Марк Войджер: Через ізоляціонізм Трампа й кризу в США Києву слід бути напоготові, особливо на півдні України

Антін Борковський
25 червня, 2020 четвер
07:07

Старший науковець Центру Байдена, екс-радник командувача війська США у Європі в ефірі програми телеканалу Еспресо “Студія Захід з Антоном Борковським” про хаотизацію американської політики й збільшення рівня небезпеки для України

США зараз переживають небачену кризу і ця внутрішньоамериканська нестабільність позначатиметься не лише на американській політиці, але й на політиці міжнародній.

Протести, які спочатку ми бачили, були легітимними і загалом мирними. Вони швидко обернулись на насильницькі напади на поліцейські відділки, державні інституції та магазини. Очевидно для мене і для багатьох інших, що ці протести вже не спонтанні, а організовані кількома радикальними організаціями, як наприклад так звані Антифа, антифашистські ліваки фактично, або “Чорні пантери” чи “Чорне життя має значення”. Такі насильницькі події призвели до величезної нестабільності в американському суспільстві. Реакція президента Трампа тут дуже важлива, а він хотів використати регулярні збройні сили США проти демонстрантів. Але, ви напевно бачили, що американське військове керівництво і голова об’єднаного штабу начальників штабів США армійський генерал Марк Міллі опирались намірам Трампа щодо  цивільних протестувальників. Це показує те, що з’явилась криза між цивільним і військовим керівництвом.

Чи проглядається  російський слід чи слід якоїсь іншої держави в так званих “американських безладах”, адже деякі можна координувати за допомогою інтернетних засобів зв’язку?!  

Організації, що чинять ці насильницькі дії, загалом підтримуються також і Росією. В інтернеті багато сайтів, де активні росіяни. А “ліваки” чи псевдоліберали, як називав  їх Ленін - “корисні ідіоти”, думають, що підтримують…

…боротьбу з расовою дискримінацією, а насправді займаються тим, що можуть заблокувати Америку зсередини. 

Так. Тож дуже логічно, що Кремль, маючи такі інструменти впливу, їх використовує, щоб Америка ставала дедалі більше ізоляціоністською і щоб Трамп виправдовував свій ізоляціонізм внутрішніми проблемами в Америці. Тож це дуже реалістичний сценарій, на жаль. Ще одна проблема в США і світі - пандемія  COVID 19. Це проблема без вирішення. На жаль, кількість випадків зараз збільшується в Америці та інших країнах, що відкрили свої економіки. Ця гостра суспільна та медична криза поєднується з ще одним зовнішньополітичним кроком Трампа, який загрожує європейській безпеці. Цей крок - пропозиція Трампа вивести приблизно 25% американських військ з Європи.

Є ще одна вкрай небезпечна заява Трампа про те, що американські солдати більше не братимуть участі в захисті демократії по цілому світі. І це вкрай небезпечно не лише для світової політики чи торгових відносин, а для конкретних держав, котрі будуть зазнавати агресії Китаю чи Російської Федерації.

Ці рішення і заяви були величезним і дуже неприємним сюрпризом для наших союзників по НАТО в Європі, для Німеччини і навіть Британії, які не знають, що ж планує адміністрація Трампа. Виявилось, що Трамп і люди, які приймали це рішення, ніяк не радились з військовим керівництвом США. Це показує, що Трамп і його команда приймають важливі рішення в сфері безпеки фактично у тіні. Це - по-перше. По-друге, це фактично, як ви й сказали, неочікуваний і незаслужений подарунок Кремлю і Путіну. Це грає на користь Росії в планах Кремля стосовно Європи. Немає жодних поступок з боку Кремля для покращення європейської стабільності та припинення війни з Україною. Навпаки, після оголошення адміністрацією Трампа запланованих кроків переміщення американських військ з Європи, російське військове командування навпаки оголосило про плани переміщення додаткових сил у західному стратегічному напрямку, фактично в регіон, що межує з Білоруссю, Польщею та Балтикою. Таким чином нове російське військове розташування у прямому сенсі загрожує країнам-членам НАТО на так званому східному фланзі НАТО,  Білорусі і, звісно, Україні. Знаєте, історія відносин між Росією та Заходом чітко показує, що поступки з боку Америки чи Заходу завжди сприймаються Кремлем як ознаки слабкості західного керівництва. Я особисто називаю цю відповідь Росії “від Кремля з презирством”.

Повторення історії з американським ізоляціонізмом може світити надзвичайно небезпечними наслідками, зокрема для України у найближчі пару місяців. Зокрема йдеться про нарощення російських угруповань на південному фланзі. 

