Анатолій Лябедзька: Кремль буде вимагати у Лукашенка здати суверенітет. Можливо, десантування якоїсь рязанської дивізії

Антін Борковський
18 червня, 2020 четвер
07:01

Білоруський опозиційний політик, політв’язень в ефірі програми телеканалу Еспресо “Студія Захід з Антоном Борковським” про обвал лукашенківських рейтингів і жорсткі кремлівські сценарії

Ситуація в Білорусі крайнє напружена. Лукашенко вже не знає, в який бік хилитнутись, зараз у нього, у зв’язку із падінням рейтингу, залишаються лише силові сценарії.
Це перша кампанія, коли її гаслом є “Саша 3 відсотки”. Це дійсно близько до істини. Я думаю, що Лукашенко, на відміну від нас, має реальну соціологію і вона наступна. Його рейтинг близький до 3-ох відсотків, він програє будь-якому з кандидатів і на нормальних виборах в нього немає шансів навіть вийти в другий тур. Очевидно, що це приводить його в стан близький до сказу. Ніколи Лукашенко не опускався до рівня полеміки з опонентами, а зараз його просто трусить і він не може себе стримати та переходить на особисті, персональні образи. Ми знаємо, що один із головних учасників цієї президентської Сергій Тихановський вже у тюрмі за звинуваченнями по політичний статті, ніби то за організацію безладів. А на структури близькі до Віктора Бабаріко, це зараз мабуть основний опонента Олександра Лукашенка, так от в “Белгазпромбанк”, в якому він донедавна працював, прийшло 50 людей в масках і, зрозуміло, що це не захист від коронавірусу, а захист від Бабаріко. І в багатьох фірмах, де є люди наближені до Бабаріко також проходять обшуки. Але зрозуміло, що Лукашенко, щоб не сталося, то це  вже політик – кульгава качка. 

Лукашенко - збитий льотчик, але у будь-якому разі ми ж то розуміємо, що він не хоче віддавати ключі від президентського кабінету. У такій ситуації в нього залишається, вибачте, кривавий сценарій. А з іншого боку ми розуміємо, що Російська Федерація буде всіляко роздмухувати цейсценарій, аби змусити того ж Лукашенка звернутись до Путіна з проханням про введення військ.  
Перераховані ризики та загрози існують. Принаймні є такі ознаки.   Лукашенко несподівано відправив у відставку уряд, призначив нових міністрів. Так от порівняльний  аналіз складу нового уряду показує, що там людей у погонах більше ніж було у Сталіна. Тобто він реагує, рефлексує над ситуацією і розуміє, що нема електоральної підтримки і потрібно розраховувати на силові варіанти утримання влади. Мотивація досить висока. Після 26 років правління і “прихватизації” інститутів, цілих гілок влади, всіх фінансових потоків Лукашенко розуміє, що хто б не прийшов після нього, відразу постане питання націоналізації, повернення країні судової, законодавчої влади, повернення власності, бюджет і так далі. Тому він розуміє, що на кону. Що стосується російського фактору, то Лукашенко прийняв запрошення і їде на парад в Москву до Путіна. Зараз у них дуже холодні відносини. Росія не фінансує його, принаймні вона призупинила фінансування за всіма кредитними  лініями. Росія вперше публічно не підтримує Лукашенка. Я не виключаю, що коли він поїде на парад, йому запропонують довго чекати у приймальні, а потім запропонують підписати  дорожню карту, що означатиме втрату суверенітету, спочатку через економічні інструменти і можливості. І я не виключаю, що Лукашенко може привезти з Москви, її підтримку:  якщо почнеться якась буча, то тут може висадитись якась Рязанська десантна дивізія. Тобто Лукашенко поставив себе і країну в ситуацію вибору між поганим і дуже поганим.

