Свято неба і землі! Трійця для українців: велич і значення свята, звичаї, традиції та святкові радощі

Тетяна Зінченко
6 червня, 2020 субота
09:57

7 червня 2020 року ми святкуємо Зішестя Святого Духа, або ж Трійцю - одне з дванадцяти найбільших свят православного люду. Які легенди цього дня, що важливого в цьому святі саме для українців, для кожної людини зокрема, як святкували його наші пращури і як святкуємо його ми - у святковій розвідці Еспресо-TV

Зміст

На 50-й день після Великодня у природі настає справжній розмай: усе на цей момент буяє, квітне, гуде, цвірінькає і пахне. Віряни святкують Святу Трійцю або ж П'ятдесятницю, День Зіслання Святого Духа, Зелену неділю - справді великий день у нашій народній історії. Бо стільки розповідей, легенд, історій пов'язано з цим днем: кожній родині буде про що згадати, на що спрямувати свої надії. 

Трійця - одне з дванадцяти найважливіших після Великодня свят у православ'ї, присвячених подіям земного життя Ісуса Христа і Богородиці. 

В Україні День Святої Трійці вважається важливим церковним святом, тому цього дня оголошено державний вихідний.  

Трійця - символ оновлення життя 

Перше літнє свято цього року - таке ж барвисте і сповнене літніх ароматів, як і завше. Храми, як і завше, незважаючи на особливий, карантинний, період будуть прикрашені  зеленим клечанням: ікони - липовими, кленовими та березовими гілочками, квітами, підлогу вистеляють травою, лепехою. А ми поставимо собі в оселях  запашні літні букети з м’яти, чебрецю, меліси, всеможливих польових квітів. Уся ця краса  символізує літнє буяння, весняне оновлення життя.

null

На скрижалях Святого Письма

Свято оновлення природи і весняно-літнього пробудження, безсумнівно, відзначали і наші далекі сонцелюбні пращури.  

Тому, як і у всіх великих святах, у Трійці  - багато особливого і овіяного легендами: переплетіння віків з різноманітними традиціями і віруваннями, свідчення, розповіді Святого письма і новітні розвідки етнологів, істориків. Десь вони перетинаються, а десь ставлять ще більше знаків запитань.

"... і почали говорити іншими мовами, як їм Дух промовляти давав"

Утім, з великими святами так завше відбувається, тому що вони викликають у нас посилену увагу і обіцяють здійснення чогось неземного, а відтак вимагають відповідних знань.  Так і з Трійцею - саме в цей день на землю зійшов Святий Дух, як і обіцяв Син Божий. Цей дух зійшов на апостолів, 12 рибалок, учнів Христа, які разом з Матір’ю Божою молилися в храмі на Сіонській горі.  

 "І з'явилися їм язики поділені, немов би огненні, та й на кожному з них по одному осів. Усі ж вони сповнились Духом Святим, і почали говорити іншими мовами, як їм Дух промовляти давав".

 "Ідіть, научайте всі народи, хрестячи їх в Ім'я Отця, і Сина, і Духа Святого" (Матвія, 28, 19).

Отож з  цього дня кожен народ отримав свою мову - від язиків полум’я Святого Духа, щоб цією мовою прославляти царство земне і небесне. Багато того дня прийняли хрещення - так почалася  історія створення святої вселенської апостольської Церкви, від якої ведуть своє походження всі сучасні християнські громади на землі. Першим християнським храмом став той самий будинок на горі Сіон - нині Успенський храм Гробу Господнього в Єрусалимі.  

Це свято символізує святу Трійцю, три відомі прояви, лики Всевишнього - у вигляді Бога-Отця, Бога-Сина і Бога-Святого Духа.

 Єдиносущна Трійця - це означає, що Отець, Син і Святий Дух нероздільні ​   

У Священному Писанні  говориться, що ми сповідуємо Трійцю єдиносущну і нероздільну. Єдиносущну - це означає, що Отець, Син і Святий Дух -  три самостійні Божественні образи, володіють всіма Божественними досконалостями, але це не три особливі окремі сутності, не три Боги, а Єдиний Бог. Вони нероздільні. 

