Як зустріти свою весну на велике свято Стрітення: історія цього дня, прикмети і що не можна робити у цей день

Тетяна Зінченко
14 лютого, 2020 п'ятниця
09:57

Стрітення Господнє входить до дванадцятки найшанованіших церковних свят і улюблене в народі. Про сакральність цього дня, про святу воду і громничі свічки, про його прикмети, традиції і смаколики - у розвідці Еспресо-TV

"Стрітення" зі старослов'янської мови перекладається як "зустріч" або "радість". Тому вже таким бажаним є для нас це свято - одне з найулюбленіших народних  і одне з найбільших церковних свят. 

Ми любимо свята і легенди, якими вони зазвичай оповиті і яких так багато, що навіть їх корені інколи знайти непросто. Бо вони ховаються не лише в християнстві, а ще з тих часів, коли наші предки були язичниками. Отака історія - всього в ній намішано, й інколи важливо не стільки знати якісь конкретні факти свята, а меседж, сенс, який несе це свято, чому воно шанується церквою і святкується всім миром. Народ відшліфував найважливіше у кожному святі: звичаї, прикмети, - те, що підтвердило безпомилковість і право на існування.

Зима з Весною зустрічаються

Це - давня казка - про зустріч Зими і Весни - одна з найулюбленіших у народі. За народними віруваннями, така зустріч відбувається двічі на рік - на Стрітення (Стрічення, Стріщення, Громниці або Зимобор) - 15 лютого (на 40-й день після народження Христа) - та в день святої Анни - 22 грудня.

Зі Святих Писань

Принесення до Єрусалимського храму немовляти Ісуса Христа його батьками відбулося на 40-й день після Різдва і на 32-й день після Обрізання. У Єрусалимському храмі Святе сімейство зустрів Симеон Богоприємець.

За Законом Мойсея, усі мали своїх первістків на сороковий день після народження приносити в храм для посвячення Богу. В знак подяки Господу треба було зробити жертвопринесення. Закон цей був установлений в пам'ять виходу євреїв з Єгипту - визволення від рабства і спасіння.

На виконання цього закону Матір Божа з Йосифом принесли немовля Ісуса в Єрусалимський храм, а в жертву принесли двоє голубенят.

В цей час в Єрусалимі жив праведний і благочестивий старець на ім'я Симеон. Йому було відкрито Святим Духом, що він не помре до тих пір, поки не побачить Спасителя. Симеон довго чекав виконання обіцянки Божої. За переказами, він жив близько 300 років.

Цього дня з натхнення Духа Святого він прийшов у храм. І коли Марія з Йосипом принесли Немовля Ісуса, Симеон зустрів Немовля, взяв Його на руки і, славлячи Бога, сказав:

"Нині відпускаєш раба Твого, Владико, за словом Твоїм із миром; бо побачили очі мої Спасіння Твоє, яке Ти приготував перед лицем усіх народів, - світло на просвіту народів, і славу людей Твоїх Ізраїля ".

Богослови пояснюють цю зустріч Ісуса Христа із Симеоном як зустріч Старого і Нового Заповітів, зустріч даного єврейському народу Закону Божого і найвищого закону Божественної любові, який явив світові Господній Син.

Богородиця і Йосиф дивувались словам Симеона.  "Ось, через Нього сперечатимуться в народі: одні врятуються, а інші загинуть. А Тобі меч душу прошиє самій ", - сказав старець Матері Божій, і що означали ці його слова, ми далі бачили з історії…

 Стрітення. Дуччо ді Буонінсенья

З Єрусалима празник поширився на увесь Схід, а пізніше, за  Юстиніяна (527-565) Господнє Стрітення офіційно стає великим святом.  

Сила Стрітенської води

У храмах цього дня святять воду, яка набуває особливих властивостей.  

 • Стрітенською водою натирають хворе місце і вірять, що цілюща вода допоможе. А також п’ють, якщо щось болить усередині. "По вірі вашій та й буде вам" - пишеться у святих книжках, і хтозна, можливо, саме ця свята віра врятувала дуже багатьох вірян.
 • Стрітенська вода, кажуть, допомагає від "пристріту" - від хвороби, що її могло спричинити "погане" око, а також відганяє відьом, щоб "не виссали з корови молока". 
 • Нею кроплять й напувають худобу, щоб не хворіла, а також окроплюють її під час першого вигону на пасовисько. 
 • Пасічники кроплять нею вулики кожної першої неділі по молодикові – відтак мед не виводитиметься.  
 • Свячену стрітенську воду довго тримають у чистій посудині і бережуть як цілющий бальзам. А коли треба кудись у дорогу (так чумаки в давнину робили), кроплять нею людину, яка подорожуватиме, на перемогу, удачу і щасливе повернення.

