Легко красти, та тяжко відповідати – 5 книг про злодіїв

Проблему шахрайства автори цих книжок вирішують по-різному, і буває, що злодія при цьому виправдовують. Особливо, якщо це підліток, який потрапив у біду, або дорослий поет, якому випало жити у злодійській компанії. Утім, жодних виправдань немає ані розкрадачам бібліотек, ані карній медицині, яка може затаврувати навіть невинного

Андерс Ріделл. Книжкові злодії: Про нацистські розкрадання бібліотек Європи та про спроби повернути літературну спадщину. – Х.: Фабула

 

У цій книжці, перекладеній 17 мовами світу, розповідається про систематичне розкрадання гітлерівцями європейських бібліотек. Нацисти прагнули мати власну величезну книгозбірню, яка допомогла б їм панувати у світі, тому у приватних і державних бібліотеках вони обирали найцінніші екземпляри, щоб відправити їх у Німеччину, решту ж просто спалювали. «Найперше мене здивувало те, що в цій операції викрадання, яка простягалася від Атлантичного узбережжя до Чорного моря, зникли десятки мільйонів книжок, - зауважує автор. - Але, крім цього, мою увагу привернуло ще дещо — книжки нібито були більш важливими ідеологічно. Витвори мистецтва здебільшого розподіляли між керівництвом нацистів, і в цьому списку не останнє місце посідали Адольф Гітлер і Герман Ґерінг. Витвори мистецтва мали показати, узаконити та вшанувати новий світ, який нацисти мали намір побудувати на руїнах Європи. Вони бачили цей свій світ красивішим і чистішим. Але в книжок була інша мета». Яка саме, дізнатися не складно, хоч після війни ніхто не повертав ці книжки назад у місцеві бібліотеки чи власникам (та й власники переважно загинули), тому вони так і залишались у німецьких публічних бібліотеках. Проте сьогодні невеличка команда бібліотекарів намагається відновити історичну справедливість, встановити, кому належали викрадені книжки, та передати їх нащадкам власників.

 

Жан Жене. Щоденник злодія. – К.: Видавництво Жупанського

Цей одіозний роман - найвідоміший твір автора, якого Жан-Поль Сартр називав "Святим Жене" Насправді ж, як пише він сам, ""зрада, крадіжки та гомосексуалізм — ось головні теми цієї книжки". Загалом "Щоденник злодія" - це роман, зухвало названий автобіографічним, про життя злодія-гомосексуаліста, який отримує задоволення, естетичне і інтелектуальне задоволення від скоєних ним самим розпусних дій. Це роман одночасно і провокація, і одкровення; цей твір, яке вибиває читача з колій, перевертає всі моральні цінності, які тільки можна вигадати. Жан Жене - чи не найодіозніша фігура серед загалу французького письменства XX сторіччя. Як писав один із дослідників творчості письменника: "Розкішнішої прози, ніж у Жана Жене, годі знайти, не існує агресивніших п’єс, ніж у нього, я не читав більш поетичних і жахливіших творів, ніж його".

 

Деніел Кіз. Війни Міллігана. – Х.: Клуб Сімейного Дозвілля

Цей роман - про долю одного з найвідоміших людей з діагнозом «множинної особистості», який вніс своєю історією неоціненний вклад в розвиток психіатрії. По суті, перед нами історія дванадцяти років наполегливої боротьби проти злочинної медичної та судової системи, політиків і цинічних ЗМІ, а також проти відчаю і бажання накласти на себе руки. Ця трагедія змушує по-справжньому замислитися про різницю між божевіллям і нормальністю, а якщо Якщо історія дванадцяти років життя Біллі Мілліган читається як пригодницький роман, то лише тому, що сам він прожив їх саме так. За сюжетом, це феноменальна історія про те, як звинувачений у зґвалтуванні хлопець несподівано розсипався в руках слідчих на півдесятка особистостей, чим шокував навіть бувалих у бувальцях психіатрів. "Він пояснив, що під час перебування в реальному світі особистість стоїть «на сцені» — а значить, у цей момент саме вона контролює свідомість. Усі інші в цей час можуть стежити за нею або спати десь поруч чи в тіні. Стівенсон познайомилася з майстром-утікачем Томмі, трирічною Крістін (вона була першим альтер-его); з Денні — підлітком, якого катував і ґвалтував вітчим Чалмер; а також із Алленом, балакучим шахраєм".

Корнелія Функе. Король злодіїв. – Х.: Ранок

Стародавня легенда і сучасний детективний сюжет – ось те, на чому збудована інтрига цієї неймовірної історії двох братів, Проспера і Бо, які втекли після смерті батьків у Венецію. Чи вдасться їм уникнути численних перешкод на шляху до нового життя, що триває в компанії бездомних дітей, яку очолює дванадцятирічний Скіпіо на прізвисько Король злодіїв? Який, додамо, постійно втікаючи із розкішного будинку свого батька, фінансово підтримує кількох бездомних дітей, що знайшли собі притулок у покинутому кінотеатрі "Стелла". Тож крилаті статуї левів, канали, мости, вузенькі вулички – чарівна атмосфера Венеції ідеально підходить для такої неймовірної історії як ця. Але чи можна змінити долю і стати дорослим, проїхавшись на чарівній каруселі, яка знаходиться на острові Таємниць? Захопливі пригоди, розвінчання міфів і здійснення пророцтв, доповнюючи карнавальну феєрію Міста на воді, тримають читача у напруженому очікуванні фантастичного фіналу.

Джулія Дональдсон. Слідча Неллі та книжковий злодій. – К.: Читаріум

За сюжетом цієї захоплюючої книжки, все нібито просто і природно. Адже хлопчик на ім’я Пітер має собаку, в якого чудовий нюх – здавалося б, що ж тут дивного? Але Неллі – так звати чотирилапу подругу - щопонеділка разом із Пітером приходить до школи і слухає, як діти читають. Навіщо, як гадаєте? Утім, хіба це заборонено? Особлтво після того, як стаються дивовижні події. І хто, скажіть на милість, як не Неллі, прийде на допомогу, коли одного ранку виявиться, що всі книжки зникли зі школи! Хто міг їх забрати? І навіщо? Слідча Неллі готова все рознюхати… "Це Неллі – собака, відома навкруг. / Вона - детектив, її сила – це нюх! / Тому раз у раз, дуже легко й охоче, / Вона розкриває за злочином злочин". Як саме завершилася ця загадкова історія, допоможуть, крім решти всього, ще й чудові ілюстрації Сари Огілві.