Марк Войджер: Через ізоляціонізм Трампа й кризу в США Києву слід бути напоготові, особливо на півдні України

Антін Борковський
25 червня, 2020 четвер
07:07

Старший науковець Центру Байдена, екс-радник командувача війська США у Європі в ефірі програми телеканалу Еспресо “Студія Захід з Антоном Борковським” про хаотизацію американської політики й збільшення рівня небезпеки для України

США зараз переживають небачену кризу і ця внутрішньоамериканська нестабільність позначатиметься не лише на американській політиці, але й на політиці міжнародній.

Протести, які спочатку ми бачили, були легітимними і загалом мирними. Вони швидко обернулись на насильницькі напади на поліцейські відділки, державні інституції та магазини. Очевидно для мене і для багатьох інших, що ці протести вже не спонтанні, а організовані кількома радикальними організаціями, як наприклад так звані Антифа, антифашистські ліваки фактично, або “Чорні пантери” чи “Чорне життя має значення”. Такі насильницькі події призвели до величезної нестабільності в американському суспільстві. Реакція президента Трампа тут дуже важлива, а він хотів використати регулярні збройні сили США проти демонстрантів. Але, ви напевно бачили, що американське військове керівництво і голова об’єднаного штабу начальників штабів США армійський генерал Марк Міллі опирались намірам Трампа щодо  цивільних протестувальників. Це показує те, що з’явилась криза між цивільним і військовим керівництвом.

Чи проглядається  російський слід чи слід якоїсь іншої держави в так званих “американських безладах”, адже деякі можна координувати за допомогою інтернетних засобів зв’язку?!  

Організації, що чинять ці насильницькі дії, загалом підтримуються також і Росією. В інтернеті багато сайтів, де активні росіяни. А “ліваки” чи псевдоліберали, як називав  їх Ленін - “корисні ідіоти”, думають, що підтримують…

…боротьбу з расовою дискримінацією, а насправді займаються тим, що можуть заблокувати Америку зсередини. 

Так. Тож дуже логічно, що Кремль, маючи такі інструменти впливу, їх використовує, щоб Америка ставала дедалі більше ізоляціоністською і щоб Трамп виправдовував свій ізоляціонізм внутрішніми проблемами в Америці. Тож це дуже реалістичний сценарій, на жаль. Ще одна проблема в США і світі - пандемія  COVID 19. Це проблема без вирішення. На жаль, кількість випадків зараз збільшується в Америці та інших країнах, що відкрили свої економіки. Ця гостра суспільна та медична криза поєднується з ще одним зовнішньополітичним кроком Трампа, який загрожує європейській безпеці. Цей крок - пропозиція Трампа вивести приблизно 25% американських військ з Європи.

Є ще одна вкрай небезпечна заява Трампа про те, що американські солдати більше не братимуть участі в захисті демократії по цілому світі. І це вкрай небезпечно не лише для світової політики чи торгових відносин, а для конкретних держав, котрі будуть зазнавати агресії Китаю чи Російської Федерації.

Ці рішення і заяви були величезним і дуже неприємним сюрпризом для наших союзників по НАТО в Європі, для Німеччини і навіть Британії, які не знають, що ж планує адміністрація Трампа. Виявилось, що Трамп і люди, які приймали це рішення, ніяк не радились з військовим керівництвом США. Це показує, що Трамп і його команда приймають важливі рішення в сфері безпеки фактично у тіні. Це - по-перше. По-друге, це фактично, як ви й сказали, неочікуваний і незаслужений подарунок Кремлю і Путіну. Це грає на користь Росії в планах Кремля стосовно Європи. Немає жодних поступок з боку Кремля для покращення європейської стабільності та припинення війни з Україною. Навпаки, після оголошення адміністрацією Трампа запланованих кроків переміщення американських військ з Європи, російське військове командування навпаки оголосило про плани переміщення додаткових сил у західному стратегічному напрямку, фактично в регіон, що межує з Білоруссю, Польщею та Балтикою. Таким чином нове російське військове розташування у прямому сенсі загрожує країнам-членам НАТО на так званому східному фланзі НАТО,  Білорусі і, звісно, Україні. Знаєте, історія відносин між Росією та Заходом чітко показує, що поступки з боку Америки чи Заходу завжди сприймаються Кремлем як ознаки слабкості західного керівництва. Я особисто називаю цю відповідь Росії “від Кремля з презирством”.

Повторення історії з американським ізоляціонізмом може світити надзвичайно небезпечними наслідками, зокрема для України у найближчі пару місяців. Зокрема йдеться про нарощення російських угруповань на південному фланзі. 