Я боюсь саме цього сценарію. В Кремлі його можуть просто примусити чи спробувати примусити здати ключі не від кабінету, а від країни. А в іншому випадку вони йому будуть погрожувати ситуацією “рукотворної громадянської війни”. Ми розуміємо, що провокатори будуть просочуватись, робити свою брудну справу, намагатись все скинути на опозицію. Щось подібне ми переживали в Україні.
Ми пройшли коронавірус, не визнаючи його як факт, але з політичним коронавірусом Лукашенко вже не справляється, тому де-факто елементи надзвичайного стану у нас уведені. Що це за ситуація, коли прямо на пікети приїздять машини з затемненими вікнами і людей, що збирають підписи в рамках легальної кампанії, просто забирають і вивозять. Такого ніколи не було. Люди не доходять додому - їх просто викрадають. До нас доходить інформація про побиття людей. Це свідчить, що у силовиків повний карт-бланш і цю виборчу кампанію проводить не Центральна виборча комісія, її місія лише озвучити готові протоколи, а проводять її силовики. Лукашенко щоденно проводить наради з військовими і питання лише одне - це безпека. І ми дійсно чекаємо, що у якогось ОМОНівця потечуть соплі з кров’ю і цього буде достатньо для початку воєнізованих дій. Сергія Тіхановського забрали точно так само. Вибачте за такі подробиці, але підіслали двох проституток, котрі бігали за ним і тягнули за одяг. Несподівано з’являється міліція, ОМОН і починається кримінальна справа. Хоча сьогодні, в час інтернету, все це стає просто ганьбою для міліції і самого Лукашенка. Думаю, Лукашенко буде намагатись впоратись самотужки за допомогою об’єднаного штабу силових структур. Якщо в нього це вийде, то це означатиме, що нам загрожує, вже не тільки де-факто, але й де-юре надзвичайний стан.

Надзвичайний чи воєнний стан?
Буде такий змішаний варіант, на вулиці виїдуть і бронетранспортери, і автозаки, замість  швидких, які їздили під час коронавірусу, містом їздитимуть автозаки і всіх звозитимуть в ізолятори і тюрми. Тобто я очікую, що Лукашенко спробує через такий сценарій залишити владу за собою. Путін – це вже запасний і крайній варіант. Звісно, він вестиме переговори і буде намагатись заручитись їхньою підтримкою і допомогою, але там ж також, після 26 років, розуміють, що таке обіцянки Лукашенка і тому від нього, якщо і вимагатимуть, то лише підписання необхідних документів, аби все було зафіксовано на папері. До слова, до Лукашенка в Кремлі ставляться дуже скептично. 

Певно головна задача Кремля -  максимально замазати Лукашенко в крові. Це один момент. А загалом, чому, на вашу, виник такий дивний феномен, адже Лукашенко завжди випромінював впевненість і складалось враження, що у нього колосальна підтримка білоруського народу, а тут ми бачимо як його владна піраміда впала на очах.
По-перше, це психологічна втома від Лукашенка. Навіть хороше приїдається. Гельмут Коль чи Маргарет Тетчер йшли зі своїх постів у хвилину економічного благополуччя англійців і німців. Просто набридло. Людям хочеться змін і нових обличь, а 26 років це більш ніж досить. Це - фактор психологічної втоми. Друге. Лукашенко проводить кампанію без золотого запасу, а для частини електорату отаман без золотого запасу ніхто. Він  привчив, що під час попередніх кампаній він вкидав російські гроші чи гроші МВФ. Це був електорат шлунку. Все це скінчилось і не працює, а нові обіцянки це те, що сьогодні не котується навіть серед пролукашенківського електорату, частка якого просто мізерна. Це - другий фактор. Третій фактор це, звісно, коронавірус. Те, як він проводив боротьбу з вірусом, викликало невдоволення у людей. А ще з’явились серйозні опоненти. В цій кампанії з’явились кандидати, які викликають певний інтерес в людей, що скучили за справжніми виборами.  

А чи є відчуття так званого, можливого палацового перевороту чи перевороту генеральського?
Це я виключаю, бо влада вибудовувалась як одноосібна. В ній лише один стовп - Олександр Лукшенко і все обертається навколо нього. Всі решта просто виконавці і немає політичних фігур, котрі могли б зіграти якусь свою гру. Плюс Лукашекно вичистив в силових структурах людей, що так чи інакше були зав’язані через училища чи академії з Російською Федерацією. Тобто після України він також робив домашню роботу. У нього зараз виконавці, котрі не будуть вести свою особисту гру. Водночас фігура Бабаріко приваблива для частини номенклатури. Він не загрожує їй ні люстрацією, а навпаки, каже про їхню гідність і можливість роботи в нових умовах. Я думаю, що частина чиновників на нижчих рівнях вагається, а ті що вгорі проціджені через велику кількість фільтрів і я думаю, що сьогодні це неможливо.

