Політичний стриптиз ДБР

В.о. директора ДБР Олександр Соколов чесно сказав журналістові «УП» в інтерв’ю про свою першу появу у ЗМІ у середу з відеозверненням: “Я не медійна людина… Я не хотів…” Але, мовляв, відділ по ЗМІ ДБР сказав тимчасовому керівникові ДБР: “обмеженість часу, Чорновол, нас всі атакують…” Довелося виходити з інформаційної тіні

“Вирішили, що я буду виходити, давати якісь коментарі або буду тренуватися на людях, перед камерою, бо це об'єктивно потрібно, щоб не виглядати, як ідіот”.  No comments.

До того колишній контррозвідник Соколов взагалі не світився в інформаційному просторі.

Про справу Тетяни Чорновол та інші дії ДБР, які справді викликали бурю критики у ЗМІ та з боку націонал-демократичної опозиції, Соколов кілька разів повторив: все буде в рамках закону, ніякої політичної доцільності. Але основні тези інтерв’ю Соколова переконливо спростовують цю декларативну «аполітичність». 

Насправді воно нагадує сеанс політичного стриптизу у рамці, заданій нещодавньою начальницею Соколова, а нині генпрокуроркою Іриною Венедиктовою, яка спочатку призначила екс-адвоката Януковича своїм першим заступником у ДБР, а потім зажадала скасування закону про амністію майданівців.

Про Бабікова, який захищав в суді Януковича, Соколов розповідає з ледь прихованим захватом: “Бабіков сам прокурор за освітою, пропрацював і слідчим, і прокурором. У нього стажу роботи слідчої 22 роки. Тому він бачить нюанси і тонкощі прийняття тих чи інших процесуальних рішень. І тому, коли Бабікову давали якийсь напрямок, він проводив все в жорсткі рамки і казав, що діємо лише так.”

Справді, який неймовірний потенціал прокурорського досвіду пропадає нині: Пшонка, Рінат Кузьмін, Шокін, Потебенько… Скільки достойників з неперевершеним знанням «нюансів і тонкощів» і схильністю до «жорстких рамок»! 

А конфлікт інтересів у адвоката Януковича Бабікова, на думку Соколова, відсутній. В.о. директора ДБР стверджує, що перший заступник ДБР Бабіков доступу до справ Майдану, зокрема, до справи Чорновол, не має, а всю роботу з управлінням Майдану у ДБР веде сам Соколов.

По-перше, хотілося б подивитися, як співробітники ДБР не пускають свого начальника Бабікова до справ Майдану і не слухають його вказівок. 

По-друге,  за свідченням того ж Соколова, все йде до того, що Бабіков невдовзі стане в.о. директора ДБР строком на 60 днів, оскільки для призначення повноцінного директора ДБР ще й комісію не почали створювати. І що, очоливши ДБР, Бабіков сам себе відсторонить від справ Майдану? Це навіть організаційно є неможливим.  Дивно, що генерал спецслужби Соколов недоговорює подібні речі.

А чого варта компліментарна думка Соколова про одіозного екс-смотрящого від Януковича за суддями Андрія Портнова, який  закидав українські суди позовами на П.Порошенка та «скажених націоналістів», заслуговує на розлоге цитування: "Ну дивіться, насправді він же, хто б що не казав, досить непоганий юрист. Його юридична група існувала завжди, навіть коли він в 2014 році уїхав, а потім приїхав. Тому він свої позиції аргументує, і йде з позиції судів, пересудів… Наприклад, приходять від нього матеріали. Ми в ДБР не вбачаємо складу злочину. Через тиждень-два приходить рішення суду, що ми маємо в реєстр внести. А тепер закрити, не проводячи слідчих дій, ми не маємо повноважень."

Бачите, просто змушують бідне ДБР розслідувати портновські позови. Тим паче, що у Портнова якимось чином опиняються матеріали справ ДБР. І Соколов скрушно зітхає: головна проблема Києва, що інформація тече.

Одне дивно: чому керівник головного нині слідчого органу держави робить висновок про те, що потрібно відкривати справи проти Порошенка і Чорновол, а не проти Портнова, який досі неприховано орієнтується на Москву, купує секретну інформацію і «стимулює» суддів, як за недобрих часів Януковича? До речі, як так вийшло, що саме друг Портнова одіозний суддя Вовк розглядав питання про обрання Тетяні Чорновол запобіжного заходу?

Соколов ще дуже багато наговорив про справу Чорновол, але якщо злити “воду”, то в сухому залишку його думка зводиться до наступного: справа неоднозначна, та «навіжена активістка» могла і «замочити» нещасного програміста чи то електрика зі штабу ПР (Соколов точно не знає? – авт.) А ранковий обшук – діло нормальне, слава Богу, малих дітей, які при цьому були присутні, ніхто не чіпав. А спецназ був необхідний: інші “божевільні нацики” могли і «наваляти» людям з ДБР “при виконанні”. 

І щодо гнівної заяви Авакова, який порадив Бабікову “забиратися в Росію до Януковича” – “нам Аваков не указ”.

З таким відвертим ретранслюванням кремлівських темників і тез того самого Портнова енд його друга Шарія якось і сперечатися соромно. Про незаконність відкриття справи проти Чорновол і відсутність самого складу злочину «умисне вбивство», про фальсифікацію  ДБР черговості подій Революції Гідності достатньо сказали добре знайомі зі справою екс-прокурори С.Горбатюк, Ю.Луценко, адвокат сімей Героїв Небесної сотні Є.Закревська, провідні юристи, політологи, аналітики.

Достатньо зазначити, що Соколов обійшов питання про те, хто послав загиблого програміста у задимлене приміщення штабу ПР збирати жорсткі диски, знайдені при ньому. 

Психолог Лариса Волошина вважає дії ДБР спробою визнання незаконного характеру всієї влади в Україні з 2014-го по 2019 рік, що ставить під сумнів всі її рішення. А так званий закон про амністію майданівців збираються скасувати за допомогою судового рішення. «Якщо в ньому буде сказано, що події 18 лютого не мирні зібрання, а масові заворушення — це буде зміною правового визначення подій на Майдані». 

Тим часом суддя Вовк зі зловтіхою оголошує Тетяні Чорновол цілодобовий домашній арешт – не функціональний в умовах пандемії, але такий символічний! А Соколов викликає на допит депутата “ЄС” В’ятровича за те, що той 2 роки тому… організував міжнародний форум, присвячений роковинам Голодомору.

Не потрібно мати великий аналітичний дар, аби констатувати: ДБР, Соколов і його негласна керівниця Венедиктова сьогодні працюють на розкол українського суспільства, на дискредитацію української влади і особисто президента Зеленського в очах як самих українців, так і міжнародного співтовариства. І бенефіціар тут один – путінський Кремль.

Тому не виглядає таким уже художнім перебільшенням заява екс-прем’єра Яценюка перед початком судового засідання по мірі запобіжного заходу Чорновол: "Справи, які розпочаті проти активістів Майдану, є ніщо інше, як робота російської агентури в Україні".

У зв’язку з цим автора дуже переймають такі питання: Соколов, який з 2014 р. був контррозвідником, просто швиденько перефарбувався у російський триколор за вказівкою «старших товаришів»? Чи всі 5 років працював зовсім не на українську контррозвідку, а на абсолютно інші спецслужби? Версію «не відає, що творить» доводиться відкинути як малореальну.

І якою є тут позиція української влади і Зеленського? Адже за часів війни той, хто проти України, її свободи і суверенітету, автоматично опиняється на боці ворога.