Це - правда, Росія може розраховувати, що НАТО матиме менше спроможностей зараз через заплановане переміщення американських військ з Німеччини. І здається російське керівництво думає, що реакція Заходу буде слабшою. Але були і позитивні кроки останнього тижня. Ви знаєте, що НАТО продовжує підтримувати суверенітет вашої країни і декілька важливих рішень були прийняті на початку тижня, як на тактичному так і на стратегічному рівні. НАТО визнало Україну партнером із розширеними можливостями і цей статус є частиною ініціативи альянсу у взаємодії в галузі партнерства. Мета, звісно, підтримання та поглиблення співпраці між партнерами, які внесли великий внесок в операції та місії проведені НАТО. І зараз Україна разом з іншими шістьма партнерами з розширеними можливостями, такими як Австралія, Фінляндія, Грузія, Йорданія та Швеція, отримує перевагу у розширених програмах навчань та взаємодії з НАТО і натівськими країнами та обміну інформацією, включно із засвоєними уроками. 

Як на мене, ліпшим би було, якби Україна отримала статус особливого союзника США поза НАТО.  Ми чуємося себе під загрозою, попри те, що США погодились посилити Україну черговим траншем  зброї. 

Стратегічного вирішення російської загрози не буде навіть, якщо Україна вступить до НАТО. Це зовсім на іншому рівні. Це питання стратегічного балансу між Америкою і Росією, російською економікою, намірами Росії та керівництва в Кремлі і так далі. Україна дуже важливий елемент і навіть якщо Україна отримує такий статус, то Путін і його співробітники все рівно будуть намагатись розхитати ситуацію.  Американські безпекові та політичні інституції добре знають цю ситуацію і постійно намагаються допомогти вашій країні. Ви вже казали, підтримка є на тактичному рівні - збільшити український оборонний капітал в умовах постійної російської агресії. Як ви бачили, Державний департамент схвалив можливі зовнішні продажі шести бойових катерів Марк-6 на суму понад $600 млн.   

Це дуже важлива річ. Одним з найнебезпечніших моментів є потенційна загроза на півдні Україні і, зокрема, у басейні Чорного і Азовського морів. Ми розуміємо, що російські окупаційні сили в Криму не можуть вирішити питання води. Вони окупували землю, але вирішити питання води без України не можуть. І зараз лунають припущення, що у найближчі пару місяців можлива військова провокація збоку Російської Федерації з метою пробитись до Дніпра.

Для мене навіть є певним сюрпризом, що Росія не пішла у цьому напряму раніше, щоб вирішити цю проблему. Напевно російське керівництво сподівалось, що зможе змусити ваш уряд ухвалити це рішення, але так не сталося і, дійсно, залишається військовий шлях. На жаль, якщо так буде, то знову інформаційна війна, правова війна Росії і всі методи гібридної війни будуть використовуватись. Вони  скажуть, що “ось ми хотіли домовитись, але український уряд, радикали не дозволять і нам потрібно захищати своїх громадян у Криму”.  Є інформація, що Кремль планує поширювати  російські паспорти на Донбасі, приблизно 1 мільйон. Якщо так буде, то це -  пряма індикація того, що планують використати інформаційну правовійну, як привід, навіть в міжнародному плані, “довести”, що там є російські громадяни. І якщо буде провокація, організована російськими спецслужбами, то можливо буде введення військ. Вже шість років лунають потужні голоси вчинити так, вже не прихованим шляхом, а відкритим.

Наскільки я розумію, теперішнє літо має ступінь небезпеки “червоний” чи все-таки “жовтий”?

Сподіваємось на “жовтий”, готуємось до “червоного”. Як казали римляни: “Сподіваємось на мир - готуємось до війни”. Зараз ми знаходимось в кризовій ситуації. Ця ситуація важка, складна, але я думаю, ми, все таки переможемо і наша система доведе, що сильніша за російську вертикаль, яка здається дуже сильною і стабільною, але вона може швидко розпастись. Вона не має декількох центрів влади і впливу, як Америка чи Захід.

Читайте також:
14 травня, 2021 п'ятниця
Уряд дав населенню 5 місяців на переоформлення субсидій: куди подавати документи
Олексій Данілов
14 травня, 2021 п'ятниця
РНБО звернулась до США за інформацією щодо санкцій проти 61 громадянина України і може підтримати рішення партнерів, - Данілов
путін
13 травня, 2021 четвер
Путіна вдруге висунули на Нобелівську премію миру
Київ
+13
 • Київ
 • Львів
 • Вінниця
 • Дніпро
 • Донецьк
 • Житомир
 • Запоріжжя
 • Івано-Франківськ
 • Кропивницкий
 • Луганськ
 • Луцьк
 • Миколаїв
 • Одеса
 • Полтава
 • Рівне
 • Суми
 • Сімферополь
 • Тернопіль
 • Ужгород
 • Харків
 • Херсон
 • Хмельницький
 • Черкаси
 • Чернівці
 • Чернигів
 • USD 27.48
  Купівля 27.48
  Продаж 27.72
 • EUR
  Купівля 33.14
  Продаж 33.57
 • Актуальне
 • Важливе
2021, субота
15 травня
12:04
На Луганщині п'яний водій збив 4 підлітків
11:26
Китай посадив свій апарат на Марс
11:03
У карпатському лісі знайшли коробки з цигарками на пів мільйона гривень