Стрітенська свічка - вікно до Бога

Свічки, які освячені на Стрітення, називають "громичними" і вважають домашніми оберегами. Свічку запалювали відразу, коли приходили з церкви, - "щоб весняна повінь не пошкодила посівам і щоб мороз дерев не побив".  А упродовж року зберігали такі свічки на покуті.

Громична свічка, за повір’ям, має особливу силу, бо оберігають дім від природних стихій, страшних негод, а родину -  від "злого ока" та хвороб (допомагає жінкам при пологах, сприятлива людям, які страждають на епілепсію тощо).

Коли гроза, у хатах  запалювали громничну свічку як надійний оберіг. 

 Вважається, що цього дня від деяких робіт краще утриматися, як, утім, і на всі великі свята.  Отож не слід робити:

 • Різні роботи, починаючи від господарювання в хаті – прибирати, шити, мити, плести тощо, -  і закінчуючи великими роботами у дворі (рубати дрова, білити, різати, носити воду) і на городі  (копати, корчувати тощо) на Стрітення не вітаються.  Але якщо це робота на благо, робота як допомога, як порятунок -така робота допускалася.
 • Не потрібно топити лазню, щоб не рубати дров, носити води, бо це також робота, отож це логічно.
 • Не треба вирушати в якусь далеку подорож, вважається, що вона не матиме успіху. Одне з пояснень – мінлива погода в цей день, яка може посприяти якісь хворобі.
 • І не кладіть гроші цього дня на кухонний стіл: так, як з нього зникають смачні наїдки, так непомітно зникатимуть гроші, не затримуватимуться в господарстві.

Прикмети на Стрітення

Звичайно, погода, клімат дещо змінилися, і те, що збігалося раніше, не збіжиться з філігранною точністю. Однак народ виробив певний алгоритм спостережень у природі. Свято зустрічі Зими з Літом чекали з нетерпінням, щоб дізнатися погоду на весну та літо, передбачити урожай, приплід, розвиток господарства.

Сприятливі прикмети цього дня:

Тануть сніги. Ілля Штільман

 • На Стрітення є під стріхами бурульки, то цього року буде добрий урожай кукурудзи.
 • Зі стріх капає - бути затяжній весні, якщо тепло, а зі стріх не капає - весна буде рання, суха.
 • Вітер на Стрітення - до врожаю плодових дерев.
 • Стрітення тепле й сонячне - весна тепла.
 • На Стрітення холодно - вже скоро весна.
 • Якщо на деревах іній - вродять добре гречка і бульба.
 • Як на Громницю день ясний, то буде льон прекрасний.
 • Ясна і тиха погода в цей день віщує добрий урожай поля і роїння бджіл.
 • Як капає зі стріх, так капатиме й з вуликів.
 • Якщо в цей день не буде сонця, чекай суворих морозів. 
 • Вітер - погана ознака.
 • Якщо Відлига - жди пізньої весни і бережи пашу та хліб, бо в поле виїдеш нескоро.
 • Якщо на Стрітення дорогу перемітає - весна буде пізньою і холодною.
 • Сніжить - весною буде дощик, тобто весна буде затяжною і дощовою.
 •  На Стрітення з стріх капа, ще велика буде зима.
 • Відлига - на ранню й теплу весну, сніг - на дощову, тривалу, а коли хуга - весна буде пізня й холодна.
 • Якщо в цей день не видно сонечка - чекай суворих морозів.
 • На Громницю з дахів тече, то довгою буде зима. 
 •  Як сонце ясне на Громницю буде, то снігу випаде більше, ніж перед тим.
 • Капає зі стріх, то буде так капати з очей (ще повернуться морози).
 • На дахах довгі бурульки - стільки ще випаде снігу.
 •  На Стрітення дорогу перемітає, то корм відлітає.
 • Якщо у цей день хуртовина дорогу перемете - весна буде пізня й холодна.

Прикмети Стрітення, як бачимо, можуть інколи навіть суперечити одна одній, а це значить, що за ними потрібно слідкувати упродовж усього дня: кожна година Стрітення для прикмет має значення. Такий він, примхливий стрітенський день, і це не дивно: як-не-як, борються зима з літом, і в процесі цієї боротьби позиції можуть мінятися навіть частіше, ніж щогодини. 