А які перспективи перетворення Білорусі у спадкову монархію, адже ми знаємо, що в Олександра Лукашенко є син і він намагався  підготувати йому тепленьке місце.
Що зараз не говорить Лукашенко все працює проти нього. Те, що спрацьовувало років 10-12, сьогодні - ні. Наприклад, провели обшук в Сергія Тіхановського, який знаходиться в тюрмі. Знайшли 900 тис. доларів, нібито. А народ не вірить. Лише якась третя бригада слідчих знайшла десь в шафі чи за диваном. Раніше люди казали: “Ого. Фрукт який. Не все там так чисто. Диму без вогню не буває”. А тут ні – не працює. Я думаю, що вони зараз спробують і Бабаріко сказати, що, мовляв, дивіться “жирний капіталіст”. Лукашенко же так і сказав, що “ми їх потрясемо”, але це викликає зворотній ефект. Ситуація така, що Лукашенко настільки знецінив свій голос, що коли він говоритиме навіть серйозні речі, це не спрацює. Навіть якщо він озвучуватиме правду, то люди все рівно казатимуть, що він бреше. Думаю в нього вистачить сили, аби утримувати владу, але неможливо 97 відсотків людей змусити полюбити “Сашу три відсотки” таким, яким його бачать сьогодні. Тому жодні спадкові монархії не прокатують, все це стало предметом насмішок багатьох людей, зрештою, Білорусь не Середня Азія, тут цей сценарій б не прокоти навіть з кращими рейтингами Лукашенка.

Я з вами засадничо згідний, що Лукашенко може спробувати керувати країною на багнетах, але якщо народ каже президентові “йди геть”, - він збирає речі та їде. Це було не раз в історії, але можливо є шанс на політичне витверезіння Лукашенка? Можливо він полистає соціологію, подивиться наш ефір і замість того, щоб використовувати репресивні методи проти вас, скаже: “Дійсно, хлопці, слід іти”, й полетить в якесь Бурунді,  Латинську Америку чи Росію?
На жаль, людство не вигадало ліків для хворих на владу, а Лукашенко - хворий і хворий непоправно. Вивести з політики його може лише велика кількість людей. Для нього програш, це як для комуністів в Росії винос тіла з Мавзолею. В Росії йому небезпечно ховатись. Хіба в якихось Об’єднаних Арабських Еміратах, куди останнім часом часто літав президентський Боїнг. 

Читайте також:
9 травня, 2021 неділя
На столичній площі Слави праві сили "зустрічають" колону Медведчука та "необільшовиків"
заморозки
8 травня, 2021 субота
Синоптик Наталка Діденко попередила про заморозки
Василь Ломаченко
9 травня, 2021 неділя
Ломаченко показав, як на 9 травня покладає квіти із портретом діда
Київ
 • Київ
 • Львів
 • Вінниця
 • Дніпро
 • Донецьк
 • Житомир
 • Запоріжжя
 • Івано-Франківськ
 • Кропивницкий
 • Луганськ
 • Луцьк
 • Миколаїв
 • Одеса
 • Полтава
 • Рівне
 • Суми
 • Сімферополь
 • Тернопіль
 • Ужгород
 • Харків
 • Херсон
 • Хмельницький
 • Черкаси
 • Чернівці
 • Чернигів
 • USD 27.62
  Купівля 27.62
  Продаж 27.87
 • EUR
  Купівля 33.25
  Продаж 33.73
 • Актуальне
 • Важливе
2021, вiвторок
11 травня
09:51
Степанов попереджає, що в Україні може бути четверта хвиля COVID-19
09:44
"Працевлаштовано близько 600 тис. людей": Шмигаль заявив про виконання обіцянки створити півмільйона робочих місць
09:38
Бій Ломаченко - Лопес
Пристебніться, ми злітаємо: Ломаченко із батьком залишив Україну

