live
Супутник ASTRA-4A 12073 МГц. Поляризація-Н. Символьна швидкість 27500 Ксимв/с. FEC 3/4

Подвійні стандарти: Один із вищих ієрархів РПЦ мимоволі виступив у ролі адвоката українського “5 каналу”

У справі з судовим позовом намісника Києво-Печерської лаври до "5 каналу" несподіваний поворот. Напередодні голова Синодального відділу зовнішніх церковних зв'язків Московського патріархату митрополит Іларіон в ефірі телеканалу "Росія-24" назвав ті ж самі причини спалаху коронавірусу в монастирях РПЦ, що їх вимагає від журналістів спростувати митрополит Павло

Не скажу, що ми у цьому унікальні. У тій же Південній Кореї, нагадаю, джерелом масового зараження COVID-19 стала секта "Храм скинії свідоцтва Шинья-Чонджу". І все ж, навіть у нашого східного сусіда Росії нехтування розпорядженнями світських і церковних властей, байдужість до здоров’я та життів не тільки своїх, але й сотень тисяч прихожан не набуло такого системного характеру як це було та продовжує відбуватися у храмах та монастирях Російської православної церкви в Україні.

Як результат, і через два місяці від початку карантину Печерська та Почаївська лаври залишаються найбільшими в країні вогнищами коронавірусу. А предстоятель Києво-Печерської лаври одіозний митрополит Вишгородський і Чорнобильський Павло (Лебідь), сам ледь оговтавшись від хвороби, звернувся до Печерського суду Києва з позовом до "5 каналу", вимагаючи від журналістів спростувати їх слова про те, що однією з головних причин поширення хвороби стали заклики церковників, а серед них і самого Павла, до віруючих ігнорувати вимоги карантину, продовжувати регулярно відвідувати храми.

На відміну від, скажімо, Константинополя або Греції, де вище церковне керівництво майже відразу після того як ВООЗ оголосила про пандемію, закликало віруючих утриматися від відвідування храмів, РПЦ опинилася у двозначній ситуації. Діючи виключно у фарватері політичного курсу, що визначається у Кремлі, патріарху Кирилу довелося «разом з лінією партії» буквально на ходу міняти позицію Церкви по відношенню до коронавірусу.

Якщо навіть у Греції консервативна частина ієрархів (не дивно, що це ті само ієрархи, що виступали проти визнання автокефалії ПЦУ) сприйняла заходи карантину у багнети, а митрополита Кіфірського Серафима за їх порушення навіть затримувала поліція, в Росії патріарх Кирило зіткнувся якщо не з організованою внутрішньо церковною опозицією або протестом, то про масове ігнорування його запізнілих закликів закрити храми на Великдень можна говорити із впевненістю.

Коли у великодню ніч перед об'єктивами телекамер Кирило проводив службу в порожньому московському Храмі Христа Спасителя, в тисячах інших храмів в Москві і по всій Росії було напрочуд багатолюдно. Як результат, небачений навіть за українськими мірками "врожай" — настоятелів престижних храмів і монастирів, і серед них навіть цілий єпископ - Желєзногорський та Льговский Веніамін — тих, хто розплатився за свою гординю життям. Ну, їх хоч назвали за іменами. Померлі парафіяни вдостоїлися хіба що згадки у вигляді цифри офіційної статистики.

Тож, коли в цю неділю голова Синодального відділу зовнішніх церковних зв'язків Московського патріархату митрополит Волоколамський Іларіон з незвичною для нього відвертістю в ефірі кремлівського телеканалу "Росія-24" розповідав про причини ситуації, що склалася, він, звичайно, мав на увазі не Україну.

"У деяких монастирях, — сказав Іларіон, — було таке шапкозакидальне ставлення: говорили, що ось, ми не маємо нічого боятися, Бог нас врятує ... Закликали не боятися вірусу, закликали ходити до храмів". "Деякі з цих священнослужителів вже зараз лежать у труні, інші лежать під апаратом штучної вентиляції легенів. Тому, я думаю, не можна жартувати з такими речами, не можна хизуватися своїм православ’ям, коли цивільна та церковна влади закликають до обережності".

Якщо тут у нас боязкі спроби світської влади вмовити УПЦ МП дотримуватися норм карантину були представлені з Москви мало не як репресії, у самій Росії навпаки, оточення патріарха напряму звинуватило у численних жертвах пандемії серед духовенства неслухів, що не підкорилися волі церковних і світських властей. Це показово, звинуватило практично тими ж саме словами, спростувати які від журналістів "5 каналу" вимагає у своєму позові, поданому до Печерського суду Києва, предстоятель Києво-Печерської лаври митрополит Павло (Лебідь).

Що ж, така неочікувана прямота Іларіона цілком зрозуміла з огляду на практично повну відсутність (про ослаблення внаслідок його зовнішньополітичних прорахунків позицій Кирила як у кремлівській владній вертикалі так і у самій Церкві вже деякий час пишуть російські автори) дисциплінарних заходів патріарха до неслухів. Що ж стосується РПЦ в Україні, тут УПЦ МП виступає лише як провідник кремлівської політики, у першу чергу зацікавленої ще більш поглибити, загострити церковний та політичний конфлікт.

Тож, з огляду на вищезгадані подвійні стандарти, ніякі жертви коронавірусу, ніякі слова найвищого ієрарха РПЦ не змусять того ж Павла (Лебедя) ні на йоту розкаятися у своїй гордині, і, тим більше, відкликати свій позов.

Все по темі

новини партнерів

7 червня, 2020 неділя

6 червня, 2020 субота

7 червня, 2020 неділя

6 червня, 2020 субота

5 червня, 2020 п'ятниця

Відео

Введіть слово, щоб почати