок
Ребров стане новим тренером збірної України, - ЗМІ
СБУ
3 серпня, 2021 вiвторок
СБУ викрила масштабні схеми фінансування "ЛНР"
Зеленський
3 серпня, 2021 вiвторок
"Це моя земля, це не їхня земля, це ніколи не буде російською територією": Зеленський назвав повернення Криму "питанням часу"
Київ
+18
 • Київ
 • Львів
 • Вінниця
 • Дніпро
 • Донецьк
 • Житомир
 • Запоріжжя
 • Івано-Франківськ
 • Кропивницкий
 • Луганськ
 • Луцьк
 • Миколаїв
 • Одеса
 • Полтава
 • Рівне
 • Суми
 • Сімферополь
 • Тернопіль
 • Ужгород
 • Харків
 • Херсон
 • Хмельницький
 • Черкаси
 • Чернівці
 • Чернигів
 • USD 26.86
  Купівля 26.86
  Продаж 27.1
 • EUR
  Купівля 31.7
  Продаж 32.08
 • Актуальне
 • Важливе
2021, четвер
5 серпня
11:45
У Росії заявили про перетворення Чорного моря в зону небезпечного протистояння
11:42
У Моршині, де проводять експеримент з масової вакцинації, не фіксували випадків коронавірусу з 20 червня
11:37
Олександр Ярославський
Ярославський повернувся на посаду президента "Металіста"
11:28
У Рівному вночі спалили авто депутата облради
11:27
Правоохоронці викрили злочинців на систематичних крадіжках нафтопродуктів: вони пошкодили магістральний нафтопродуктопровід
11:24
"Чи то з півдня, чи то з заходу жодна нога не має ступити": Лукашенко доручив силовикам закрити "кожен метр" кордону
11:17
Ірина Старікова (на передньому плані)
Олімпіада-2020: Українки Старікова та Басова вийшли до фіналу у велотреку
10:59
Укравтодор
Укравтодор оголосив тендер на капремонт майже 62 км доріг у Луганській області
10:55
Зеленський
"Якщо ти вважаєш: "Нам до Росії", то ти повинен зрозуміти, що потрібно шукати собі місце у РФ": Зеленський назвав помилкою перебування в ОРДЛО прихильників "русского міра"
10:39
Секс із Шекспіром, привид-детектив і скелети в шафі – 5 книг, де коїться щось неймовірне
10:39
Кевін Дюрант (проворуч)
Олімпіада-2020: збірна США з камбеком вийшла до баскетбольного фіналу Ігор у Токіо
10:36
Євген Марчук
У СБУ назвали причину смерті Марчука
10:25
Українці зареєстрували понад 4 тис. угод із землею з моменту відкриття ринку
10:22
КМДА
Нового главу КМДА слід призначати з прицілом на майбутні вибори мера Києва - політолог
10:21
Білоруська спортсменка Тимановська прибула до Варшави, - опозиціонер
10:10
Лорел Хаббард
Олімпіада-2020: МОК вимагає від російських телеканалів пояснень через приниження важкоатлетки-трансгендера
10:01
Окупанти обстріляли багатоповерхівку на Донеччині, поранено мирного жителя
09:51
Євген Марчук
Віталій Портников: Євген Марчук - державник і відсутність держави
09:51
Леонід Кравчук
Кравчук заявив про спробу замаху на нього у 1994 році
09:45
Леонід Кучук
Клуб УПЛ призначив нового головного тренера
09:30
вакцинація
В Україні зробили 6 млн щеплень проти COVID-19
09:24
Олександр Хижняк
Український боксер Хижняк у запеклому бою вийшов до фіналу Олімпіади-2020
09:11
курс долара
Офіційний курс: долар дещо зріс в ціні
09:06
ООС
В зоні ООС поранили українського військового
08:55
Колос - Ворскла, матч чемпіонату України
"Колос" - "Шахтар" Караганда: де та коли дивитись стартовий матч українців у Лізі конференцій
08:47
Оновлено
4G метро
У київському метро знайшли підозрілий предмет, перевірка нічого не виявила
08:39
коронавірус
За добу в Україні зафіксували понад тисячу випадків коронавірусу
08:26
Суд повернув державі комбінат, який контролював Фірташ, - САП
08:25
Людмила Лузан
Мамо, я це зробила! Українка бурхливо відреагувала на медаль Олімпіади-2020
07:55
Ігор Харатін
Ліга чемпіонів: результати всіх матчів середи
07:53
Помер експрем'єр та перший голова СБУ Євген Марчук
07:34
вакцинація
У Литві зробили перший крок для запровадження обов'язкової вакцинації у низці сфер
07:32
Ярослава Магучіх
Олімпіада-2020: Українки Магучіх, Левченко та Геращенко пробилися до фіналу в стрибках у висоту
07:20
Івано-Франківський осередок "Голосу" вийшов з партії у повному складі
07:00
Людмила Лузан
Олімпіада-2020: Українка Лузан здобула бронзу в спринті на каное
2021, середа
4 серпня
23:00
Микола Чаус
ВАКС відправив Чауса під домашній арешт
22:54
Ігор Харатін
"Ференцварош" переміг "Славію" у Лізі чемпіонів, двічі забили українці
22:50
Україна отримає від Британії два протимінних кораблі
22:39
Андрій Шевченко
Шевченко похизувався мільйоном підписників у Instagram
22:25
У Києві та ще 11 областях України за добу не зробили жодного щеплення, - МОЗ
У Британії підліткам віком 16-17 років рекомендують робити щеплення від COVID-19
Більше новин