Переказ більше 5 тисяч готівки - зась без ідентифікації: в Україні запрацював новий закон про фінмоніторинг. Що він змінює

фото: bank.gov.ua
Про основні зміни, які внесе закон в життя українців, розповіла заступниця голови НБУ Катерина Рожкова.
З 28 квітня 2020 року набирає чинності закон "Про запобігання та протидію легалізації (відмивання) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдженню зброї масового знищення".
Як зазначила Рожкова, для 95% банківських клієнтів ці зміни не ускладнять життя, а скоріше спростять.
Адже всі клієнти банків уже є ідентифікованими, вже одного разу були у відділенні, заповнювали анкету та надавали ксерокопії своїх документів, тому їх ідентифікацію проведено.
“Зміни переважно стосуються неідентифікованих операцій. Але це не заборона їх проводити, це скоріше додаткові вимоги”, – сказала вона.
Також передбачений перехідний період до кінця року для введення нових правил. Тобто, нові вимоги до інформації про відправників та одержувачів переказів почнуть діяти не відразу з 28 квітня, а будуть впроваджуватися впродовж року.
Що зміниться для українців:
-
Поріг для перевірки фінансових операцій збільшили з 150 тис. грн до 400 тис. грн
Згідно з новими вимогами, до порогових фінансових операцій відносяться ті, що здійснені на суму 400 тис. грн і більше, а для суб'єктів підприємницької діяльності, що надають послуги в сфері лотерей або азартних ігор - на суму 30 тис. грн і більше.
-
Ознаки підозрілих операцій скоротили з 17 до 4
Обов’язково повідомляли Держфінмоніторинг про всі операції від 400 тис. грн фінансові установи повинні, якщо це:
-
готівка;
-
переказ коштів за кордон;
-
операції політиків;
-
операції клієнтів з держав, які працюють “в антилегалізаційній сфері” на кшталт офшорних зон.
Сума враховується в гривні або еквіваленті в іншій валюті, банківських металах та інших активах.
-
Високоризикових клієнтів перевірятимуть більш прискіпливо
Наприклад, йдеться про політиків чи олігархів. Тобто тих, хто може проводити операції на великі суми. Операції звичайних людей - студентів, пенсіонерів, клієнтів в межах зарплатного проекту та “білого” бізнесу, що платить податки – перевірятимуть менше, обіцяють у Нацбанку.
-
Розширюється перелік суб’єктів первинного фінмоніторингу, тобто тих, хто фактично проводить ідентифікацію клієнта
Тепер до переліку додаються і поштові оператори, і ріелтори, і юристи, представники грального бізнесу, і ті, хто надає податкові консультаційні послуги.
Всім, кого це стосується буде надано достатньо часу на адаптацію до кінця цього року.
-
Відкрити банківський рахунок можна без обов’язкового приходу в банк
Новий закон передбачає дистанційну ідентифікацію клієнтів. Це означає, що тепер, щоб відкрити рахунок у банку не потрібно йти у відділення. Засвідчити свою особу ви тепер можете або через відеозв’язок, або через систему BankID. Документи можна сфотографувати або відсканувати і надіслати в банк електронною поштою.
-
Грошові перекази понад 5 тис. грн можна здійснювати лише з ідентифікацією особи
Буде встановлюватися лише особа відправника та одержувача коштів. Раніше ця вимога стосувалася переказів від 15 тис. грн.
Відповідно, для того, щоб переказати у вигляді готівки більше 5 тис. грн (але до 30 тис. грн) через термінал потрібно буде вказати прізвище, ім'я та по батькові одержувача.
Під час переказу коштів із картки на картку нічого не змінюється.
-
Вимога про ідентифікацію при переказі коштів не стосуватиметься:
- оплати житлово-комунальних послуг, оплати податків, штрафів, інших обов'язкових зборів і платежів (незалежно від суми);
- оплат для погашення кредитів у сумі до 30 тис. грн;
- переказів для оплати товарів і послуг, що проводяться за допомогою платіжної картки (або іншого електронного платіжного засобу), якщо її номер супроводжує переказ (незалежно від суми; обмеження на платежі або зняття готівки визначено тільки лімітами самої картки, які можна міняти);
- всі наявні перекази в межах України в сумі до 5 тис. грн; понад цієї суми необхідна ідентифікація особи;
- зняття коштів зі свого рахунку.
Слідкуйте за подіями в Україні та світі разом з Еспресо! Підписуйтесь на Telegram-канал: https://t.me/espresotb