Будь іскрою, як мрієш бачити багаття! Пласт - покоління видатних українців

Сьогодні - вперше за свою 108-річну історію пластуни відзначать День першої пластової присяги онлайн усією країною. Привітаймо свою молоду надію!

Вони - молоді, веселі, розумні і працьовиті, не бачать перепон у жодних обставинах і готові до викликів часу. Патріоти, охоронці своєї землі, мови та віри, вони - пластуни. У цю організацію приходять зовсім маленькими або достатньо дорослими: ні вік, ні інші чинники не відіграють великого значення. Головне у ній - правда, сила, віра і воля!

Через саморозвиток в Пласті, що самі пластуни називають Великою Грою, вже сьогодні виховується майбутнє покоління видатних українців. Вміння вести за собою, швидко зорієнтуватись в екстремальних умовах, брати на себе відповідальність - те, чого навчаються пластуни вже змалечку і що так необхідно вміти у наш час.

"Створення організації відбулось восени 1911 року. У 20-х роках датою вважалась 1 листопада 1911 року, і "літочислення" Пласту велося так: перший пластовий рік, другий тощо. У квітні 1912 році гурток  склав присягу, і відтоді  пластуни щороку відзначають створення організації", - розповідає голова наглядової ради Пласту Юрій Юзич.  Незважаючи на карантин, сьогодні молодіжна організація святкує у безпечному для всіх форматі - онлайн.  Уперше за 108-річну історію Пласту подія такого масштабу відбудеться онлайн та її спільно організовують чотири найбільші осередки Пласту в Україні.

 З нагоди чергової річниці пластунів привітав митрополит Епіфаній:

“Бажаю вам долати життєві виклики, ставати кращими, розвиватися, вдосконалюватися і наближатися до Бога”, -  сказав він.

У своєму зверненні митрополит Епіфаній розповів про емоції із зустрічі з пластунами минулого літа, про дух братерства та дружби, що панує в організації. Це саме те, що об’єднує пластунів у всьому світі: спільні пригоди, дружба, взаєморозуміння.

Юрій Юзич, коментуючи Еспресо.TV особливості цьогорічного відзначення річниці молодіжної організації, сказав:  "Особливість у тому, що святкування відбувається онлайн. З огляду на те, що сьогодні Вербна неділя, основні урочистості Пласт провів учора. Цілий день був прямий ефір на ютубі, який дивились одномоментно сотні людей. Активно коментували. Навіть учора відбувся пісенний онлайн. Були включення з Харкова, Києва, Львова, Франції та Бельгії. Святкового настрою додала гарна ілюстрація пісні Юрка Журавля - "Ми одна велика пластова сім'я".

Наші, українські, скаути - воістину молода надія

Цей рух – симбіоз спортивного, розумового та духовного розвитку молоді. Скаутські організації існують майже у всіх країнах світу, проте вони часто мають деякі відмінності у своїй структурі та системі виховання.  

Наша Національна скаутська організація є неполітичною і позаконфесійною молодіжною організацією. Її мета -  сприяти всебічному, патріотичному вихованню та самовихованню української молоді на свідомих, відповідальних і повновартісних громадян місцевої, національної та світової спільнот, провідників суспільства на ідейних засадах "Пласту" та на засадах християнської моралі.

"Пласт" як український аналог скаутського руху, з’явився в Україні у 1911 році. 12 квітня 1912 року у Львові  вихованці одного з засновників Пласту, Олександра Тисовського, вперше склали Пластову присягу. Цю дату традиційно вважають Днем народження українського "Пласту". Засновниками організації були Олександр Тисовський, Петро Франко та Іван Чмола.

"Пласт" - найбільша молодіжна організація України: 137 осередок Пласту діє у 23 областях України. Об’єднує 8 тисяч пластунів різного віку – від наймолодших 6-річних пластунів до старших пластунів-сеньйорів, які допомагають у виховній праці.

"Пласт" щороку організовує численні табори, у тому числі міжнародні, кожен з яких має свою спеціалізацію (морський, військовий, спортивний, мандрівний, виховно-вишкільний та ін.). Окрім таборів, відбуваються акції різного спрямування - спортивні змагання спартакіади, змагання з пішого мандрівництва "Стежками героїв" та "Осінній рейд", міжнародний скаутський захід "Вифлеємський Вогонь Миру" та багато іншого-цікавого.

Серед вихованців "Пласту" – Любомир Гузар, Ярослав Ажнюк, Кетрін Винник, Богдан Гаврилишин, Настя Станко, Борис Ґудзяк, Соломія Бобровська, Любомир Романків. Пластуни були активними учасниками Революції Гідності.

 Український Тризуб і трилиста лілея

Трилиста лілея - символ світового скаутингу. Вона є в символіці українських організацій у різних варіаціях:  переплетення трилистої лілеї і українського Тризуба у пластунів, переплетена лілея з гербом міста для регіональних скаутських організацій тощо. А ще будь-якого українського скаута можна впізнати за пов'язаною на шиї хустиною. Хустинка також має свою історію, якою пластуни дорожать.

Бути вірним Богові та Україні

Пластун-сеньйор праці  (пластовий курінь Щезники) Євген Янкевич наголошує на тому, що головний обов’язок пластуна - бути вірним Богові та Україні. А на це в молодого покоління знаходиться і сила, і сміливість, і бажання. Євген Янкевич розповідає, що патріотичне виховання відбувається відповідно до вікових груп вихованців - у формі гри, змагань, дискусій тощо, тобто тих форм, які дітей особливо зацікавлюють. Пластунів ознайомлюють з українськими традиціями, історією, вчать українських сучасних та народних пісень.  

  "Пластунів виховують на засадах християнської моралі та загальнолюдських цінностей, розповідають про добро, людяність, вчать берегти природу та допомагати немічним. Саме вони отримують "Віфлеємський вогонь" і несуть його "в люди", - додає Євген Янкевич. - Старші пластуни входять в окремі курені, вивчають історію, культуру, фольклор, бойові мистецтва тощо".

Підтримаймо надію!

 

Автор - Юрій Журавель

З кожним роком кількість пластових осередків і пластунів зростає, що не може нас не тішити. Так, в Україні вже понад 9 тисяч пластунів у 146-ти осередках. Проте, ще не всі діти мають змогу бути долученими до нашої організації. Ми можомо допомогти надати можливість відчути “велику гру”, підтримавши їх: https://is.gd/plast_donate_ua

 Скоб, дорогі друзі! Нехай долаються виклики! Горіть Грою!