"…Та як би вона (зима) вже там не хвицалась, а як літо посміхнеться, то сонце засяє, вітер повіє і земля проснеться!" - каже Олекса Воропай у книзі "Звичаї нашого народу".  

Тому найкраща прикмета цього дня – що календарна весна уже менш ніж за два тижні.

 

Березневий ранок. Микола Глущенко

Стрітенський пиріг

А ще на велике свято хочеться щось смачненьке приготувати. День цей як-не-як таки прохолодний, тому можна, приміром, спекти чудовий пляцок, в якому поєднується ніжність і сніжність пташиного молока та ароматність яблук, настрій від  яблучного цвітіння. Назвіть цю смачну комбінованість  "Зустріч" - і свято обов'язково вдасться! А рецептом цього кулінарного шедевру ділиться визнана кулінарна майстриня, "хедмейкер" пляцків львів'янка Марта Левицька. 

Форма 26 d. кругла, прямокутна 24/28 см.
Для тіста: 3 яйця,1 склянка цукру, 1 склянка борошна з гіркою, 2 ст. л. какао, 5 ст. л. сметани, 50 г масла (маргарину), 1 ч. л. амонію.
Яйця збити з цукром до збільшення об'єму, додати сметану збити, топлене масло збити, далі - амоній, просіяне борошно з какао. Збити на малих обертах міксера - тісто має бути, як густа сметана. Викласти у форму, пекти 45 хвилин (до сухої палички). Як охолоне, перерізати на два коржі.
Крем: 0,5 л. молока, 4 ст. л. манки, 1 склянка цукру, ванілін, 200-300 г масла, сік половини лимона.
Половину молока з цукром ставимо варити, в другій половині розводимо манку, вливаємо до киплячого молока, і, постійно помішуючи, варимо до доброї густини. М'яке масло збити до білого кольору, по ложці давати злегка теплу манку, збивати до пухкості, додати сік лимона і ще раз збити.
Бісквіт з яблуками: 6 яєць, 200 г цукру, 200 г  борошна, 3 великих яблука, 1 ч. л. розпушувача.
Білки злегка збити зі щіпкою солі, додати цукор збити до стійких піків, додати жовтки, збити, додати просіяне борошно з розпушувачем, вимішати лопаткою. Яблука порізати на дольки та вимішати з тістом. Пекти 40 -45 хвилин, а коли охолоне - перерізати на два коржі..
Далі збираємо пляцок чи торт: чергуємо корж + крем. Смачного свята!

Пляцок Марти Левицької

"Зустріч" або ж "радість" - недаремно саме перед календарною весною нам випадає таке свято. Звичайно, переможе весна, бо ще жодного разу не було інакше. Нам залишається лише дотримуватися Закону Божого і найвищого закону Божественної любові, який явив світові Господній Син. І не забувати: весна приходить раніше, ніж пишуть календарі, вона приходить зі Стрітенням Господнім!