Фото Національного музею народної архітектури та побуту України

З давнини до сьогодення - усе-таки це цікаво!

Прикрашати храми, оселі та городи квітами, напевне, почали ще з давніх-давен, коли з природою пов’язували великі й малі події в родині, врожай і природні явища.  Дівчата ворожили, жінки збирали цілющі трави для лікування на весь рік, чоловіки та парубки організовували місцеві гуляння. Але треба мати на увазі, що церква далеко не вітає подібні дії, тому про ворожіння вже майже не згадується, хіба що в канві звичайних веселощів та розваг, які особливого смислового навантаження не несуть.

Вважалося, що в цей день можна зустріти русалку і що вона навіть може залоскотати, тому вже наші ближчі пращури, тобто християни,  не виходили цього дня з оселі без хрестика на шиї.

Що треба робити на Трійцю, а що - небажано. З природою - в унісон!

Також питання досить дискусійне. Не можна лихословити, бажати комусь зла, втім, це стосується кожного і в будній день. Не можна тяжко працювати, щоб не відволікатися від світлих дум про зішестя Святого Духа і щоб тим самим не пропустити цю світлу миттєвість. А треба йти в храм з красивим букетом, щиро помолитися, побути в цей день хоча б думками ближче до неба.

З давніших заборон - не можна купатися, щоб не залоскотали русалки. Не робити віників з гілок дерев, не будувати дерев’яні паркани. Словом, не використовувати природу в корисливих цілях, а просто бути з нею в унісон. На Трійцю  природа просто промовляє до людини мовою комах, пташок, природи. Не одне покоління вслухалося в цю мову, і всі ці спостереження вилилися в ланцюжок прикмет і вірувань, які передаються з покоління в покоління.

Цьогорічні особливості Трійці

Цікаво, що цього року 7 червня святкуватимуть Трійцю християни і східного, і західного обряду.  Це один із рідкісних випадків, коли дати свят у католиків і православних збігаються. І хоч карантинні обмеження тривають, ми все ж усі дружно святкуватимемо цей день - у родинах, у побажаннях, у онлайні. Оселі прикрасимо, букети будуть! 

У цей день збиралися толоки на природі - цілими селами чи великими родинами. Господині приносили свої наїдки-напої. Прийнято було готувати багато і смачно, основними стравами були короваї, хліб, пиріжки, м'ясні страви. Цьогоріч також можна смачно накрити стіл у колі дружньої родини, нехай і не на толоці, каже наш кулінарний гід, кулінарна майстриня і блогер Лілія Цвіт. І якраз на це чудове свято можна спекти хліб, навіть якщо ви не пекли досі - це гарний привід. Лілія Цвіт радить спекти гречаний: смачний, запашний, хрумкий - те що треба для святкування вдома! Прогляньте у відео, вона детально і дуже доступно розповідає, як зробити свято хлібним, як це робили наші бабусі-прабабусі колись. 

А хто бажає ще й солодкої випічки, бо свято дуже велике, відома кулінарка Лілія Цвіт розповість про неймовірно смачний, ошатний, соковитий і запашний пляцок, який ніби створений до цих свят - Зелений гай. Його дуже люблять господині і дуже багато хто пік його за рецептом Лілії Цвіт - видно з відгуків, із фотозвітів, отож ця випічка вдається, під силу і дуже доречна! "Смачний, ніжний, простий пляцок, що легко спекти", - каже господиня. Дивіться!

Читайте також: Зустрінь літо гарно й смачно! Топ-20 найсмачніших страв червня

Про врожай і тепло: прикмети Трійці

  • Дощ на Трійцю  - на сонячне і тепле літо.
  • Після дощу сонячна погода - значить, у цьому сезоні можна очікувати дуже багатого врожаю, особливо зернових культур, ягід та грибів.
  • Сватання цього дня - на вдалий шлюб: у родини будуть гарні діти, в оселі - гармонія, а в серцях - любов один до одного.  Ідеальним вважався варіант, коли сватання відбувається на Трійцю, а весілля – на Покрову. 
  • Трави і квіти, зібрані цього дня, - потужний оберіг і ліки від багатьох хвороб. Настоями та відварами з цих рослин люди виліковувалися від багатьох недуг. А ще виготовляли талісмани і обереги для всіх членів сім'ї.  Ну, як мовиться, по вірі вашій і буде вам!

