live
Супутник ASTRA-4A 12073 МГц. Поляризація-Н. Символьна швидкість 27500 Ксимв/с. FEC 3/4
Віталій Кошовий 31 січня, 2019 четвер

Чи дотримуються стандартів якості виробники соняшникової олії в Україні?

Ми звикли вважати, що значна кількість виробників харчових продуктів в Україні не дотримуються усіх необхідних стандартів. Іноді це виправдано, а іноді зовсім ні

Наша країна вже не перший рік займає лідерські позиції в експорті соняшникової олії – її споживають у 117 країнах світу. Цей продукт є на кожній кухні, однак наскільки він безпечний та що варто знати при його виборі?

Експертиза, яку провела авторитетна організація ТЕСТ, свідчить, що українську соняшникову олію недарма так цінують у світі —  більше того, її якістю можна пишатися.

Зауважимо, Громадська організація із захисту прав споживачів "Науково-дослідний Центр Незалежних Споживчих Експертиз ТЕСТ —  незалежна авторитетна організація, яка регулярно проводить тестування різноманітних продуктів і товарів в інтересах українського споживача.

Для досліджень ТЕСТ вибрала 8 найпопулярніших в Україні марок рафінованої соняшникової олії: два різновиди "Олейна" (Пресова і Традиційна), "Щедрий дар", "Чумак золота", "Майола", "Стожар", "Диканька" і "Королівскій смак". Зразки перевірили за кількома важливими показниками в лабораторії, оцінили маркування та упаковку продукції, а також смакові особливості олій.

Що означають позначки на етикетці олії?

Переглядаючи етикетку, багато споживачів звертають увагу на ці слова, втім не завжди знають, що вони означають:

Під терміном "Пресова рафінована  йдеться про олію першого віджиму, яку потім рафінують.

Рафінована. Це означає, що олія очищена  фізичним або хімічним способом від небажаних компонентів, які впливають на строк придатності і харчову безпеку.

Дезодорована. Означає, що олія без запаху. Нерафінованій олії притаманний яскравий аромат смаженого насіння, але він подобається далеко не всім та й підходить не для всіх страв. До того ж речовини, що зумовлюють запах, призводять до швидкого псування продукту. Тому їх видаляють за допомогою обробки водяною парою під вакуумом.

Виморожена. Це означає, що олія  оброблена холодом для видалення восків. Справа в тому, що насіння соняшнику покрите шаром натурального природного воску, який під час виробництва переходить в олію. Він не шкідливий, але має свої особливості. За кімнатної температури воски знаходяться в рідкому стані, а олія абсолютно прозора. Однак, якщо температура низька, олія на складах, на вулиці чи в приміщеннях без обігріву починає мутніти — воски переходять в твердий стан. Тож щоб олія не втрачала на холоді прозорості, її виморожують.

Що перевірили експерти?

Масса нетто. Більшість споживачів звикла міряти соняшникову олію за обсягом (літр, три літри тощо), але за нормами маркування на лицевій стороні етикетки завжди позначена її маса (наприклад, при об’ємі 1 літр, вага соняшникової олії буде на рівні 920 грам). Приблизно однакові за розмірами пляшки олії мають різний обсяг, не всі вони по 1 літру. Тому при бажанні вибрати більш економний варіант, необхідно звертати увагу не тільки на ціну за пляшку, а й на її обсяг.

До слова, дослідження ТЕСТ не знайшло таких порушень у жодного з досліджуваних зразків.

Кислотне та перекисне число. Ці дві характеристики свідчать про свіжість соняшникової олії, її придатність бути використаною для харчування. У ДСТУ 4492 є дві норми за цими показниками. Для свіжої олії, яка тільки "виходить" з заводу, норми жорсткіші. Для продукту, у якого термін зберігання добігає кінця, допускаються більш високі показники.

Спеціалісти ТЕСТ спеціально закуповували найсвіжішу олію відповідно до цих показників й жодних порушень не знайшли. Вся олія відповідала найжорсткішим вимогам.

Бенз(а)пірен - небезпечна речовина, що може бути знайдена в олії. Варто зазначити, що спеціально її ніхто не додає, вона потрапляє у насіння з навколишнього середовища (з вихлопів транспорту та викидів заводів, особливо якщо поля розташовані уздовж автомагістралей, ще — якщо насіння сушили сушарками, що працюють на дизелі, чи зберігали на асфальтованій поверхні).

Важливо, що всі 8 марок виявилися безпечними: при нормі не більш 2 мкг/кг у всіх зразках небезпечної речовини було навіть менше 1 мкг/кг.

Гексан, точніше його залишкова кількість. Це розчинник, який використовується при отриманні соняшникової олії з насіння шляхом екстракції. Загалом олію отримують пресуванням, екстракцією і комбінуванням цих способів. Екстракція вважається більш економним способом, оскільки дозволяє максимально витягти олію з насіння. Проте споживачів така технологія лякає, саме звідси походять чутки про те, що в соняшниковій олії міститься бензин.

Результати перевірки в лабораторії показали, що у всіх 8 протестованих зразках слідів гексану немає.

Тож відповідальний споживач може знайти соняшникову олію, яка принесе організму лише користь. Для цього не варто вірити міфам і чуткам, які так полюбляють поширювати в мережі. Читайте етикетки, знайте головні терміни і тоді вам нічого боятись! Тим паче, що результати дослідження доводять, що соняшникова олія від 8 найпопулярніших ТМ повністю відповідає нормам «ДСТУ 4492». Це той продукт, яким дійсно можна пишатись в Україні.

 

 

 

Все по темі

Введіть слово, щоб почати