Читайте також:
Київ
-3°C
 • Київ
 • Львів
 • Вінниця
 • Дніпро
 • Донецьк
 • Житомир
 • Запоріжжя
 • Івано-Франківськ
 • Кропивницкий
 • Луганськ
 • Луцьк
 • Миколаїв
 • Одеса
 • Полтава
 • Рівне
 • Суми
 • Сімферополь
 • Тернопіль
 • Ужгород
 • Харків
 • Херсон
 • Хмельницький
 • Черкаси
 • Чернівці
 • Чернигів
 • USD 39.67
  Купівля 39.67
  Продаж 40.33
 • EUR
  Купівля 42.18
  Продаж 43.11
 • Актуальне
 • Важливе
2023, вiвторок
7 лютого
13:48
ЗСУ
Українських військових у Литві підготували до роботи з зенітними установками L-70
13:38
Олексій Данілов
Данілов заявив, що Україна має власну зброю, здатну вражати цілі на території РФ
13:18
Володимир Зеленський
Інституції ЄС сваряться через витік інформації про візит Зеленського до Брюсселя, - The Guardian
13:06
Зеленський показав світлини з Бахмута
"Використовувати захисників як гарматне м’ясо ніхто не буде": Кириленко припустив імовірність відходу ЗСУ від Бахмута
12:52
Сергій Шойгу
Шойгу пригрозив "непередбачуваним рівнем ескалації" через постачання танків Україні
12:26
ІДІЛ
Близько 20 людей втекли з в'язниці після землетрусу в Сирії, серед них - імовірні бойовики ІД, - ЗМІ
12:17
Олександр Гвоздик
Стало відомо, коли український чемпіон повернеться на ринг після трирічної перерви
12:14
Саакашвілі
У МЗС України відреагували на відмову суду в Грузії відпустити Саакашвілі на лікування
12:01
OPINION
Євстратій Зоря
Благодатний вогонь, хмара на Фаворі не залежать від церковного календаря
11:58
Голова Національної поліції України Ігор Клименко
Рада проголосувала за призначення Клименка головою МВС
11:57
Верховна Рада
В Україні продовжили воєнний стан і загальну мобілізацію
11:47
Українські прикордонники збили над Бахмутом ворожий штурмовик
11:40
відключення електроенергії
Кількість відключень електроенергії в Україні зменшилась на 42% у порівнянні з минулим тижнем, - Міненерго
11:29
Землетрус у Туреччині: вдалося знайти шістьох українців, які не виходили на зв'язок
11:28
Роман Зозуля
Зозуля закликав МЗС України відреагувати на те, що прості іспанці підтримують Путіна
11:17
Василь Малюк
Рада проголосувала за призначення Малюка головою СБУ
11:05
Робота з відновлення електропостачання Херсон
За 2022 рік в Україні загинуло 98 енергетиків, поранено вдвічі більше, - Герус
10:49
вимкнення електроенергії
Герус пояснив, чому в деяких будинках ніколи не вимикають електроенергію
10:44
Крістіан Атсу
Ексфутболіста АПЛ витягли живим з-під завалів після землетрусу в Туреччині
10:14
Владислав Гераскевич, скелетон
НОК України "проспав" рішення МОК про дозвіл росіянам виступати на Іграх-2024, - учасник двох Олімпіад Гераскевич
10:07
OPINION
Володимир Гевко
Звиклі до схем ошаліли від нового розміру грошей
10:07
на фото: пожежа
Росіяни поцілили у лікарню Вовчанська на Харківщині, сталася пожежа
09:45
обстріл
Ворожі війська вночі завдали удару по Миколаївщині, пошкоджено об'єкт інфраструктури
09:45
Марченко і Медведчук
Компанії дружини Медведчука Марченко фінансували росгвардію та російське МВС у Криму: СБУ викрила масштабну схему
09:25
Ексклюзив
Україна має засоби для ударів вглиб території РФ, проти яких системи ППО безсилі, - Згурець
09:21
В Одесі та прилеглих районах оновили графіки вимкнення електроенергії
08:55
російські танки, окупанти, оркі
Розвідка Британії оцінила здатність РФ провести успішний наступ у лютому
08:53
на фото Бахмут
Минулої доби від рук росіян загинув один мирний мешканець Донеччини, п'ять дістали поранення
08:45
Інфографіка
євро
Курс валют на 7 лютого: євро впав у ціні
08:19
Інфографіка
Окупанти
Росія втратила за добу в Україні 1030 солдатів, 14 танків та 28 бойових бронемашин
08:16
ракетний удар по Львівщині
Представник Китаю в ООН висловився про атаки на цивільну інфраструктуру та загрозу ядерної кризи в Україні
08:03
OPINION
Юрій Богданов
Мовний простір, де зараз використовується російська, — токсичний
07:58
Росіяни атакували Нікопольщину
Росіяни атакували Нікопольщину близько 40 снарядами: 60 тис. абонентів залишилися без води
07:36
Джо Байден ООН
Байден розповів, як інцидент зі шпигунською кулею вплине на відносини з Китаєм
07:11
російські війська
Ворог зосереджений на наступі по 5 напрямках, на окремих - перегруповується, - Генштаб 
07:06
Євген Пригожин
В ISW знайшли нові докази, що Кремль боїться впливу Пригожина
06:38
ОГПУ
ОГПУ розслідує злочини росіян в Україні за трьома головними напрямками, - Костін
06:27
російські військові
В ISW пояснили, чому РФ поспішає з новим масштабним наступом в Україні
06:13
хакер
Північнокорейські хакери викрали рекордну кількість криптовалюти та секретних даних оборонних компаній
06:00
Пожежа на кораблі з авто
Пожежа на кораблі біля берегів В'єтнаму: згоріло понад 4,5 тис. автівок
Більше новин