Це - правда, Росія може розраховувати, що НАТО матиме менше спроможностей зараз через заплановане переміщення американських військ з Німеччини. І здається російське керівництво думає, що реакція Заходу буде слабшою. Але були і позитивні кроки останнього тижня. Ви знаєте, що НАТО продовжує підтримувати суверенітет вашої країни і декілька важливих рішень були прийняті на початку тижня, як на тактичному так і на стратегічному рівні. НАТО визнало Україну партнером із розширеними можливостями і цей статус є частиною ініціативи альянсу у взаємодії в галузі партнерства. Мета, звісно, підтримання та поглиблення співпраці між партнерами, які внесли великий внесок в операції та місії проведені НАТО. І зараз Україна разом з іншими шістьма партнерами з розширеними можливостями, такими як Австралія, Фінляндія, Грузія, Йорданія та Швеція, отримує перевагу у розширених програмах навчань та взаємодії з НАТО і натівськими країнами та обміну інформацією, включно із засвоєними уроками. 

Як на мене, ліпшим би було, якби Україна отримала статус особливого союзника США поза НАТО.  Ми чуємося себе під загрозою, попри те, що США погодились посилити Україну черговим траншем  зброї. 

Стратегічного вирішення російської загрози не буде навіть, якщо Україна вступить до НАТО. Це зовсім на іншому рівні. Це питання стратегічного балансу між Америкою і Росією, російською економікою, намірами Росії та керівництва в Кремлі і так далі. Україна дуже важливий елемент і навіть якщо Україна отримує такий статус, то Путін і його співробітники все рівно будуть намагатись розхитати ситуацію.  Американські безпекові та політичні інституції добре знають цю ситуацію і постійно намагаються допомогти вашій країні. Ви вже казали, підтримка є на тактичному рівні - збільшити український оборонний капітал в умовах постійної російської агресії. Як ви бачили, Державний департамент схвалив можливі зовнішні продажі шести бойових катерів Марк-6 на суму понад $600 млн.   

Це дуже важлива річ. Одним з найнебезпечніших моментів є потенційна загроза на півдні Україні і, зокрема, у басейні Чорного і Азовського морів. Ми розуміємо, що російські окупаційні сили в Криму не можуть вирішити питання води. Вони окупували землю, але вирішити питання води без України не можуть. І зараз лунають припущення, що у найближчі пару місяців можлива військова провокація збоку Російської Федерації з метою пробитись до Дніпра.

Для мене навіть є певним сюрпризом, що Росія не пішла у цьому напряму раніше, щоб вирішити цю проблему. Напевно російське керівництво сподівалось, що зможе змусити ваш уряд ухвалити це рішення, але так не сталося і, дійсно, залишається військовий шлях. На жаль, якщо так буде, то знову інформаційна війна, правова війна Росії і всі методи гібридної війни будуть використовуватись. Вони  скажуть, що “ось ми хотіли домовитись, але український уряд, радикали не дозволять і нам потрібно захищати своїх громадян у Криму”.  Є інформація, що Кремль планує поширювати  російські паспорти на Донбасі, приблизно 1 мільйон. Якщо так буде, то це -  пряма індикація того, що планують використати інформаційну правовійну, як привід, навіть в міжнародному плані, “довести”, що там є російські громадяни. І якщо буде провокація, організована російськими спецслужбами, то можливо буде введення військ. Вже шість років лунають потужні голоси вчинити так, вже не прихованим шляхом, а відкритим.

Наскільки я розумію, теперішнє літо має ступінь небезпеки “червоний” чи все-таки “жовтий”?

Сподіваємось на “жовтий”, готуємось до “червоного”. Як казали римляни: “Сподіваємось на мир - готуємось до війни”. Зараз ми знаходимось в кризовій ситуації. Ця ситуація важка, складна, але я думаю, ми, все таки переможемо і наша система доведе, що сильніша за російську вертикаль, яка здається дуже сильною і стабільною, але вона може швидко розпастись. Вона не має декількох центрів влади і впливу, як Америка чи Захід.

