live
Супутник ASTRA-4A 12073 МГц. Поляризація-Н. Символьна швидкість 27500 Ксимв/с. FEC 3/4

Форум Путіна, на якому Зеленський виступає статистом: як Росія переписує історію Голокосту

Путін в єврейському музеї у Москві
23 січня в Єрусалимі відбудеться престижний міжнародний форум, присвячений 75-й річниці звільнення концтабору Аушвіц від нацистів. Підготовка до форуму була позначена низкою скандальних подій, пов’язаних з намаганнями Росії на свій манер інтерпретувати історію Голокосту

Еспресо.TV пропонує згадати, як Росія та Володимир Путін зробили тематику Другої світової війни та Голокосту одним з інструментів у своїй пропаганді проти країн-сусідів.

Зеленському не дали слова

Президент України Володимир Зеленський братиме участь у форумі в Єрусалимі, однак у програмі не заплановано його виступ. В той же час Путін виступатиме і матиме можливість знову розгорнути свої пропагандистські тези.

Організатори пояснили, що оскільки у форумі беруть участь майже 50 лідерів держав, то не було можливості дати слово усім. Виступатимуть лише керівники США (віце-президент Пенс), Франції (президент Макрон), Британії (принц Чарльз), Німеччини (президент Штайнмаєр) та Росії.

Така вибірковість призвела до демаршів деяких лідерів. Першим про те, що не поїде до Ізраїлю, заявив президент Польщі Анджей Дуда. Він таким чином висловив протест проти того, що йому, на відміну від Путіна і Штайнмаєра, не надали можливості виступити на форумі.

Також МЗС Польщі 21 січня закликало Путіна не використовувати тему Голокосту для “політичних ігор” в рамках своєї участі у відзначенні 75-річчя визволення концтабору Аушвіц.

21 січня президент Литви Гітанас Науседа заявив, що не поїде до Ізраїлю на ці заходи. На форум в Ізраїль не поїде і президент Естонії, а Латвію представить прем'єр-міністр.

Зеленський в інтерв'ю ізраїльському виданню The Times of Israel пояснив, що він планував відвідати цей захід в Єрусалимі. Однак відклав підтвердження, тому що треба було розглянути питання, пов'язані з поверненням в Україну тіл українців, які загинули у збитому літаку МАУ.

Чому образився Дуда

Частину своїх скандальних антипольських та антиукраїнських заяв Путін зробив під час пресконференції 19 грудня.

Зокрема, він заявив, що СРСР не окуповував Польщу у вересні 1939 року, а просто ввів туди свої війська, оскільки "країна була дезінтегрована, а влада вже не контролювала ситуацію". Путін заявив, що Польща нібито раніше сама була агресором, захопивши восени 1938 року Заольську область Чехословаччини.

Також Путін назвав "сволотою і антисемітською свинею" посла Польщі в нацистській Німеччині Юзефа Липського, який нібито підтримував ідею Адольфа Гітлера вислати польських євреїв в Африку.

Як бачимо, у цьому скандалі проявилися типові риси путінської пропаганди: маніпуляція історичними подіями, глузування та підміна понять. У кращому випадку просто береться історичний факт, який інтерпретується дуже вільним шляхом, без врахування інших політичних обставин.

У випадку з окупацією західноукраїнських земель у вересні 1939 року Путін використовує свою звичну фразеологію знущань. Не окупували, а просто ввели війська. Так окупація і є просто введенням військ.

Що стосується згадки Путіна про посла Польщі Липського, то про це слід сказати окремо. Йдеться про переписування історії Голокосту з боку сучасного російського керівництва.

Справа посла Липського

20 вересня 1938 року Липський відправив звіт міністрові закордонних справ Польщі Юзефу Беку про бесіду з Гітлером, де, зокрема, фюрер порушив "єврейське питання".

В той момент Гітлер ще був далекий від ідеї знищення всіх євреїв. Свої антиєврейські плани він пов'язував з претензіями Німеччини на повернення загублених після Першої світової війни африканських колоній.

У своєму звіті Липський писав: "Гітлера зацікавила думка про вирішення єврейської проблеми шляхом еміграції в колонії у згоді з Польщею, Угорщиною, а, можливо, і Румунією".

Це частково відповідало планам польського уряду, який з 1935 року обговорював з владою Франції план депортації польських євреїв на Мадагаскар.

Гітлер тоді сподівався на більше розуміння з боку західних держав до вимог Німеччини в колоніальному питанні. Тоді він обіцяв надати для "вирішення єврейського питання" яку-небудь територію в Африці.

Звісно, що переговори поляків з Гітлером про депортацію євреїв не виглядають як морально чисті. Однак цинізм Путіна полягає в тому, що він звинувачує Польщу у створенні умов для Голокосту, хоча більший вплив на це мала зовсім інша країна. Йдеться про пакт Молотова-Ріббентропа, який відкрив двері для початку Другої світової війни та масових вбивств цивільного населення.

Змова Гітлера і Сталіна

До осені 1939 року гітлерівці обмежувались у своїй антиєврейській політиці погромами, обмеженням прав, економічним тиском. Новий етап почався якраз після підписання пакту Молотова-Ріббентропа і окупації Польщі.

Примусове переселення євреїв з маленьких містечок і сіл у великі міста Польщі розпочалося з 21 вересня 1939 року. В цей час Польща була вже розшматована завдяки спільному наступу німецьких та радянських військ.

Перше гетто було створено в місті Петркув-Трибунальський в жовтні 1939 року, потім в Пулавах і Радомську - в грудні 1939 року. Найбіьші гетто були створені у Варшаві (450 000 людей) і Лодзі (204 000 людей).

Створення гетто було пов’язано з передачею у власність німців як особистих речей так і квартир чи підприємств. Мешканці гетто страждали та помирали від голоду, перенаселення і хвороб. Таким чином починався Голокост. І це відбувалося ще до Бабиного Яру та появи таборів смерті.

Однак Путін ніколи не згадає, що його кумир Сталін був причетний до початкових етапів Голокосту. І його спроба ревізії історії полягає саме в цьому відбілюванні іміджу СРСР, відбілюванні за рахунок маніпуляції фактами про недолугу розмову польського посла.

Читайте також: 80 років тому: 10 фактів про пакт Молотова-Ріббентропа

новини партнерів

22 лютого, 2020 субота

21 лютого, 2020 п'ятниця

22 лютого, 2020 субота

21 лютого, 2020 п'ятниця

Відео

Введіть слово, щоб почати