Давні вірування і ритуали:

  • Субота перед Трійцею - Батьківська чи Дідова субота, Поминальний день, Радуниця
  • Бажано в цей день пом’янути душі померлих, рідних, які відійшли за межу. Вважається, що цей день - один з небагатьох у році, можливо, навіть єдиний, коли вони сходять на землю, щоб трошки побути з нами. Тому готують смачні страви (вітаються пироги, вареники з ягодами, страви із сезонних овочів-фруктів, напої), скликають родину і в дружньому колі згадують померлих добрим словом. 
  • У суботу напередодні Трійці всі рослини наділяються магічною і цілющою силою.
  • Хвороби та всілякі небажані моменти не притягуватимуться, якщо подавати щедру милостиню, надавати будь-яку допомогу тим, хто її потребував.
  • Скатертину, якою застеляли святковий стіл в Трійцю, зберігали з вірою, що вона здатна притягувати заможних женихів чи працьовитих наречених.
  • Якщо зранку винести і покришити свіжу випічку на город, можна таким чином задобрити  духів покійних родичів, щоб ті піклувалися про живих у засвітках. 

  

Фото Національного музею народної архітектури та побуту України

Літо, воля, квіти, мова - такі можливості відкриває перед кожним з нас прийдешнє свято. Святий Дух, зійшовши на землю, осяяв своєю величчю і святістю і наш шлях, і дав можливість спілкуватися, говорити, наділив мовою.

Отож насолоджуймося літом, попри банальність цих слів - творімо добро і розвиваймо мову, яка дана нам з неба, бережімо природу хоча б тому, що вона нас береже, що вона - невичерпне й істине джерело натхнення і  справжня земна краса.  Благодаті Святого Духа кожному з нас!

