Бетонний хмарочос замість трамвайної зупинки і чому шляхи ведуть до депутата ОПЗЖ Столара

Скандал на столичній Борщагівці, де прямісінько посеред дороги будується паркінг з торговим центром, поволі стихає. Опори на Леся Курбаса, 20, котрі відкусили від проїжджої частини цілу смугу для руху автотранспорту, забудовник зніс і навіть вибачився

Та після розголосу - питань щодо грандіозних будівельних планів на цьому місці стало ще більше.

Грандіозна реконструкція зупинки

Журналісти "ШУСТРОВА LIVE" відвідали об’єкт і з’ясували: на місці, де зараз зводиться торговий центр, а в перспективі нібито планується 22-поверховий хмарочос — від початку мала бути звичайна трамвайна зупинка.

Саме під її реконструкцію в серпні 2019 року і було видано дозвіл на будівельні роботи ІУ113192280705, котрий ми відшукали на сайті Державної архітектурно-будівельної інспекції України.

Масштаби будівництва вражають. Після того, як опори грандіозної "реконструкції" з’явилися на проїжджій частині, в ситуацію втрутилась міська влада. Будівництво на скандальній ділянці швидко згорнули, однак в інших місцях, дотичних до автомобільних доріг, залишилось все, як є. Майже по всьому периметру об’єкту рух обмежено лише однією смугою, а відтак затори там - звичне явище.

Будинок "тріщить по швах"

Негативні наслідки будівництва на Леся Курбаса, 20 відчули і місцеві жителі. Будинок навпроти, за адресою вул. Зодчих, 46 буквально "тріщить по швах". Вперше тріщини тут з'явилися наприкінці 2017-початку 2018 року, - розповідає мешканка Олена. Будинок було заселено 1982 року, згодом проведено косметичний ремонт та замінено старі труби, жодних проблем до часу, як по сусідству з’явились будівельники, не було. 

"Цьогоріч ми робили ремонт, коли зняли старий лінолеум, то побачили, що наша загальна кімната тріснула навпіл. Моя рука проходила в тріщину, - розповідає Олена і додає: наразі жителі 178-и квартир бояться, що їхні помешкання розваляться".

 

"Тріщини вразили мало не кожну квартиру, в домівках орудує грибок і все це через будівництво на Курбаса, 20", - розповідають місцеві. В боротьбі за власне житло люди зверталися до всіх можливих інстанцій, натомість, отримували лише стандартні відписки. Лякає людей і інформація щодо зведення тут 22-поверхівки, також в рамках "реконструкції трамвайної зупинки". "До недавна фотографії майбутнього хмарочосу були на сайті забудовника. Звісно, ми запанікували. Якщо вони ще й цю "бандуру" тут поставлять, то ми просто рухнемо", - бідкається Олена.

Хто стоїть за скандальним будівництвом? 

У відповіді на запит журналістів "ШУСТРОВА LIVE" Департамент транспортної інфраструктури КМДА повідомив, що замовником будівництва об’єкту "Реконструкція зупинкової станції" є КП "Киїпастранс" та ТОВ "Фаворит - Поліс". Генеральная підрядна організація — ТОВ "Виробничо-будівельна компанія "Полібуд", інвестор — ТОВ "Спецстройстандарт".

Згідно з інформацією на сайті youcontrol.com.ua, "Фаворит - поліс" - компанія, заснована у 1994 році як така, що займається роздрібною торгівлею продуктами харчування. Її засновник - ТОВ "Спецстройстандарт", а бенефіціарний власник — кіпрська офшорка Valdeze Limited, яка належить Якову Бассу. Це батько Дениса Басса, замголови Київської міської державної адміністрації за часів Леоніда Черновецького (2006-2010 рр).

Інвестором будівництва є ТОВ "Спецстройстандарт", що належить тому ж таки Якову Бассу та акціонерному товариству "Закритий недиверсифікований венчурний корпоративний інвестиційний фонд "Фенікс". Бенефіціарним власником останнього є Турчінов Сергій Вікторович. Він також є власником АК "Турчінов і партнери". В листопаді минулого року в офісі адвокатської контори СБУ провела обшук. Слідчі дії стосувалися "протиправних дій чиновників Київської міської держадміністрації під час реалізації проєкту будівництва Великої Окружної дороги". 

Турчінова також пов’язують з народним депутатом від партії "Опозиційна платформа — За життя" Вадимом Столаром. Разом вони є бенефіціарами ТОВ "Медіамережі" та ТОВ "Тауер групп" через свої венчурні корпоративні інвестфонди.

З публікацій у ЗМІ відомо, що у 2017 році Столару за допомогою Сергія Турчінова вдалося купити будинок на 913 кв.м. і ділянку площею 0,08 га у центрі Києва, вартістю 34 мільйони гривень, за 17 мільйонів. Тоді вони нібито "розіграли" торги таким чином, що вартість об’єкту зменшилась удвічі.

Помічники та підлеглі Вадима Столара були засновниками або власниками компаній, що наразі є у власності Сергія Турчінова. Так, "Закритий недиверсифікований венчурний корпоративний інвестиційний фонд "Стрім Інвест", де Турчінов є одним із засновників,  наразі володіє ТОВ "Лєда-Імпекс". До 2019-го року власницею останнього була Наталія Приходько, екс-помічниця Вадима Столара, коли він був народним депутатом від Партії регіонів у 2010-2012 рр., а також його заступниця за часів роботи в патронатній службі Київської міської державної адміністрації у 2014 році.

Турчінов також є власником ТОВ "Тур-Отель Сервіс", керівником якого є Ярослава Шаманіна. Вона також була керівником вже ліквідованого ТОВ "ТД "Відродження", яким до 2006-го року володів Вадим Столар, а після нього до ліквідації – вже згадана Наталія Приходько.

Вадима Столара ЗМІ називають "сірим кардиналом" столиці. Минулоріч він став народним депутатом, але і досі має великий вплив у Києві. Тож його участь у проєкті будівництва ТРЦ на Борщагівці може бути цілком ймовірною, враховуючи тісні бізнес-зв’язки з безпосередніми учасниками забудови та минулий досвід з іншими скандальними будівництвами у столиці.