Читайте також:
Київ
+26°C
 • Київ
 • Львів
 • Вінниця
 • Дніпро
 • Донецьк
 • Житомир
 • Запоріжжя
 • Івано-Франківськ
 • Кропивницкий
 • Луганськ
 • Луцьк
 • Миколаїв
 • Одеса
 • Полтава
 • Рівне
 • Суми
 • Сімферополь
 • Тернопіль
 • Ужгород
 • Харків
 • Херсон
 • Хмельницький
 • Черкаси
 • Чернівці
 • Чернигів
 • USD 39.22
  Купівля 39.22
  Продаж 40.07
 • EUR
  Купівля 39.64
  Продаж 40.74
 • Актуальне
 • Важливе
2022, середа
17 серпня
14:32
HIMARS
Домовленість зі США не бити по РФ із західної зброї не поширюється на окуповані території, - Резніков
14:27
Нед Прайс
США закликали Туреччину уникати операцій з оборонною промисловістю РФ
14:25
Ексклюзив
Сергій Згурець
Війна переходить у затяжну фазу, але час грає на користь України, - Згурець
14:24
Євробачення
В Україні розпочалося приймання заявок на участь у Національному відборі
14:02
Ексклюзив
окупанти Мелітополь
Система управління та забезпечення окупантів на правому березі Дніпра є неефективною, - військовий експерт Коваленко
14:02
окупанти в Херсоні
Перейшли на бік окупантів: мешканок Нікольського і Лимана на Донеччині підозрюють у колаборантстві
13:53
Турецька військова техніка в Сирії
Туреччина розпочала військову операцію у Сирії. Відомо про перші жертви
13:46
Нафтогаз
У Нафтогазі повідомили, якою взимку буде ціна на газ в Україні
13:45
потяг
Із Сумщини до столиці курсуватиме ще один потяг
13:40
полігон для стрільби
На Полтавщині 17 серпня проведуть навчальні стрільби: місцевих попередили про постріли
13:30
Олексій Резніков
"Щасливе влучання!": Резніков повідомив про пожежу біля боулінг-клубу в Криму
13:25
премія імені Єжи Ґедройця
Сергій Жадан, Дмитро Кулеба та Сергій Дмитрієв отримали Премію імені Ґедройця
13:23
техніка
Повітряні сили ЗСУ за добу ліквідували 3 безпілотники, вертоліт і опорні пункти російських загарбників
13:22
Ф'юрі
Ф'юрі показав Джошуа, як треба бити "розжирілого середньоваговика" Усика
13:20
Кримська платформа
Участь у саміті Кримської платформи підтвердили уже три лідери G7
13:01
зерно поле пшениця
США виділять Всесвітній продовольчій програмі $68 млн на закупівлю українського зерна
12:55
Мелітополь
Біля комендатури окупантів у центрі Мелітополя пролунав вибух, - мер
12:48
КНДР ракета
Північна Корея запустила дві крилаті ракети в бік Жовтого моря
12:32
monobank
Monobank підвищує тариф на зняття готівки
12:17
на фото: робот Нової пошти Пірует
Нова пошта разом із ДСНС України почали розробку роботів-саперів
12:03
окупанти танк
"Комусь дуже лячно за свої перспективи": у ЗСУ пояснили, чому командування окупантів тікає з Херсона
11:56
Ексклюзив
Сергій Згурець
Росія переходитиме до зимової стратегії: шантажуватиме Європу для тиску на Україну, - Згурець
11:54
Віталій Портников
Завжди дивіться вгору
11:49
"Динамо" - "Бенфіка"
Луческу розповів, як "Динамо" збирається долати "Бенфіку" у Лізі чемпіонів
11:42
Вибухи під Джанкоєм
Вибухи на військовому складі під окупованим Джанкоєм: боєприпаси перестали детонувати
11:28
Оновлено
атакували ракетами Одещину
Росіяни атакували ракетами Одещину: є руйнування бази відпочинку й приватних будівель, поранені четверо людей
11:28
Костянтин Москалець
Костянтин Москалець: Жодною мовою
11:28
Ексклюзив
Каїмо Кууск
З середини липня все більше росіян перетинає кордон з Естонією, - посол в Україні Кууск
11:27
Ексклюзив
Сергій Гармаш
Влада "Л/ДНР" почне виконувати смертні вироки іноземцям з 1 січня 2025 р., щоб Захід швидше визнав псевдореспубліки, - журналіст Гармаш
11:24
Віталій Кличко та Наталія Кличко
Колишня дружина Віталія Кличка вперше прокоментувала розлучення
11:21
Боєць ДНР
Готує бійців "ДНР" і воює проти ЗСУ: ексспівробітника СБУ оголосили у розшук
11:17
Ексклюзив
Ахтем Чийгоз
Риторика змінилася: росіяни в паніці, адже не можуть безпечно грабувати Крим, - нардеп Чийгоз
10:56
Крим, Саки, Новофедорівка, вибух, пожежа, удар
Розвідка Британії спрогнозувала, якими для РФ будуть наслідки вибухів в окупованому Криму
10:56
окупанти
Кремль намагається відправити на війну проти України мешканців Центральної Азії через брак кадрів, - українська розвідка
10:51
Інфографіка
долар євро валюта обмін
Курс євро продовжує падати: яка вартість валюти сьогодні
10:44
Українські бійці показали, як знищують ворога на околицях Мар'їнки
Українські бійці показали, як знищують ворога на околицях Мар'їнки
10:13
Інфографіка
ЗСУ знищили
Близько 44,1 тис. військових, 1886 танків і 792 дрони: втрати РФ за час повномасштабної війни проти України
10:06
Джемейн Ортіс
Ломаченко дізнався ім'я наступного суперника
09:59
фейк
Блок НАТО рухається на Схід і підготував українцям "долю гарматного м'яса", а проти РФ воюють об’єднані сили Заходу": нова добірка фейків від Росії
09:54
Ексклюзив
Сергій Згурець
Через спротив українців апетити Росії поступово згасають, - Сергій Згурець
Більше новин