Уряд олігархічної єдності. Як "соросят" на самокатах замінили "міцні господарники"
Кінець епохи "нових облич" офіційно закінчився. Монобільшість убила уряд Олексія Гончарука, який сама і породила півроку тому
Якщо раніше Володимир Зеленський волів обходитися власними силами, то з часом виявилось, що серед ноунеймів під стягами "Слуг народу" зовсім нема технократів, які б узяли відповідальність на свої плечі. Тому — довелося терміново шукати міцних господарників. Турботливо запропонованих Рінатом Ахметовим, Ігорем Коломойським, Віктором Пінчуком та Дмитром Фірташем.
По суті Шостий уклав таку саму угоду із дияволом, яку уже мали досвід підписати Віктор Ющенко і Юлія Тимошенко, Віктор Янукович та Петро Порошенко. Численні "уряди національного порятунку" та негласні домовленості у результаті жодному із цієї потужної четвірки не принесли політичного довголіття та абсолютної влади. Таким самим може стати і новоспечений "уряд заради людей" під керівництвом Дениса Шмигаля — донедавна скромного топ-менеджера Ріната Ахметова із Бурштинської ТЕЦ.
Союзом із Ахметовим та Коломойським — які стали основними вигодонабувачами із історії з замінами уряді — Зеленський хоче заставити запрацювати іржавий державний апарат. А ще підтримати куці електоральні штани — бо рейтинги "зелених" представників влади уже майже зрівнялися з тими, з якими йшов у відставку Петро Порошенко. Але Петро Олексійович пропрацював 5 років, а нинішній очільник не відсвяткував навіть річницю інавгурації.
Читайте також: 10 фактів про нового прем’єр-міністра України Дениса Шмигаля
З моменту, коли уряд олігархічної єдності — саме так, з огляду, які старі технократи прийшли працювати до уряду — почне працювати, Зеленський може почати відраховувати втрату своєї політичної влади. Оскільки він чітко показав тим, кого обіцяв "зробити разом", що без них ніяк. І великі олігархи цей сигнал чітко вловили — як акули першу кров. Тепер тиск на владу Зеленського зростатиме з кожним днем усе більше.
Якщо поцікавитись, хто ж ці 15 нових урядовців — є чіткі маркери. Наприклад, такі, що медична реформа буде згортатися. Технократ із підприємства Ахметова Шмигаль у своєму слові у Верховній Раді сказав про те, що "реформа буде переглянута". Кроїти її по-новому буде ніхто інший як очільник МОЗ часів Януковича — Ілля Ємець. А це означає тріумф фармакологічних кампаній, які останні років п’ять відчували себе приниженими.
Виграв очільник ОПУ Андрій Єрмак, якому вдалося поміняти міністра оборони на Андрія Тарана, поставити на Мінспорту фехтувальника Вадима Гутцайта, з яким раніше удвох трудилися помічниками регіонала Ельбруса Тадєєва. Однозначно виграв Коломойський — якому почали набридати непоступливі міністри економічного блоку і сам Олексій Гончарук, який подекуди почав демонструвати самостійність і говорити "ні" на забаганки олігархів поставити на "схему" потрібних людей. Тепер за фінанси відповідатиме Ігор Уманський, який устиг попрацювати чи не з усіма прем’єрами — Ющенком, Тимошенко, Януковичем, Азаровим і Яценюком. І якому фіолетово на командну приналежність.
Читайте також: Хто є хто в уряді Дениса Шмигаля
Денис Шмигаль поки не справив особливого враження, однак згода олігархів на цю кандидатуру викликає кілька питань: чи не стане новий очільник уряду прислугою для забаганок олігархічних кіл? Або ж в якийсь момент заручиться підтримкою Ахметова і захоче свою політичну кар’єру — бо ж наразі великої присутності донецького олігарха в парламенті нема, а до ОПЗЖ у нього свої ставлення після віджатих Росією активів на території ОРДЛО.
Тим паче у Петра Порошенка був досвід, коли Яценюк і Гройсман робили свої політичні проекти і кар’єри в обхід шефа, а Юлія Тимошенко переросла із "газової принцеси" в популярного політика саме у вакуумі Ющенка, який пішов на такий самий союз із олігархами аби більше проводити часу із культурними артефактами трипільської культури.
Чи може новий прем’єр виконати виборчі обіцянки президента і навіть свою першу і нову — про збільшення пенсій? Швидше за все, що ні. Цей уряд за усіх розкладів — до осені. За ці кілька місяців непопулярні реформи будуть згорнуті — бо ж нащо вони олігархам і їхнім технократам, які бачили перше пришестя Януковича. Більш за все про приватизацію і ринок землі можна забути. Бюджет клеїтиметься усе гірше — МВФ пообіцяє грошей. Але за реформи. Реформ не буде — а отже, і пенсії нікому не підвищать.
Що буде із Зеленським? Олексія Гончарука відправили у відставку за погані рейтинги. Можливе тимчасове покращення рейтингу самого Зеленського, але це ненадовго. Не усі простять флірт із олігархами та нищення тренду на оновлення влади.
Крім того, посилюються протиріччя у самій команді Зеленського — монобільшість все більше їсть внутрішня корупція та договорняки з ОПУ. Це дуже небезпечна ситуація напередодні місцевих виборів — бо ж у "Слуги народу" донині нема навіть партійних офісів і притомних команд. Зате ОПЗЖ, БЮТ і ЄС швидко донесуть, хто є хто у вуха регіонального виборця. Уже достеменно ясно, що у великих містах команда ЗЕ програє вибори мерів. А ситуативні союзники типу Геннадія Кернеса чи Геннадія Труханова — домовляються і зливають усіх. Бо Зеленський теж піде, а ці лишаться.
- Актуальне
- Важливе