Теги:
Читайте також:
Київ
+2.9°C
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • Біла Церква
  • USD 41.31
    Купівля 41.31
    Продаж 41.84
  • EUR
    Купівля 45.01
    Продаж 45.71
  • Актуальне
  • Важливе
2025, четвер
20 березня
00:36
Оновлено
БПЛА "шахед", безпілотник, дрон
Росія запустила безпілотники по території України: на Київщині спрацювала ППО
00:24
Володимир Зеленський
Зеленський: Україна дзеркально реагуватиме на російські удари по енергооб'єктах
2025, середа
19 березня
23:50
Олександр Маркушин, Печерський суд
Суд продовжив запобіжний захід меру Ірпеня Маркушину
23:05
Куп'янськ
Росіяни впродовж кількох годин скинули на Куп'янськ щонайменше 20 КАБів: є пошкодження критичної інфраструктури
22:58
Оновлено
Екрем Імамоглу
У Туреччині затримали опозиційного мера Стамбула Імамоглу. В ЄС відреагували
22:34
Оновлено
За добу на фронті відбулося 127 боїв: на Покровському напрямку українські захисники відбили 39 штурмів
22:24
Ексклюзив
Путін дає інтерв'ю в салоні авто
Путін буде продавати припинення вогню, - дипломат Клімкін
22:16
Джорджія Мелоні
"Допоможе розкрити блеф Путіна": Мелоні пояснила, чому наполягає на поширенні 5-ї статті НАТО на Україну
21:51
Зеленський і Кошта обговорили участь України в ініціативі щодо переозброєння Європи
21:46
Ексклюзив
Дональд Трамп
Через місяць-два, коли Трамп розчарується в Путіні, треба буде щось міняти у підходах до врегулювання війни, - політолог Таран
21:35
Жінки в ЗСУ
В Україні створили онлайн-курс, спрямований на гендерну рівність в ЗСУ
20:53
Дональд Трамп
Трамп закликав Іран негайно припинити постачання зброї хуситам
20:51
Ексклюзив
Сергій Згурець, український журналіст, військовий експерт
Унікальна ударна робота ГУР у Криму, план ЄС із переозброєння, знищення ворогів з використанням технологічних рішень. Колонка Сергія Згурця
20:21
Оновлено
Ілюстративне фото
У Печерському суді Києва відбулося засідання у справі екскомбата ЗСУ Іллі Лапіна
20:05
OPINION
блог Микола Томенко
Трамп і Нобелівка
20:02
Оновлено
Володимир Зеленський і Дональд Трамп
Зеленський провів телефонну розмову з Трампом
20:00
Ексклюзив
ЗСУ прапор
Україна має використати можливу мирну угоду для зміцнення обороноздатності, - нардепка Фріз
19:59
діти, злочини росії
З населених пунктів Донеччини, які підлягають примусовій евакуації, вивезли всіх дітей, – ОВА
19:48
Ракетний удар по Сумщині 3 квітня
"Ворог фактично знищує прикордоння": у ЗСУ заявили про посилення обстрілів Сумщини
19:40
Ексклюзив
Саудівська Аравія
Наливайченко пояснив, чому саме Саудівську Аравію вибрано для перемовин США з РФ
19:30
соцмережа Х (Твіттер)
"Не відповідає цінностям": транспортні компанії Бельгії оголосили протест соцмережі Маска Х
19:30
Олаф Шольц
Уряд Шольца перед відставкою виділить Україні додаткові 3 млрд євро
19:20
Оновлено
Юрій Галушкін
У Києві відбулося засідання у справі Юрія Галушкіна: військовому продовжили тримання під вартою
19:14
безпілотник казахстан
У Казахстані впав безпілотник, схожий на російський "шахед", - ЗМІ
19:09
Україна НАТО
Україна поінформувала НАТО, що потрібно для забезпечення стійкого миру
19:00
Ексклюзив
ядерна зброя
Франція та Велика Британія створюють потужну ядерну парасольку для ЄС та України, - дипломат Джиджора
18:52
Оновлено
Стів Віткофф
США і РФ 23 березня проведуть переговори щодо припинення ударів по енергетиці у війні росіян з Україною, - Віткофф
18:42
Оновлено
ракета
РФ завдала ракетного удару по залізничній інфраструктурі Дніпропетровщині: є поранені
18:28
ППО, обстріл, ЗСУ
Українські та американські компанії розглядають можливість ремонту деяких систем ППО
18:27
БПЛА "шахед", безпілотник, дрон
Коштує близько $5 тис.: Сили безпілотних систем знищують "шахеди" за допомогою новітнього засобу
18:16
на фото боксер Олександр Усик
Усик провів тренування на зруйнованій росіянами ТЕС
18:13
Ексклюзив
Дональд Трамп
США розглядають технічні перемовини як змістовний крок до справжнього припинення вогню, - ексголова СБУ Наливайченко
18:02
OPINION
блог Олександр Антонюк
Стратегія Путіна залишається незмінною
18:00
Ексклюзив
Україна НАТО
Співпраця України з НАТО буде поглиблюватися, - нардепка Фріз
18:00
Огляд
Тінь переговорів чи військова невдача: чому Україна виходить з Курщини. Пояснюємо
17:37
Михайло Подоляк
Україна не братиме участі в перемовинах між США та Росією в Саудівській Аравії, – Подоляк
17:23
Майк Волц
"У нас немає ілюзій щодо того, з ким маємо справу": Волц назвав Путіна жорсткою людиною
17:21
Стів Віткофф
Російські дрони вдарили по Україні до того, як Путін наказав зупинити атаки по енергетиці, - Віткофф
17:14
артисти Одеської опери
Артисти Одеської опери виступлять у Нідерландах, Бельгії та Німеччині
17:00
Тайвань прапор
Українські мери та муніципальні чиновники шукають підтримки в Тайвані
Більше новин