Опитування

Чи сяде Медведчук за ґрати?
10:44
Медведчука "залюбки" обміняють на бранців Кремля, - Данілов
10:42
Геннадій Москаль
Венедіктова не підписала провадження проти Медведчука – це підстава для його звільнення, – Геннадій Москаль
10:18
До Тель-Авіву прибув перемовник зі США
10:00
COVID-19 в Україні: 6 тис. нових заражень, 300 смертей. Попереду всіх Харків, Київ, Дніпро
09:37
ЦАГАЛ розбомбив банк ХАМАСу в Газі. Є відео
09:19
В пожежі на Донеччині загинула жінка
08:55
Київський Безпековий Форум
Київський Безпековий Форум проводить онлайн-дискусію, присвячену Дню Європи в Україні. НАЖИВО
08:41
В Україні створять державні кібервійська
08:20
Одеський митрополит УПЦ МП носить окуляри за 15 тис. грн
07:59
14 травня на фронті: росіяни гатили з артилерії та протитанкових гармат
07:15
Ексклюзив
На столичній Воскресенці підірвали банкомат
2021, п'ятниця
14 травня
23:02
Відставка Степанова: Арахамія назвав "найбільш імовірного кандидата" на посаду очільника МОЗ
22:57
Ірина Венедіктова
Офіс генпрокурора оскаржить домашній арешт Медведчуку, - Венедіктова
22:45
В окупованому Криму активісти привітали дітей політв'язнів з Ораза-байрамом
22:28
У 2022 році США планують запустити аналог Євробачення
22:13
У наглядовій раді Нафтогазу залишився лише один учасник - решта склали повноваження
22:10
суд
У США за шпигунство на Росію засудили до 15 років ветерана військ спецпризначення
21:47
Прапор Хорватії
У Хорватії першими в Європі почали тестувати ковід-паспорти
21:37
На посаду міністра економіки претендує голова податкової Любченко, - нардепка Кравчук
21:23
видобуток газу
Польській компанії PGNiG дозволили придбати контрольний пакет “Карпатигазвидобування”
21:01
Сергій Стерненко
Справа Стерненка про викрадення партійця "Родіни": суд допитає автора експертизи зброї
21:00
вибори
ЦВК зареєструвала п’ять ініціативних груп для всеукраїнського референдуму
20:27
Руслан Рябошапка
"Виглядає як постановочне шоу": Рябошапка заявив, що СБУ і ОГПУ не були готові до рішення Медведчука залишитися в Україні
20:24
Захворюваність на коронавірус поступово зменшуватиметься, - епідеміологиня
20:19
Шмигаль подав до Ради подання про відставку Степанова
19:54
У Раді зареєстрували законопроєкт про режим "без паперів"
19:54
Українська розвідка про напади на синагоги в Німеччині: "Такі схеми використовують спецслужби окремих держав"
19:50
До України їдуть в.о. прем'єра Молдови та віцепрем'єр Грузії
19:36
Віктор Медведчук
Росія почала ліквідацію компанії "Новые проекты", через яку Медведчуку висунули підозру в розграбуванні надр, - "Схеми"
19:35
Нікол Пашинян
Пашинян попросив Путіна надати військову допомогу Вірменії на тлі нової ескалації у Карабаху
19:31
Олексій Данілов
Данілов: законопроєкт про статус олігархів найближчим часом внесуть до Ради
19:10
ООС
Окупанти на Донбасі обстріляли із заборонених мінометів позиції Об’єднаних сил
19:07
росія дипломат
Росія склала список "недружніх країн": без України
19:02
"Половина людей піде": сенатор пояснив, чому Трампа не можна вигнати з Республіканської партії
18:56
В Україні створять загальнонаціональну цифрову мережу: надасть доступ як мінімум до 12 каналів
18:53
У мечеті Кабула стався вибух, 12 загиблих
18:44
Олексій Данілов
РНБО звернулась до США за інформацією щодо санкцій проти 61 громадянина України і може підтримати рішення партнерів, - Данілов
Більше новин