Опитування

В який день Ви відзначаєте річницю закінчення ІІ Світової війни?
09:20
долар
Курс валют: долар і євро подорожчали на початку тижня
09:09
Альварес - Сондерс
Британського бійця прооперували після поразки від найкращого боксера світу
09:05
Наступного року можна буде досягти колективного імунітету від COVID-19 в Україні, - Шмигаль
08:40
Через вибух на хімзаводі в Японії постраждали щонайменше чотири людини
08:39
Роберто Де Дзербі
Стало відомо, коли "Шахтар" призначить нового тренера
08:18
Доба на Донбасі: окупанти сім разів порушили "тишу"
08:15
коронавірус
Коронавірус: за добу померли 119 українців
08:07
Сергій Ребров
Реброва визнали тренером року в Угорщині
07:55
ХАМАС обстріляв ракетами ізраїльські міста, є поранені
07:34
У Португалії за вбивство українця засудили трьох інспекторів міграційної служби
07:19
Джо Байден
Байден пропонує посилити східний фланг НАТО
2021, понедiлок
10 травня
21:54
Олександр Ткаченко
Україна розглядає блокування теле- і радіосигналів з РФ і окупованих територій, - Ткаченко
21:27
У COVID-пацієнтів може з’являтися "чорний грибок" через поєднання антибіотиків і стероїдів, - інфекціоніст
21:04
КМІС: 48% українців не знають точної дати аварії на ЧАЕС
20:40
Андрій Коболєв
Звільнення Коболєва із Нафтогазу не вплинуло на перемовини із кредиторами, - Шмигаль
20:12
Вакцина Pfizer/BioNTech захищає від мутацій коронавірусу, – заява компанії
19:50
Жозеп Боррель
Євросоюз планує схвалить новий пакет санкцій проти режиму Лукашенка, - Боррель
19:29
Хайко Маас
Очільник МЗС Німеччини закликав Росію повернутися до діалогу з ЄС
19:10
Шмигаль
Адаптивний карантин в Україні будемо продовжувати до серпня, – Шмигаль
18:42
коронавірус
В Україні очікується ще не одна хвиля пандемії коронавірусу, – медичний експерт
18:18
Олександр Ткаченко
Українські фільми збирають 8-10% доходів в загальному обороті від кіно, - Ткаченко
18:02
ООС
Окупанти обстріляли позиції Об’єднаних сил із заборонених мінометів
17:42
Віктор Ляшко
Ляшко: МОЗ перевірить стан COVID-вакцинації у регіонах
17:14
Наталка Діденко
Синоптик Наталка Діденко попередила про дощі й рвучкий вітер
16:42
МН17
Через збитий боїнг MH17 над Донбасом: Нідерланди подають позов до ЄСПЛ проти РФ
16:17
У Дніпровському районі Києва сталося задимлення квартири у багатоповерхівці
15:59
Анонс
На Еспресо стартує інформаційний проект “Незалежні. 30 років”
На Еспресо стартує інформаційний проєкт “Незалежні. 30 років”
15:40
СБУ затримала розвідника "ДНР" на Донбасі: збирав інформацію про розташування українських військових
15:19
"карантинні" рейди
Із Миколаївщиною у "помаранчевій": МОЗ оновило карантинні зони
14:35
Прикордонники затримали в зоні ЧАЕС трьох сталкерів з РФ та України
14:13
Джо Байден
Байден візьме участь у саміті країн східного флангу НАТО, де обговорять Україну
13:54
Рятувальники попередили про сніголавинну небезпеку на Закарпатті і Прикарпатті
13:45
В Одесі затримали п'яного водія, який влаштував перегони з поліцією і пошкодив дев'ять автівок
13:19
У Євросоюзі планують заборонити готівкові розрахунки на суму понад 10 тис. євро
12:54
В Росії знайшли живим ексочільника лікарні, де лікували Навального: той зник під час полювання
12:40
У Лондоні врятували дитинча кита, яке на кілька годин застрягло у Темзі
11:39
Американський фрегат берегової охорони USCGC Hamilton
Фрегат берегової охорони США зайшов у порт Одеси
Більше новин